Informacje

08.11.2018 13:18 Zamiast marszu narodowców

Marsz zorganizują żołnierze, zabezpieczy policja i żandarmeria

SERWISY:

Organizacją marszu z okazji stulecia niepodległości zajmie się Dowództwo Garnizonu Warszawa. Wydarzenie ma być zabezpieczane przez policję, straż miejską, żandarmerię wojskową i Służbę Ochrony Państwa - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.

Na czwartkowej konferencji dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor potwierdziła, że w środę przed północą do urzędu miasta wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu, którego organizatorem jest dowództwo garnizonu warszawskiego.

- To zgromadzenie jest wyłączone z ustawy prawo o zgromadzeniach - podkreśliła szefowa biura bezpieczeństwa. - Odbędzie się w godzinach 14-18 na trasie od ronda Dmowskiego, przez most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Mogę powiedzieć, że to ta sama trasa, na której miał być Marsz Niepodległości - dodała.

Spodziewają się 50 tysięcy uczestników

Podkreśliła, że zgłoszone zgromadzenie przewiduje obecność od tysiąca do 50 tysięcy osób oraz 40 sztuk sprzętu wojskowego. Marsz ma być zabezpieczany przez policję, żandarmerię wojskową, straż miejską i Służbę Ochrony Państwa.

W ustawie o zgromadzeniach (w artykule drugim) czytamy, że - jak wskazała Gawor - "przepisów ustawy nie stosuje się do zgromadzeń organizowanych przez organy władzy publicznej". - Oznacza to, że organy władzy nie muszą na przykład informować urzędu miasta o zgromadzeniu w określonym terminie, co obowiązuje inne podmioty - wyjaśnia rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Wojsko, harcerze, kombatanci

O niedzielnym marszu mówił także w czwartek w radiowej Jedynce szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dopytywany, czy premier Morawiecki i prezydent Duda pojawią się na rozpoczęciu marszu, szef KPRM odparł, że podobnie jak wielu ministrów i polityków.

- Na początku marszu będzie kilkadziesiąt pojazdów wojskowych, później kompania reprezentacyjna, służby mundurowe, a potem kombatanci, harcerze i wszyscy Polacy, którzy będą chcieli wziąć udział w tym marszu - mówił Dworczyk.

- Polacy w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinni świętować razem. Ten marsz jest otwarty dla wszystkich niezależnie od przekonań, poglądów politycznych. Natomiast gdyby pojawiły się jakieś nielegalne próby zakłócenia porządku, jakieś zakazane w Polsce symbole - czy to faszystowskie, czy to komunistyczne - to służby będą reagować błyskawicznie i bezwzględnie - zaznaczył Dworczyk.

Dwie strony "powinny się dogadać"

W środę Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o wydaniu zakazu organizacji marszu narodowców, który miał odbyć się w niedzielę. Zaraz po tym prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Na spotkaniu ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta, a jego organizacją zajmie się rząd.

Jednocześnie organizatorzy marszu narodowców w czwartek odwołali się do sądu od decyzji prezydent Warszawy, a jeszcze w środę zapowiadali, że w ostateczności marsz odbędzie się na zasadzie zgromadzenia spontanicznego.

Jak powiedziała w czwartek Ewa Gawor, nawet jeśli wyrok sądu będzie korzystny dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, to jej zdaniem "ten marsz i tak nie może się odbyć, bo administracja państwowa zajęła trasę na swoje potrzeby, a oni, jako zgromadzenie, mieli zezwolenie cykliczne na konkretną trasę".

- W mojej ocenie organizator Marszu Niepodległości powinien się dogadać z organizatorem marszu państwowego. Ja, gdybym chciała uczcić święto i pójść w marszu z biało-czerwoną flagą, tobym się dołączyła do marszu prezydenta Andrzeja Dudy - powiedziała Gawor. Dodała, że gdyby miała inny cel, toby się zastanawiała, co robić, czy organizować zgromadzenie na zasadzie spontanicznego.

Zamknięte ulice wokół placu

W związku z uroczystościami, które w niedzielę odbędą się na placu Piłsudskiego, w godzinach 8-16 plac będzie zamknięty dla ruchu na odcinku od Królewskiej do Ossolińskich. Przez cały dzień wyłączone z parkowania będą ulice: Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingami przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawskiego), parking przed galerią Zachęta, parking przed Hotelem Europejskim od strony placu Piłsudskiego, Canaletta, plac Teatralny (parking przed Teatrem Wielkim w godz. 16-20), Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej, Ossolińskich, Wierzbowa, Moliera, Focha, Fredry, a także aleja 3 Maja od Kruczkowskiego do Muzeum Wojska Polskiego.

W godz. 11.00-14.00 zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do Marszałkowskiej, Wierzbowa, Ossolińskich, Moliera, Focha, Fredry, Królewska, Tokarzewskiego-Karaszewicza i plac Piłsudskiego.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 19:26 ~fojtek

  Głupie pytanie:
  Na jakiej podstawie ŻOŁNIERZ może mi zabrać transparent (np. "Niech żyje Puchatek")?

 • wojciech_dabrowski0ci3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 19:04 wojciech_d…

  Pan Prezydent będzie maszerował w obstawie czołgów. Pięknie to będzie wyglądało jak pokojowej manifestacji patriotycznej będą chronili żołnierze z ostrą bronią.
  A może stan wojenny.

 • kapuściany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 17:15 ~kapuściany

  Czego się nie robi, żeby dostać drugą gwiazdkę. Najpierw zgoda na pomnik przed budynkiem DGW, teraz ta szopka pt. "szybko dla ciemnego luda coś na kolanie się zorganizuje czyli prawie jak lot do Smoleńska 2". Brawo dla oficerów WP za solidarność z policjantami. Wstyd panowie, wstyd.

 • Anatol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 16:34 ~Anatol

  W klasztorach i plebaniach są tysiące zdrowych byków, niech ochraniają.

 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 16:17 ~nietak

  fora~fora

  A gdzie sie ta paniusia tak wystroiła?! Znaj pani czas i miejsce, ponoć jesteś w pracy!


  wracaj do piwnicy pisowski trolu, jaruś cie pogłaszcze

 • zelalem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 15:49 ~zelalem

  SOP też??? Ile wypadków spowodują?

 • fora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 15:34 ~fora

  A gdzie sie ta paniusia tak wystroiła?! Znaj pani czas i miejsce, ponoć jesteś w pracy!

 • xxmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 15:27 ~xxmen

  strach pisowców przed świętem niepodległości jest wielki hahaha porami trzęsą aż wstyd !

 • Szczwany Lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 15:11 ~Szczwany Lis3k

  Nie będę uczestniczyć w tym cyrku.

 • cesarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2018 15:07 ~cesarz

  jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »