Informacje

05.03.2014 15:30 sld o janosikowym i finansach województwa

"Marszałek lubi przepych i blichtr"

SERWISY:


Przedstawiciele opozycyjnego SLD nie ukrywają radości z niekonstytucyjności zapisów o janosikowym. Winnych katastrofalnej sytuacji finansowej Mazowsza dopatrują się też gdzie indziej. - Jest to ogromna zasługa pana marszałka Adama Struzika – przekonuje Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku.

Sojusz postanowił skomentować wieści o tym, że zapisy o janosikowym zostały uznane przez TK za niezgodne z konstytucją. Zadowolenia z tego nie kryła zarówno Anna Kalata jak i Wojciech Olejniczak, którzy w środę spotkali się z dziennikarzami.

Jak zastąpić janosikowe?

Politycy SLD przekonywali na środowej konferencji prasowej, że janosikowe powinno być zniesione.

- Mechanizm wyrównujący dla innych województw powinien funkcjonować w zmienionej formie - tak aby nie prowadził do zapaści finansowej województwa mazowieckiego - podkreślił radny sejmiku mazowieckiego Grzegorz Pietruczuk.

Politycy SLD zaproponowali, by janosikowe zostało zastąpione środkami unijnymi.

- Środki te spełniają dziś taką rolę, jaką miało pełnić janosikowe, gdy było wprowadzane, czyli przed naszym przystąpieniem do UE. Ta ustawa spowodowała, że Mazowsze traci 30 proc. swoich środków - mówiła była minister pracy Anna Kalata.

Z kolei europoseł SLD Wojciech Olejniczak ocenił, że janosikowe jest nie tylko niekonstytucyjne, ale także nieskuteczne.

- Okazało się skuteczne w zrujnowaniu finansów Mazowsza i osłabieniu budżetu Warszawy. Natomiast jest całkowicie nieskuteczne pod względem zysków, jakie miało przynosić mieszkańcom innych regionów - podkreślił. - Od kilku lat są zapowiedzi, że Sejm zajmie się tą sprawą, ale jak dotychczas nic takiego nie nastąpiło. Mam nadzieję, że PO i PSL pójdą po rozum do głowy i ta ustawa przestanie funkcjonować - mówił Olejniczak.

"Nazywamy to struzikowe"

Ale SLD wskazuje jeszcze innego winnego złej sytuacji finansowej regionu.

- Mazowsze jest zrujnowane finansowo. Jest to ogromna zasługa będącego od 13 lat pana marszałka Adama Struzika. Nazywamy to „struzikowe”, czyli cały system drenażu finansów publicznych przez tysiące działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy od stanowisk kierowniczych poprzez pośrednie stanowiska zajmują wszystkie możliwe funkcje w naszym województwie – stwierdził Grzegorz Pietruczuk.

Jego zdaniem do listy przykładów niegospodarności można zaliczyć to, że zatrudnienie w urzędzie marszałkowskim wzrosło o 400 procent przez ostatnie lata.

- Tak samo przybyło na podróże zagraniczne: odwiedzając Chile, Peru, Brazylię zarząd województwa wydał ponad 3,6 mln zł. Pan marszałek na mycie samochodów wydał sławne ponad 300 tysięcy złotych przez ostatnie trzy lata – wyliczał Pietruczuk.

"Rzecz niesłychana"

Twierdzi również miliony złotych idą na utrzymanie floty samochodowej.

- Rzecz niesłychana się zdarzyła, pan marszałek odmawia odpowiedzi na interpelację. W tym momencie 20 radnych składa interpelację tej samej treści. Chodzi o dostęp do informacji, ile kosztuje utrzymanie floty samochodów w całym województwie podległym panu marszałkowi – wyjaśnia radny. - Pan marszałek stwierdził, że nie będzie odpowiadał na to pytanie, łamie tym samym, według nas, art. 61 Konstytucji, który nam umożliwia posiadanie takiej wiedzy. Wiemy, że są to kwoty wielomilionowe – dodał.

Jego zdaniem marszałek Struzik lubi przepych i blichtr.

- Z tym będziemy walczyć. Samo zadłużenie urzędu marszałkowskiego to jest 2 mld złotych. Ponad 500 mln złotych to kredyty zaciągnięte na spółki podległe marszałkowi i ponad 500 milionów to są długi szpitali – przekonywał radny.

I wypominał, że marszałek chce, żeby sejmik podżyrował kredyt na 300 milionów na budowę szpitala w Drewnicy.

- W momencie, gdy zbankrutował szpital na Barskiej, gdzie jest 120 milionów długu – mówił Pietruczuk.


Janosikowe to "zasługa" SLD

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę marszałka Martę Milewską.

- Dość groteskowo w ustach SLD brzmi teza, że janosikowe jest tak złe, że powinno zostać całkowicie zniesione, podczas gdy to właśnie rząd SLD je wprowadził – przypomniała Marta Milewska. - Jako PR-owiec doradzałabym też działaczom SLD konstruowanie kampanii wyborczej w oparciu o własne, dobre propozycje, a nie ciągłe grzanie się w świetle odbitym marszałka. Czy SLD miało choć jedną konferencję niezwiązaną z marszałkiem, a swoimi autorskimi propozycjami dla Mazowsza? – dodała.

Według rzeczniczki marszałka koszty administracji samorządu województwa mazowieckiego to zaledwie 3 proc. całego budżetu. - Jesteśmy jednym z najtańszych urzędów w kraju, aż 11 na 16 ma wyższe wydatki na administracje niż Mazowsze. Jesteśmy jednym z nielicznych urzędów, który od kilku lat nie tylko nie wprowadza podwyżek i premii, a w którym spada zatrudnienie – przekonywała Milewska.

"Urząd musi posiadać samochody"

Rzeczniczka odniosła się również do kwestii braku odpowiedzi na interpelacje radnego Pietruczuka. Stwierdziła, że spełniała ona wymogów formalnych. - Przepisy mówią wyraźnie, że interpelacje mają dotyczyć rzeczy ważnych z punktu widzenia województwa. Pan radny pyta o samochody, które są w gestii podległych marszałkowi instytucji. Rozumiem, że uważa również za flotę marszałka kilkadziesiąt karetek pogotowia i egzaminacyjne samochody WORD-u? – pytała.

Zagraniczne wyjazdy służbowe marszałka tłumaczyła "negocjacjami związanymi z miliardami euro dla Mazowsza".

Czy urząd musiał wydać w ciągu trzech lat, aż 300 tys. zł na mycie samochodów? - Urząd aby móc realizować przekazane mu zadania, kontrolować ponad 130 instytucji musi posiadać samochody – odbiła piłeczkę Marta Mielewska.

Szpital w Drewnicy? "Decyzje zapadły kilka lat temu"

Rzeczniczka odniosła się także do sprawy szpitala w Drewnicy. - Jeśli radni wycofają się ze swoich dotychczasowych decyzji dotyczących budowy szpitala psychiatrycznego w Drewnicy (…) będzie to oznaczać, że w 2016 roku szpital nie będzie mógł dłużej funkcjonować. Do 2016 roku należy bowiem dostosować placówki szpitalne do nowych wymogów rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Tymczasem szpital w Drewnicy to kilka drewnianych budynków-baraków, wybudowanych jeszcze na początku zeszłego wieku. Kierunkowe decyzje o konieczności budowy szpitala zapadły kilka lat temu. Inwestycja ma być realizowana w oparciu o obligacje i być może środki unijne. Jak rozumiem radni SLD uważają, że pacjenci psychiatryczni nie zasługują na godne warunki i w 2016 r. trzeba zwyczajnie ten szpital zamknąć. Pytanie tylko, co z 300  łóżkami psychiatrycznymi? – podsumowała Milewska.

ran,PAP/mz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 05:46 ~klki

  już jest po platformie obywatelskiej i po tusku . nikt o zdrowych zmysłach nie zagłosuje w wyborach europarlamenarnych na nich tym bardziej że mają 10 procentowe poparcie . narodzie nie wierzcie sondażom tv . oni kłamią bo są przepłaceni. ulica jest wiarygodna a tam mówią prawde. platforma sobie kupuje sondaże bo opływają w pieniądzach . tusk kłamie na każdym kroku i pluje polakom w twarz . zaraz bedzie kwiecień a arukowicz miał przedstawic program skrucenia kolejek do specjalistów i skrucenia oczekiwania na operacje . tusk znowu okłamał nas . to jego specjalnośc . kłamca co roku. wygrywa w sondażach politycznych ale jako kłamca narodowy omamiacz itp.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2014 12:40 ~klki

  peeselowski kamrat ciekawe z jakiego polityka z polskiego stronictwa ludowego . a do łopaty chłopie do gnoju do wideł . na wies to nie łaska. z smrodu pochgodzicie do smrodu idzcie. tak mówi polska ulica

 • artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2014 07:44 ~artur

  Struzik to najlepszy Marszałek Województwa w Polsce. Tak kompetentnego człowieka nie ma żaden inny Samorząd Województwa. Super facet.

 • OKEY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 19:26 ~OKEY

  Jedno ztych łóżek w szpitalu w Drewnicy należy zarezerwować (może Internauci podpowiedzą dla kogo).Zaznaczam ,proszę nie brac mnie pod uwagę ,bo sam sobie poradzę w razie potrzeby.

 • Snajper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 16:58 ~Snajper

  Domyslam sie,iz ta Pani obok dzialaczy SLD to kolejny przekretas w tym zespole ??????

 • Adaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 13:37 ~Adaś

  całkowicie zgadzam się z politykami SLD ,że to pan Struzik odpowiada za zadłużenie i dewastacje Mazowsza i Warszawy, że wszystkie kluczowe stanowiska obsadzone są przez polityków z PSL nie koniecznie kompetentnych, taką instytucją między nimi jest pogotowie ratunkowe w Warszawie, gdzie dyrektorem jest polityk z PSL i nie z naszego miasta, dlatego pogotowie wygląda tak jak wygląda bo około 94 procent personel to ludzie pana dyrektora z okolic gdzie mieszka, dlatego personel chamski , zmęczony, karetki brudne, stare, nie sprawne, bo oni przyjeżdżają tylko tu zarabiać nie dbając o ludzi i powierzony im sprzęt od tylu lat pan Struzik z politykami PSL dewastuje nasze miasto doprowadza do zadłużeń i dewastacji szpitali, pogotowie, robi to bezkarnie od tylu lat. Tak wygląda demokracja w naszym kraju.

 • crini

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 11:54 ~crini

  nick~nick

  Mazowsze i Warszawa są tak zadłużone, e poprawić sytuację może tylko zmiana gospodarza. Teraz Urząd Marszałkowski i warszawski Ratusz (oraz miejskie spółki) to jeden wielki urząd pracy dla PO i PSL.
  Walka o janosikowe to walka o dostęp do forsy, która stąd odpływa a kolesie mają plany, żeby rozdać ją między znajomych królika.

  Ale jak pisiory były przy władzy było to samo - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Niezależnie która partia będzie dzierżyć władze to zawsze się znajdą tacy którym to nie pasuje.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 09:59 ~olo

  SLD = PZPR.

 • Wałki trzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 08:28 ~Wałki trzy

  roman~roman

  Czy pył z ec żerań w warszawie jest legalnie zakopywany od kilku lat w dawnym zbiorniku retencyjnym na tarchominie? Ostatnio nawet z pyłu wał pod mostem północnym zaczeli usypywać. Czy to bezpieczne aby taki syf był tak blisku rzeki? Kiedyś z mieszaniny tego pyłu zrobili wzmocnienia wałówprzy moście grota ale to było zaczasów kiedy nikt ze zdrowiem ludzkim sie nie liczył


  Myślałem, że za obecnych czasów Marszałka Struzika, to składowisko jest właśnie likwidowane.

  Co komu przeszkadza pył, jako "wypełniacz" budowli? - no komu? - jest obok, jest go dużo, jest tani

  Jaki zbiornik retencyjny na Tarchominie? - co ty masz na myśli?

 • KM310

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 08:02 ~KM310

  A co pod Ratuszem robi tow. Olejniczak z Łowicza (a w zasadzie z pod Łowicza)?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »