Informacje

18.04.2012 17:07 Ogromne utrudnienia przez budowę metra

Marszałkowska zamknięta
na 4,5 miesiąca

SERWISY:

Budowa metra wkracza w kolejny, uciążliwy dla mieszkańców etap. 30 kwietnia ulica Marszałkowska zostanie zamknięta od Moniuszki do Rysiej. Spore utrudnienia czekają kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Pierwsze zmiany pojawią się już 30 kwietnia, ale w pełni wejdą w życie 2 maja. Ruch samochodowy i tramwajowy zostanie skierowany na objazdy.

Do połowy września zbudowany zostanie strop stacji Świętokrzyska dla II linii metra, remont przejdzie torowisko w ul. Marszałkowskiej, a na pl. Defilad powstanie Strefa Kibica na EURO 2012.

Zawrotki dla kierowców

Ogromne utrudnienia czekają przede wszystkim na kierowców. Jadąc od ronda Dmowskiego będą mogli dojechać najdalej na wysokość ul. Moniuszki, gdzie znajdzie się zawrotka. Na wyłączonych z ruchu fragmentach jezdni ul. Marszałkowskiej powstaną parkingi oraz dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejezdne pozostaną ulice Widok, Złota, Sienkiewicza.

Kierowcy powinni być też czujni na ul. Widok, która będzie miała odwrócony kierunek ruchu – samochody pojadą nią w kierunku ul. Kruczej.

Podobnie będzie wyglądał ruch po północnej stronie ul. Świętokrzyskiej. Na odcinku ul. Marszałkowskiej od ul. Królewskiej do ogrodzenia placu budowy na wysokości ul. Rysiej przejechać będzie można po jednym pasie w każdą stronę. Również tu przed placem budowy powstanie zawrotka umożliwiająca przejazd na drugą jezdnię ul. Marszałkowskiej i powrót do ul. Królewskiej.

Tramwaje znikają

W nocy z 1 na 2 maja z ul. Marszałkowskiej znikną tramwaje. Na trasy objazdowe zostaną skierowane linie 4 i 15. Będą kursowały al. Jana Pawła II. Linia 16 zostanie przywrócona na swoją trasę podstawową i z ul. Woronicza będzie dojeżdżała do pętli na Żeraniu przy ul. Jagiellońskiej. Dwie linie zostaną zawieszone – 18 i 35. W ich miejsce uruchomione zostaną tramwajowe linie zastępcze 40 i 74.

Nowe trasy komunikacji miejskiej

Objazdami pojadą też linie autobusowe: 107, 151 i 171. Zamknięty odcinek ominą one ulicami: Kredytowa – Jasna/Szpitalna – Mazowiecka (107), Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat (151) i pl. Grzybowski – ul. Emilii Plater (171). Linie 127 i 520 zostaną podzielone. Będą kursowały na trasach skróconych, a na odcinkach, z których zostaną wycofane, zostaną zastąpione przez nowo uruchamiane linie: 227 522. Uruchomiona zostanie też nowa linia 316, która wzmocni komunikację na Trakcie Królewskim. Niewielkiej korekcie ulegnie również trasa linii 519.

Zmienią się również trasy kilku linii nocnych. Linie N32, N35, N85, N38 i N88 po dojechaniu do pl. Zawiszy pojadą Al. Jerozolimskimi i Marszałkowską do przystanku Centrum, który zlokalizowany będzie przy ul. Marszałkowskiej między ul. Złotą a Sienkiewicza. Z kolei linie N42, N45 i N95 po wyruszeniu z pętli przy Dworcu Centralnym pojadą ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskimi do al. Jana Pawła II, którą dotrą do swoich podstawowych tras.

Zmiany w Śródmieściu

Zamknięcie przejazdu przez skrzyżowanie wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu także na kilku innych skrzyżowaniach. Kierowcy jadący ul. Marszałkowską z południa na rondzie Dmowskiego będą musieli zjechać w Aleje Jerozolimskie – w lewo będą dwa pasy ruchu, w prawo jeden. Dalej, w ul. Marszałkowską, będzie prowadził tylko jeden pas ruchu.

Na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Jana Pawła II wydzielony będzie pas do skrętu w lewo, z al. Solidarności w al. Jana Pawła II w kierunku Mokotowa. Także na pl. Bankowym wprowadzone będą zmiany ułatwiające poruszanie się ulicami objazdowymi. Pojawią się tam dwa nowe odrębne pasy ruchu: na ul. Andersa do skrętu w prawo w al. Solidarności (w kierunku Woli) oraz w al. Solidarności do skrętu w lewo w ul. Andersa (w kierunku Żoliborza).

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:39 ~oas

  Korek na ul.Jasnej i Zgody trwa od 12 do 21 aż do alei JErozolimskich!

 • zag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2012 00:34 ~zag

  mundek~mundek

  Jak budowali I linie metra Al. Niepodległości była zamknięta 7 lat, więc nie narzekajcie ;)


  Ale po pierwsze nie żyjemy w latach '80, tylko dysponujemy technologią XXI wieku, po drugie Marszałkowska to nie Al. Niepodległości i po trzecie: zamknięta jest Świętokrzyska, NŚ i KP są niedostępne, jest zamknięty Most Ś-D, Most Świętokrzyski prowadzi donikąd, a raz na jakiś czas zamykany jest Most Poniatowskiego. No i jeszcze jest Masa Krytyczna w piątki. Wszytskich tych "udogodnień", kiedy to też ruch samochodowy był 10x mniejszy, nie było. Kiedyś zamknięcie ulicy na rok to dzisiaj ekwiwalent zamknięcia jej na miesiąc, a w takich warunkach - to już trudno w ogóle przeliczyć.

 • ewablondynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2012 08:52 ~ewablondynka

  24.04.2012 11:02 ~Piotr z Wilanowa, trzeba mieć IQ<50 by pisać takie bzdury.
  Metro będzie jeździło, a jeżdżąc co 3 minuty zabiera 4x tyle pasażerów co tramwaje jadące co minutę!

 • Słoikom precz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2012 23:43 ~Słoikom precz

  Ale wtedy nie było tylu słoików.

 • mundek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2012 21:22 ~mundek

  Jak budowali I linie metra Al. Niepodległości była zamknięta 7 lat, więc nie narzekajcie ;)

 • Piotr z Wilanowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 11:02 ~Piotr z Wilanowa

  Krótki komentarz: Skandal, zabierają tramwaje z jednego z czterech najważniejszych ciągów w Warszawie, bez komunikacji zastępczej.

  Technicznie MOŻNA wybudować strop tunelu bez przerywania ruchu tramwajowego na dwa sposoby:
  - budowa na dwie raty, z przełożeniem torów tramwajowych na torowisko tymczasowe raz na lewą, raz na prawą jezdnię
  - budowa tymczasowego wiaduktu tramwajowego z gotowych elementów (tak jak Most Syreny był) nad wykopem metra.

  Dlaczego nie użyto żadnej z tych możliwości, tylko paraliżuje się miasto, i pozbawia komunikacji cały ciąg, od Dw. Gdańskiego aż po pl. Zbawiciela?

 • hisi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 14:32 ~hisi

  POLAK~POLAK

  Za bajzel spowodowany przez budowe II lini metra należy podziękować naszym odwiecznym "pRZYJACIOŁOM" z rOSJI , bo gdyby nie oni to już dawno byśmy mieli całą sieć metra i nie było by problemu .


  nie POLAK a polaczek

 • jaksonvil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 11:19 ~jaksonvil

  Rozumiem, że muszą być utrudnienia aby było lepej, zastanawiam mnie tylko czy ZTM bierze pod uwagę uwagi pasażerów. Z ul. Andersa znikają 3 linie tramwajowe, a w zamian dostajemy jedną linię autobusową, kursującą z częstotliwością w szczycie co 20 minut, za to na Bonifraterską puszcza się kilka dodatkowych linii. Tak więc mieszkańcom około 15-20 dużych budynków pozostaje 10 minutowy spacerek do Pl. Bankowego lub Bonifraterskiej, a przy Andersa dla autobusów stoi pusty. P.S. Dodam tylko, że oczywiście zgłaszałem to do ZTM`u - oczywiście bez rezultatów.

 • Kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 17:25 ~Kibic

  Fajnie, że budują drugą linię metra, ale mogliby trochę poczekać z tą ulicą.
  Zamykanie z jednej z głównych arterii komunikacyjnych na okres Euro2012, to dodatkowy paraliż miasta.

 • gwizdek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 17:07 ~gwizdek

  wieczni malkontenci, budują źle, nie budują też źle, ciekawe co byście zrobili jakby nie było tego forum, jak komuś przeszkadza duży ruch, budowy i korki to powinien przeprowadzić się do jakiegoś miasteczka gdzie nie zbudowano nic od końca wojny i żyć sobie sielsko i anielsko, a tu niektórzy chcą mieszkać w Stolicy ale żeby wokół domu były pola i łąki i śpiewał skowronek - "mieszczuchy"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »