Informacje

30.04.2019 12:09 Brudziński apeluje o spokój

Marsz środowisk prawicowych się odbędzie. Sąd oddalił zażalenie ratusza

SERWISY:

 

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie władz stolicy na decyzję sądu niższej instancji, który uchylił wydany przez ratusz zakaz organizacji Marszu Suwerenności 1 maja. Manifestacja się odbędzie. Prezydent stolicy zapowiada jej rozwiązanie, jeśli uczestnicy będą wykrzykiwać rasistowskie czy faszystowskie hasła.

W niedzielę informowaliśmy, że Sąd Okręgowy uchylił zakaz stołecznego ratusza dotyczący planowanego na 1 maja Marszu Suwerenności. Władze stolicy złożyły zażalenie w tej sprawie, jednak we wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie je oddalił.

Do postanowienia sądu odniósł się kandydat Konfederacji w wyborach do europarlamentu Krzysztof Bosak. "Właśnie po raz drugi wygraliśmy w sądzie z Rafałem Trzaskowskim. Zakaz wydany dla Marsz Suwerenności 1 maja już prawomocnie uchylony!(...)" - napisał na Twitterze.

Rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa, podtrzymał stanowisko prezydenta Trzaskowskiego, który stwierdził, że jeśli na Marszu pojawią się hasła rasistowskie, ksenofobiczne, czy faszystowskie, demonstracja będzie natychmiast rozwiązana.

Brudziński odpowiada na apel Trzaskowskiego

Szef MSWiA Joachim Brudziński apeluje o spokój i rozsądek w sprawie marszu.

"Pan Prezydent Trzaskowski od kilku dni wzywa polską policję do zdecydowanych działań wobec zagrożenia ze strony rzekomych 'faszystów', którzy mają 1 maja maszerować ulicami Warszawy. Zapewniam, że policja zawsze kieruje się bezpieczeństwem wszystkich obywateli, również tych którzy uczestniczą w legalnych manifestacjach. Polska policja nie jest od oceniania, które zgromadzenia Trzaskowski popiera, a które nie" - napisał we wtorek na Twitterze Brudziński.

Dodał też, że "jeżeli ratusz posiada wiedzę o manifestacji nielegalnej, powinien zawiadomić prokuraturę. "Apeluję i proszę o rozsądek i spokój" - czytamy na Twitterze ministra.

W ten sposób ministe rodniósł się do apelu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego skierowanego do policji. Prezydent stolicy zaapelował o natychmiastową reakcję policji, jeżeli miasto wystąpi z wnioskiem o rozwiązanie zaplanowanego na 1 maja Marszu Suwerenności organizowanego w Warszawie przez środowiska narodowe.

We wtorek rzecznik prezydenta powtórzył, że "teraz cała odpowiedzialność zapewnienia bezpieczeństwa oraz pokojowego przebiegu wszystkich wydarzeń tego dnia spoczywa na barkach Joachima Brudzińskiego i policji".

 

 

Ratusz zabronił marszu

W piątek stołeczny ratusz wydał zakaz przeprowadzenia planowanego na 1 maja Marszu Suwerenności organizowanego przez środowiska narodowe. Decyzję o zakazie władze Warszawy argumentowały zajęciem terenu przez Kancelarię Prezydenta, która na placu Zamkowym organizuje uroczystości z okazji 3 maja. W związku z tym od 30 kwietnia na placu będą trwały prace przygotowawcze. Stołeczny urząd zwracał ponadto uwagę, że 1 maja na Zamku Królewskim odbędzie się spotkanie szefów rządów państw Unii Europejskiej.

"Stop dyktatowi Berlina i Brukseli"

Marsz pod hasłem "Stop dyktatowi Berlina i Brukseli" jest organizowany w 15-lecie polskiego członkostwa w UE przez wystawiającą listy w wyborach do PE koalicję Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, Młodzież Wszechpolską i stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Demonstrujący od godziny 13 mają zbierać się na placu Zamkowym, skąd wyruszą około 13.30. Przemarsz zakończą na ulicy Jasnej - pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej.

Tak w piątek Jacek Wilk komentował zakaz ratusza:

PAP/mp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2019 14:08 ~Antek

  sierpień~sierpień

  Nie zadne "srodowiska prawicowe" tylko Polacy. Ja rozumiem ze nasza obecnosc dla potomków sowieckiej zydokomuny jest bolesna, ale to Polacy są tu gospodarzami.


  A jak ktoś nie jest "prawicowy" to już nie polak?

 • Gienio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2019 13:31 ~Gienio

  sierpień~sierpień

  Nie zadne "srodowiska prawicowe" tylko Polacy. Ja rozumiem ze nasza obecnosc dla potomków sowieckiej zydokomuny jest bolesna, ale to Polacy są tu gospodarzami.

  Ja też, Polak i Warszawiak w szóstym pokoleniu, jestem tutaj gospodarzem i krzyczę STOP FASZYSTOM!

 • sammler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2019 12:20 ~sammler

  Panie Dąbrowa, odpowiedzialność za bezpieczeństwo w pierwszym rzędzie spada na organizatorów, a nie policję. Uczestników nie popieram, ale popieram ich prawo do manifestowania i bardzo nie podoba mi się to, że pan Trzaskowski próbuje stosować coś w rodzaju cenzury prewencyjnej. Sąd mu dwa razy wyjaśnił, że działa bezprawnie, więc proszę już się dłużej nie kompromitować podobnymi wpisami straszącymi przed konsekwencjami, które póki co istnieją w waszych wyobrażeniach.

  Ja sobie nie życzę np. manifestacji feministek, na których wykrzykują hasła o "ci*kach" czy prawie do aborcji. A dla nich Warszawa akurat zawsze była otwarta.

 • sierpień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2019 08:21 ~sierpień

  Nie zadne "srodowiska prawicowe" tylko Polacy. Ja rozumiem ze nasza obecnosc dla potomków sowieckiej zydokomuny jest bolesna, ale to Polacy są tu gospodarzami.

 • Misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2019 07:10 ~Misiek

  aPollo~aPollo

  oj, to teraz tęczowi kremowi uciekają z wazeliną do.... lasu.


  odłączyłeś się od swojego nurtu co się stało ? teraz poważnie przypominam 12.30 na placu Grzybowskim manifestacja PPS, wcześniej, o godzinie 11 przed Pomnikiem Partyzanta Armii Ludowej wiec organizowany przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2019 23:47 ~Antek

  AdUrbem~AdUrbem

  Można nie lubić iS PO czy narodowców ale zakazywać demonstracji i marszów nie wolno


  Mówimy o środowisku odmawiającym praw wszystkim nie będącym "prawdziwymi polakami". Przyzwolenie na tego rodzaju marsze to przyzwolenie na agresję, na razie słowną, wobec innej grupy. Paradoksem tolerancji jest konieczność nietolerowania braku tolerancji aby mogła dalej istnieć.

 • TENiTAMTEN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2019 22:23 ~TENiTAMTEN

  sawanka~sawanka

  No to faszyści znowu pokażą się przed Europą.

  Aktualni mocodawcy UE to faszyści - wszystkich co myślą inaczej traktują z buta.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2019 20:32 ~AdUrbem

  Można nie lubić iS PO czy narodowców ale zakazywać demonstracji i marszów nie wolno

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2019 16:06 ~wawiak


  Wolf~Wolf

  Tenczowi moga robic marsze a Polacy juz nie ? hehe oj panie prezydencie wawy jest to dziwne a po 2 hmm za wyzywanie Polakow od faszystow nazistow itd powinno byc scigane prawem karnym i mam nadzieje ze tak bedzie wiec juz teraz radze uwazac na slowa kogo i gdzie sie wyzywa w taki sposob bo my pamietam zapewniam
  wawa~wawa

  Towariszcz Wolf, naucz się polskiego w stopniu podstawowym.

  A ty przeczytaj konstytucję w stopniu podstawowym.

 • sawanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2019 15:25 ~sawanka

  No to faszyści znowu pokażą się przed Europą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »