Informacje

22.11.2012 07:21 "król jest nagi"

Mazowsze bez pieniędzy. Urząd musi wziąć 50 mln kredytu

SERWISY:

Województwo Mazowieckie ma poważne kłopoty. Aby dotrwać finansowo do końca roku, urząd marszałkowski musi wziąć 50 mln złotych kredytu. Brakuje pieniędzy na wypłaty, inwestycje i służbę zdrowia.

W piątek odbędzie się posiedzenie sejmiku. W porządku obrad znalazły się dwa punkty, które szczególnie zelektryzowały radnych. Chodzi o zmiany w budżecie na ten rok i wyrażenie zgody na zaciągnięcie dużego kredytu przez województwo.

Pieniądze na wypłaty

- Zaciągnięcie kredytu 50 mln złotych jest niezbędne do pokrycia planowanego deficytu budżetu województwa mazowieckiego. Przychody z kredytu przeznaczone będą na pokrycie niedoboru środków finansowych przeznaczonych na terminową realizację zobowiązań, które muszą być uregulowane do końca bieżącego roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Innymi słowy województwo musi mieć pieniądze m.in. na pensje dla pracowników urzędu, a także podległych mu jednostek np. szkół.

150 mln mniej na inwestycje

Dodatkowo przygotowano już 14. w tym roku zmianę w budżecie. Zgodnie z proponowanymi zmianami, z różnego rodzaju inwestycji ma zostać "zdjętych" ponad 150 mln złotych. Co to dokładnie oznacza? Tego nie wiedzą nawet radni. Prawdopodobnie większość z "obcinanych" inwestycji nie została nawet rozpoczęta, w związku z tym niektóre będą przesunięte w czasie np. na przyszły rok.

Najwięcej pieniędzy sejmik ma "zdjąć" z wydatków w dziale transport i łączność – 87 mln złotych. 26 mln z inwestycji drogowych m.in. rozbudowy drogi wojewódzkiej Warszawa – Góra Kalwaria.

Skurczą się fundusze na realizację projektu e-usług dla mieszkańców Mazowsza (14 mln zł), czy na utworzenie bezpłatnego internetu w województwie (27 mln). Na 2015 rok przełożono też budowę połączenia kolejowego pomiędzy stacją PKP w Modlinie a portem lotniczym Modlin. Dzięki temu Mazowsze może zaoszczędzić 18 mln złotych.

Oszczędzą na służbie zdrowia

Cięcia odczują także pacjenci. Z ochrony zdrowia sejmik ma "zdjąć" 46 mln złotych. Szpital Bródnowski może na razie zapomnieć o budowie lądowiska dla helikopterów. Województwo, chce również odłożyć w czasie spłatę zadłużenia.

Mniej pieniędzy do końca roku pójdzie na szpitale w Tworkach czy Zagórzu – gdzie miało dojść do modernizacji budynków. Może ubyć również dwa miliony złotych na modernizację przychodni medycyny pracy w Płocku.

Urzędowi pracy chcą zabrać... 20 złotych

8,5 mln złotych straci kultura. Moża zabraknąć dla centrum sztuki współczesnej w Radomiu, na zespół pieśni i tańca Mazowsze czy rozbudowę biblioteki głównej Mazowsza.

Najmniejsze cięcia będą w wojewódzkim urzędzie pracy, któremu obcięto kwotę 20 złotych.

"Prowizoryczny budżet"

Radni sejmiku są oburzeni kolejną w tym roku zmianą budżetu. – Od wielu miesięcy apelujemy o poprawne i dokładne przygotowywanie budżetu. Tymczasem niemalże, co miesiąc go zmniejszamy. Rekordem było pół miliarda złotych cieć. Po prostu jest to prowizoryczny budżet – mówi Witold Kołodziejski, radny sejmiku (PiS).

Jak wyjaśnia, podczas planowania budżetu, na ten rok wpisano przychody z prywatyzacji Kolei Mazowieckich. Ostatecznie jednak do prywatyzacji nie doszło, bo urząd marszałkowski musiałby zwracać całe dofinansowanie dla spółki udzielone przez Unię Europejską.

– O takich konsekwencjach było wiadomo jeszcze przed uchwaleniem budżetu. Jednak marszałek Struzik musiał zamówić analizę przed prywatyzacyjną za prawie milion złotych, aby dowiedzieć się o tym, o czym od dawna mówiliśmy – przekonuje Kołodziejski.

Inny przykład opracowania mało rzeczywistego budżetu podaje Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku (SLD). – Zaplanowano kwotę ponad 100 mln złotych przychodów ze sprzedaży nieruchomości. Pod koniec roku okazuje się, że z tego tytułu udało się uzyskać zaledwie kilka milionów złotych – zwraca uwagę radny.

Marszałek apeluje o pomoc

O tym, czy Mazowsze będzie mogło wziąć kredyt i wprowadzić w życie kolejne cięcia zadecydują radni. Poparcie dla tego pomysłu wydaje się być przesądzone, bo PSL i PO mają w sejmiku większość.

Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, sytuacja jest na tyle poważna, że marszałek Adam Struzik postanowił na dwie godziny przed sesją zorganizować nadzwyczajne zebranie. Zaprosił na nie wszystkich radnych oraz dyrektorów podległych mu instytucji.

– Dotarliśmy do takiego momentu, w którym realizacja kolejnego budżetu będzie możliwa tylko przy solidnym i wspólnym działaniu nas wszystkich – czytamy w pisemnym apelu marszałka.

Obecnie dług Mazowsza wynosi półtora miliarda złotych. Województwu brakuje niewiele ponad 2 proc. do przekroczenia 60 proc. progu zadłużenia. Jeżeli zostanie on przekroczony, premier może w wprowadzić zarząd komisaryczny.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl //ec/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2012 12:11 ~Aslo

  @paw
  Dziękuję za pozdrowienia ale ja naprawdę nie mieszkam w Twoim mieście więc są nietrafione. Ty to jednak nie czytasz dokładnie co ja piszę i stąd Twój problem z dojściem do porozumienia ze mną i bezcelowość dalszej dyskusji(chociażby wymieniłem całą trasę s8 przebiegającą przez Warszawę a nie tylko most). Ja też nigdzie nie napisałem że miasto nie powinno wyglądać przyzwoicie, napisałem natomiast że Warszawa powinna płacić janosikowe, jako sprawieliwy podatek który daje najbiedniejszym regionom a zwłaszcza ludziom w nim mieszkającym wyrównanie szans z mieszkańcami Warszawy (to że ty tego nie widzisz nie znaczy że tych dysproporcji nie ma zapoznaj się z oficjalnymi danymi GUS lub Eurostatu na temat tego jak i za ile żyją ludzie w najbogatszych regionach w Polsce, a jak w tych najbiedniejszych), ale ty byś jednak im to odebrał. Jest to tym bardziej sprawiedliwe że Warszawa ma czyste dochody z tego że jest stolicą (co sam przyznałeś pisząc że zagraniczni inwestorzy często wybierają stolicę na swoje centrale i początkowe inwestycje). Dlatego uważam że te inwestycje są potrzebne i dobrze że się je robi, tak samo dobrze że Warszawa płaci Janosikowe i pomaga biedniejszym regionom, i warszawiacy powinni zdawać sobie z tego sprawę. Czy może teraz się ze mną zgodzisz czy jednak dalej chcesz odbierać biednym regionom które po prostu nie mają takich możliwości jak Warszawa i a bogacić bogatych?

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2012 09:29 ~Paw

  @also
  Ja szanuje swoją głowę.Chyba lepiej znam 40 latka od ciebie.Chodziło mi o toruńską(nie skończona do dziś to co napisałeś to był tylko most) ale nie zrozumiałeś jak również wielu moich wypowiedzi i dalsze dyskusje uważam za bezcelowe.Jedno muszę ci wytłumaczyć bo w naszych rozważaniach nie posuneliśmy sie o krok a ty ciagle o tym samym.
  Miasto Warszawa powinno wyglądać przyzwoicie a nie jak wioseczka na podlasiu.Nieprawdą jest co piszesz że w Polsce nic sie nie robi kosztem Warszawy,To co sie robi w Warszwie jest wykorzystywane przez cały kraj i nieprawdą jest to że to tylko dla miasta(one oczywiście korzysta z niektórych rzeczy ale również czego nie zauważasz wiele daje i ponosi konsekwencje tego)Przykładów można mnożyć ale przytoczę parę .Twoje inwestycje typu A2 i S8 do lotniska to warszawiacy będą tak jeżdzić?czy warszawscy urzędnicy co tydzień zapełniają twój od podstaw wybudowany wchodni(twój cytat) i centralny? Czy w piątki wyloty z Warszawy wypełniają warszawscy wekendowcy?Ja przez ostatnie 20 lat 1 raz korzystałem z dworca i to nie z tego o którym piszesz.Z tego ktorego nawet na podlasiu by się wstydzili(wielkości wschodniego)Ja nie pracuję na posadce w Warszawie,pracuje u siebie i w 90% poza Warszawą i nie widzę tej przepaści w stosunku do Warszawy a bynajmniej uważam że drogowo są dużo lepsze rejony od Warszawy.Ja mimo to przedstawiłem się jako Warszawiak ty niestety nie choć nie chcesz sie przyznać że mieszkasz w tym mieście.Nie odpisuj więcej bo dalsza dyskusja naprawde nie ma sensu.Miałem wielu znajomych z prowincjonalnych miasteczek co zachowywali się jak ty więc zwrot typu zniszczyć i zaorać to miasto doskonale znam.Opinie o Warszawiakach też znam i zaręczam ci że wiekszość tych co sie w taki sposob wypowiada ma na myśli (choć o tym nie wie)podobnych sobie tylko mieszkających tu parę lat dłużej.Mimo to pozdrawiam i zyczę ci miłego pobytu w moim mieście.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 21:58 ~Aslo

  @paw
  wybacz ale na początek weź rozpęd i uderz głową w ścianę, może wtedy zaczniesz jaśniej myśleć... Następnie raz jeszcze przeczytaj mój komentarz na temat inwestycji, może zauważysz że wyraźnie zaznaczyłem co jest w planach a co nie więc nie zarzucaj mi manipulacji, ponieważ ty ją ciągle stosujesz, nie potrafisz obalić żadnego mojego argumentu, może dlatego że w sumie nie bardzo orientujesz się w temacie o którym piszemy tak samo jak nie orientujesz się we własnym mieście (inżynier Karnowski budował w Warszawie zupełnie inną trasę, podpowiem ci taką która ma swoją nazwę od pewnego parku w Warszawie i została otwarta w połowie lat 70. a nie w 1980 jak most Grota i trasa toruńska).
  Chciałbym aby gość z zagranicy mógł przylecieć do Warszawy, jak i Krakowa, jak i potem pojechać do Przemyśla zwiedzić Bieszczady i powiedzieć, pięknie i nowocześnie macie w tej Polsce. A inwestowanie jedynie w centrum tego nie zapewni. Widzę że Ty byś chciał zrobić z Polski drugi Meksyk czy jakiś kraj afrykański gdzie poza stolicą, panuje smród, brud i ubóstwo...
  Dalej nie znam wsi gdzie z Janosikowego malują trawę na zielono, może jakiś przykład?? Znam za to gminy, chociażby na Podlasiu gdzie za pieniądze z Janosikowego opłaca się gimbusy, dla dzieci, które mają kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów do szkoły aby miały taką samą szansę na naukę, jak dzieci w stolicy, znam gminy które za pieniądze z janosikowego opłacają obiady szkolne dla dzieci które dzięki temu mają jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia. W takie miejsca trafiają te pieniądze. Ale Ty oczywiście odebrałbyś im tą zupę i o zgrozo drugie danie, Twoim zdaniem powinny chodzić w zimie do tych gimnazjów przez zaspy w śniegu, a jak im się nie chce to rzucić szkołę i żyć jak sto lat temu. W końcu tylko stolica ma się rozwijać, tylko ludzie w niej mają mieć szansę na rozwój i wykształcenie.

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2012 09:52 ~Paw

  @also
  Co do rzetelności
  Jak na nie mieszkańca to jednak trochę znasz Warszawę.I nawet wiesz jak 3 lata temu wyglądał wschodni.To także przyznajesz że nie jest wybudowany od nowa.Znasz pewnie film 40 latek.Tam Karwowski budował już twoją obwodnicę.
  W twoich inwestycjach piszesz o całej obwodnicy śródmieścia (co to jest),gotowej,następnie piszesz o budowie tego co rzekomo już jest (wymieniasz fragment tego co ma być całkowicie przebudowane jako to co już jest)
  Wyliczanki nie mają sensu ale kolejne twoje argumenty typu właścicielem części..jest skarb Państwa to argument?Spójrz inaczej znowu ci przypomnę latałeś z okęcia? Latałeś z innych lotnisk w polsce? nie widzisz różnicy,we wszystkim? Chciałbyś aby do Warszawy przyjechał dygnitarz i wysiadł np na takim lotnisku jak np w łodzi.I znowu porównania janosikowego z Francji.Sprawiedliwe w Polsce?widziałeś te wsie które trawę malują na zielone z Janosikowego? W artykule tym chyba jeszcz jednego nie zauważyłeś.Chodzi o janosikowe w województwie.To po wydzieleniu samej Warszawy najbiedniejsze województwo w Polsce.I o to chodzi a nie o to co ty piszesz.Stolica dla Państwa, ale ty właśnie temu zaprzeczasz w swoich wypowiedziach .Przeanalizuj swoje wypowiedzi i nie zadawaj kłamu innym.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 22:35 ~Aslo

  Oj Paw pogrążasz się coraz bardziej. Po pierwsze ja coś wiem jak na obcego, a więc wcześniej ty najzwyczajniej w świecie kłamałeś w swoich wypowiedziach pisząc o dworcu wschodnim i o tym że to co wymieniłem to nie jest nawet pół obwodnicy. Więc obnażę Twoje kolejne kłamstwa otóż okęcie remontuje i zarządza nim spółka Polskie Porty Lotnicze (należąca do Państwa) a nie LOT, co robi tylko w Warszawie i Zielonej Górze, na innych lotniskach jest mniejszościowym udziałowcem w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Tam to samorządy finansowały budowę lotnisk i ich utrzymanie a Warszawa nie dołożyła do Okęcia ani złotówki, ale cóż widać Zielona Góra jest porównywalnym miastem do Warszawy. Co do wschodniego to jeżeli uważasz że na peronach nic się nie zmieniło to potwierdza że kompletnie nie wiesz jak wyglądały miejsca w TWOIM mieście 3 lata temu a jak wyglądają teraz, ale cóż to tylko wiele świadczy o Tobie. Masz porównanie z Francją co do infrastruktury a ja Ci powiem że w tym kraju największe miasta odprowadzają znacznie większy protest ze swojego budżetu na ich odpowiednik janosikowego niż Warszawa, ale tego już nie chcesz wiedzieć. Nie potrafisz obalić żadnego mojego argumentu, i zbywasz je tekstami o Bożym Narodzeniu a rzeczowych uzasadnień z twojej strony brak. Ale może dzięki naszej dyskusji zdasz sobie sprawę że janosikowe to tak naprawdę sprawiedliwe oddanie części zysków i możliwości jakie Warszawa ma dzięki reszcie kraju. No i takie pytanie dla Ciebie co Twoim zdaniem jest dla czego, państwo dla stolicy czy stolica dla państwa? Zastanów się dokładnie bo jakby nie to państwo to warszawa byłaby prowincjonalnym miastem w Rosji lub Niemczech. Czy tego pragniesz dla Warszawy????

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 17:38 ~Paw

  No cóż dalszy komentarz jest zbędny"plan Marshala,centralne planowanie,dworzec rozebrany do szkieletu,cała północna obwodnica śródmieścia"nic dodać nic ująć
  NOWY MIESZKANIEC OBCEGO MIASTA

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:24 ~Paw

  @also
  I jeszcze jedno.Nikt z Warszawiaków nie bierze twoich pieniędzy,wybij to sobie z głowy.To są pieniądze budżetu Państwa a Warszawa to nie Państwo.Ty masz problem życiowy jest nim Warszawa ktorej nienawidzisz a w ktorej jednak mieszkasz choc próbujesz to ukryć.Ja należę do tych Warszawiakow ( w przeciwieństwie do większości mieszkających w tym mieście) )żę generalnie nie mam nic przeciwko przyjezdnym pod jednym jednak warunkiem.Że potrafią sie w nim zachować być człowiekiem a nie dzikusem spuszczonym ze smyczy w swoim grajdole a przede wszystkim doceniając to że są w gościnie a nie w chlewie.

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 15:08 ~Paw

  No to jednak coś wiesz jak na obcego.Twoje wypowiedzi są tak jak wcześniej napisałem nacechowane nienawiścią i zazdrością nie wiem dlaczego.Co to oznacza odbudowa samemu? Kowalski wziął łopatę i zaczął kopać? A co do warszawiaków masz pretensję że Państwo odbudowało miasto? Argument planu Marshala to już szopka widać że zbliża się Boże Narodzenie. A czy w tym wszystkim zauważyłeś że ci ludzie którzy tu zgineli to tylko dla siebie.Oni walczyli dla całego narodu więc chyba też im się od niego coś należy.Moim zdaniem jesteś jednak prostakiem który nie zauważa że stolica kraju rządzi się jednak innymi prawami niż reszta kraju.Inwestycje w infrastrukturę są poza wszelką dyskusją w takim mieście jak Warszawa.Ona czego nie zauważasz jest wizytówką kraju i to że na swoją wielkość nie jest wcale wyróżniana w kraju(wbrew temu co piszesz i czego przykładem jest janosikowe)jest tak naprawdę obciachem dla całego kraju,bo tak naprawdę te inwestycje wcale się nie wyróżniają na tle kraju.Twoje przykłady są nierzetelne i mają się nijak do rzeczywistości.Dworzec wschodni fakt został szkielet,wstawiono nowe szyby,perony zostały ,łacznie ze starymi przejściam,Wracam do lotu,To firma PLL LOT czyli lotnisko go rozbudowała tak jak w Gdańsku Wrocławiu Katowicach Krakowie Modlinie Poznaniu i innych.(znowu zły przykład)Infrastruktura drogowa A2 S8 S2 to nie jest tylko dla Warszawy.Równie dobrze mogę zazdrościć innym Jak na śląsku A1,A4 S1 itd(tez wszystko budowane za pieniądze państwowe i to na większą skalę niż w Warszawie.(i to parę lat wcześniej niż w stolicy)A porównania Mam na przykład z Francją zobacz tam jak budowano sieć drug. Najpierw wybudowano ring Paryski a nastepnie od Paryża sieć autostrad. Tego nie chcesz zauważyć.

 • Aslo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 09:48 ~Aslo

  Berlin, Drezno, Londyn, Rotterdam zostały odbudowane za pieniądze z Planu Marshala więc porównanie piernika do wiatraka, w byłej Jugosławii skala zniszczeń była bezporównania inna, a miastach byłego ZSRR było jak w Warszawie ale to dobrze pokazuje gdzie szukacie wzorów dla państwa. Centralne planowanie, centralne zarządzanie, i pieniądze tylko dla centrów.... I wy chcecie żeby ludzie tu płacili podatki zabierając im i tak pieniądze które zarabiają nawet u siebie?? A do Warszawy po wojnie Warszawa liczyła 150-200t tys. Należało ją odbudować ale tak jak inne miasta tej wielkości a nie jako stolice. Wtedy obecnie mielibyście miasto powiatowe w którym nie byłoby centrów usług, centralnych urzędów, które jak pokazałem dają czyste zyski miastu, ani centrów firm ani przyjezdnych. No a Wrocaławia, ani Gdańska nie odbudowywał cały naród dlatego nikt im nie wypomina, odbudowali się sami z POMOCĄ państwa a Warszawę ODBUDOWAŁO Państwo, taka jest różnica.
  A każda Twoja (Paw) wypowiedź pokazuje że nie wiesz w jakim mieście żyjesz... Warszawa Wschodnia jest stara?? Ten Dworzec rozebrano do szkieletu który później tez w dużym stopniu wymieniono (co podniosło koszty całej inwestycji) i wszystko odbudowano od nowa to jak możesz nazywać go starym? To co wymieniłem to CAŁA płn obwodnica śródmieśćia (S8 od autostrady do obwodnicy Marek) czy ty coś wiesz o topografii swojego miasta?? Wygląda na to że nie

 • Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2012 09:15 ~Paw

  @also
  Moja argumentacja jest zgoła inna.Mnie zupełnie nie zależy na tym aby urzędy centralne i stolica były w Warszawia co może cię zdziwi.To są urzędy które oprócz przyciągania inwestorów nic memu miastu nie dają.A wracając do dworców.Wschodni jest stary tylko odremontowany i to nawet nie skończony,A drogi.No właśnie przyjrzyj się jak to wygląda w stosunku do innych miast co próbuje ci wytłumaczyć ale ty nie chcesz tego zauważyć.To co wymieniasz to nawet w planach nie jest pół obwodnicy .Nie widzisz w tym wszystkim wielkości tego miasta i porównujesz je ze swoim a to inna skala czego niestety nie możesz zrozumieć.A co do odbudowy to nie do ciebie ale mój komentarz wygląda tak.Jedyne miasto któremu odbudowę się wypomina.Inne miasta(Wrocław,Gdańsk oraz parę mniejszych)też leżały całkiem w gruzach i ich cały naród nie odbudowywał,wszyscy sami to zrobili.Hasło długo działa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »