Informacje

28.08.2013 15:46 duża popularność centrum nauki

Mateusz z Raszyna
3-milionowym gościem Kopernika

SERWISY:

7-letni Mateusz z Raszyna przekroczył w środę progi Warszawskiego Centrum Nauki Kopernik jako trzymilionowy gość. Od otwarcia w listopadzie 2010 roku CNK cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Gościa nr 3 000 000 uroczyście powitał m.in. dyrektor CNK Robert Firmhofer oraz zastępca prezydenta m. st. Warszawy Michał Olszewski. 7-letni Mateusz, który zainteresowany jest konstruowaniem i robotyką, odwiedzał Centrum Nauki Kopernik po raz czwarty, razem z mamą Małgorzatą i bratem Marcelem. Mateusz przyznał, że w Koperniku najbardziej lubi galerię Bzzz, w której najbardziej zaciekawiły go urządzenia wodne.

Różni ludzie z całej Polski

- Te trzy miliony dzisiaj, to jest dla mnie bardzo symboliczna liczba. Bo 3 miliony mieszkańców mieszka w metropolii warszawskiej. Można więc by sobie wyobrazić, że dziś do Centrum Nauki Kopernik wchodzi właśnie ostatnia osoba z tej metropolii - powiedział Michał Olszewski.

Firmhofer z kolei przypomniał, że trzy miliony gości odwiedziło centrum w ciągu niespełna trzech lat. - To są bardzo różne osoby, o bardzo różnym wykształceniu, pasjach i zawodach, przyjeżdzające do nas z całej Polski. Łączą ich dwie rzeczy - chęć ciekawego aktywnego spędzenia czasu oraz pragnienie poznawania świata i osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Innymi słowy - zamiłowanie do uczenia się - mówił dyrektor.

Nowy Przewrót Kopernikański

Dyrektor centrum poinformował, że CNK, wspólnie z partnerem - Ministerstwem Edukacji Narodowej - zaczyna realizację projektu Przewrót Kopernikański.

Największym komponentem projektu ma być wypracowanie standardów szkolnych pracowni przyrodniczych. Tak naprawdę nie chodzi jednak o sprzęt, ale o wypracowanie kompetencji nauczycieli i sposobu nauczania - powiedział PAP dyrektor. - Nie chodzi o to, by w szkołach pojawiły się bardzo drogie laboratoria, które będą zamknięte na kłódkę. Zależy nam na tym, by - przy wsparciu nauczycieli - skutecznie wprowadzona była w szkołach taka metoda, która uaktywni ucznia i postawi go w centrum uwagi - wraz z jego indywidulanymi talentami, umiejętnociami, pasją i motywacją.

Firmhofer przyznał, że projekt Przewrót Kopernikański ma rozwijać komunikowanie się, analizę, współpracę, kreatywnoć, formułowanie i rozwiązywanie problemów. - To są kluczowe umiejętnoci, o których mówią pracodawcy - zwrócił uwagę Firmhofer. W ramach Przewrotu Kopernikańskiego powstać ma też program rozwoju nauczycieli.

Powstaje Strefa Innowacji

W środę poinformowano też że w pierwszym kwartale 2014 r. w CNK otwarta ma być nowa stała instalacja otwarta dla zwiedzających - Strefa Innowacji.

- Jej tematem ma być mózg. Chcemy go pokazać tak, jak nigdy na wiecie jeszcze nie był prezentowany - zaznacza Jacek Balicki z firmy Samsung, która przygotowuje eksponat. Zdradził, że w Strefie Innowacji dzięki użyciu najnowszych technologii prezentowane będą rzeczy, których nie widać gołym okiem.

PAP/b/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • wigor

    zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 10:40 ~wigor

    czyżby już wszyscy zapomnieli o ogrodzie na cnk? kiedy go wreszcie otworzą? to juz 3 lata!

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »