Informacje

21.02.2013 13:14 Awantura o Ogród Krasińskich

"Masakra drzew"
czy "srebrna siekiera"?

SERWISY:


- Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich zgodna jest z zasadami konserwacji zabytków wypracowanymi przez międzynarodowe gremia naukowców i konserwatorów - twierdzi prof. Marek Siewniak. Wieloletni rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że wycinka była koniecznością.

Spór o rewitalizację Ogrodu Krasińskich wydaje się nie mieć końca. W środę informowaliśmy, że mieszkańcy Warszawy złożyli do Najwyższej Izby Kontroli wniosek z prośbą o kontrolę w urzędzie miasta.

Natomiast w środę Zarząd Terenów Publicznych wysłał do dziennikarzy artykuł prof. Marka Siewniaka z SGGW, prezydenta Europejskiej Rady ds. Drzew EAC.

Wieloletni rzeczoznawca ministra kultury w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie parków, ogrodów i cmentarzy, broni rewitalizacji Ogrodu Krasińskich.

- Park tej rangi nie może być zadeptanym, lokalnym zieleńcem. Dlatego rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich stała się pilną koniecznością, aby degradacja tego cennego zabytku sztuki ogrodowej nie pogłębiała się – pisze profesor.

Rewolaryzacja z szacunkiem do historii?

To, co część mieszkańców nazywa „masakrą drzew”, dla dendrologa było koniecznością m.in. dlatego, że w czasach komunistycznych ogród jako „arystokratyczny i pański” był programowo zaniedbywany, a podstawowym kryterium pielęgnacyjnym już od lat powojennych było „im więcej tym lepiej”.

Profesor uważa również, że cały czas można zachować i kontynuować "ciąg rozwojowy historycznego założenia ogrodu".

- Obecna rewaloryzacja szanuje dobrze zachowaną kompozycję Ogrodu Krasińskich z czasów Franciszka Szaniora (przekształcił park w XIX w.), uczytelniając ją jedynie. - "Od siebie" przewiduje jedynie współczesną kompozycję w częściach Ogrodu dodanych po wojnie – precyzuje profesor.

Korzeń zdrowy, drzewo chore?

Marek Siewniak odnosi się również do zarzutów, że w Ogrodzie Krasińskich wycięto nie tylko chore drzewa, ale również wiele całkiem zdrowych.

- Drzewa zagrażające, to nie tylko te, które mają wypróchniałe pnie w dolnej części. Wypróchnienia i uszkodzenia, które osłabiają drzewo i mogą spowodować, że może się ono złamać czy przewrócić, powstają w różnych miejscach, nie tylko bezpośrednio przy ziemi – pisze Marek Siewniak.

Twierdzi on, że nie zawsze stan korzenia i pniaka po usuniętym drzewie świadczy o stanie zdrowotnym całego drzewa. Wypróchnienia mogą powstać w miejscu szczepienia drzewa, czyli wysoko nad ziemią. Takie drzewo też grozi złamaniem.

Zgodna z zasadami konserwacji

Pisze również o zarzucie mieszkańców, że projekt nie został przystosowany do ich potrzeb, lecz park - do do projektu, który został wybrany.

- Podstawowym zabiegiem w parkach swobodnych jest systematyczna, wykonywana w miarę potrzeb wymiana drzew. Jeden z największych znawców i twórców parków krajobrazowych Herman von Pückler z bólem serca zwykł mówić o tej przykrej konieczności „srebrna siekiera” – pisze profesor i zaznacza, że restauracja Ogrodu Krasińskich jest przygotowana nie tylko zgodnie z przepisami krajowymi dotyczącymi ochrony zabytków, ale również w zgodzie z zasadami konserwacji zabytków wypracowanymi przez międzynarodowe gremia naukowców i konserwatorów, opublikowanych w trzech międzynarodowych dokumentach: Karcie Ateńskiej (1931 r.), Karcie Weneckiej (1964 r.) i Karcie Florenckiej (1981 r.).

Modernizacji bronią projektanci

W ramach prac w Ogrodzie Krasińskich z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

lata/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obiektywnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 10:14 ~obiektywnie

  Ale co jest nieprawda? Ze Prof ma firme? Czy nieprawda sa cytowane wypowiedzi Prof? Konkretnie prosze "drugi obiektywny"

 • drugi obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2013 09:40 ~drugi obiektywny

  Podane przez"obiektywny" dane są nieprawdą próbującą szkalować prof. Siewniaka. Wiadomo wszystkim znającym się na rzeczy, że w zależności od warunków przyrodniczych(drzewa zagrażające) i kulturowych(kompozycja, wartość historyczna)podejmuje się odpowiednie działania. Przypominam batalie o ochronę drzewa na pl. zamkowym (topola) po wycięciu której, nikt nie miał wątpliwości, że decyzja o wycięciu na podstawie ekspertyzy była słuszna.

 • obiektywnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2013 11:09 ~obiektywnie

  Prof. Marek Siewniak - rzeczoznawca MKiDN, Prezydent Europejskiej Rady ds. Drzew EAC
  Właściciel Centrum Dendrologiczne "Siewniak- Lorberg" PPHU Sp. z o.o. Pawłowice
  Żona sprowadza drzewa do nasadzeń z Niemiec , Austrii i Szwajcarii
  Wykonuje ekspertyzy uzasadniające wycinkę drzew np. 12 klonów srebrzystych przy ul. Aldony na Saskiej Kępie. Nasadzenia drzew to najlepsze zlecenia z tzw. budźetówki. Złoty interes.
  Wypowiedzi profesora w mediach:
  "Nie znam przypadku i uzasadnienia wycięcia wszystkich drzew zdrowych i chorych po to tylko aby wymienić zadrzewienie " - Urzędnicy znów sadzą na Chrobrego Gazeta .pl Gorzów Wlkp. 2006r.
  "Przepisy nie pozwalają na swobodne przycinanie gałęzi . Jesion , który ma 4m. w obwodzie bezwzględnie kwalifikuje się do ochrony " - Gazeta .pl Czestochowa 2012r
  Czyli w zależności od okoliczności. Oto nasi niezależni eksperci.

 • WuWu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 12:05 ~WuWu

  Próbuję nie czytać tych debilizmów jakie wypisują "obrońcy" drzew, ale się nie da. Jak trzeba mieć zryty mózg, bo o posiadaniu rozumu nie wspomnę, żeby z uporem maniaka podważać wszystkie ekspertyzy i kurczowo trzymać się tezy, że w Ogrodzie Krasińskich doszło do "masakry drzew"?! W jakim mieście i jego centrum rośnie zaniedbany las? Bo ci pseudo obrońcy, chcieliby chyba, żeby na miejscu historycznego ogrodu urósł las, skoro nie pozwalają na jego uporządkowanie. Ktoś tam niżej ironicznie pisze, żeby skoro tak, to wyciąć wszystkie puszcze i lasy które rosły za komuny, ale niech tumanek zauważy, ze mowa jest właśnie o lasach i puszczach a nie ogrodach!!! Podkreślę to raz jeszcze, to jest Ogród Krasińskich, a nie las, zagajnik czy inna zbieranina krzaków. W Ogrodzie nie ma miejsca na chwasty, czy chore rośliny. Ogrody się pielęgnuje i o nie dba!!!

 • yacop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 09:50 ~yacop

  Zrewitalizujmy polskie lasy.
  Wytnijmy WSZYSTKIE sosny co je komuniści w rzędach posadzili.
  Po raz kolejny HGW i jej przyboczni pokazują, że obywatel nie ma nic do gadania, gdy władza rozdziela sobie ich pieniądze.

 • teddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 09:19 ~teddy

  Pan ekspert to akurat otrzymuje wynagrodzenie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zupełnie "przypadkowo" będącego z tej samej opcji co władze Warszawy więc jego ocena jakoś specjalnie mnie nie zaskakuje

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 02:14 ~Nick

  Ile jeszcze o tej rewitalizacji. Sluchajcie specjalistow. To jest historyczny ogrod, wiec zeby przywrocic oryginalny jego ksztalt mozna bylo i zdrowe drzewo wyciac. Trudno - komuna zniszczyla, teraz trzeba naprawic. Nie tylko to.

  Racja jest, ze ten konkretny ogrod nie jest osiedlowym zielencem. Polska jest bardzo zielona, wiec kilkadziesiat czy 200 drzew nie sprawi, ze nie bedzie tlenu.

  A ze ktos zarobi, to chyba oczywista oczywistosc jest, cytujac kloasyka.

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 19:44 ~WWA

  Gdyby ktoś nie mógł zarobić dobrze na tym projekcie to ŻADNEJ rewitalizacji by nie było - taka jest prawda. A tu 15 milionów z czego 5 do podziału to już całkiem nieźle, jeszcze sprzeda się drewno i będzie GTI!

 • hit6n8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 19:40 ~hit6n8


  Bazyli~Bazyli

  To jest spór amatorów z fachowcami. Zawsze amatorzy uważają, że znają się lepiej. Jak w przypadku Aktora.
  amber~amber

  Jak tak wierzysz w fachowców to przypomnij sobie ile razy się nie pomylili. Np ten który twierdził że maszyny cięższe od powietrza nie mogą latać, albo że łajno końskie cały Londyn zasypie, albo tego co trwierdził że ziemia płaską jest. Można tak długo o fachowści fachowców. Przełomów w nauce i technice dokonuję ci co nie wiedzą że wg fachowców czegoś nie można.

  porownanie bardzo trafne...............

 • amber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2013 19:15 ~amber

  Bazyli~Bazyli

  To jest spór amatorów z fachowcami. Zawsze amatorzy uważają, że znają się lepiej. Jak w przypadku Aktora.

  Jak tak wierzysz w fachowców to przypomnij sobie ile razy się nie pomylili. Np ten który twierdził że maszyny cięższe od powietrza nie mogą latać, albo że łajno końskie cały Londyn zasypie, albo tego co trwierdził że ziemia płaską jest. Można tak długo o fachowści fachowców. Przełomów w nauce i technice dokonuję ci co nie wiedzą że wg fachowców czegoś nie można.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »