Informacje

09.09.2017 15:24 za Sielecką 36/38

Marzena K. walczy o odszkodowanie. Chce ponad 6 milionów złotych

SERWISY:


Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K. żąda od Skarbu Państwa 6,3 milionów złotych. Chodzi o odszkodowanie w sprawie nieruchomości przy Sieleckiej 36/38. Roszczenia do niej K. odkupiła od znanego z handlu nieruchomościami - Marka M.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował proces cywilny, jaki Marzena K. - podejrzana o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych w związku z aferą reprywatyzacyjną - wytoczyła Skarbowi Państwa. Była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości walczy o odszkodowanie za "wadliwą decyzję administracyjną" co do nieruchomości przy dawnym adresie Sielecka 36/38. Obecnie w miejscu tym przebiega ulica Gagarina.

Roszczenia od Marka M.

W sprawie tej nieruchomości w 2011 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie uchyliło jako nieważną decyzję Prezydium Rady Narodowej z 1954 roku o odmowie przyznania dotychczasowym właścicielom tego gruntu prawa własności czasowej. Wcześniej - przed postanowieniem SKO - wszelkie roszczenia do tej nieruchomości nabył od jej spadkobierców znany z obrotu nieruchomościami Marek M. Jednak w marcu 2015 roku odsprzedał te roszczenia Marzenie K. na mocy umowy za 2,2 tys. zł. To dało jej prawo złożenia pozwu.

- Zbyłem swe prawa i roszczenia do tej nieruchomości mniej więcej za cenę ich nabycia, żeby nie mieć już nic wspólnego z tą sprawą - zeznał na rozprawie Marek M. Dodał, że szanse na ewentualne dochodzenie roszczeń ocenił negatywnie, więc był zadowolony, że odzyskał kwotę wyłożoną na ich zakup. Wskazał, że obecnie w miejscu nieruchomości jest ulica, a sprawę odszkodowawczą uznał za "trudną i skomplikowaną".

Sędzia Andrzej Kuryłek zauważył, że powódka wystąpiła o ponad sześć mln zł odszkodowania, czyli "odmiennie oceniła szanse" w tej sprawie.

- To jest taka sytuacja, że ktoś kupuje za pięć złotych los na loterii, a potem ten los odstępuje znajomemu. Nie da się wykluczyć, że los jest wart miliony, ale ja oceniłem, że odchodzę od tych roszczeń - odpowiedział Marek M.

Odroczenie sprawy

W procesie sąd chce jeszcze przesłuchać mężczyznę, od którego Marek M. zakupił roszczenia. Ze względu na podeszły wiek tej osoby i jej stan zdrowia przesłuchanie to ma się odbyć w miejscu zamieszkania świadka, a data posiedzenia ma zostać dopiero ustalona. W związku z tym sąd w piątek odroczył sprawę bez terminu.

Do sprawy przyłączyła się Prokuratora Okręgowa w Warszawie jako "rzecznik praworządności". W marcu Prokuratura Regionalna w Warszawie wniosła sprzeciw od decyzji SKO z 2011 roku w sprawie Sieleckiej 36/38, żądając stwierdzenia jej nieważności jako wydanej z "rażącym naruszeniem prawa". Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

K. żądała lub żąda - w sprawach nieruchomości, do których odkupiła roszczenia - w sumie ponad 30 mln zł odszkodowań, m.in. za "wydanie wadliwej decyzji administracyjnej", za "sprzedane lokale mieszkalne" oraz wynagrodzenia za "bezumowne korzystanie z budynku". Wcześniej dostała ona łącznie 38 mln zł w ramach takich odszkodowań w sprawie innych stołecznych nieruchomości. Miała tego nie ujawnić w oświadczeniach majątkowych jako urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości - za co usłyszała zarzuty.

Miliony za Bracką 23

W lutym warszawski sąd oddalił inne powództwo K. dotyczące nieruchomości przy Brackiej 23 i opiewające na ponad 9 mln zł. W tamtej sprawie K. domagała się "wynagrodzenia za bezumowne korzystanie" z części budynku przez miasto w latach 2005-15, czyli w okresie 10 lat poprzedzających zwrot nieruchomości. Jak poinformowano PAP w Sądzie Okręgowym, orzeczenie to jest prawomocne. Nieprawomocny jest natomiast inny wyrok z czerwca, także dotyczący Brackiej 23. W tej sprawie K. domagała się prawie 10 mln zł odszkodowania za sprzedane lokale w tej kamienicy.

K. była jednym ze współwłaścicieli słynnej działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, wokół której jesienią 2016 roku rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna. Ostatnio komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji orzekła nieprawomocnie o zwróceniu działki miastu.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • igła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2017 09:19 ~igła

  To jest tupet, bezczelna baba

 • KuLla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 22:07 KuLla

  Trafiła kosa na Ziobrę, ale pech.

 • Euron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 19:35 Euron

  T o szczyt bezczelności!!!

 • real1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 19:13 ~real1

  ... trzeba miec tupet ... .

 • Kasa misiu kasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 18:27 ~Kasa misiu kasa

  BA13~BA13

  Trzymam kciuki Pani Marzeno.
  Prawa trzeba przestrzegać obojętnie na to czy jest uchwalone dobrze czy źle.

  Zapominasz, czyja jest ta kasa, którą ona ma zamiar wyłudzić. Twoja też.

 • aag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 18:25 ~aag

  po co jej 6 mln w wiezieniu???

 • inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:42 ~inny

  Ta to tylko by kasę chciała wyciągać. Może czas skazać ją za próbę wyłudzenia kasy to się opamięta.

 • Jeff Lebowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:30 ~Jeff Lebowski

  Ani grosza cwaniaczkom.

 • Zdzichu123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:03 Zdzichu123

  Już byle jaki szykuje kasę !

 • Yaspi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2017 17:02 Yaspi

  Tak czy inaczej to są pieniądze podatników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »