Informacje

04.09.2013 16:26 tylko na weekend

Masa Krytyczna przenosi się do Wilanowa

SERWISY:

Kościół na stołecznym Rynku Nowego Miasta ufundowany przez żonę króla Jana III Sobieskiego Marysieńkę i Trakt Królewski związany z osobą samego władcy znajdą  się na trasie sobotniej Masy Krytycznej poświęconej tym razem postaci zwycięzcy spod Wiednia.

W ten weekend Masa Krytyczna przenosi się do Wilanowa. Wszyscy lubiący jazdę na rowerze mają szansę wziąć udział w wyprawie, która tym razem będzie prowadziła śladami Jana III Sobieskiego.

- Wyruszamy całym peletonem, obecnie zarejestrowało się już ponad 200 osób, przewidujemy że w sumie w Masie może wziąć udział nawet kilkaset rowerzystów. Celem przejazdu jest przede wszystkim przypomnienie postaci króla, twórcy Pałacu w Wilanowie oraz pokazanie również innych miejsc związanych nie tylko z nim samym, ale także z jego żoną  Marysieńką  - opowiadała  Anna Kaczor, reprezentująca Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Warszawska Masa Krytyczna – z królem do Wilanowa

7 września, Rynek Nowego Miasta, godz. 12.00

Rejestracja do 6 września


Rejestracja udziału w Masie trwa do północy 6 września, organizatorzy przygotowali jednak niewielką pulę miejsc dla osób, które zdecydują  się w ostatniej chwili.

Rowerzyści  wyruszą  z Rynku Nowego Miasta. Przejazd będzie dalej biegł trasą:  Miodowa-Krakowskie Przedmieście -Nowy Świat-Książęca-Rozbrat-Myśliwiecka-Czerniakowska-Chełmska-Sobieskiego-al. Wilanowska.- Wśród znajdujących się na trasie przejazdu punktów będzie się m.in. kościół na Rynku Nowego Miasta, ufundowany przez królową  Marysieńkę, kiedy zakładała tam zakon dla panien. Będziemy też jechać Traktem Królewskim m.in. obok Pałacu Prezydenckiego, który również historycznie jest związany z Sobieskimi. Po drodze będziemy opowiadać jak wyglądała sytuacja polityczna i życie codzienne w okresie panowania króla. Ma to być nie tylko wykład historyczny, ale również barwna opowieść dla osób w każdym wieku obfitująca w ciekawostki z życia władcy.  Metę przejazdu zaplanowano oczywiście w Wilanowie - powiedziała Kaczor.

Wilanów - miejsce dla rowerzystów

Jak zaznaczyła, organizatorom zależy także, by pokazać, że Wilanów jest miejscem przyjaznym rowerzystom, gdzie prowadzą ciekawe i niezbyt trudne ścieżki rowerowe, które można pokonać całą rodziną.-  Chcemy również pokazać, że aktywność  fizyczną można połączyć z wzięciem udziału w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Uczestnicy przejazdu otrzymają  specjalne koszulki, które upoważnią do darmowego zwiedzenia w Muzeum Pałacu w Wilanowie wystawy Primus Inter Pares, oprowadzenia przez naszych edukatorów i bliższego poznania dziejów Jana III Sobieskiego - mówiła pracownica Muzeum.

W sobotę w Muzeum odbędzie się również inauguracja Dni Wilanowa. Z tej okazji zaplanowano liczne atrakcje m.in. specjalną  ofertę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji, warsztaty kaligrafii i decoupageu oraz wykład o modzie na dworze Jana III Sobieskiego.

Formularz rejestracyjny na Masę Krytyczną wraz z regulaminem i instrukcją znajduje się na stronie internetowej muzeum www.wilanow-palac.pl.

PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rowerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 20:04 ~rowerman  lubudubu~lubudubu

  kiedyś przyjdzie taki dzień, że władze miasta przestaną się bać tych rowerowych terrorystów drogowych i zakażą im masowych zgromadzeń. pozostaje pytanie kiedy ...
  rowerman~rowerman

  nigdy...
  gdybyś miał troszkę oleju w główce, to przed napisaniem głupot, zajrzałbyś do aktów prawnych, które to regulują...
  vladcs~vladcs

  sam zajrzyj, każdorazowo masa kretyniczna wymaga wydania zezwoleń (chociażby dlatego że wymusza reorganizację ruchu, nie porusza się zgodnie z przepisami.

  reorganizacja ruchu powiadasz? puknij główką w kierownicę...
  To, że policja wstrzyma na kilka minut ruch na skrzyżowaniu i na kilkanaście minut ruch na danym odcinku drogi to naprawdę nie jest żadna reorganizacja ruchu...
  Jeżeli twój rozumek to ogarnia, to wyobraź sobie, że w trakcie przejazdu zorganizowanego, uczestnicy takiego przejazdu stosują się jedynie do poleceń organizatorów a nie do zasad ruchu drogowego. Zbyt trudne do zrozumienia? naprawdę mi przykro...

 • rowerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 19:59 ~rowerman

  [cytat_1652127]
  [cytat_1651966]
  [cytat_1651918]

  to zobacz kto ją organizuje. Pseudoekologiczne lewackie oszołomstwo z Zielonego Mazowsza. Tacy zieloni terroryści którzy oprotestowują każdą inwestycję w mieście.
  [/cytat_1652127]
  sugerujesz, że muzeum w Wilanowie to lewacka organizacja?
  Zaiste ciekawe przemyślenia. Pewnie Sobieskim powinni się zająć lustratorzy z IPNu?

 • rowerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 19:52 ~rowerman

  asd~asd

  Ciekawe, że prezydenci innych miast potrafią z taką chołotą sobie poradzić, tylko Walzowa daje się wodzić za nos.
  A pedalarze powinni być bezlitośnie ścigani z jazdę po chodniku, blokowanie pasa ruchu. Zupełnie nie rozumiem, jak można czerpać przyjemność z utrudniania życia innym tylko w imię własnego zadowolenia.
  A do rowermana i jemu podobnych: ludzie poruszają się samochodami bo komuniakacja w tym mieście praktycznie nie istnieje. I nie poruszają się dla własnej przyjemności, ale po to aby zarobić na budowę dróg rowerowych dla psychopatów (bo przecież tylko psychopata czerpie przyjemność z cierpnienia innych...).

  powiadasz, że komunikacja miejska praktycznie nie istnieje? no przyznam, że to dość ciekawe i odkrywcze spostrzeżenie. Jak rozumiem 1771 autobusów, 757 tramwajów i 240 pojazdów metra to istna fatamorgana, której nie sposób dostrzec zza kierownicy...? jak widać spaliny zrobiły straszliwe spustoszenie w twojej główce...
  A co skuteczności prezydentów innych miast to muszę cię zmartwić: masy jeżdżą w ponad 50 miastach i miasteczkach a liczba ta ciągle rośnie :-) I zgadnij kiedy jeżdżą? W ostatni piątek miesiąca :-)

 • rowerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 19:40 ~rowerman

  kubatkubat

  Czy żadne władze mojego miasta nie są w stanie poradzić sobie z tą "masą kretyńską" ? Kierowca za jazdę bez potrzeby lewym pasem ruchu dostaje mandat. Ponoć walczyli o ścieżki rowerowe, więc niech z nich korzystają, ale cóż organizatorzy tego stada postawili sobie za punkt honoru, utrudnić życie innym dla własnej rozrywki.

  jak wzdłuż każdej drogi będzie ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych, wtedy masa natychmiast zniknie z ulic Warszawy. Proste? no to do roboty zmotoryzowane kwękacze i skamlacze

 • rowerman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 19:36 ~rowerman

  Wawka~Wawka

  "Masa Krytyczna" to rowerowi złośliwcy. Dlaczego jeżdżą w piątki? Bo w tym dniu miasto po południu jest najbardziej zakorkowane wyjeżdżającymi na weekend. Tym to sposobem "Masa" sama sobie strzela w kolano, bo dodatkowo utrudnia życie innym. W sobotę niechby sobie jeździli... Na dodatek, skoro tak walczą o prawa powinni zacząć od siebie. Duża grupa uczestników tych przejazdów łamie przepisy "Prawa o Ruchu Drogowym" za sprawą nieprawidłowego wyposażenia rowerów. Brak oświetlenia, czasem całkkowity brak hamulców świadczy o nieodpowiedzialności tych ludzi za swoje zdrowie i życie. Dziwi fakt, że policja nie każe ich za to mandatami.

  złośliwcami będziemy wtedy, kiedy zamiast zorganizowanego przejazdu w kolumnie, zastosujemy tzw. przejazd gwiaździsty czyli kilka tys. rowerzystów jedzie tam gdzie chce o tej samej porze. Wiesz co by się wtedy działo czy też brakuje ci wyobraźni?

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 18:39 ~sum

  kika~kika

  skoro ma być zwiększona masa rowerowa to postuluję aby rowery też miały tablice rejestracyjne i opłacały OC !!! dość tej rozkosznej wolności kosztem przechodniów i kierowców !! potrącają, wymuszają, rysują samochody i ... i szukaj takiego delikwenta jak wiatru w polu; okazuje się, że to nie wszystko wybudować ścieżki jak w krajach Beneluksu jeszcze potrzebna jest kultura jazdy i w ogóle kultura, której wszędzie u nas brakuje !!!

  Słuszna propozycja. Dodam jeszcze obowiązek posiadania świateł i zakaz jazdy ze słuchawkami na uszach. Tacy głusi rowerzyści są dla siebie samych zagrożeniem. Plus obowiązek jazdy po ścieżkach rowerowych, o które tak walczyli a teraz narzekają, że są z twardej kostki a nie z puchu.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 18:32 ~Rosomak


  waw~waw

  Jeszcze miesiąc i pogoda bezlitośnie zweryfikuje hasła o przewadze roweru nad innymi środkami transportu.
  Butni rowerooszołomy z podwiniętym ogonem będą korzystać ze znienawidzonych środków transuportu które, z takim zaangażowaniem, tępili w lecie.
  rowerzysta_mrw~rowerzysta_mrw

  Ci, co lubią jeździć na rowerze nie chowają nosa do puszki, tylko się odpowiednio ubiorą i jadą dalej. Rowerzyści nie nazywają zmotoryzowanych autodebile, albo motoszajbusy etc. więc łaskawie oszczędź sobie tych epitetów.
  Ja jeżdżę przez cały rok i nie przeszkadza mi żadna pogoda. Z cukru nie jestem. Samochodem głównie jeżdżę za miasto lub w bardziej oficjalnych/urzędowych celach. A jeśli już my butne rowerooszołomy bardziej schowamy się na zimę, to i tak pół roku zdrowego ruchu mamy do przodu. o!

  W Polsce jest 17, 6 mln samochodów. Nie obrażaj więc ich posiadaczy, dzieciaku. Może po prostu jesteś za głupi, żeby zarobić na samochód i swoje frustracje wyładowujesz na forum.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 18:23 ~Dreptak Warszawski

  Wawka~Wawka

  ~rowerman
  Ci ci poruszają sie po mieście samochodami, motocyklami czy skuterami robią to w konkretnych celach: dojazd do/z pracy, dowiezienie przesyłki kurierskiej zamówionej przez Ciebie, przywiezienie Ci pizzy, byś nie padł7 z głodu et cetera. Nikt z kirujących pojazdami silnikowymi nie wyjeżdża na miasto w celu jego paraliżowania lub pojeżdżenia sobie ot tak, bez celu. Bo nawet turysta ma cel: szybkie obejrzenie Stolicy gdy wpadł do niej na dzień czy dwa. "Masa Krytyczna" CELOWO wybrała popołudniowe piątki, by utrudnić życie warszawiakom, czym nie zaskarbia sobie przychylności. A wręcz odwrotnie. Rzekowe cele ekologiczne? Blokując miasto powodujecie, że podróż do domu wydłuża się nawet dwukrotnie, a co za tym idzie zwiększa się dwukrotnie ilość spalin wyemitowanych przez samochody tkwiące w korkach. Rozregulowujecie Komunikację Miejską powodując zatrzymania i rozwalacie rozkłady jazdy. To powoduje, że motorniczy czy kierowca autobusu traci przerwę na pętli na zjedzenie posiłku, napicie się kawy czy herbaty lub po prostu na kilkuminutowy spacer i rozprostowanie nóg. Bo starają się jeździć zgodnie z rozkładami. A wiedz, że w kabinach spędzają nawet do 10 godzin dziennie z cały czas napiętą uwagą, żeby dowieźć ludzi bezpiecznie do celu i żeby nie wyrządzić krzywdy innym uczestnikom ruchu, w tym Tobie. A Wy odbieracie im te kilkuminutowe chwile relaksu. Mało tego, powodujecie odbieranie im premi za punktualność. Wyobraź sobie, że pracownicy KM osiągają nawet ok. 99% punktualności. To wielka sztuka w takim mieście jak Warszawa. I za to dostają kilkaset zł premi. A Wy odbieracie im tę kasę: mają Was za to kochać??????

  Bardzo rozsądny, wyważony post. Uznanie dla Autora.

 • markkoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 17:11 ~markkoo

  Bemowo przesyła wyrazy współczucia dla Wilanowa. My już przeszliśmy przez to w zeszłym tygodniu.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 14:59 ~Wawka

  ~rowerman
  Ci ci poruszają sie po mieście samochodami, motocyklami czy skuterami robią to w konkretnych celach: dojazd do/z pracy, dowiezienie przesyłki kurierskiej zamówionej przez Ciebie, przywiezienie Ci pizzy, byś nie padł z głodu et cetera. Nikt z kirujących pojazdami silnikowymi nie wyjeżdża na miasto w celu jego paraliżowania lub pojeżdżenia sobie ot tak, bez celu. Bo nawet turysta ma cel: szybkie obejrzenie Stolicy gdy wpadł do niej na dzień czy dwa. "Masa Krytyczna" CELOWO wybrała popołudniowe piątki, by utrudnić życie warszawiakom, czym nie zaskarbia sobie przychylności. A wręcz odwrotnie. Rzekowe cele ekologiczne? Blokując miasto powodujecie, że podróż do domu wydłuża się nawet dwukrotnie, a co za tym idzie zwiększa się dwukrotnie ilość spalin wyemitowanych przez samochody tkwiące w korkach. Rozregulowujecie Komunikację Miejską powodując zatrzymania i rozwalacie rozkłady jazdy. To powoduje, że motorniczy czy kierowca autobusu traci przerwę na pętli na zjedzenie posiłku, napicie się kawy czy herbaty lub po prostu na kilkuminutowy spacer i rozprostowanie nóg. Bo starają się jeździć zgodnie z rozkładami. A wiedz, że w kabinach spędzają nawet do 10 godzin dziennie z cały czas napiętą uwagą, żeby dowieźć ludzi bezpiecznie do celu i żeby nie wyrządzić krzywdy innym uczestnikom ruchu, w tym Tobie. A Wy odbieracie im te kilkuminutowe chwile relaksu. Mało tego, powodujecie odbieranie im premi za punktualność. Wyobraź sobie, że pracownicy KM osiągają nawet ok. 99% punktualności. To wielka sztuka w takim mieście jak Warszawa. I za to dostają kilkaset zł premi. A Wy odbieracie im tę kasę: mają Was za to kochać??????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »