Informacje

01.03.2019 21:06 uroczystości również na placu Piłsudskiego

Marsz Żołnierzy Wyklętych i kontrmanifestacja. Interwencja policji

SERWISY:


W piątek wieczorem wyruszył marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Na skrzyżowaniu Rakowieckiej i Kazimierzowskiej został zablokowany przez kontrmanifestantów, którzy usiedli na jezdni. Interweniowała policja.

Warszawski Marsz Żołnierzy Wyklętych wyruszył po godzinie 18 sprzed Aresztu Śledczego przy Rakowieckiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jego organizatorami były: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, ONR ABC, WiN Warszawa i Żołnierze Chrystusa.

"Zostali usunięciu z jezdni"

Jak podała PAP, na skrzyżowaniu ulic Rakowieckiej i Kazimierzowskiej marsz napotkał kontrmanifestację zorganizowaną przez Obywateli RP. Kilkadziesiąt osób usiadło na jezdni, ułożyły też w poprzek ulicy linię z białych róż. Mieli też ze sobą transparenty z napisami m.in. "Bury nie jest bohaterem", "Faszyzm stop", emblematy Obywateli RP.

Jak napisali w przesłanym PAP oświadczeniu, demonstrowali "przeciwko wzniecaniu nienawiści wobec przeciwników politycznych, a także ludzi innej narodowości, wyznania bądź koloru skóry" oraz "przeciwko nadużywaniu bolesnych doświadczeń polskiej historii".

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Mariusz Mrozek z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji podał, że trasa była blokowana przez kilkadziesiąt osób. - Nie stosowali się do poleceń i wytycznych policjantów, a także tego, by odblokować jezdnię. Wtedy odbywał się na niej normalny ruch uliczny. Zostali usunięci z jezdni i wylegitymowani - mówił Mrozek.

Później dodał, że nikt nie został zatrzymany, a także, że nikt nie został poszkodowany.

 


Uczestnicy Warszawskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych szli dalej Puławską, przez plac Unii Lubelskiej, aleją Szucha i Alejami Ujazdowskimi na plac Trzech Krzyży.

- Idą po jezdni. Uczestnicy mają między innymi biało-czerwone flagi - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Zgromadzenie obstawiała policja.

W związku z przemarszem wyłączony był ruch tramwajowy w ciągu ulicy Puławskiej. Jak podawał Zarząd Transportu Miejskiego, tramwaje linii 4, 10, 14, 18, 35 kierowane były na trasy objazdowe.

Jak podał Mrozek, zgromadzenie zostało rozwiązane około godziny 21. I dodał, że sam marsz przebiegał spokojnie.

Apel Pamięci

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele innych instytucji państwowych wzięli z kolei udział w Apelu Pamięci na placu Piłsudskiego.

- To m.in. dzięki waszej walce w narodzie była wciąż siła, by zwyciężyć. Przeniesione zostało wasze marzenie o niepodległej i suwerennej Polsce - powiedział prezydent. Dodał, że Żołnierze Wyklęci "do końca wierzyli, że wolna Polska powróci".

"Dziś składamy hołd i krzyczymy: zawsze będziemy pamiętać! Mam nadzieję, że każde następne pokolenie wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce będzie oddawało cześć niezłomnym" - oświadczył Duda.

Po apelu zaplanowano przemarsz na mszę św. w bazylice archikatedralnej.

Zakazy parkowania

Kierowcy muszą przygotować się na to, że w piątek w dwóch miejscach są znaki z zakazem parkowania (znak B-36). Jego złamanie będzie groziło odholowaniem samochodu na koszt właściciela (tabliczka T-24). Przez cały dzień nie będzie można zaparkować na Rakowieckiej - od alei Niepodległości do Kazimierzowskiej.

Podobnie będzie na Królewskiej - na odcinku między Krakowskim Przedmieściem i Marszałkowską. Zakaz parkowania w tym miejscu będzie obowiązywał aż do niedzieli (3 marca). Urzędnicy tłumaczą to promocją żołnierzy rezerwy na pierwszy stopień oficerski, która odbędzie się w weekend na placu Piłsudskiego.

Rocznica zbrodni

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli święto polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski.

Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Zobacz materiały o koncepcji wystawy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych:


PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Błoto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 21:03 ~Błoto

  Polak~Polak

  Tym UBywatelom RP to się chyba coś poptaszkowało ... :0

  Typowy Prawdziwy Polak : Jak ktoś ma inne zdanie niż on, należy tego kogoś obrażać i mieszać z błotem.

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 21:01 ~Polka

  Opór Żołnierzy Wyklętych zwanych też Niezłomnymi praktycznie uniemożliwił w pierwszych latach PRL-u kolektywizację wsi na terenach centralnej i wschodniej Polski. Władza ludowa przez lata nie mogła wprowadzać w całości swojego planu sowietyzacji Polaków, co było jednym z czynników upadku komunizmu w naszym kraju.

 • Leśni ludzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 21:00 ~Leśni ludzie

  MK_wawa~MK_wawa

  Pomieszanie pojęć. Jak można razem z ludźmi przyzwoitymi jak Pilecki czcić pospolitych leśnych bandytów i zbrodniarzy...

  Dzięki za nazwanie rzeczy po imieniu. Dla rotmistrza Pileckiego mam wielkie uznanie. Cześć Jego pamięci !

 • Mit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:57 ~Mit

  tom~tom

  czy nikt nie może zrobić porządku z tymi obywatelami?Dokąd będą się panoszyć?

  Kaczyńscy wymyślili sobie " Żołnierzy Wyklętych " jako obiekt czci. Widać nie wszyscy mają ich za bohaterów.

 • Niewinni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:55 ~Niewinni

  Partyzant~Partyzant

  Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Szacuje się, że w powstaniu antykomunistycznym walczyło w organizacjach i grupach konspiracyjnych 250-300 tys. ludzi.

  A co z krwią niewinnych, przelaną podczas napadów " Żołnierzy Wyklętych " na wsie, w poszukiwaniu zaopatrzenia, rabujących mężnie kobietom i dzieciom ostatnie resztki pożywienia ?

 • Szczery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:50 ~Szczery

  Leśnych Bandytów? człowieku twoje leśne bandy to byli prawdziwi patrioci którzy walczyli z sowieckim okupantem i ich psami łańcuchowymi(ub lub lwp)Owszem zdarzali się wśród nich oszołomy i mordercy ale większość walczyła o niepodległą Polse wolną od sowietów. A komuniści obiecali im że jak złożą broń i się poddadzą to zostaną ułaskawieni co oczywiście okazało się kłamstwem. AK-owcy byli mordowani lub zamykani w więzieniach.

  Stop dla komunizmu i Stop dla faszyzmu.

 • Partyzant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:42 ~Partyzant

  Święto jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Szacuje się, że w powstaniu antykomunistycznym walczyło w organizacjach i grupach konspiracyjnych 250-300 tys. ludzi.

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:41 ~tom

  czy nikt nie może zrobić porządku z tymi obywatelami?Dokąd będą się panoszyć?

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:40 ~Polak

  Tym UBywatelom RP to się chyba coś poptaszkowało ... :0

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2019 20:37 ~Wesoły

  "demonstrują "przeciwko wzniecaniu nienawiści wobec przeciwników politycznych""

  Następną demonstrację wypadałoby zrobić przed lustrem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »