Informacje

04.08.2013 08:10 udział wzięło 2000 rowerzystów

Masa w rytm powstańczych piosenek. Jak było?

SERWISY:


W sobotę odbyła się siódma edycja Masy Powstańczej. 2000 rowerzystów przejechało szlakiem walczącej Warszawy. Uczestnicy chwalili i pomysł, i organizację.

Rowerowy peleton wyruszył punktualnie o godzinie 17:00, tradycyjnie spod Muzeum Powstania Warszawskiego. Ulicami Towarową i Okopową dotarł do ronda Zgrupowania AK Radosław, a następnie przejechał mostem Gdańskim na drugą stronę Wisły.

Później rowerzyści przejechali na południe, wzdłuż rzeki. Dalej mostem Łazienkowskim, Książęcą, przez Śródmieście oraz Ochotę z powrotem do punktu startu.

- Było Przyjemnie, bo po pierwsze czujemy się zintegrowani troszeczkę z mieszkańcami Warszawy, po drugie to jest jednak historyczna data i wydarzenie - mówił jeden z uczestników.

Inni podkreślali, że było również bezpiecznie. - Nie było czego się bać. Naprawdę te imprezy są po prostu wspaniałe - przekonywała rowerzystka.

Jakie są Twoje wrażenia z Powstańczej Masy? Napisz na naszym forum.


Muzyka i wykład historyka

Rowerzystom towarzyszyły powstańcze melodie nagrane przez zespoły De Press, Morowe Panny oraz Lao Che do tekstów poety i żołnierza AK Tadeusza Gajcego. Z auta o historii powstańczej Pragi opowiedział politolog dr Krzysztof Mikołajewski.

Masa Powstańcza to coroczny przejazd rowerzystów organizowany w hołdzie powstańcom warszawskim. Za organizację odpowiadają Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Masa Krytyczna - ruch społeczny popierających rozwój infrastruktury rowerowej i popularyzujący ten środek transportu.

Szklakiem powstania na Pradze

W tym roku motywem przewodnim masy były rzeczne patrole oraz przeprawa wiślany – wszystko miało związek z powstaniem na Pradze.

O jego przebiegu kilka dni temu w rozmowie z PAP opowiedziała historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Katarzyna Utracka.

- Po dwóch-trzech dniach walki na Pradze zupełnie wygasły, a komendant Obwodu ppłk Antoni Żurowski ps. Andrzej Bober wydał rozkaz przerwania akcji zbrojnej i przejścia do konspiracji, pozostając w pogotowiu bojowym. Powstańcy, którzy nie posiadali broni, powrócili na kwatery i oczekiwali na dalsze rozkazy. Ci, którzy byli uzbrojeni, w ciągu następnych tygodni przedostawali się na lewy brzeg Wisły - na Mokotów, Sadybę, Czerniaków, a także do Puszczy Kampinoskiej, by kontynuować walkę. Przeprawy odbywały się nocą. Powstańcy wykorzystywali przygotowane wcześniej, ukryte w zaroślach łodzie - mówiła Utracka.

Zapowiedź tegorocznej masy w rytmie reggae:

bf/roody/ran//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tommyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 00:46 ~tommyd

  rowerzyta ~rowerzyta

  czepiacie się masy a co powiecie na maratony warszawskie i inne imprezy które blkuja drogi w warszawie


  Tylko, że masa kr*.*czna ma na celu utrudnienie życia i wkurzenie możliwie największej liczby ludzi i zwykle jest celowo organizowana w czasie największego natężenia ruchu. W wypadku imprez masowych na stadionie działa przynajmniej część komunikacji, imprezey odbywają się później i blokada ma mniejszy zasięg. Dodtakowo zwykle ktoś pomyśli żeby np zamknąć wjazd na most z kórego nie da się zjechać i nie powodować sytuacji kiedy kilkaset osób jest uwięzionych na jakimś odcinku drogi, z kórego nie można się wydostać.
  Nikt z organizatorów i uczestników nawet nie pomymyśli, że w tym bałąganie może utknąć karetka czy wóz straży pożarnej.
  A co do ddr, to 100% nigdy nie będzie bo to absurd. Rowerzyści muszą się nauczyć korzystać z ulic jak każdy uczestnik ruchu (i myśleć nie tylko o swoich rzeczywistych czy wydumanych prawach ale też i o zasadach i obowiązkach) , a kierowcy do tego dostosować.

 • Hulio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 18:48 ~Hulio

  Zamiast siedzieć w korku po 17 godzinie lepiej było przesiąść się na rower i jechać z masą by uczcić cześć bohaterom :)
  Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie narzekać.
  Na masę przyjechałem spod Poznania.
  Gdy w Poznaniu organizowane są półmaratony lub różnego rodzaju rajdy to jakoś nikt nie narzeka.

 • rowerzyta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 13:47 ~rowerzyta

  czepiacie się masy a co powiecie na maratony warszawskie i inne imprezy które blkuja drogi w warszawie, koncert Madonny na narodowym, mecze czy inne imprezy,
  Masa Krytyczna walczy o lepsze drogi dla rowerazystów, jak bedzie 100 % dróg "posiadało" drogi rowerowe to i masa przestanie comiesięcznie sie o te drogi upominac ...

 • darkimage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 07:40 ~darkimage

  W korku~W korku

  Czy wiadomo kto jest organizatorem tej całej masy krytycznej? Chciałbym go pozwać za stracony czas spędzony w korkach. Trochę się tego przez te lata nazbiera. Może wszyscy wystąpmy z pozwem zbiorowym to wreszcie blokowanie się skończy. Jestem rowerzystą, ale do głowy mi nie przychodzi blokowanie miasta.

  Może złóż pozew przeciwko wszystkim kierowcom w mieście, także tym w autobusach bo przecież oni generują korki codziennie, nawet pare razy dziennie, a nie jak masa krytyczna raz na miesiąc, no może pare razy miesięcznie jak jest jakaś dodatkowa okazja.

 • Michał Z83

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 23:34 ~Michał Z83

  W korku~W korku

  Czy wiadomo kto jest organizatorem tej całej masy krytycznej? Chciałbym go pozwać za stracony czas spędzony w korkach. Trochę się tego przez te lata nazbiera. Może wszyscy wystąpmy z pozwem zbiorowym to wreszcie blokowanie się skończy. Jestem rowerzystą, ale do głowy mi nie przychodzi blokowanie miasta.

  Akurat to była Masa Powstańcza , a organizatorem było Muzeum Powstania Warszawskiego . Masa Krytyczna tylko zabezpieczała przejazd . Druga rzecz - Masa Powstańcza to impreza masowa w której bierze udział około 2000 osób , tak więc musi ona być zgłoszona do urzędu miasta Warszawy , Policj , Straży Miejskiej i Służb Medycznych. Takie wydarzenie odbywa się od 7-miu lat , w każdą pierwszą sobotę sierpnia (czyli co rok ) . Masa Krytyczna ma pełne zezwolenie na zablokowanie ruchu pojazdów przed peletonem.

  Jakieś Pytania jeszcze ??

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 22:19 ~Marian

  I te głosy blokujących o szczytnym celu. Jakby wszyscy inni nic pożytecznego nie robili. Zwyczajnie, ktoś się spóźni na egzamin (bo w soboty są egzaminy), ktoś się spóźni do pracy (bo w sobotę też się pracuje), ktoś inny spóźni się do kina, na pociąg, do teatru czy muzeum. Ale tych z masy to nic nie interesuje. Próżność nie pozwala na myślenie o innych. A powstanie? Masowcy o nim nie myślą. Ot, kolejna fotka na facebooka i lajkowanie pseudonowoczesności.

 • Miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 21:57 ~Miki

  Tak wyglądał przejazd masy powstańczej 2013 http://www.youtube.com/watch?v=A1kXCDbg3sc&feature=youtu.be

 • W korku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 21:48 ~W korku

  Czy wiadomo kto jest organizatorem tej całej masy krytycznej? Chciałbym go pozwać za stracony czas spędzony w korkach. Trochę się tego przez te lata nazbiera. Może wszyscy wystąpmy z pozwem zbiorowym to wreszcie blokowanie się skończy. Jestem rowerzystą, ale do głowy mi nie przychodzi blokowanie miasta.

 • zlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 20:40 ~zlo

  Obiach to blokwanie miasta~Obiach to blokwanie miasta

  Alkoholik szuka okazji do wypicia. Każda z nich jest dobra. Podobnie jest z uczestnikami masy kretynicznej. Każda okazja do blokowania miasta jest dobra. Ekologia? Gdzie tam. Ważne aby zaistnieć bo inaczej nie potrafią. Nie stać na własny samochód i wyjazd za miasto, to przynajmniej utrudnić życie innym. Masa krytyczna to obciach! Coś jak disco polo w latach dziewięćdziesiątych. Ośmieszacie się tylko!


  Zaraz, zaraz. Skoro wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu to wiejskie kmioty (no bo to obciach przecież) i nie stać ich na własne auto i wyjazd za warszawę to co szanowna koleżanka/kolega robił w weekend w stolicy? Czyżby auto ze szrotu nie chciało odpalić? A może pieniążków zabrakło na wyjazd za miasto? Zapewniam cię że nie jeden rower biorący udział w sobotnim przejeździe był droższy niż twój szrot w którym to przyszło ci spędzić 30 minut i taką masz przez to traumę. To może zamontuj sobie w tym szrocie klimę i radio to będzie się wygodniej stało w korkach.

 • Duży bije małego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2013 16:43 ~Duży bije małego


  B872r8~B872r8

  Co za debil wydal pozwolenie na ten przejazd w takich godzinach?!?! Akcja mega fajna ale nie o porze kiedy ruch jest tak durzy!!! Warszwa nie ma alternatywy dla kierowcow zeby ominac mase! Idiotyzm.
  Captain obvious~Captain obvious

  Oj widać, że słoik się wypowiedział :p Wiadomo że co roku są eventy dla uczczenia Powstania, wystarczy zobaczyć wcześniej co będzie się działo i gdzie nie jeździć w tych godzinach :p


  I jeszcze jeden smutny fakt świadczy, że to pisze słoik : Pierwszy raz widzę, żeby ktoś napisał " Duży " przez RZ :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »