Informacje

14.02.2018 21:07 wystawa w muzeum narodowym

Mąż stanu, artysta, celebryta.
Prywatne oblicze Paderewskiego

SERWISY:


- Zależy nam, by wystawa "Paderewski" przypomniała tę wspaniałą postać, której Polska zawdzięcza niepodległość - powiedziała podczas środowej konferencji Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja poświęcona wielkiemu artyście i politykowi będzie czynna od soboty.

- Bardzo nam zależy, aby nasza wystawa przypomniała tę wspaniałą postać Ignacego Jana Paderewskiego jako światowej sławy artystę, męża stanu, celebrytę, kolekcjonera, filantropa i człowieka prywatnego, a przede wszystkim patriotę, któremu Polska zawdzięcza niepodległość - powiedziała w środę Agnieszka Morawińska. Wystawa jest pierwszą z naszego cyklu "3xNiepodległa" - dodała.

Kunszt w służbie ojczyzny

Przypomniała też, że podstawą ekspozycji jest kolekcja sztuki, którą w 1930 roku Paderewski zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Warszawie. Ten zapis został zrealizowany dopiero w 1951 roku - zaznaczyła.

- Rok 2018 jest rokiem absolutnie wyjątkowym. Tylko raz obchodzi się stulecie odzyskania niepodległości - powiedziała uczestnicząca w konferencji Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak dodała, postać Paderewskiego może nam pomóc przypomnieć ludzi, którzy, choć sami ani ich rodzice nie pamiętali wolnej Polski, to o nią walczyli.

- Ciesząc się na co dzień życiem w wolnym, demokratycznym państwie, zapominamy, dlaczego niepodległość - i ta sto lat temu, i na przestrzeni naszych dziejów była tak bardzo ważna. Paderewski doskonale to rozumiał i potrafił wspaniale wykorzystać swój wielki kunszt artystyczny, sławę, prestiż na rzecz służby ojczyźnie - zauważyła Florjanowicz.

600 eksponatów

W sześciu salach Muzeum Narodowego zgromadzono 600 eksponatów. - Przedstawiają one Paderewskiego jako sławnego człowieka, uczestnika światowej elity, podróżnika, małego chłopca, który dzieciństwo spędził na Podolu, skutecznego polityka - opisywała ekspozycję jej kuratorka Magdalena Pinker. - Zależało nam, aby wystawa ukazywała nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów, i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu - dodała kuratorka.

Z okazji otwarcie ekspozycji muzeum przypomniało na swoim facebookowym profilu, że w walentynki 1932 roku Paderewski zagrał koncert w Madison Square Garden w Nowym Jorku dla 16 tysięcy słuchaczy. "Sława Paderewskiego była w owym czasie porównywalna do dzisiejszych gwiazd popu!" - czytamy we wpisie.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu "3xNiepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie", na który złożą się także ekspozycje: "Józef Brandt" (22 czerwca–30 września 2018 r.), "Niepodległa 1918" (26 października 2018 –27 stycznia 2019 r.). Wystawa "Paderewski" Czynna będzie do 20 maja.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kuligol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 15:55 ~kuligol

  przestańmy grzebać w grobach .żyjmy teraz NASZYM życiem.

 • relaista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2018 23:12 ~relaista

  tylko raz sie obchodzi 100 lecie odzyskania niepodelglosci? za sto lat beda obchodzili kolejne, po obaleniu dojnej zmiany i kaczyzmu. no i ciekawe co by powiedzial paderewski na dojna zmiane?

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2018 11:23 ~Wprost

  nemesis~nemesis

  celebryta??? Dobrze się czujecie? To był mąż stanu!

  Celebrytą jest Anja Rubik, Szulim, Maserak czy Frasyniuk

  Jakbyś podrążył jego historię to byś wiedział, że jak na ówczesne czasu to owszem - to był celebryta.

  Zanim został politykiem grał koncerty i jeździł w trasy koncertowe, miał fanki itp. itd. był jak The Beatles czy Rolling Stones.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2018 08:29 ~nemesis

  celebryta??? Dobrze się czujecie? To był mąż stanu!

  Celebrytą jest Anja Rubik, Szulim, Maserak czy Frasyniuk

 • Upadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 21:30 ~Upadek

  Swoją willę w Polsce, która mieściła znaczną część dorobku jego życia Paderewski zostawił nieostrożnie w rekach jakiegoś oszusta - prawnika, który doprowadził ją do takiego stanu, że trzeba ją było rozebrać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »