Informacje

10.04.2011 22:49 Wieczór rocznicy katastrofy

Marsz Pamięci na
Krakowskim Przedmieściu

SERWISY:

 

Po mszy sprzed warszawskiej archikatedry św. Jana pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej wyruszył Marsz Pamięci. Demonstranci przeszli przed Pałac Prezydencki. Na Krakowskim Przedmieściu było kilka tysięcy osób. Obyło się jednak bez większych incydentów - informują reporterzy tvnwarszawa.pl. Przed godziną 23.00 przed pałacem było już tylko około 150 osób.

Uczestnicy nieśli na czele pochodu wielką biało-czerwoną flagę, a za nią transparent "Smoleńsk - pamiętamy!". W tłumie widać też było wiele biało-czerwonych flag, wiele z nich przepasanych kirem. Pojawiły się też flagi "Solidarności", a kilkudziesięcioosobowa grupa związkowców ze Stoczni Gdańskiej zapaliła pochodnie - podaje PAP.

Prezes PiS przemawia

Demonstracja miała zakończyć się przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego, ale kiedy marsz zatrzymał się przed Pałacem Prezydenckim, Jarosław Kaczyński przemówił do zebranych. - Rok temu zginęli ci, którzy chcieli zmiany, mającej odnowić nasz kraj, odnowić tę ziemię. Musimy ją odnowić wspólnie - powiedział. 

Kaczyński podziękował również zgromadzonym przed pałacem za przybycie. - Przychodząc tutaj zabiegacie o pamięć, o sprawiedliwość, o to, by nasza historia, także ta najbliższa, ta zupełnie niedawna była oceniana właśnie sprawiedliwie, w zgodzie z faktami. Ale przychodząc tu zabiegacie także o przyszłość, przyszłość gospodarzy w wolnym kraju - powiedział.

"Wracajcie co miesiąc"

Prezes PiS zaapelował także do zgromadzonych o ich obecność przed Pałacem Prezydenckim "także za miesiąc, za dwa miesiące, za trzy".

Zgromadzeni skandowali m.in. "chcemy prawdy". Były lider NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek podkreślił, że zgromadzeni przed Pałacem spotkali się wieczorem "z głębokiej potrzeby serca". - Tragedia smoleńska, odejście od nas, strata wielkiego patrioty, pana prezydenta Leszka Kaczyńskiego, uświadomiła nam wszystkim jak bardzo wartości, którymi się kierował, są potrzebne nam wszystkim - oświadczył.

Jak mówił, "odżyła wielka potrzeba wspólnoty". Śniadek podkreślał: - Panie prezydencie wartości, żołnierzu prawdy. Pomnik postawiony tobie, będzie pomnikiem ideałów Solidarności, będzie pomnikiem człowieka Solidarności, który wyniesiony na szczyty władzy dochował wierności wartościom i ludziom, to będzie pomnik wierności ideałom i prawdzie.

Zgromadzeni zareagowali na to okrzykami: chcemy pomnika!

>>>ZOBACZ TEŻ, JAK WYGLĄDAŁY PORANNE OFICJALNE UROCZYSTOŚCI KU CZCI OFIAR KATASTROFY<<<

Politycy na mszy

Marsz wyruszył po mszy, w której wzięli udział przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska wraz z mężem Marcinem Dubienieckim. Pojawili się też politycy związani z PiS, w tym parlamentarzyści tej partii i byli ministrowie w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

"Wielkie cierpienie"

- Komu zależy na pogłębianiu podziałów w ojczyźnie? - pytał ks. Bogdan Bartołd podczas homilii. Proboszcz Bartołd mówił m.in. o wydarzeniach, które miały miejsce w ciągu roku od katastrofy.

- Z jak wielkim cierpieniem w sercu uczestniczyliśmy w tym wszystkim, co działo się wokół krzyża z Krakowskiego Przedmieścia. Z jak wielkim cierpieniem patrzymy na zamęt wokół upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Pytamy, komu zależy na pogłębianiu podziałów w naszej ojczyźnie? - mówił ks. Bartołd. Wierni te słowa nagrodzili brawami. 

"Lech Kaczyński nie miał łatwego życia"

Wiele miejsca w homilii ks. Bartołd poświęcił prezydenckiej parze Lechowi i Marii Kaczyńskim. O prezydencie powiedział, że "nie miał łatwego życia na urzędzie". - Jego śmierć nam objawiła jak małostkowe, jak często niesprawiedliwe były zarzuty, szyderstwa, wyrazy lekceważenia, jakie go spotykały wtedy, gdy prezydentem - mówił proboszcz katedry.

Dodał, że prezydent Lech Kaczyński przypominał, że "Polska musi być państwem bezpiecznym, a rolą państwa jest także ochrona obywateli".

"Zwyciężymy!"

Wierni, którzy zgromadzili się na mszy świętej, wypełnili nie tylko katedrę, ale też ul. Świętojańską oraz Pl. Zamkowy. Tuż po nabożeństwie skandowali "Zwyciężymy", "Precz z komuną", "Weźcie premiera, oddajcie skrzydła". Niosą transparenty: "Polsko powstań", "Mord katyński 1940, Mord smoleński 2010", "Polskość czy POdłość", "Rząd pod sąd" i "Jarosławie Kaczyński ty jesteś Polska prowadź nas". 

>>>WCZEŚNIEJ PRZEZ KRAKOWSKIE PRZESZŁO OKOŁO DWA TYSIĄCE OSÓB<<<

Co miesiąc demonstracja

Marsz Pamięci to część niezależnych od władz państwowych, społecznych obchodów pierwszej rocznicy katastrofy. Podobne manifestacje odbywają się dziesiątego dnia każdego miesiąca, począwszy od sierpnia. Ich organizatorem za każdym razem są osoby związane z "Gazetą Polską". Zamówiono już nabożeństwa w tej intencji każdego dziesiątego dnia miesiąca do końca 2011 r. 

W miarę spokojnie na Krakowskim

Mimo że na Krakowskim Przedmieściu zgromadziło się w niedzielę kilka tysięcy osób, obyło się bez większych incydentów. Były za to przepychanki słowne między osobami, które przyszły przed Pałac Prezydencki - informują reporterzy tvnwarszawa.pl. Przed godziną 23.00 przed Pałacem Prezydenckim było już tylko około 150 osób.

Policja interweniowała rano, kiedy część posłów PiS chciała na siłę przekroczyć barierki, żeby złożyć kwiaty przed pałacem.

Straż miejska z kolei zorganizowała akcję przeciwko nielegalnym handlarzom kwiatami i zniczami.

Staż pożarna ugasiła wieczorem niewielkie ognisko na placu Zamkowym.

PAP/aq/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wierny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 23:03 ~wierny

  Zwykły motłoch i moher, czyli dziadowstwo w najlepszym wydaniu.

 • max1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 22:46 ~max1

  Ale czad, niektórym nieźle odwaliło, Kaczyński jest lepszy niż Dalajlama :)

 • bezmiar głupoty oceanu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 22:24 ~bezmiar…

  prawdziwy Dzień Świra,
  brakowało tylko końcowej modlitwy,
  a może była, tylko nie było jej słychać wśród płaczu i lamentu,

  zgroza i horror w środku dnia!!!

 • ave cesar!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 10:12 ~ave cesar!

  czas kosy na sztorc ustawić!
  czas na powstanie!
  niech zwycięży najlepszy!
  chleba i igrzysk!
  na stadionie Legii!
  politycy jak gladiatorzy niech walczą o prawde! o swoją jedynie słuszną!
  ci co zostaną na placu boju wejdą do sejmu i utworzą "jedynie słuszny rząd"
  to jedyny sposób na pozbycie się bałaganu w polityce takiego jednego maocarstwa w europie!

 • df

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 11:21 ~df

  PAP podaje liczbę 6-7tysięcy, więc co, tvn kłamie?
  http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/857590,sluzby-porzadkowe-po-poludniu-przed-palacem-prezydenckim-7,id,t.html#289b87b3c13eeab6,1,3,5

 • JacekWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 12:30 ~JacekWa

  @warszawiak nie podszywaj się, prawdziwi Warszawiacy byli wczoraj na Krakowskim. Ale słodko jest patrzeć na wściekłość ludzi PO :)))

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 11:50 ~warszawiak

  W latach 30tych tez urzadzano marsze wieczorno nocne z pochodniami.I co jak tych panow ruscy pogonili to nie wiadomo gdzie leza. zeby hiatoria sie nie powtuzyla tylko teraz pgonia was warszawiacyi

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 11:20 ~wawa

  chcecie pomnika to sobie go zbudujcie. za swoje i u siebie. nie za moje i umnie.

 • JacekWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 11:07 ~JacekWa

  uzupełnienie jeszcze co do skandowanych haseł. Podobało mi się jeszcze jedno: "lepiej być moherem niż Tuska frajerem" hihi:)

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2011 10:37 ~Rurex

  A z jakiej okazji miały wyć syreny i nie dać spać mieszkańcom? To nie Powstanie Warszawskie tylko wypadek lotniczy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »