Informacje

09.11.2012 06:10 warszawa świętuje 11 listopada

Marsze i bieg w Święto Niepodległości. Sprawdź trasy

SERWISY:

Cztery manifestacje, Bieg Niepodległości i koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości każdy znajdzie dobre dla siebie miejsce do świętowania.

- Zgłoszono 12 zgromadzeń, które odbędą się w Święto Niepodległości w Warszawie. Trzy największe wpłyną na organizację ruchu - powiedziała w czwartek późnym wieczorem na sesji Rady Warszawy Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa. Dokładny plan wszystkich zgromadzeń i imprez Ratusz ma przedstawić w piątek po południu. Na razie znamy szczegóły kilku głównych wydarzeń, w tym czterech marszów, które przejdą ulicami stolicy.

W niedzielę 11 listopada maszerować będzie prezydent, lewica, prawica i antyfaszyści.

Jak powiedziała Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa, trasy przemarszów nie krzyżują się ani nie nakładają na siebie. - Jeżeli po części trasy marszu prezydenckiego będzie szedł marsz lewicy, to jest to z dużym przesunięciem czasowym - dodała.

- Każdy z organizatorów deklarował pokojowy przebieg zgromadzenia i chęć współpracy. Przyjmuję to za dobrą monetę, aczkolwiek w mojej ocenie nie do końca może to być dzień spokojny, zwłaszcza, gdy się poczyta to, co jest na forach internetowych kibiców - powiedziała Gawor.

Przedstawiamy dokładne trasy przemarszów przez Warszawę 11 listopada.

1. "Razem dla Niepodległej" o 13:15

Wszystko zacznie się od oficjalnych obchodów. Już o 8:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zacznie się msza święta za ojczyznę. Dwie godziny później prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe w Pałacu Prezydenckim. O 12:00 ruszy uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Po tym wszyscy warszawiacy będą mogli przejść razem z prezydentem w marszu "Razem dla Niepodległej", który ma się zacząć około 13:15 i przejść trasą ważnych pomników. Organizatorzy zadeklarowali udział w marszu 10 tys. osób.

Prezydent złoży kwiaty przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Grobie Nieznanego Żołnierza), kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego Grota, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

 

2. Marsz Niepodległości o 15:00

5 z 12 zgłoszonych zgromadzeń jest związana z Marszem Niepodległości organizowany przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wystartuje on na rondzie Dmowskiego o 15:00 pod hasłem "Odzyskajmy Polskę". Wcześniej o 13:00 uczestnicy mają spotkać się na mszy świętej o 13:00 w kościele św. Barbary.

Marsz Niepodległości ma przejść trasą: rondo Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – plac Trzech Krzyży, plac Na Rozdrożu i pomnik Dmowskiego.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób. Marsz zablokuje centrum miasta przy rondzie Dmowskiego w godz. od 15 do 15.30. Zgromadzeni na marszu ok. godz. 19 mają przejść do parku Agrykola.

3. Marsz Porozumienia 11 listopada o 12:00

W tym roku ruch antyfaszystowski Porozumienia 11 Listopada nie planuje blokady Marszu Niepodległości. Organizują oni swój marsz. Będą się zatrzymywać w miejscach, w których doszło do aktów przemocy ze strony nacjonalistów w ostatnich latach, jak i latach 30. Wszystko zacznie się o 12:00 przy Pomniku Bohaterów Getta.

Dokładna trasa: Pomnik Bohaterów Getta – Marszałkowska – rondo De Gaulle’a – Nowy Świat – Tamka – Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy.

4. Marsz Socjalistów o 11:00

W  Święto Niepodległości maszerować będą także polscy socjaliści odwołujący się do PPS pod hasłem "Polska Socjalna". Jak podaje PAP marsz wystartuje o 11:00 z placu Grzybowskiego. Dokładna trasa: plac Grzybowski, Świętokrzyska, Marszałkowska, Rysia, pl. Dąbrowskiego, Kredytowa, Traugutta, Krakowskie Przedmieście. Koniec przy skrzyżowaniu z Królewską.

5. Bieg Niepodległości o 11:11

Dla tych, którzy świętować chcą w mniej oficjalny sposób, zorganizowany będzie Bieg Niepodległości, który ruszy o godz. 11:11 i ma się zakończyć o godz. 14 przy ul. Stawki.

Trasa biegu: al. Jana Pawła II przy Stawki, Chałubińskiego, al. Niepodległości i z powrotem do skrzyżowania al. Jana Pawła II ze Stawki. Dla zawodników nordic walkingu zawrotka przy Koszykowej, dla pozostałych uczestników przy Rakowieckiej.


Organizatorzy zapowiedzieli udział 9,5 tys. osób w biegu. Już od godz. 6 rano z ruchu wyłączona będzie Al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej.

6. "IV Koncert Niepodległości" o 20:00

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 11 listopada zaplanowało specjalny koncert. Tematem jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Będzie to opowieść o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. W koncercie wystąpi ponad 20 artystów. Darmowe bilety do odebrania w kasie Muzeum Powstania.

Służby w gotowości

Ewa Gawor podkreśliła, że 11 listopada w miejskim centrum bezpieczeństwa od godz. 11 do zakończenia ostatniej demonstracji będzie działał sztab, w którego skład wejdą przedstawiciele policji, BOR-u, Żandarmerii Wojskowej, straży pożarnej, straży miejskiej, ZTM i Zarzadu Oczyszczania Miasta. Ponadto do współpracy z organizatorami marszów zostali wydelegowali pracownicy miejskiego biura bezpieczeństwa.

Gawor powiedziała, że drugi sztab będzie działał w Komendzie Stołecznej Policji. Poinformowała, że tego dnia KSP wysyła na ulice miasta znaczną liczbę umundurowanych i nieumundurowanych patroli. Dodała, że stołeczni policjanci będą wspierani także przez funkcjonariuszy z kraju.

Poinformowała, że policja uruchomi specjalną linię telefoniczną dla mieszkańców o utrudnieniach w ruchu. Zaznaczyła, że o zmianach w komunikacji będzie informował także ZTM.

PAP/band//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SSa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 19:20 ~SSa

  zakaz manifestowania czegokolwiek w dzien niepodleglosci, za zachowania chuliganskie utrata obywatelstwa

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 11:42 ~Piotr

  SzwedzkiStol~SzwedzkiStol

  Piotr- a co ty taki wygodny? Nozek nie masz? Zasuwaj na piechotke albo do komunikacji miejskiej. Pozdrawiam Hanka

  Pokazywać małym dzieciom komunikację publiczną? Po co? Żeby się od was chamstwa uczyły? Kwiat młodzieży tam jeździ, dziewczyny i chłopaki używają słów, które kiedyś przynależały tylko furmanom. Widać egoizm w czystej postaci, nikt nikomu nie ustąpi, nikt nie z wraca uwagi na współpasażerów, lanserzy piją kawkę z kubków z napisem I love NY (mając w d.., że przy hamowaniu kogoś zachlapią), prostaki wcinają śmierdzące kebaby (jak wyżej), wszyscy rozmawiają przez komórki o pypciach na tyłku... niedobrze się robi.
  I ty chcesz, żebym do tego czegoś wsiadł z dziećmi? Litości...
  Nie każdy chce, żeby jego dzieci wtopiły się w motłoch.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 11:35 ~Piotr

  SzwedzkiStol~SzwedzkiStol

  Piotr- a co ty taki wygodny? Nozek nie masz? Zasuwaj na piechotke albo do komunikacji miejskiej. Pozdrawiam Hanka

  Trudno na piechotkę dojść na Ursynów z dwójką dzieci w wieku przedszkolnym... nie każdy jest singlem, choć wam się wydaje, że jesteście najważniejsi i świat się dookoła was kręci.

 • normalny chłopak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 08:53 ~normalny chłopak

  Może ktoś mnie oświeci bo mi umkneło co to jest za socjalistyczne święto 11 listopada? To polacy z Piłsudskim odzyskali niepodległość a socjaliści wprowadzili ten chory ustrój po 1945roku wraz ze swoimi ż-komunistycznymi kolegami z Rosji (nie było konsultacji społecznych) i taki stan trwa ndal tylko partiesię zmieniają. A pan K..... mniał swój marsz 4 listopada w Moskwie. Odsyłam do poczytania historii a potem wypowiadania haseł "faszyści" czy "nacjonaliści". Mam tylko nadzieje że media "publiczne" za które defakto płacimy pokażą relację głównie z właściwego marszu bo to dotyczy większości polaków a nie z pochodu pana K.. czy pedałów

 • KLM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 13:49 ~KLM

  A co w czasie nabożeństwa trzeba chodzić na paluszkach w promieniu kilometra? Jeśli są to ludzie faktycznie odwołujący się do spuścizny przedwojennego PPSu to nie sądzę żeby w jakiś sposób zakłócali nabożeństwo bo co ich to obchodzi? Chyba, że pod przykrywką PPSu ukrywa się jakaś lewacka młodzieżówka, ale nawet w takim wypadku nie widzę podstaw, żeby prewencyjnie zakazywać komukolwiek demonstrowania swoich poglądów.

  wierny~wierny

  Ciekaw jestem, kto wydał zgodę na marsz socjalistów pod kościołem w czasie niedzielnego nabożeństwa? Przechodzą dokładnie w połowie nabożeństwa, a pewnie będą niezły hałas robić... Brawo Warszawo...

 • Walery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 03:22 ~Walery

  Drogi tefauenie,
  Porozumienia 11 Listopada nie ma nic wspólnego z działalnością antyfaszystowską. No jak antyfaszyzmem można nazwać bicie Polaków w stolicy Polski na współ z niemieckimi, uzbrojonymi bandytami? Co to ma wspólnego z antyfaszyzmem? To zwykłe bydło jest.

 • fhj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2012 00:44 ~fhj

  kokosanka~kokosanka

  nie ma co się napinać, patriotą jest się 24h 365dni w roku a nie tylko od święta, jak ktoś ma wielką potrzebę pokazać wszystkim że jest wielkim patriotem to bierze udział w takich hucpach, analogiczna sytuacja jest podczas święta zmarłych - nagle sobie większość przypomina o zmarłych i leci tłumnie na cmentarze, ja chodzę w dni robocze, kiedy jest spokojnie - łatwiej wtedy o zadumę


  ale masz spiętą wialnie - kogo to obchodzi co ty robisz przez okrągły rok. ja ide na marsz bo to jest obowiązek kazdego polaka, pokazac ilu nas jest

 • kokosanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 22:05 ~kokosanka

  nie ma co się napinać, patriotą jest się 24h 365dni w roku a nie tylko od święta, jak ktoś ma wielką potrzebę pokazać wszystkim że jest wielkim patriotem to bierze udział w takich hucpach, analogiczna sytuacja jest podczas święta zmarłych - nagle sobie większość przypomina o zmarłych i leci tłumnie na cmentarze, ja chodzę w dni robocze, kiedy jest spokojnie - łatwiej wtedy o zadumę

 • normalny chłopak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 21:38 ~normalny chłopak

  To że dał zgodę to jeszcze pikuś , ale że zorganizował kolejny pochód wbrew projektowi ustawy własnego autorstwa żeby nie było dwóch manifestacji w jednym miejscu to dopiero prowokacja i tupet!

 • Odys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 21:37 ~Odys

  Hołd się inaczej pisze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »