Informacje

25.08.2014 19:00 będzie gotowy na 11 listopada?

Maszt Wolności stanie na rondzie Radosława. "Najwyższy w Polsce"

SERWISY:

Na środku ronda Radosława powstaje 60-metrowy Masztu Wolności. Fundatorzy chcą, by od 1 sierpnia każdego roku przez 63 dni - tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie - na konstrukcji powiewała biało-czerwona flaga z symbolem Polski Walczącej. Zdaniem ratusza, pomysłu stawiania masztu nie trzeba było konsultować z mieszkańcami.

- Maszt stanie w zachodniej części ronda, pomiędzy al. Jana Pawła II a ul. Okopową. Trwają prace związane z odwadnianiem torowiska tramwajowego. Część, gdzie pracują budowlańcy jest ogrodzona - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Najwyższy w Polsce

Prace przy odwiertach rozpoczęły się na początku sierpnia. Na środku ronda najpierw zostanie wylany betonowy fundament, na którym stanie stalowa konstrukcja na trzech nogach.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, kiedy już będzie gotowa, zawiśnie na niej flaga Polski o powierzchni 100 mkw. A gdy nadejdzie rocznica Powstania Warszawskiego, znajdzie się tam flaga ze znakiem Polski Walczącej. Maszt ma być podświetlany wieczorami.

Projekt wykonała ta sama firma, która zaprojektowała Stadion Narodowy. Budowę finansują polscy przedsiębiorcy - Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek. Projekt przedstawili władzom w ubiegłym roku. Miasto udostępniło im grunt  i wydało stosowne pozwolenia.

- Miasto wspiera tę inicjatywę, ale jej nie finansuje. Opiniowaliśmy projekt i wydawaliśmy stosowne pozwolenia. Inicjatorzy chcieliby by maszt był gotowy na 11 listopada. Będziemy rozmawiać o tym, jak wspólnie i uroczyście zaprezentować go warszawiakom, gdy będzie już gotowy - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

Bez zgody mieszkańców?

Maszt Wolności to inicjatywa prywatna, ale realizowana w przestrzeni publicznej. Przedstawiciele miasta uznali, że w tym przypadku konsultacje społeczne nie były konieczne. - Lekkość tej architektury nie budzi negatywnych emocji, a symbolika jest ważna dla każdego warszawiaka. Jest to inicjatywa ponad podziałami, która jednoczy, a nie dzieli, dlatego konsultacje się nie odbyły - mówi Milczarczyk.

Dodaje też, że miejsce postawienia konstrukcji wybrali pomysłodawcy akcji.

- Miejsce to zostało wybrane ze względu na swoją doskonałą ekspozycję u zbiegu ważnych arterii komunikacyjnych miasta, na styku trzech warszawskich dzielnic: Śródmieścia, Woli i Żoliborza, co zapewni odpowiednią widoczność i podkreśli symbolikę związaną z celem, jakiemu służy wzniesienie najwyższego masztu flagowego w Polsce - podkreślają fundatorzy konstrukcji.

Zobacz prace przy budowie konstrukcji:

Szczególny rok

Przy maszcie staną także tablice informacyjne, odnoszące się do daty powstania konstrukcji.

"Rok 2014 jest szczególnym rokiem jubileuszowym, w którym Polacy wracają pamięcią do szeregu ważnych wydarzeń związanych ze współczesną historią naszego kraju. Chcemy oddać hołd wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym krajem i upamiętnić ten szczególny moment w historii Polski" - tłumaczą fundatorzy.

Na tablicach zostanie wyryty napis:

Postawiony w 96 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, w 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25 rocznicę Wolnych Wyborów w Polsce, w 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem.

Gotowy w październiku

Wykonawca planuje ukończenie prac przy konstrukcji w październiku. Jak informuje na jednym z portali społecznościowych - oficjalne odsłonięcie ma odbyć się 11 listopada 2014.

Zobacz, jak wyglądały obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

 

kś/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • łoś superktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2014 20:26 ~łoś superktoś

  Czekamy na odpowiedź Świebodzina

 • warszawianka88

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2014 16:21 ~warszawianka88

  Myślę że dla Panów i Pań prawdziwych Warszawiaków piszących komentarze pod tym artykułem ,przydał by się kubeł zimnej wody, należy być dumnym z tego iż rondo nosi nazwę Zrgupowania "Radosław"

 • Bodo47

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2014 18:48 ~Bodo47

  a jednak Radosław Sikorski to jest "gościu" nawet ma swoje rondo w Warszawie

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2014 11:02 ~ehh
  sum~sum

  Prepraszam, czy to jest portal warszawski, czy bytomski? Bo jeżeli warszawski, to my mamy tu Rondo Babka, nie Radosława. Że nie wspomnę o Stołecznej.
  art~art

  Niektórzy tego nie rozymieją.
  słoik~słoik

  Wbijcie sobie w kapucyny prafidzife warsiawiaki, że nie ma żadnego ronda babka!
  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck


  Zostaw swojego kapucyna w spokoju, bo ci ręka zdrętwieje. I wracaj do siebie "na wioskę" odpoczywać od miejskiego gwaru, a Warszawę zapomnij, to dla ciebie za trudne. Jej sprawami zajmują się Warszawiacy. Rdzenni i ci od niedawna, ale także Warszawiacy, żyjący tu z nami i dzielący z nami losy miasta dzisiejsze i przyszłe. Jednak nikt z nich nie wyrzeka sie tradycji tego Miasta, tradycyjnych nazw jego placów, mostów i ulic. I nie zmieni tego troll o nicku słoik. Glupszego nicka w tym kontekście trudno byłoby zresztą wymyślić...  Nazw: ul. Teodora Berga (obecnie Trugutta) albo Świerczewskiego, plac Komuny Paryskiej itp. też używacie bo są to dawne tradycyjne nazwy obecnych ulic i placów??? Nie rozśmiejcie mnie z tym swoim sentymentem do tradycyjnych nazw.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 22:34 ~sum

  jask~jask

  Droga pinko, nie bądź taka zasadnicza! To jest skrót - po prostu Rondo Radosława szkoda tylko, że nie zostawili w spokoju dawnej nazwy. Odkąd pamiętam było to Rondo Babka. No,ale komuś to przeszkadzało!


  Przeszkadzało to "kombatantom", którzy w momencie wybuchu powstania mieli po pięć lat, ale gotowali bojowcom herbatę i widzieli wszystko z daleka na wlasne oczy i teraz chcą się dowartościowac. Więc Rondo Babka musi dla tych czubków zmienić nazwę na taką ku czci ich wujków i dziadków z nieudanego powstania. A oni sami przybierają się w mundurki od święta. Jedno, co im dobrze wyszło, to włosy.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 22:23 ~Braciszek Tuck  sum~sum

  Prepraszam, czy to jest portal warszawski, czy bytomski? Bo jeżeli warszawski, to my mamy tu Rondo Babka, nie Radosława. Że nie wspomnę o Stołecznej.
  art~art

  Niektórzy tego nie rozymieją.
  słoik~słoik

  Wbijcie sobie w kapucyny prafidzife warsiawiaki, że nie ma żadnego ronda babka!


  Zostaw swojego kapucyna w spokoju, bo ci ręka zdrętwieje. I wracaj do siebie "na wioskę" odpoczywać od miejskiego gwaru, a Warszawę zapomnij, to dla ciebie za trudne. Jej sprawami zajmują się Warszawiacy. Rdzenni i ci od niedawna, ale także Warszawiacy, żyjący tu z nami i dzielący z nami losy miasta dzisiejsze i przyszłe. Jednak nikt z nich nie wyrzeka sie tradycji tego Miasta, tradycyjnych nazw jego placów, mostów i ulic. I nie zmieni tego troll o nicku słoik. Glupszego nicka w tym kontekście trudno byłoby zresztą wymyślić...

 • pytający

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 22:09 ~pytający

  niewąski kosmodrom na rondzie babka... to znaczy, każdy sobie może w Waiwe stawiać co chce, byle pod płaszczykiem powstańczym, tak, drogi Ratuszu?

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 22:04 ~Dreptak Warszawski  sum~sum

  Prepraszam, czy to jest portal warszawski, czy bytomski? Bo jeżeli warszawski, to my mamy tu Rondo Babka, nie Radosława. Że nie wspomnę o Stołecznej.
  art~art

  Niektórzy tego nie rozymieją.
  słoik~słoik

  Wbijcie sobie w kapucyny prafidzife warsiawiaki, że nie ma żadnego ronda babka!


  Do dziury facet. Nick "słoik" ci nie pomoże, bo Warszawiacy nigdy tak nie nazywają Gości naszego miasta. To jest słownictwo używane przez zakompleksionych naplywowych buraków, w mieście od tygodnia. My, Warszawiacy, szanujemy wszystkich którzy chcą w Stolicy zamieszkać i szanują naszą tradycję. Ci nowi Warszawiacy wiedzą, że w tradycji Warszawy jest i pozostanie Rondo Babka, Most Północny, ulica Stołeczna. I ci wszyscy Warszawiacy, od pokoleń i od wczoraj szanują nazwy warszawskie, nie bytomskie czy pseudokombatanckie.
  Dreptak Warszawski

 • Wnuk Radosława

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 18:27 ~Wnuk Radosława


  Aleksandra~Aleksandra

  To nie jest rondo Radosława ( ani Włdysława,Jarosława,Waldemara itd) tylko rondo ZGRUPOWANIA RADOSŁAW. Sądzę,że podawanie prawidłowej nazwy, także w komunikatach przystankowych komunikacji miejskiej, byłoby również wyrazem pamięci o walczących w postaniu bohaterach.
  Przekorny~Przekorny


  Warszawiacy zawsze byli przekorni, więc niektórzy nazywają je Rondem Babki Radosława :-)


  I to było by najbardziej kompromisowym rozwiązaniem

 • jask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 17:24 ~jask

  Czesio ma rację! Powinien byc wiadukt a nie maszt!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »