Informacje

13.01.2016 17:46 propozycja pis

Marszałek Sejmu zapowiada: "Przed
nami wyzwanie podziału Mazowsza"

SERWISY:


"Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą" – ogłosił na Twitterze Marek Kuchciński, marszałek Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. O pomyśle wyodrębnienia stolicy przedstawiciele partii mówili już między innymi przed ostatnimi wyborami.

Swoją deklarację marszałek Kuchciński umieścił w środę. Jedna po drugiej pojawiły się tam dwie informacje:

"Chcemy, by nasze wsparcie dawało rezultaty równomiernego rozwoju Polski, by Polska Wschodnia nie odbiegała tak bardzo poziomem życia" – napisał na Twitterze Kuchciński.

Stwierdził również: "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski".


Żadnych szczegółów i dokładnych propozycji zmian nie podał.

Ratusz odpowiada

Do jego słów odniósł się jednak na facebooku Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Rozumiem, że to ma być kolejna nocna ‪#‎dobrazmiana‬ a tak naprawdę to bardzo fatalna zmiana" - przekonuje. I twierdzi, że stracą na tym wszyscy, bo to w Warszawie generowana jest większość podatku od przedsiębiorstw, a to główny dochód województw. "Nowy twór będzie najbiedniejszym województwem w kraju skazanym na pomoc rządu i janosikowe. Warszawiacy i Warszawa z kolei nic nie zyskają a zapewne stracą bo cały dochód oddamy w janosikowym, a nie wykluczone że jeszcze będziemy dokładać więcej niż dziś" - informuje Jóźwiak.

Zwraca również uwagę na sprawę funduszy unijnych. Jak twierdzi, po zmianach zabraknie pieniędzy  i miasto może mieć problemy z dokończeniem metra, rozwojem Szybkiej Kolei Miejskiej i dalszą wymianą taboru Tramwajów Warszawskich, budową nowych węzłów drogowych i  modernizacją szpitali czy bulwarów. "Wyliczać można długo. Mamy już za sobą lata ciągłych zmian ustroju, rozbicia dzielnicowego i apatii w inwestycjach miejskich. Temat jest zbyt ważny dla nas, mieszkańców Warszawy by wywracać nam wszystko w jedną noc. To jest ten plan? Pozbawić nas szans rozwoju? Czy to ma być kara za to że Warszawa nie głosuje na PiS, że Warszawiacy tak licznie chodzą na demonstracje w obronie demokracji, TK czy wolnych mediów?" - pisze wiceprezydent stolicy.

Tymczasem o pomyśle na województwo warszawskie Prawo i Sprawiedliwość mówiło przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. A także w październiku 2010 roku. - Jeśli mówię o województwach nie mogę wspomnieć o krzywdzie - to jest dobre słowo oddające rzeczywistość. Krzywdzie jaką spotkało Mazowsze. Ono w statystykach jest traktowane jako bardzo zamożne, najzamożniejsze w kraju. A tak naprawdę bardzo zamożna jest Warszawa, a reszta jest różna - na ogół - sytuacja jest nie najlepsza. Musimy stworzyć wobec tego województwo warszawskie, to absolutna konieczność - mówił wówczas Jarosław Kaczyński.

"Pomysł absurdalny i szkodliwy"

Pomysł PiS-u negatywnie ocenia także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Pomysł utworzenia po wygranych wyborach województwa warszawskiego uważam za absurdalny i szkodliwy. To czysta gra wyborcza - powiedział na wtorkowym briefingu prasowym marszałek województwa. - Ludziom przedstawia się wizję nowego województwa, które mogłoby w sposób nieograniczony korzystać ze środków UE. To jest oczywiście nieprawda - dodał.
Struzik podkreślił, że pieniądze unijne przyznane Polsce na lata 2014-2020 są już podzielone.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TE TEMAT

- To chodzenie po bandzie. PiS-owi chodzi o zmianę władz w Warszawie – tak pomysł oddzielenia stolicy od Mazowsza oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która była gościem TVN24 w listopadzie.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ PREZYDENT STOLICY


ZOBACZ WYPOWIEDŹ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO O WYDZIELENIU WOJEWÓDZTWA:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JEEP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 14:00 ~JEEP

  posłuchajcie na filmiku kaczora...z jakiej racji nadwyżka budżetowa Warszawy ma iść na SOB?????co mnie obchodzi jakiś kościół,to sa publiczne pieniądze i powinny iść na szpitale,straż pożarną,policje,żłobki,przedszkola,opieke starszych ludzi itp...a nie na ZŁODZIEI W KIECKACH...jak chcecie sie modlić to sobie wybudujcie ze składek za swoje a nie publiczne NASZE!

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 11:48 ~bolo

  To znaczy ze Struzik mówiąc rok temu ze przez "Janosikowe" wiele gmin i powiatów na Mazowszu nie ma kasy miał inną wiedzę niż ty i tez się mylił?

 • pitz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 11:31 ~pitz

  Może sobie PiS dorabiać ideologię, ale chodzi tylko o jedno. Zmiana struktur województwa, to nowe wybory samorządowe. JK chce za wszelką cenę wziąć Warszawę, bo dopóki HGW rządzi, to nie da postawić pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Jeśli PiS przejmie rządzenie w stolicy, to decyzja o pomniku, to kwestia mksymalnie tygodni.

 • JAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 11:08 ~JAR

  Nemo~Nemo

  Nareszcie. Ile to lat jeszcze Prezydent m.st. Warszawy miałby wykonywać zadania administracji rządowej jako starosta. Do dzieła Panowie z PiS!

  no przecież duduś podpisze wszystko co mu Oberstgruppenführer pod nochal podsunie!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:36 ~jar

  Panie kaczor to opinia pana największego sojusznika Ameryki:
  "PiS zasługuje na najmocniejsze międzynarodowe potępienie", "Zabójcza kombinacja cynizmu, hipokryzji i determinacji od dawna należą do arsenału Kaczyńskiego" To tylko kilka z cytatów z amerykańskiej prasy którą popiera Obama!

 • łakomczuszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:29 ~łakomczuszek


  azwawaazwawa

  Jak dla mnie - tragedia, z każdym dniem, z każdą chwilą coraz większa. To panoszenie się, nieliczenie z nikim i niczym po prostu przeraża. I tylko dziwię się, skąd biorą się ci, co temu przyklaskują. Żenada.
  Wyborca ZLEWu~Wyborca ZLEWu  Naród zdecydował. Wygrali w demokratycznych wyborach. A to że wy POpaprancy swoim gadaniem i czynami utorowaliście im do tego droge... popatrzcie w lustro.

  Język twojej wypowiedzi świadczy o tobie. Trudno, nie twoja wina, że wychowałeś się w melinie, ale to nie powód, żeby popisywać się tym na forum.

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:26 ~ormo

  Polski system polityczny oparty jest na zasadzie podziału łupów - zwycięzca wyborów bierze wszystko. Po to utrzymywane są te wszystkie spółki skarbu państwa żeby mieć gdzie umieszczać swoich ludzi. I naprawdę trudno się dziwić że rządzący usuwają ze stanowisk obcych środowiskowo ludzi żeby zrobić miejsce dla swoich. Za kilka lat będą kolejne wybory i kolejna okazja do zmian - nie ma co utyskiwać, trzeba poczekać.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:19 ~gość

  niech żyje środkowopomorskie~niech żyje środkowopomorskie

  Do pana wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka.
  Czy uważa Pan, że tzw."janosikowe" to coś złego? Czy dla pana Janosik był złodziejem, bandytą, czy może był człowiekiem szlachetnym, sprawiedliwym, dobroczynnym?
  Osobiście uważam że "janosikowe" to najsprawiedliwszy podatek w Polsce. A bogate regiony takie jak Warszawa, Poznań, Trójmiasto, powinny płacić dużo większy podatek biednym regionom. Szczególnie Warszawa. Dlaczego? Nie uważam, że mieszkańcy Warszawy to ludzie szczególnie przedsiębiorczy i że pracują więcej i lepiej od innych. Zysk, który wypracowuje miasto wynika głównie ze stołeczności. Z tego powodu lokuję się w Warszawie centrale firm, instytucji, przedstawicielstwa państw, holdingów, firm etc. Wystarczy przenieść stolicę Polski np. do Słupska i pryśnie czar bogatej Warszawy i jej super przedsiębiorczych i bogatych mieszkańców. A w Słupsku pewnie wszyscy zgodziliby się na taką zmianę i jeszcze chętnie podwoiliby "janosikowe".
  Panie prezydencie Jóźwiak. Trochę więcej szacunku dla Polaków spoza Warszawy.
  Pozdrawiam

  Bardzo proszę. Zabieraj sobie stolicę do siebie. Znikną korki powodowane przez takich jak Ty - niezadowolone grupy społeczne. Nie będzie protestów, manifestacji, a może nawet masa krytyczna się wyniesie...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:14 ~gość


  Brain ScientistBrain Scientist

  Jeśli chcą, to niech sobie wydzielą Polskę wschodnią i nią rządzą. A Polska zachodnia będzie rządzona przez polityków praworządnych i sprawiedliwych, nie oszołomów, kumeterów i zaściankowców z PiS. Zobaczymy która Polska lepiej na tym wyjdzie. Na wschodnia pewnie po jakimś czasie zostanie wchłonięta przez Białoruś.
  Jurek~Jurek

  A zachodnia przez Wielkie Niemcy, pozdro.

  Już lepsze Niemcy niż PisKomuna...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2016 10:12 ~gość


  azwawaazwawa

  Jak dla mnie - tragedia, z każdym dniem, z każdą chwilą coraz większa. To panoszenie się, nieliczenie z nikim i niczym po prostu przeraża. I tylko dziwię się, skąd biorą się ci, co temu przyklaskują. Żenada.
  Wyborca ZLEWu~Wyborca ZLEWu  Naród zdecydował. Wygrali w demokratycznych wyborach. A to że wy POpaprancy swoim gadaniem i czynami utorowaliście im do tego droge... popatrzcie w lustro.

  Aż brakuje słów aby to skomentować. Może lepiej wracaj do odrabiania lekcji...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »