Informacje

15.02.2016 10:10 ekspert o cennych obrazach

Matejko znaleziony, ale lista wciąż długa. "Poszukujemy 60 tysięcy dzieł sztuki"

SERWISY:


Znalezione ostatnio przez stołeczną policję obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego to drobny wycinek puli poszukiwanych dzieł. Na ministerialnej liście wciąż figuruje
kilkadziesiąt tysięcy pozycji, wśród nich "Portret Młodzieńca" Rafaela Santi. O trudnościach z namierzaniem i odzyskiwaniem zaginionych obiektów opowiadał we "Wstajesz i Wiesz" TVN 24 ekspert domu aukcyjnego.

O najnowszych odkryciach, czyli "Świętym Eligiuszu, patronie dzwonkarzy" Jana Matejki oraz "Hucułkach z dzbankiem" Michała Borucińskiego informowaliśmy w niedzielę. Obrazy udało się przejąć, bo wypłynęły na rynku sztuki i miały zostać zlicytowane.

"Zaginęły setki tysięcy"

- Akurat o tych obrazach było wiadomo dość dużo, bo zostały znalezione jakiś czas temu. Najczęściej wiadomo, że istnieje w bazie poszukiwanych obiektów. Często bez podstawowych danych, bez wymiarów, bez zdjęć. Te informacje są bardzo cząstkowe – tłumaczy Jan Koszutski z domu aukcyjnego DESA Unicum.

Jak podkreśla, baza, która jest prowadzona przez ministerstwo kultury obejmuje ponad 60 tysięcy poszukiwanych obiektów. - A ile ich zginęło? Myślę, ze to są setki tysięcy – twierdzi Jan Koszutski z domu aukcyjnego DESA Unicum.

Zaginęły ze zbiorów muzealnych, prywatnych kolekcji oraz mieszkań, dworków w czasie II wojny światowej i po niej. Najczęściej były rabowane przez Niemców lub wywożone przez Rosjan. - Te z kolekcji prywatnych, także kościelnych są o wiele trudniejsze do znalezienia, bo brakuje dokumentacji - zaznacza ekspert.

Perły na strychu

Sama poszukiwania są żmudne. Trzeba dokładnie obserwować co trafia na światowe aukcje, zidentyfikować, czy to faktycznie poszukiwany obraz, a potem szybko reagować. Ale wiele dzieł, które są "na celowniku" urzędników ministerstwa znajduje się w polskich rękach, a posiadacze nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co mają na ścianie, w schowku albo na strychu. Wiele obrazów nie zostało nigdy sfotografowanych, co utrudnia identyfikację. Zdarza się też, że poprzez niedokładność opisu trafiają się nie te poszukiwane dzieła.

Koszutski podkreśla, że w Polsce prawo chroni właściciela obiektów w dobrej wierze. - Jeżeli coś posiadamy powyżej trzech lat i możemy w jasny sposób określić, że na przykład kupiliśmy go na publicznej aukcji, jesteśmy chronienie przez prawo, jesteśmy właścicielem takiego obiektu – podkreśla.

Co z "Młodzieńcem"?

A co gdybyśmy kupili na aukcji "Porter Młodzieńca" Rafaela – "święty Graal" wśród zaginionych dzieł sztuki?

– Wszyscy go znamy – nawet ktoś kto nie interesuje się rynkiem sztuki wie, że cała Polska szuka "Młodzieńca". Myślę, że tutaj bylibyśmy bezradni wobec sądu. Natomiast w przypadku takiego obiektu jak obraz Michała Borucińskiego, który nikomu tak naprawdę nic nie mówi, ta sytuacja nie jest już tak oczywista – wyjaśnia Koszutski.


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MackoWSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 11:36 MackoWSz

  Gęsiarkę odnaleźli.

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:56 ~abcd

  "Obraz powszechnie przypisuje się Rafaelowi i uważa za portret nieznanego mężczyzny. Faktycznie jednak nie ma takiej pewności, gdyż obraz nie jest sygnowany i nieznane są żadne jednoznaczne dokumenty na ten temat. Według innej teorii, jest to autoportret Rafaela; według jeszcze innej, płótna nie namalował wcale Rafael, ale inny malarz włoski." hahaaha

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:45 ~abcd

  "Wszyscy go znamy – nawet ktoś kto nie interesuje się rynkiem sztuki wie, że cała Polska szuka "Młodzieńca".

  Bzdura. Jacy wszyscy? Ja go nie znam, sie nie interesuje i nie wiem ze cala polska go szuka.

 • Grabież

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2016 10:24 ~Grabież

  Wśród zagrabionych Polsce dzieł sztuki znajduje się również bardzo cenny miedzioryt REMBRANDTA. Przepadł bez śladu w czasie II-ej wojny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »