Informacje

07.05.2011 08:18 czwartkowa sesja rady miasta:

Matka Teresa będzie miała ulicę,
ksiądz Twardowski skwer

SERWISY:

Ulica Budowlana na warszawskim Bródnie za kilka tygodni może zmienić nazwę na Matki Teresy z Kalkuty. Decyzję stołeczni radni podejmą w przyszły czwartek. Będzie skwer ks. Twardowskiego, niepewny jest za to los Alei Radiowej Trójki, która miałaby powstać w parku Agrykola, informuje Polska Agencja Prasowa.

O upamiętnienie w miejskim nazewnictwie beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w 2003 r. zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 1979 r., zwróciło się do miasta Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania. Inicjatywa zyskała poparcie Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, podkomisji ds. nazewnictwa ulic Rady Warszawy oraz lokalnych radnych.

Ul. Matki Teresy na Targówku?

Według projektu uchwały, która w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rady miasta, Matka Teresa z Kalkuty ma być patronką bezadresowego odcinka dotychczasowej ul. Budowlanej, biegnącego wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego: od ul. św. Wincentego do ul. Piotra Wysockiego. Dotychczasowa nazwa zostanie zachowana jedynie na kilkusetmetrowym odcinku od ul. Wysockiego do ul. Oliwskiej. Zmiana nazwy także tego fragmentu oznaczałaby dla jej mieszkańców konieczność wymiany dokumentów.

Według dołączonego do projektu uchwały uzasadnienia, "jednym z argumentów przemawiających za tą lokalizacją jest usytuowanie w pobliskim sąsiedztwie (przy ul. Poborzańskiej) Domu św. Józefa prowadzonego przez Siostry Misjonarki Miłości - zgromadzenie, którego założycielką była Matka Teresa".

Będzie Aleja Radiowej Trójki czy ławeczki?

Także w czwartek radni mają podjąć decyzję w sprawie nazwy "Aleja Radiowej Trójki", którą miałaby nosić biegnąca wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego alejka spacerowa w parku Agrykola. O nadanie tej nazwy do radnych zwrócił się Program III Polskiego Radia, który swoją siedzibę od początku istnienia, czyli 1962 r., ma przy pobliskiej ul. Myśliwieckiej.

We wniosku pracownicy rozgłośni napisali, że nadanie alejce proponowanej nazwy byłoby wyrazem "uznania dla kulturotwórczej roli Programu III". W swoim wniosku podkreślili, że "Program III PR jest publiczną rozgłośnią, mającą niekwestionowane zasługi dla polskiej kultury. Od 48 lat kształtuje gusta i wychowuje kolejne pokolenia polskiej inteligencji. Trójkowi twórcy nie ulegają ulotnym modom, tanim gustom, komercyjnym naciskom".

Negatywną opinię w tej sprawie wydał Zespół Nazewnictwa Miejskiego, który "nie chciałby tworzyć precedensu upamiętniania i reklamowania współczesnych rozgłośni". W ocenie członków zespołu "lepiej rozważyć inne formy upamiętniania, np. ustawienie wzdłuż alejki ławeczek z sygnałem Radiowej Trójki".

Podczas posiedzenia podkomisji ds. nazewnictwa ulic w lutym propozycję krytykowali także radni PiS, którzy argumentowali, że może to stworzyć precedens, na który będą powoływać się pracownicy innych firm, chcący, by nazwą ich zakładów pracy nazwać pobliskie ulice. Ostatecznie jednak komisja wydała opinię pozytywną, tak samo jak radni dzielnicy Śródmieście.

Skwerek przy Krakowskim Przedmieściu

Rada Warszawy ma także nadać nazwę skwerowi koło kościoła wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Jego patronem ma zostać poeta ks. Jan Twardowski, który jako pierwszy został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Z kolei na wniosek ambasadora Słowenii w Polsce, na tyłach siedziby Polskiego Związku Motorowego przy ul. Kazimierzowskiej, powstanie Skwer Słoweński. Nazwa ma upamiętnić 20-lecie powstania Republiki Słowenii, które przypada w czerwcu tego roku. W pobliżu mieści się ambasada tego kraju.

PAP/aq

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • masta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 17:44 ~masta

  Czegoś tutaj nie rozumiem... mieszkam na Bródnie codziennie prawie przejeżdżam tramwajem koło ulicy Budowalnej i już od chyba 2 miesięcy jest tabliczka z nową nazwą ulicy Matki Teresy z Kalkuty. Wiec jak to jest że za kilka tygodni MOŻE zmienić nazwę to skąd ta tabliczka ????

 • kiwi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 13:39 ~kiwi

  mafia watykanska ciagle rzadzi tym biednym krajem ohydni zaborcy wykorzystuja kradna gdzie sie tylko da i co sie da wyszarpuja. ohyda.gdyby byl jakis bog to pewnie by im na to nie pozwolil...

 • brodway

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 17:33 ~brodway

  to prawda z pod Lubelskiej wsi przyjezdzaja i sie madrza co tu zrobic jak nazwac u siebie wymyslajcie a nie tutaj LRY,LLU,itd... kto mnie popiera?

 • warsiawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 14:49 ~warsiawiak

  Bródnowszczak sam jeździ na LBI, widziałem, znam go !

 • szymciolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:58 ~szymciolo

  do maxiorman0

  koszty zmian tablic na skrzyżowaniach, tablic w autobusach i tramwajach, zmiana nazwy na mapach itd

  w porównaniu do przedstawionych argumentów, to trochę dużo.

  A analogicznie ul. Kondratowicza można przemianować na Obamy, bo niedaleko jest rozlewnia Coca-coli.

  Może jednak zmiany ulic zaczęliby od konsultacji z mieszkańcami!

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:27 ~M

  UWAŻAM,ŻE KAŻDA ULICA I SKWER WINIEN
  ZACZYNAĆ SIĘ OD ŚWIĘTYCH,ALBO SANKTUARIUM,ŚWIĄTYNIA Z KRZYŻEM ŁATWIEJ

 • maxiorman0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 11:05 ~maxiorman0

  ~on w kwestii formalnej bo chyba nie doczytałeś--napisali "bezadresowej" to o jakich kosztach ty piszesz?

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 21:27 ~mza

  @ rozbawiony!!!!
  ale nazwa już nieaktualna!!!! Mają zmienić na błogosławionego JPII!!!! Wszystko ma być zgodne z dyrektywami KK

 • Czekam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 21:11 ~Czekam

  Pójdę dalej- niech Plac Bankowy przemienią na plac Matki Teresy . Znów można by zburzyć pomnik i umieścić podobiznę. Jaki numer by miał Ratusz ? Matki Teresy 1? Czy nikt z radnych nie chce zmiany nazwy ulicy Marszałkowskiej? No aż się prosi.

 • bródnowszczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.05.2011 20:52 ~bródnowszczak

  Bródno to nie zadupie - ty wsioku spod Łukowa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »