Informacje

07.09.2014 16:05 Apel do przywódców państw Europy

Marsz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami przeszedł przez Muranów

SERWISY:

Międzyreligijny marsz solidarności z prześladowanymi - zwłaszcza w Iraku - chrześcijanami przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. - To mój obowiązek, żeby pokazać, że ludzie w Iraku są przeciwni temu, co się dzieje - mówiła jedna z uczestniczek marszu. Wzięli w nim udział także buddyści, muzułmanie i Żydzi. W Ogrodzie Sprawiedliwych złożyli czerwone kwiaty.

Uczestnicy z transparentami zebrali się po 13.00 przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Trasa niedzielnego marszu wiodła aleją Solidarności w stronę alei Jana Pawła II, następnie aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze "Jura" Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie. Według organizatorów przyszło kilkaset osób.

- To miało być pokazanie światu, że sytuacja jest tragiczna, że Chrześcijanie są prześladowani na Bliskim Wschodzie i Afryce Środkowej. To był też marsz solidarności z tymi, którzy cierpią w tych rejonach z powodu swojej religii - mówił Arkadiusz Wierzuk, reporter TVN24.

"Wszyscy mieszkaliśmy razem"

Dodał, że wzięli w nim udział przedstawiciele wielu religii.

- Byli tu buddyści i muzułmanie i Żydzi. Byli też ci ludzie, którzy zostawili swoje rodziny w tych zapalnych terenach - relacjonował Wierzuk.

Reporter rozmawiał z jedną z Irakijek, która mieszka w Polsce i brała udział w niedzielnym marszu.

- Największe prześladowania religijne zdarzają się w moim kraju. Jako to mój obowiązek, jako Irakijki, pokazać, że ludzie w Iraku są przeciwko temu, co się dzieje. Wszyscy mieszkaliśmy razem, muzułmanie i chrześcijanie, jako jedna rodzina – opisywała kobieta.

Dodała, że nie patrzy, czy chodzi o muzułmanów, czy chrześcijan, ale musi pokazać, że solidaryzuje się z osobami prześladowanymi.

Apel do przywódców

Marsz był oddolną inicjatywą osób uczestniczących w dialogu międzyreligijnym. Na znak pamięci o współczesnych męczennikach uczestnicy manifestacji nieśli czerwone kwiaty, które złożyli wokół kamieni i drzewek w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie, modląc się, by również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni.

- Głównym celem marszu jest publiczne zamanifestowanie przez polskich wyznawców różnych religii, że dostrzegają problem prześladowania chrześcijan w różnych krajach świata. Ma być on apelem do przywódców Europy i świata o to, aby podjęto działania na rzecz zaprzestania prześladowań ze względu na wyznawaną religię - przekazał w rozmowie z PAP jeden z organizatorów marszu Zbigniew Nosowski.

Dodał, że w organizację marszu szczególnie zaangażowały się środowiska muzułmańskie, które w Polsce od sześciu wieków mają tradycję pokojowego współistnienia w naszym społeczeństwie. Podkreślił, że polscy muzułmanie uznają, że jakakolwiek przemoc stosowana wobec innych ludzi w imię islamu, jest sprzeczna z zasadami Koranu. - I chcą to wyraźnie powiedzieć podczas tego marszu - zaznaczył Nosowski.

Dodał, że jest to jednorazowa inicjatywa, związana z nasileniem akcji prześladowań chrześcijan za wiarę. - Chciałbym wierzyć, że nie trzeba będzie tego typu akcji organizować w przyszłości - podkreślił.

Manifestacja solidarności

- Polscy wyznawcy różnych religii chcą w ten sposób publicznie okazać swoją solidarność z najbardziej obecnie na świecie prześladowaną wspólnotą religijną na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach Afryki Środkowej - podkreślali organizatorzy marszu.

Irakijczyk Samer Tui, mieszkający od 12 lat w Polsce, powiedział PAP, że przez uczestnictwo w niedzielnym marszu pragnie zaprotestować wobec "braku reakcji ze strony wspólnoty międzynarodowej na okrutne prześladowania chrześcijan, Żydów i muzułmanów, niezależnie od wyznawanej religii, poglądów czy też koloru skóry". Dodał, że jego rodzina w Iraku musiała opuścić dom, nie mogąc zabrać nic ze sobą, i śpi na ulicy, a w podobnej sytuacji znajduje się wiele irackich rodzin.

O marszu informował w niedzielę internauta Krzysztof, który przesłał swoje zdjęcia na warszawa@tvn.pl :

 

PAP,kś/r/mz/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »