Informacje

11.11.2012 20:40 "Walczymy o Polskę niepodległą"

Marsz Niepodległości zakończył się na Agrykoli

SERWISY:

Organizatorzy Marszu Niepodległości w niedzielę wieczorem, podczas kończącego manifestację wiecu na Agrykoli, wyrazili zadowolenie, że marsz odbył się mimo przeszkód i przebiegł w sposób zorganizowany.

Krzysztof Bosak ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości mówił do zgromadzonych, że sam był świadkiem, jak przedstawiciel władz miasta naciskał na organizatora, by rozwiązać marsz już na samym jego początku, po tym, jak doszło do zamieszek w okolicach ronda Dmowskiego.

Wyraził zadowolenie, że Marsz odbył się mimo wszystkich przeszkód. Podkreślił, że Marsz to impreza, która przebiegła w sposób zorganizowany i zdyscyplinowany. - Marsz jest symbolem tego, że odzyskujemy powoli niepodległość duchową, której Polakom tak brakowało, odzyskujemy kontakt ze swoją własną tradycją - dodał.

Według szacunków służb porządkowych w Marszu Niepodległości uczestniczyło ok. 20 tys. osób. Sami organizatorzy na Agrykoli mówili o ponad 100 tysiącach demonstrantów. Byli wśród nich przedstawiciele Polonii, a także delegacje z zagranicy, m.in. z Węgier.

"Jesteśmy na wojnie"

- Jesteśmy na wojnie. Walczymy o Polskę niepodległą. Precz z Unią Europejską! - deklarował inaugurując Marsz Niepodległości szef Młodzieży Wszechpolskiej, Robert Winnicki. 

Marsz wyruszył z ronda Dmowskiego ok. 15.30 - z opóźnieniem. Gdy czoło zaczęło się kierować w stronę placu Konstytucji, doszło do starć z policją na wysokości ul. Żurawiej. Grupa zamaskowanych chuliganów odłączyła się od Marszu Niepodległości i - ignorując okrzyki "Nie wyprzedzać!" - ominęła czoło pochodu. To ci ludzie zaczęli zamieszki w centrum stolicy.

W sumie poszkodowane zostały 24 osoby, w tym ośmioro policjantów. Szeć osób trafiło do szpitali. Do jednostek policji doprowadzono 132 osoby.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Marsz został zatrzymany na kilkadziesiąt minut. Około godz. 16.30 ruszył jednak ponownie.

Na placu Na Rozdrożu uczestnicy Marszu Niepodległości złożyli kwiaty przed pomnikiem Romana Dmowskiego, odśpiewali hymn i Rotę. Towarzyszyły temu wybuchy petard, odpalono też race. Natępnie część osób udała się na Agrykolę, gdzie ustawiona była scena. Tam zostały wygłoszone przemówienia.

Duża część uczestników marszu, związana z "Gazetą Polską" udała się z kolei przed pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Flagi, transparenty i szaliki

Organizatorzy marszu zapewniali jeszcze przed startem, że nie chcą naruszać prawa, a ich demonstracja ma mieć podniosłą atmosferę.

Przed godz. 15 uczestnicy zbierali się między rondem Dmowskiego, a placem Defilad. Powiewały setki biało-czerwonych flag. Wiele osób miało też szaliki w barwach narodowych.Uczestnicy trzymali transparenty z napisami: "Naród który traci pamięć - traci sumienie", "Polski prezydent został w Rosji zamordowany", "Bóg, honor, ojczyzna, rodzina", "Obudź się Polsko i powróć do Boga", "Dla najemnych judaszów POlszewickiej bestii nie będzie przebaczenia, nie będzie amnestii".

Były też flagi z krzyżami celtyckimi, falangą oraz mieczykami Chrobrego, a także flagi z Orłem Białym.

Trasa marszu, odbywającego się pod hasłem Odzyskajmy Polskę wiodła ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Boya-Żeleńskiego, by przez plac Unii Lubelskiej i aleję Szucha dotrzeć pod pomnik Romana Dmowskiego przy placu Na Rozdrożu.W komitecie honorowym marszu byli m.in. kombatanci z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, a także biskup drohiczyński Antoni Dydycz, profesorowie: Krystyna Pawłowicz (posłanka PiS), związani z Radiem Maryja Ryszard Bender i Jerzy Robert Nowak, Kornel Morawiecki, dziennikarze Jan Pospieszalski i Wojciech Cejrowski. Komitet ma maszerować na czele manifestacji.

Msza przed marszem

Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe: Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radyklany - poprzedziła rozpoczęta o godzinie 13 msza święta w kociele w. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, w której uczestniczyli m.in. kombatanci Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz członkowie prawicowych młodzieżówek.

Kazanie wygłosił ks. Ryszard Halwa, pallotyn, redaktor naczelny miesięcznika " Moja rodzina". - Cieszę się, że ten kociół jest wypełniony po brzegi ludźmi, dla których Polska jest ważna. Myślę, że sercu każdego człowieka tętni miłość do Ojczyzny, a za wolność jest w stanie oddać życie - powiedział.

tvn24.pl/PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2012 19:35 ~Alicja

  W 100% popieram Drake!!!
  Żeby Polacy nie mogli swobodnie swietowac niepodleglosci i oddac czci bohaterom,ktorzy walczyli za wolnosc narodu to SKANDAL!!!!!
  ogladajac ta wideo relacje łzy mi lecialy strumieniami. Co sie dzieje z Polskim rzadem?!

  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=P3L4XOfY4-M

  Masakra! ;|
  "JESZCZE POLSKA NIE ZGINELA"!!!!!!!!!!!!!!

 • Drake

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2012 09:20 ~Drake

  Każdy kto ogląda TV a nie nagrania na yt nie dojrzy nic dobrehgo w tym marszu- w tym roku więcej niż kiedykolwiek było ludzi z rodzinami itd. nawet starszych na emeryturze- zapewniam że na pewno większość z nich Radia nie słucha ;) podobnie wiekszość młodych Narodowców Radio Maryja ma za nic ale dość już o tym.

  TV stara się wszystko pokazać tak, że ludzie dostali gazem, chuligani zdemolowali pół Warszawy i trzeba ją odbudowywać jak po II WŚ itd. a najbardziej z Waszych komentarzy rozbawił mnie gość który "Zamówień" nie mógł realizować ze swojej restauracji... no po prostu tragedia- w ogóle w tym dniu bo to Święto Państwowe (a nie kościelne bo te mam za nic) restauracje powinny być zamknięte ;) Chyba że ów pan zatrudnia (zgodnie z prawem niestety) na takie dni pracowników na 1 dzień na zlecenie i śmieje się w twarz jak chcą mieć wolne.

  Wracając do tematu- mamy tutaj link do filmu na youtube'e na którym widać jak zdemolowany (nie wiadomo przez kogo) radiowóz zostaje podpalony przez gliniarzy- jakiś spray (nie gaśnica) na dymiące się wnętrze i po chwili mamy pożar i kogo za to obwinili w zeszłym roku ??? no przecież wiadomo :)

  A teraz krótko na temat wczorajszych chuliganów - jeśli uważacie że to nie cywlne tajniaki rodem z PRLu ( o tym powie wam każdy stoczniowiec i górnik że dokładnie tak to wtedy wyglądało jak i teraz ) to czemu jak zostali poproszeni o wylegitymowanie się przez organizatorów marszu zaczęli od razu zadymę i... co najlepsze obrzucili 2 radiowozy samotnie stojące gdzieś na poboczu które od razu odjechały a później uciekli za kordon policji co nagrały kamery ??? no i w ten oto sposób przeciętny Obywatel Polski myśli sobie- chciałem iść ale jak tam taki burak jeden z drugim są to ja podziękuję.

  Pozdrawiam Myślących- obiecany LINK

  http://www.youtube.com/watch?v=5Lah6IYAphU&feature=related

 • Irek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2012 04:02 ~Irek

  Polska odzyskana~Polska odzyskana

  ONR i Marsz Niepodległości chcą Odzyskać Polskę. Gwarantowany sposób, to walnąć kobietę - policjantkę butelką w głowę, w policjanta rzucić kostką brukową, a potem łgać, że to policyjna prowokacja.

  Nic dodać, nic ująć.
  Społeczeństwo powinno w końcu przejrzeć na oczy i stawić opór tej fali frustracji i nienawiści nim będzie zbyt późno!

 • Kotki dwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 23:21 ~Kotki dwa

  Stachu~Stachu

  Prowadzę restaurację w Centrum. Dzięki chuliganom walczącym o lepszą (czyt. PiSowską) Polskę mam spore straty. Szczęśliwie nie ma u nas demolki, ale gości też nie ma, a zawsze są, bo się niczego nie boją i mają jak dojechać. Wszystko jest zablokowane dookoła i nie możemy też realizować zamówień z dostawą. Kilkanaście osób kadry stoi bezczynnie i już nawet nie mam co ich prosić o cokolwiek, bo już dawno wszystko zostało zrobione. Atmosfera zamieszek i bandyctwa nie sprzyja też twórczym rozmowom o kuchni i współpracy w firmie.
  Niech bandę Kaczyńskiego trafi szlag, a jego samego trzeba uśpić, bo podpalanie kraju idzie mu coraz lepiej.
  Jak nie lubię się angażować w kampanie wyborcze, ale tym razem zrobię znacznie więcej, aby ten pomylony dziad nie doszedł do władzy.


  Brawo, Stachu, zrób to, a będzie ci policzone !

 • Kosovar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 23:15 ~Kosovar


  J23~J23

  Donald? A TY GDZIE?
  kosowo~kosowo

  Jestem w kosowie i opalam nosek w cieniu pod palemkami:) pijemy wino z żołnierzami i do jutra mamy wy...na was

  Od kiedy to w Kosowie rosną palemki ? To, co wziąłeś za palemki, to bardzo dorodne krzewy haszyszu, który jest głownym produktem eksportowym Kosowa.

 • Normal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 22:59 ~Normal

  markkuc~markkuc

  Makiawelisci podzielili Polske na "prawdziwych"i pozostalych Polakow.Masz w rodzinie?wsrod znajomych psychologa lub psychiatre?jezeli nie to zlap kontakt i to szybko,a dowiesz sie ze Kaczynski,Macierewicz i kilku z ich ekipy to psychoemocjonalni stalinowcy lub hitlerowcy ktorzy w podobny sposob zdobywali wladze a zbrodnie zaczynali na swoich obywatelach,jestem tylko instruktorem terapi uzaleznien,lecz na codzien mam kontakt ze specjalistami-niedojrzaly psychoemocjonalnie,uzalezniony od wladzy Kaczynski i WLADZA W JEGO MOCY to obecnie najwieksze zagrozenie dla demokratycznego swiata i tego obawiaja sie moze najbardziej przywodcy tych panstw.Natomiast Macierewicz jest zwyklym ksiazkowym przypadkiem paranoicznego psychopaty-NIESAMOWICIE NIEBEZPIECZNY MAJAC WLADZE I CZUJAC SIE BEZKARNY.Bracie Polaku,sklon sie choc do tego i przeczytaj troszeczke na ekranie monitora ktory masz pzred soba o UZALEZNIENIU OD WLADZY,NIEDOJRZALOSCI PSYCHOEMOCJONALNEJ,PARANOI,PSYCHOPATJI,zanim wesprzesz jakiegos polityka.

  Wesprę polityka, który będzie mi odpowiadał, ale na pewno nie będzie to Macierewicz, ani jego pryncypał. Moje odczucia zgadzają się z opisanymi przez ciebie objawami, jednakże boleję nad tym, że nikt nie jest w mocy odesłać tych osobników do czubków, gdzie ich miejsce.

 • Polska odzyskana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 22:54 ~Polska odzyskana

  ONR i Marsz Niepodległości chcą Odzyskać Polskę. Gwarantowany sposób, to walnąć kobietę - policjantkę butelką w głowę, w policjanta rzucić kostką brukową, a potem łgać, że to policyjna prowokacja.

 • Dra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 22:53 ~Dra

  Idź dziecko spać bo jutro Gimbus rano Tobie ucieknie.

 • dra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 22:52 ~dra

  Taaaaa... modle się by to była ironia.

 • dra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2012 22:51 ~dra

  Popieram

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »