Informacje

21.01.2017 14:29 "smog to opary głupoty"

"Marsz w obronie polskiej przyrody"

SERWISY:

Dymisji ministra środowiska Jana Szyszki domaga się Partia Zieloni, która zorganizowała w sobotę w Warszawie marsz protestacyjny. Zieloni zarzucają ministrowi "traktowanie przyrody jako towaru". W proteście wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Protestujący zebrali się w południe w pobliżu Łazienek Królewskich w Warszawie i przemaszerowali w stronę kancelarii premiera przy Alejach Ujazdowskich.

- Organizujemy dziś ten marsz, bo domagamy się dymisji ministra "niszczenia środowiska" Jana Szyszki. Miarka się przebrała. Podobny marsz organizowaliśmy prawie rok temu. Wtedy protestowaliśmy przeciwko zwiększaniu wycinek w Puszczy Białowieskiej. Ta walka częściowo udała się, dzięki połączonym siłom różnych organizacji ekologicznych. Dziś lista grzechów ministra Szyszki jest dużo dłuższa - podkreśliła na briefingu prasowym przewodnicząca Partii Zieloni Małgorzata Tracz.

- Mamy siedem podstawowych grzechów. Grzech pierwszy - traktowanie przyrody jako towaru. Grzech drugi - wyrok na Puszczę Białowieską. Grzech trzeci - Rzeczpospolita myśliwska. Grzech czwarty - dewastacja polskich drzew. Grzech piąty - antyekologiczna dyktatura. Grzech szósty - klimat dla smogu. Grzech siódmy - zamach na polskie wody - wymieniła Tracz

Jak dodała, jeśli Jan Szyszko nadal będzie ministrem, to za kilka lat "obudzimy się w państwie, gdzie nie będzie drzew, gdzie będzie jeszcze większe zanieczyszczenie powietrza, gdzie symbole polskiej przyrody będą przez myśliwych jeszcze bardziej wybijane, zamiast chronione". - Chcemy pokazać, że nie zgadzamy się na taką politykę, ze przyroda nie jest towarem, tylko wartością samą sobie, z której wszyscy czerpiemy, ale musimy czerpać bardzo rozsądnie, a także ją chronić - oświadczyła.

"Puszcza nasza, hańba wasza"

- Były przemówienia, skandowali również "puszcza nasza, hańba wasza". Mają też mnóstwo kolorowych transparentów – mówił Artur Węgrzynowicz.

Znajdują się na nich hasła: "Szyszko! Nie rżnij bez sensu", "wolność dla polskiej przyrody", "przyroda dobrem wspólnym" oraz "smog to opary głupoty".


Domagają się dymisji ministra

Organizatorzy protestu poinformowali na Facebooku, że sprzeciwiają się "cynicznemu i bezprecedensowemu planowi zniszczenia polskiego środowiska. Wystąpimy w imieniu polskiej przyrody, której zagrażają rządy Prawa i Sprawiedliwości oraz minister-dewastator Jan Szyszko”.

Ich zdaniem władze traktują przyrodę jako towar dla myśliwych i leśników. Przekonują, że minister Szyszko pod pozorem walki z kornikiem szykuje masową wycinkę Puszczy Białowieskiej. Sprzeciwiają się także odstrzałowi żubrów i masakry dzików czy bobrów, oraz prawu dającemu myśliwym przywileje większe od innych obywateli.

Mówią też o dewastacji polskich drzew, na którą ich zdaniem pozwala przegłosowana nowelizacja prawa  o ochronie przyrody. Zarzucają też przedstawicielom PiS, że podporządkowali swojemu rządowi „niezależne dotąd instytucje chroniące środowisko oraz chce odebrać obywatelom i obywatelkom prawo do współdecydowania o środowisku”.

Sprzeciwiają się także likwidacji programów antysmogowych oraz opartej na węglu polityki klimatycznej. A także zmianom, które mogą spowodować przekształcanie rzek w kanały, budowa zapór na rzekach oraz przekop Mierzei Wiślanej.


ran/PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 11:55 ~Wprost

  mbbm~mbbm

  Ciąć, orać, betonować. Przepis PiSu i rosyjskich troli na polską przyrodę.

  Bez jaj, zagorzali przeciwnicy PiS są beznadziejnie niedoinformowani. Uważaj - będzie bolało, bo będę namawiał cię do odrobiny własnej pracy i wywiadu...

  Wpisz w Google "lasy państwowe nocne głosowanie". I ty piszesz "Ciąć, orać, betonować. Przepis PiSu"!? Proszę cię...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 11:30 ~qwerty

  Aborcja na żądanie. Moje ciało moja sprawa.
  Ale drzewo na własnej działce to lewactwo zabrania mi ściąć.
  Brzydzę się takimi hipokrytami.

 • mbbm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 09:53 ~mbbm

  Ciąć, orać, betonować. Przepis PiSu i rosyjskich troli na polską przyrodę.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 03:01 ~Olo

  Seba~Seba

  Ludzie, zacznijcie myśleć, nie wierzcie w bzdury jakie w wielu przekazach się pojawiają. Obecne problemy w Puszczy Białowieskiej to efekt głupoty srekologów sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Nie dajcie nabijać się w butelkę, nie karmcie twórców gucioburzy! Jedźcie do Białowieży, porozmawiajcie, sprawdźcie u źródła jak się sprawy mają! Miejcie własne rozumy! Myślcie!!!


  Zgadzam się w 100%, tylko mam jedno pytanie - co to jest gucioburzua? :-)

 • Psych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 00:04 ~Psych

  gajowy~gajowy

  Kiedy wprowadzą limity "odstrzału" zielonych terrorystów?


  Chyba dopiero wtedy jak ekolodzy aczną podkładać bomby i strzelać do ludzi…

 • fanny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 22:17 ~fanny

  Hern~Hern

  Wyśmienicie, popieram w całej rozciągłości.
  Zaraz po proteście niech nie zapomną zapłacić za: szkody rolnicze, szkody powodowane przez zwierzęta chronione, szkody powodowane przez zwierzynę objętą moratorium na odstrzał. Niech dadzą chociaż z 50 mln zł rocznie na dokarmianie zwierzyny, tworzenie poletek zgryzowych, tworzenie pasów zaporowych i ochronę pól uprawnych. Niech sfinansują także kotły gazowe dla ludności, dofinansują gaz do celów opałowych, by był tańszy. Mają naprawdę szerokie pole do działania :) No i koniecznie niech wezmą na siebie koszty utrzymania żubrów w Polsce :)

 • antydebil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 20:36 ~antydebil

  POLOK~POLOK

  OKAZUJE SIE, ZE CALY RZAD TO ZWYKLI DYLETANCI, KTORYCH NALEZE JAK NAJSZYBCIEJ WYMIENIC ZEBY OCHRONIC DOBRO KRAJU I OBYWATELI !!!

  Spadaj na drzewo ignorancie.

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 20:19 ~Seba

  Ludzie, zacznijcie myśleć, nie wierzcie w bzdury jakie w wielu przekazach się pojawiają. Obecne problemy w Puszczy Białowieskiej to efekt głupoty srekologów sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Nie dajcie nabijać się w butelkę, nie karmcie twórców gucioburzy! Jedźcie do Białowieży, porozmawiajcie, sprawdźcie u źródła jak się sprawy mają! Miejcie własne rozumy! Myślcie!!!

 • POLOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 18:25 ~POLOK

  OKAZUJE SIE, ZE CALY RZAD TO ZWYKLI DYLETANCI, KTORYCH NALEZE JAK NAJSZYBCIEJ WYMIENIC ZEBY OCHRONIC DOBRO KRAJU I OBYWATELI !!!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 17:55 ~Wprost


  Wprost~Wprost

  "To wcale nie jest sterowane od góry". Jak PO chciało po nocy przeforsować sprzedaż lasów państwowych to jakoś protestów nie było...
  fonderalfonderal

  Teoria o forsowaniu sprzedaży lasów przez PO jest tak samo prawdziwa, jak ta, że Kaczyński jest prawdomówny. Fakt, ciemny lud kupił obie teorie...

  Jasne. Nie szukaj w necie informacji. Zaufaj telewizji. :D "Żadna ustawy o sprzedaży lasów państwowych nie miały miejsca". Ignorancja to błogosławieństwo, co?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »