Informacje

26.03.2019 17:35 W PIĄTEK O 19

Masa Krytyczna wraca na ulice

SERWISY:


Wszystko wskazuje na to, że w piątek po raz pierwszy od bez mała trzech lat na stołeczne ulice wyjedzie rowerowa Masa Krytyczna. Organizator unika odpowiedzi na szczegółowe pytania, bo "nie chce zostać źle zrozumiany".

Przypomnijmy: ostatnia Masa Krytyczna przejechała ulicami Warszawy w 2016 roku. Jej organizatorzy uznali wtedy, że formuła comiesięcznych przejazdów wyczerpała się. Powołanie pełnomocnika prezydenta do sprawy komunikacji rowerowej, otwarcie Veturilo i budowa coraz większej liczby ścieżek sprawiły, że rowerzyści nie uważali już za konieczne, by co miesiąc przypominać wszystkim o swoim istnieniu.

Teraz internetowa strona masy odżyła. Pojawiła się na niej zapowiedź przejazdu, który ma nastąpić - zgodnie z tradycją - w ostatni piątek miesiąca, czyli 29 marca. Zmienia się tylko godzina - z 18 na 19. Trasa wiedzie przez Śródmieście, Mokotów i Muranów, i ma nieco ponad 12 kilometrów.

Zapowiedź sformułowana jest tak, jakby przerwy w kursowaniu w ogóle nie było (pisownia oryginalna):

"Chcemy zachęcić Warszawiaków do Masowej jazdy rowerem. Przypomnimy, że rowerzysci maja nie tylko prawa, ale i obowiazki, Przypomnimy o obowiązkowym oświetleniu roweru, nie rowerzysty
Przypomnimy, że chodniki są dla pieszych, a jeżeli juz tam jest rowerzysta to ma udawać, że go tam nie ma :-)
Przypomnimy też Miastu, że jest i będzie ktoś kto bedzie się upominał o prawa rowerzystów - nie wystarczy zakupić veturilo i zrobić szumu marketingowego jak jest cudownie - trzeba TWARDEJ INFRASTRUKTURY, szczególnie w Śródmieściu. Według nas obecnie budowana infrastruktura będzie niewystarczająca (minimalne parametry), jeżeli ruch rowerowy wzrośnie, tak jak rośnie od lat
chcemy uświadamiać, że proste działania są niewystarczające i o ruchu rowerowym trzeba pomyśleć kompleksowo w skali CAŁEGO MIASTA - efekty i tak nie będą od razu, a myśleć trzeba dalej niż do końca kadencji".

"Będą kolejne przejazdy"

Próbowaliśmy ustalić, czy to oznacza, że masa znów będzie się odbywać co miesiąc i w jakiej formule. - Kolejne przejazdy na pewno będą, trzeba sprawdzać stronę i profil na Facebooku, będziemy dawać znać z wyprzedzeniem - zapowiedział Witek Smolik, który na stronie wymieniony jest w zakładce "kontakt".

W rozmowie z nami powiedział, że masa związana jest z... Żołnierzami Wyklętymi. - Marzec to taki miesiąc, kiedy wspomina się i Żołnierzy Wyklętych i działania Szarych Szeregów, jedziemy trasą, gdzie razem z przewodnikiem chcemy uczestnikom przejazdu pokazać miejsca z nimi związane. Będziemy między innymi przed Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych - we własny sposób, nie wtedy, kiedy wszyscy - stwierdził.

Zastrzegł, że zmiana godziny przejazdu ma być gestem w stronę innych mieszkańców. - Wyruszamy na trasę naszego przejazdu po godzinach szczytu komunikacyjnego, godzinę później, kiedy centrum miasta teoretycznie powinno być względnie puste. Nie widzę powodów, żeby uważać, że robimy komuś na złość - zastrzegł.

I dodał: - Naszym przesłaniem jest również, że jako rowerzyści wszyscy swoimi działaniami mamy wpływ na nasze postrzeganie: rowerzysta nieoświetlony, jadący w nieuprawniony sposób po chodniku, czy przejeżdżający na czerwonym świetle (co niestety czasem się zdarza) źle rzutuje na nasz wizerunek. Wówczas pojawiają się pytania, po co nam infrastruktura rowerowa, skoro poruszamy się po chodnikach albo nie przestrzegamy przepisów. A potrzeby w zakresie jej budowania nadal są bardzo duże.

Podkreślał pozytywne przesłanie akcji. - Chcemy utrwalać pozytywny wizerunek rowerzysty, absolutnie bez awantur. Jedziemy, kiedy miasto powinno być puste, bez utrudniania życia komukolwiek. Chcemy zachęcać mniej wprawnych i mniej doświadczonych rowerzystów, żeby się przełamali do jazdy w ruchu ogólnym, szczególnie na ulicach o ruchu uspokojonym. Zakładamy, że przejazd będzie miał walor edukacyjny. Przesłanie jest absolutnie pozytywne, to ma być święto roweru - wyjaśnił.

"Złożyli wniosek, dochowali terminów"

Wiemy, że o planowanym przejeździe wiedzą urzędnicy ratusza.

- Organizatorzy imprezy starali się o uzyskanie zezwolenia na wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Dochowali należytych terminów, złożyli wniosek z załącznikami z 30-dniowym wyprzedzeniem. My zasięgnęliśmy opinii policji, ta była pozytywna, nie było kłopotów, żeby wydać pozytywną decyzję - poinformował nas Tomasz Demiańczuk z urzędu miasta.

Dzień po publikacji tekstu, Komenda Stołeczna Policji odpowiedziała nam, że służby będą eskortować rowerzystów. - Przy każdej tego typu imprezie masowej Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników i mieszkańców - podała Małgorzata Wersocka.

Stały przejazd czy "żółte światło"?

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że wielu dawnych organizatorów masy nie działa już w stowarzyszeniu. Co nie znaczy, że nie popierają pomysłu.

- Miasto osiada na laurach. Robiło świetne projekty: drogi rowerowe na Towarowej, Obozowej, Żwirki i Wigury. Teraz jednak Warszawa wydaje się nie mieć pomysłu, co robić dalej. Sprawy zaczynają iść w złym kierunku, nie będzie podwójnej drogi przy Górczewskiej - zauważył Rafał Muszczynko, jeden z byłych liderów Masy Krytycznej.

I dodał: - Nie jestem przekonany, czy będzie to stały przejazd, czy raczej "żółte światło". Coś przestaje grać, a przez ostatnie lata było fajnie. To, czy będą kolejne przejazdy, zależy od miasta, jaki będzie miało pomysł na drogi rowerowe i od funduszy - ocenił Muszczynko.


kz/ap/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 19:17 ~wwiak

  kornik~kornik

  Mieszkańcy domagają się swego
  Rowerzyści domagają się swego
  Piesi domagają się swego
  wszyscy chcą zabierać kierowcom jakby żaden z nich nim nie był, a kierowcy siedzą cicho.
  Może by tak zrobić masę krytyczną kierowców? Jeździć i blokować chodniki, tory tramwajowe i ścieżki rowerowe?
  Jako że piesi nie blokują chodników, rowerzyści ścieżek rowerowych, a mieszkańcy własnych domostw...

  Nikt nie zabiera kierowcom, tylko odbiera to co wcześniej zabrali innym. Typowy pas drogowy w Warszawie to około 80% dla samochodów. Wszyscy krążą dookoła, kierowcy jadą prosto. Kierowcy parkują na chodnikach. Nie kojarzę pieszych, którzy siedzą na ulicach. Synchronizacja świateł tylko pod tzw. św. przepustowość. Brak buspasów na wielu ulicach, gdzie autobusy stoją w korkach. Rowery wypychane na ścieżki kosztem pieszych a nie samochodów.

  Przeciwko czemu ty chcesz protestować?

 • Pieszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 18:34 ~Pieszy

  Masa Krytyczna = złośliwość malutkich

 • dość terrorystów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 16:36 ~dość…


  rsz~rsz

  Dlaczego masa krytyczna nie jedzie ścieżką rowerową???
  tg3179~tg3179

  bo ono nie nadają się do jazdy rowerem

  Za to chodniki z płyt i kostki nadają się świetnie????
  Gdzie jest kres waszej hipokryzji?

 • kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 16:34 ~kornik

  Mieszkańcy domagają się swego
  Rowerzyści domagają się swego
  Piesi domagają się swego
  wszyscy chcą zabierać kierowcom jakby żaden z nich nim nie był, a kierowcy siedzą cicho.
  Może by tak zrobić masę krytyczną kierowców? Jeździć i blokować chodniki, tory tramwajowe i ścieżki rowerowe?
  Jako że piesi nie blokują chodników, rowerzyści ścieżek rowerowych, a mieszkańcy własnych domostw...

 • woolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 15:31 ~woolf

  Masa kretyńska niestety wróciła. A może tak zamiast blokować miasto zaczniecie jeździć zgodnie z przepisami?

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 15:24 ~AdUrbem

  Zablokujmy im te ich budowane za setki milionów ścieżki

 • ckd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 14:40 ~ckd  rsz~rsz

  Dlaczego masa krytyczna nie jedzie ścieżką rowerową???
  Zosia69~Zosia69


  Jedzie razem z policją i to policja wydaje polecenia wcześniej jak ma jechać oraz blokuje na te parę minut boczne przejazdy.
  gość~gość

  Pytanie było dlaczego masa krytyczna nie jedzie ścieżką rowerową???

  Jedzie razem z policją i to policja wydaje polecenia wcześniej jak ma jechać oraz blokuje na te parę minut boczne przejazdy.

 • Brot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 11:32 ~Brot

  bolek_i_lolek~bolek_i_lolek

  Masa K R E T Y Ń S K A wraca na ulice warszawki - znowu sezon na maratony, spędowiska cyklistów, rolkarzy i dzień pieszego pasażera ... DNO !!!  Jeżeli wraca na ulice - to Warszawy.
  Warszawką to Ty jesteś. Mentalną.

 • hjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 07:35 ~hjk


  blablak~blablak

  Masa kr3tyniczna znowu terroryzuje kierowcow wracajacych z pózniejszej zmiany w pracy do domu.
  Zet~Zet

  Blachosmrody terrozryzują mieszkańców spalinami, i to wszystkich nie tylko z nocnej zmiany

  oho, kolejny frustrat bez prawa jazdy...

 • wuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 07:33 ~wuuu

  Zachowujecie sie jak terrorysci i zostanie wam to zapamietane...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »