Informacje

09.11.2017 16:07 niebawem przebudowa skrzyżowania

Marszałkowska bez lewoskrętu w Królewską

SERWISY:


Drogowcy planują duże zmiany na skrzyżowaniu Marszałkowska - Królewska. Chcą przebudować sygnalizację tak, aby ograniczyć liczbę wypadków. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji, ale już teraz wprowadzono korektę organizacji ruchu, w tym zakaz skrętu w lewo - z Marszałkowskiej w Królewską.


U zbiegu tych dwóch arterii w czerwcu, dzień po dniu, doszło do dwóch poważnych wypadków. I w jednym, i w drugim przypadku autobus skręcał w Królewską i zderzył się z jadącym Marszałkowską tramwajem. Łącznie kilkanaście osób zostało rannych. Sprawą zajęła się prokuratura, a także specjalna komisja złożona z miejskich urzędników.

Dość szybko (jeszcze w czerwcu) zakaz skręcania w lewo z Marszałkowskiej wprowadził Zarząd Transportu Miejskiego, ale dotyczył on tylko autobusów miejskich. Podobne obostrzenia zapowiadał także w niedalekiej przyszłości Zarząd Dróg Miejskich - już dla wszystkich uczestników ruchu.

Rozwiązanie tymczasowe

Jak planowano, tak też się stało. - Obecnie wprowadziliśmy rozwiązanie tymczasowe polegające na zakazie skrętu w lewo, z ulicy Marszałkowskiej w Królewską (jadąc od placu Bankowego do ronda Dmowskiego - red.). Zamiast tego możliwość zawracania zagwarantowano w okolicach Grzybowskiej, w okolicach placu Grzybowskiego. Zmiany zostały wprowadzone 2 listopada, w godzinach wieczornych - mówi nam Paweł Olek z ZDM.

- Jest to rozwiązanie tymczasowe. Natomiast docelowo skrzyżowanie to będzie przebudowane. Plan jest taki, aby stworzyć ten lewoskręt i wprowadzić inne rozwiązania, które mają znacząco poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu - uzupełnia Olek.

 

Pracują nad projektem

Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Zajmuje się tym firma Siemens, z którą ZDM 29 września podpisał umowę dotyczącą Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Skrzyżowanie Marszałkowska - Królewska należy do tego systemu, a zatem zadaniem Siemensa jako jego operatora jest nie tylko jego bieżące utrzymanie, ale też modernizacja.

- Operator przystąpił do tworzenia dokumentacji w zasadzie natychmiast po podpisaniu umowy. To dla niego zadanie priorytetowe - zapewnia nasz rozmówca z ZDM. Jak dodaje, odbyło się również spotkanie z jednostkami miejskimi, m.in. z Biurem Polityki Mobilności i Transportu, na którym drogowcy przedstawili swoje plany. Pozytywna opinia biura będzie niezbędna do wprowadzania zmian na skrzyżowaniu. 

Jeśli chodzi o obecną organizację ruchu (czyli zakaz lewoskrętu z Marszałkowskiej w Królewską), będzie ona obowiązywała aż do czasu przebudowy całego skrzyżowania. - To jest rozwiązanie najbezpieczniejsze i jednocześnie takie, które można było wprowadzić dość szybko, bez ingerencji w infrastrukturę drogową - informuje Olek.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 13:49 ~vtr

  wlk~wlk

  W 31 sekundzie nagrania widzimy skręcający na zakazie pojazd! he he...

  Założymy się, że tam dalej na parkingu czeka już na niego radiowóz ?

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 11:43 ~Tadeusz


  reff~reff

  Jakby co można skręcić w prawo w Królewską i zawrócić na następnych światłach a potem przelecieć to skrzyżowanie na wprost. Jest jeszcze tunel na wysokości ul. Złotej testowałem dziś.
  nope~nope


  Tam nie można zawracać, można jedynie skręcić w lewo i zawrócić na pl.Grzybowskim. Tak więc rozwiązanie marne...

  Już można zawrócić na skrzyżowaniu Królewskiej z Placem Grzybowskim. Razem z tym zakazem wprowadzono tam zawracanie na S-3.

 • bp1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 10:29 ~bp1  NoOczywiscieZeJa~NoOczywiscieZeJa

  Wszystko fajnie, tylko że w Świętokrzyską też nie ma lewoskrętu, co spowoduje dymanie przez pół Marszałkowskiej by zawrócić...
  Xyz~Xyz


  Na Ursynowie zrobili tak, że jadąc Pileckiego od Puławskiej, najbliższa zawrotka możliwa jest po jakichs dwóch kilometrach, choć po drodze trzy razy światła, z możliwością skrętu w lewo. Sekcja rowerowa z zdm działa.
  rasta~rasta


  Ale co, jest zakaz zawracania? Bo jak nie ma, to zawracasz na lewoskręcie.  W przepisach jest jasno ale nie dla wszystkich. To przypominam że zakaz skrętu w lewo jest obowiązujący równiez dla zawracających. Inaczej sie ma sytuacja ze znakiem zakaz zawracania. Zawrócić nie można ale skręcić w lewo a i owszem.

 • mjkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 10:24 ~mjkl

  to ja poczekam, az zakaza skretu w lewo na skrzyzowaniu zelaznej i alei solidarnosci (w obu kierunkach). tydzien bez kilku stluczek w tym miejscu to tydzien stracowny

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 09:17 ~Janek

  Bo kierowcy nie umieli jeździć. Ha ha ha

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 08:51 ~Boom

  rasta~rasta


  Ale co, jest zakaz zawracania? Bo jak nie ma, to zawracasz na lewoskręcie.  I dostajesz mandat za zawracanie przy sygnalizatorze S3.
  Na Al. KEN jest podobnie - trzeba jechać kilometrami by zawrócić zgodnie z przepisami.

 • klementynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 08:49 ~klementynek

  Proponuje zlikwidować wszystkie skręty w lewo, a najlepiej wszystkie skrzyżowania

 • wlk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 08:03 ~wlk

  W 31 sekundzie nagrania widzimy skręcający na zakazie pojazd! he he...

 • rasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 00:28 ~rasta


  NoOczywiscieZeJa~NoOczywiscieZeJa

  Wszystko fajnie, tylko że w Świętokrzyską też nie ma lewoskrętu, co spowoduje dymanie przez pół Marszałkowskiej by zawrócić...
  Xyz~Xyz


  Na Ursynowie zrobili tak, że jadąc Pileckiego od Puławskiej, najbliższa zawrotka możliwa jest po jakichs dwóch kilometrach, choć po drodze trzy razy światła, z możliwością skrętu w lewo. Sekcja rowerowa z zdm działa.


  Ale co, jest zakaz zawracania? Bo jak nie ma, to zawracasz na lewoskręcie.

 • Gt5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 00:18 ~Gt5
  prawica~prawica

  Może niech już obecna ekipa da sobie spokój i zostawi inwestycje ekipie Prezydenta Patryka Jakiego co?po co się ładuje w inwestycje które i tak nie oni będą kończyć.HGW niech dociągnie jeszcze ten rok i nic już jakimś cudem nie popsuje z tymi swoimi cudakami w urzędzie.A potem papa.
  pisowcyWONzeStolicy~pisowcyWONzeStolicy

  Jakiego prezydenta? HAHAHAHA nech dresiarz spada do siebie!Jaki prezydent ? ano prosty taki jaki jaki :D
  bj4~bj4

  Alergicznie nie mogę patrzeć na PiSowskich komunistów rodzaju Jakiego. Jednak i tak będzie prezydentem Stolicy a dobrą stroną jego rządów będzie przywrócenie miasta kierowcom. Jak to możliwe, aby zakorkować najbardziej przejezdne ulice. Jak można zamknąć całą dzielnicę, bo wybrało się odkrywkową metodę budowy metra. Już wolę Jakiego i setkę pomników małego Lecha niż takie miast jak teraz.
  fdsdfdsf~fdsdfdsf


  Zapomniałeś jak było jak budowali centralny odcinek metra i Świętokrzyska była w połowie zamknięta, trochę Prostej i trochę za rondem Daszyńskiego. Tak to jest, jak jest budowa, musi być gorzej, aby było lepiej. A myślisz, że powinni przez środek robót zrobić drogę?? I tak jest dobrze, bo mieszkam w tych okolicach (woli). Wiem, wg ciebie, powinni w ogóle nie pojawiać się na ziemi, lecz 100% prac pod ziemią :)


  Uwazasz, ze to co robia na Kasprzaka na 3 lata przed wyjeciem tarczy to jest myslenie o mieszkancach? Tak. Uwazam, ze nalezalo zrobic wszystko aby ta budowa byla mniej uciazliwa. Nalezalo rozpoczac wiercenie dalszej czesci w strone Gorczewskiej a nie wyjmowac tarcze, naprawiqc drogi, zeby rok pozniej zamykac je na nowo.

  Bardzo duzo w Warszawie sie robi, ale bez glowy i bez myslenia o mieszkancach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »