Informacje

24.04.2016 17:13 kilka tysięcy osób

Marsz Świętości Życia
przeszedł ulicami stolicy

Pod hasłem "Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny" ulicami Warszawy przeszedł w niedzielę XI Marsz Świętości Życia. Podczas mszy poprzedzającej marsz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił, że obrona życia jest obowiązkiem wszystkich ludzi.

Organizatorami XI Marszu Świętości Życia były Archidiecezja Warszawska oraz Diecezja Warszawsko-Praska. Tradycyjnie marsz poprzedziły msze święte sprawowane w obu warszawskich katedrach: św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście oraz katedrze św. Floriana na Pradze.

Podczas mszy w katedrze św. Jana Chrzciciela metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił, że życie każdego człowieka jest jest wartością podstawową i nienaruszalną, a jego obrona jest obowiązkiem wszystkich, niezależnie od światopoglądu. Jak mówił chrześcijanie mają "argumenty dodatkowe" wynikające z wiary, że życie jest darem Boga i tym samym jest święte. 

Kard. Nycz podkreślił, że święte jest życie każdego człowieka; naukowca, geniusza, prostego człowieka, osoby niepełnosprawnej, chorej. "I święte jest życie człowieka, który żyje pod sercem swojej matki, człowieka nienarodzonego" - mówił metropolita warszawski.

"To święte życie trzeba nam bronić, w obronie tej świętości życia stawać, wszyscy - rodzice, matka, ojciec, lekarze, pielęgniarki. Ci wszyscy, którzy stoją przy matce mającej urodzić dziecko, wszyscy jesteśmy wezwani i powołani do tej pięknej misji, jaką jest głoszenie prawdy, że życie człowieka jest święte" - powiedział kard. Nycz.

Happening i występ hip-hopowca

Po zakończeniu mszy uczestnicy przeszli na pobliski Plac Zamkowy, nieco później dołączyli do nich uczestnicy mszy, która odbyła się na Pradze. Na placu odbył się happening pro-life; zaprezentowano krótki pokaz taneczny, powtarzano hasło tegorocznego marszu „Człowiek miłosierny życiu zawsze wierny", wystąpił też artysta hip-hopowy Tomasz Karenko "Hiob".

Przywołano słowa papieża Jana Pawła II: "Drodzy bracia i siostry bądźmy solidarni z życiem, wołanie to kieruje do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. (...) Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości".

"Człowiek solidarny z tym, co bezbronne"

Do zgromadzonych przemówił także ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, który powiedział, że Marsz Świętości Życia jest "świadectwem wierności życiu".
"Człowiek miłosierny, życiu zawsze wierny, jest świadectwem solidarności z tym, co słabe i zagrożone, z tym, co bezbronne i niewinne. Jest również aktem odwagi, bo nie ma wierności bez poświęcenia, nie ma solidarności bez wysiłku" - mówił abp Hoser.

Były dyrektor Szpitala św. Rodziny prof. Bogdan Chazan mówiąc do uczestników wyraził nadzieję, że "stan, kiedy nasz naród polski zabija zgodnie z prawem swoje dzieci nie potrwa już długo, ponieważ pojawiają się szanse na to, żeby prawo dotyczące tej sprawy było zmienione już wkrótce" - powiedział Chazan.

Dodał, że uczestnicy marszu zebrali się, aby m.in. "upomnieć się za dziećmi, którym nie pozwolono się narodzić, które zostały zabite jeszcze w łonie matki". "Myślę, że warto przy tej okazji zaprotestować przeciwko łamaniu sumień pracowników medycznych - lekarzy, położnych, pielęgniarek" - powiedział Chazan. Według niego liczba aborcji wzrasta, jak mówił m.in. ze względu na decyzję prezydent Warszawy, która w lipcu 2014 r. zdecydowała o odwołaniu go z funkcji dyrektora szpitala im. Św. Rodziny. "Lekarze, dyrektorzy szpitala podobno zachowują się teraz +bardziej racjonalnie+.

Wiedząc, co zrobiono ze mną, nie chcą ryzykować utratą pracy, poddają się bez szemrania nadal wszechobowiązującemu w Polsce proaborcyjnemu podejściu" - powiedział Chazan.
Z Placu Zamkowego uczestnicy marszu przeszli pod bazylikę Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Uczestnicy marszu mieli ze sobą transparenty z takimi napisami jak: "Życie jest święte"; "Od początku człowiek"; "Każdy z nas był zarodkiem"; "Brońmy nienarodzonych przed aborcją".

Według przedstawicieli organizatorów, w marszu wzięło udział kilka tysięcy osób.
Nazwa Marszu nawiązuje do Dnia Świętości Życia, obchodzonego 25 marca - w Święto Zwiastowania Pańskiego. Kościół w Polsce ustanowił taki dzień w odpowiedzi na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice Evangelium Vitae z 1995 r, ogłoszonej właśnie 25 marca.

ms/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 13:36 ~Braciszek Tuck

  A dlaczego pan Chazan pominął w płomiennym przemówieniu własne zasługi przy wykonywaniu skrobanek? Ma ich na koncie bardzo wiele. Zapewniły mu one pozycję materialną i dobrobyt. Teraz udaje świętego. Jak to mówią, diabeł w ornat się ubrał i ogonem do mszy dzwoni.

 • Magdalena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 12:03 ~Magdalena

  Ciekawe, że urodzone martwe dziecko w 5 miesiącu ciąży według tych obłudników człowiekiem nie jest, skoro nie należy mu się katolicki pogrzeb. Ale zygota to dobro najwyższe i człowiek w pełni słowa znaczeniu!!! Więcej warte od matki. Nawet chore i zniekształcone, nie mające szansy na życie i umierające w mękach. Kobieta jest dla nich tylko narzędziem, inkubatorem, niczym więcej... Średniowiecze.

 • Jacek i Placek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 11:25 ~Jacek i Placek

  Jak sobie spoglądam na to całe towarzystwo wzajemnej kościelnej adoracji to coraz bardziej jestem za aborcją ,jak by była ,,skrobanka,, to połowy tych oszołomów by nie było. Dziecioroby cholerne będą mi pod kołdę zaglądać czy mam gumkę czy kalendażyk stosuje.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 10:40 ~Tadeusz

  "Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości." Kobiety w ciąży zagrażającej życiu albo z gwałtu to też dzieci narodu. Nie zabijajmy ich w imię głoszeń zboczeńców w sukienkach.

 • czarna mamba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 10:29 ~czarna mamba

  kolego/ koleżanko "Brest"--- trafne uwagi!! Co za ograniczeni ludzie!

 • zdegustowanyobserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 10:20 ~zdegustowa…

  A do ilu zbiórek prowadzonych przez zrozpaczonych rodziców chcących ratować swoje chore dzieci dołożył się kościół? Bo tu hipokryzją zalatuje. Rodzić chore dzieci każą, ale jak co do czego to tylko modlitwę ofiarują, bo wsparcia finansowego już od kościoła nie dostaniesz. Zamiast żyć w luksusach, rozdajcie trochę kasy to i może aborcji mniej będzie.

 • Kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2016 09:38 ~Kik

  Niech sobie będą przeciwko aborcji - nikt im nie karze usuwać. ale WARA od naszego życia i naszych sumień !!!!!!!!

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2016 23:23 ~klara

  Miałam dziś okazję widzieć to coś.Większość starych bab, starych chłopów, gdzieś między nimi kilkoro młodych i kilka rodzin z dziećmi. Czy ktoś z osób uczestniczących tam chciałby żeby jego 11 letnia córka urodziła dziecko z gwałtu?Bo tak? bo życie poczęte jest święte?Czy ktoś pomyślał co ta dziewczynka przeżyje i czy jej organy są na to gotowe,żeby nie pozostawić żadnych skutków ubocznych? albo o kobiecie która zostaje zmuszona do czynu heroicznego urodzę to dziecko i umrę!Co wam przeszkadza ten kompromis? To sumienie kobiety/dziewczynki usuwającej ciąże! I to ona będzie odpowiadała przed Bogiem za swój czyn! Nie Wy!

 • Dr Vrolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2016 22:43 ~Dr Vrolik

  Znajdźcie "Vrolik museum imgur".
  Zdjęcia "prawdziwych katolików".

 • Jul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2016 22:40 ~Jul

  Świętość życia...a księża na katolickich cmentarzach nie chcą chwać dzieci niechrzczonych,a tym bardziej nienarodzonych. Chyba że pojawi się dodatkowa dopłata do ceremonii pogrzebowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »