Informacje

05.08.2013 15:45 Chcą wznowienia śledztwa

Marsz w rocznicę śmierci Leppera. "Nie wierzymy, że odszedł sam"

SERWISY:

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w poniedziałkowym marszu w Warszawie z okazji drugiej rocznicy śmierci b. wicepremiera Andrzeja Leppera. Uczestnicy marszu domagali się wznowienia śledztwa w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci polityka.

W marszu nie wzięli udziału byli najbliżsi współpracownicy wicepremiera - Janusz Maksymiuk, Krzysztof Filipek, Renata Beger czy Wanda Łyżwińska. Pojawili się natomiast: były rzecznik Samoobrony Mateusz Piskorski, obecny szef partii b. poseł Lech Kuropatwiński, szef Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz oraz działacze Samoobrony, aktywiści WZZ "Sierpień 80" oraz Polskiej Partii Pracy.

"Była, jest i będzie"

Piskorski powiedział PAP, że w najbliższym czasie zostanie złożony wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, aby wystąpiła do prokuratury o wznowienie śledztwa w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci Leppera. - Śledztwo w sprawie śmierci Leppera, w przekonaniu bardzo wielu osób, w tym prawników, zostało przeprowadzone w sposób urągający podstawowym zasadom rzetelności prokuratorskiej - mówił Piskorski.

Kuropatwiński przekonywał, że Lepper nie popełnił samobójstwa. - Nie wierzymy, że odszedł sam. Lepper nigdy nie targnąłby się na własne życie. Wierzymy, że Lepper obserwując nas z góry widzi, że Samoobrona ponownie wejdzie do Sejmu, że jego plany polityczne sprawdzą się - zaznaczył. Jak przekonywał, Samoobrona "była, jest i będzie".

- Chcieliśmy przypomnieć pamięć Andrzeja Leppera, przypomnieć sobie jego polityczne dziedzictwo. Warto jest mówić o dorobku Leppera, jego losie. Większość postulatów programowych Leppera nie została zrealizowana, są one w dalszym ciągu aktualne, a dorobek i refleksje są wciąż aktualne - ocenił Piskorski.

Ikonowicz powiedział PAP, że wziął udział w marszu z powodów osobistych. - Przyjaźniłem się z Andrzejem Lepperem, mam wielki szacunek dla rolników, którzy blokowali drogi przy siarczystym mrozie. Program Samoobrony to nie był program destrukcji, ale program nowoczesny, dojrzały i spójny. Lepper dążył do jego realizacji z niesamowitą determinacją i za to zapłacił najwyższą cenę, ponieważ poszedł na frontalny atak na wszystkie elity - powiedział.

Zmarł 5 sierpnia

Jego zdaniem, Lepper widział biedę, niesprawiedliwość i walczył o lepszy los dla ludzi.Działacze Samoobrony złożyli wieńce, kwiaty, zapalili też znicze przed budynkiem, w którym mieściła się siedziba partii przy Al. Jerozolimskich 30 w Warszawie.

Szef Samoobrony, były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona Andrzej Lepper został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 r. w warszawskiej siedzibie ugrupowania. Leppera - powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego - znalazł jego zięć. Za przyczynę śmierci prokuratura uznała "ucisk pętli na szyję".

Pod koniec października 2012 roku prokuratura umorzyła śledztwo, bo nie stwierdziła, aby ktokolwiek nakłaniał bądź udzielał pomocy w targnięciu się szefa Samoobrony na własne życie. W śledztwie uzyskano opinie biegłych m.in. z zakresu badań biologicznych, fizykochemicznych; nie wskazują one, aby do zgonu przyczyniły się działania bądź zaniechania osób trzecich.

PAP/lata/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wallenrod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 14:51 ~Wallenrod

  a pan Piskorski nie wie, jak zginął Lepper??
  eee tam..
  Panie Piskorski, Polacy po pana przyjdą.

 • polack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2013 16:48 ~polack

  Przez całą karierę żerowali na Lepperze.
  Teraz żerują na jego śmierci.Takich kompanów sobie dobierał.

 • zloty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2013 10:19 ~zloty

  Dziwne sa te przypadki smierci ludzi majacych bliski kontakt z PiS. Niektorzy niewierni sa wyrzucani z partii, a inni koncza jak Lepper. Czyzby byli zbyt niewygodni?

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 23:58 ~Tak pytam

  valdi~valdi

  Na studiach brakuje przedmiotu "Zakończenie kariery" ;)

  A co Lepper, za przeproszeniem, miał wspólnego ze studiami ?

 • Lubim pomniki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 18:32 ~Lubim pomniki

  chłop~chłop

  Panowie z "Samoobrony" - prosimy o otwarcie konta bankowego dla budowy pomnika w podziękowaniu Lepperowi za odwagę w walce o lepszy los Rolników.

  Przecież "Samnoobrona " już nie istnieje.

 • valdi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 16:56 ~valdi

  Na studiach brakuje przedmiotu "Zakończenie kariery" ;)

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 16:33 ~stan53

  Dziwna śmierć -nie pasował p.Lepper doobrazu Polski malowanej przez "styropianowych kombatantów"-takich śmierci w ostatnich latach bylo troche.

 • chłop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2013 16:06 ~chłop

  Panowie z "Samoobrony" - prosimy o otwarcie konta bankowego dla budowy pomnika w podziękowaniu Lepperowi za odwagę w walce o lepszy los Rolników.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »