Informacje

15.04.2015 13:30 sprawdź, jak zapisać zwierzaka na zabieg

Masz psa lub kota? Miasto zapłaci za jego sterylizację

SERWISY:

W Warszawie ruszyła akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Zabieg można wykonać w jednej z 28 stołecznych lecznic weterynaryjnych.

Akcja dotyczy zwierząt powyżej szóstego miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.

Koszt zabiegu ponosi w całości miasto. Obejmuje on: wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem, wykonanie sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku, wizytę kontrolną obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.

Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np. EKG, badania krwi), miasto nie pokryje ich kosztów, nie ponosi również kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów lub usług.

Aby skorzystać z bezpłatnej sterylizacji psa lub kota należy wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu. Formularze dostępne są w lecznicach oraz na podanej stronie internetowej. Konieczne jest również okazanie dowodu tożsamości i książeczki zdrowia psa lub kota, rodowodu bądź innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia.

Najpierw czipowanie

Zwierzę musi być oznakowane elektronicznie (zaczipowane). Można to zrobić bezpłatnie, ten zabieg również finansowany jest przez ratusz. Ponadto w przypadku psów wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Lekarz ma prawo odmówić wykonania wcześniej umówionego zabiegu, jeżeli zwierzę będzie chore lub właściciel odpowiednio go nie przygotuje.

Organizatorzy akcji przypominają, że suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki lub rui, od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie, a minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podaje się mu tylko wodę.

Zabieg można wykonać w jednej z 28 lecznic, bez względu na miejsce zamieszkania.

Pełny wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i numerami telefonów znajduje się na stronie internetowej urzędu miasta.

Na czym polega zabieg?

Sterylizacja lub kastracja polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Jak podkreślają organizatorzy akcji, zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają działania uboczne.

Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że sterylizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania bezdomności psów i kotów.

Wśród zalet wymieniane są np. redukcja liczby nieplanowanych ciąż i niechcianych kociąt czy szczeniąt, zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego oraz nowotworów sutków, zachorowania na schorzenia prostaty, w tym na śmiertelny nowotwór prostaty, a także zmniejszenie niekontrolowanej agresji u zwierząt, zmniejszenie ryzyka ucieczek - zwłaszcza w okresie rui, dzięki czemu ogranicza się liczbę zaginięć zwierząt, przypadki pogryzień czy wypadków komunikacyjnych.

4621 w trzy lata

W ubiegłych latach miasto dofinansowywało zabiegi kastracji lub sterylizacji (w zeszłym roku w wysokości 50 proc.).

W 2014 r. zabiegom poddanych zostało 665 kotek i 430 suk oraz 365 kocurów i 254 psy. Od 2012 r. wykonano 4621 zabiegi współfinansowane przez stołeczny ratusz.

PAP/jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dorota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2017 15:38 ~Dorota

  witam nie do końca zgodzę się z moimi przedmówcami ja nie skąpie na moje koty mam cztery kocice wszystkie znajdy odratowane i nie stać mnie na wykastrowanie ,więc bardzo chętnie skorzystałbym z darmowej kastracji niestety nie mogę się doczytać gdzie w Warszawie można taki zabieg przeprowadzić
  pozdrawiam

 • Ulkownica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2015 01:43 ~Ulkownica

  Jedna i ta sama treść w każdym informatorze. Czemu? Jedna osoba pisała, czy jedna przychodnia? Przecież i tak pobierają opłatę za kaftany i za antybiotyki! Jaka darmowa?

 • tatanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2015 01:00 ~tatanka

  ksu~ksu

  Wiecie czemu tylko w niektórych dzielnicach jest darmowa sterylizacja (przetarg był we wszystkich)? Bo miasto zaoferowało żenująco niskie fundusze na tę akcję. Przetag wygrły te lecznice, które dały ceny dumpingowe, wszystkie pozostałe zostały odrzucone. Gratulacje dla obu stron... A poza tym, darmowe kastracje zwierząt "właścicielskich" to totalna pomyłka :(


  znam niestety wielu właścicieli, którzy skąpią na kastrację/sterylizację albo uważają, że fajnie jak suczka chociaż raz ma małe, także nie, nie jest to głupi pomysł

 • ksu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 10:44 ~ksu

  Wiecie czemu tylko w niektórych dzielnicach jest darmowa sterylizacja (przetarg był we wszystkich)? Bo miasto zaoferowało żenująco niskie fundusze na tę akcję. Przetag wygrły te lecznice, które dały ceny dumpingowe, wszystkie pozostałe zostały odrzucone. Gratulacje dla obu stron... A poza tym, darmowe kastracje zwierząt "właścicielskich" to totalna pomyłka :(

 • Magdzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 08:58 ~Magdzik

  Świetny pomysł! W innych miastach też tak powinno być, a zwłaszcza na wsiach. Ograniczenie populacji to podstawa, lepiej sterylizować i zapobiegać rozmnażaniu i porzucaniu zwierząt z powodu nadpopulacji niż płacić tysiące za ich odłowienie i pobyt w schronisku, gdzie najszczęśliwsze nie są! Brawo tak trzymać.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2015 05:53 ~jar

  Szkoda że nie ma tak jak w stanach,płacisz składkę tak jak na człowieka (jakieś śmieszne pieniądze) i masz kliniki za darmo !

 • erala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 18:45 ~erala

  Niestety, już wyczerpany został limit zapisów. Po tygodniu od rozpoczęcia akcji.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 18:05 ~qwerty

  "Miasto zapłaci za jego sterylizację"

  Z czego ???

  Bo nie ma podatku za posiadanie psa czy kota.

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 16:30 ~j23

  Miasto zapłaci? To ciekawe skąd ,,miasto,, ma pieniądze ? Poza tym zwierzęta mają właścicieli prawda? Kastrować należy ewentualnie zw. bezdomne na koszt podatnika i tyle w temacie.

 • kaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2015 15:22 ~kaśka

  Bardzo chetnie namawiają do adaptacji piesków,kotkow darmowa sterylizacja tylko pożniej nie ma gdzie z tymi zwierzętami wychodzić i spacerować mam pieska zawsze sprzątam ale już nie mam gdzie wyjśc cały teren zabudowany i co teraz robić ???chyba do zwierzyńca trzeba oddać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »