Informacje

14.10.2013 17:32 organizatorzy zgłosili zgromadzenie

Marsz Niepodległości nawet
na 50 tysięcy osób

SERWISY:


Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" zgłosiło do stołecznego ratusza zgromadzenie publiczne na 11 listopada, dzień Narodowego Święta Niepodległości. We wniosku wskazano, że manifestacja zgromadzi 50 tys. osób. Organizatorzy na razie nie ujawniają trasy marszu.

Zawiadomienie o Marszu Niepodległości jego organizatorzy złożyli w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Witold Tumanowicz poinformował, że zgodnie ze znowelizowaną w zeszłym roku ustawą Prawo o Zgromadzeniach, takie zawiadomienie zostało wysłane także pocztą elektroniczną w nocy z 11 na 12 października.

"Żeby przeszedł pokojowo"

- Zgłosiliśmy manifestację na 50 tysięcy osób. 11 listopada zapraszamy do Warszawy wszystkich patriotów na największy, centralny, Marsz Niepodległości - powiedział dziennikarzom Tumanowicz.

Organizatorzy nie ujawniają planowanej trasy marszu. - Liczymy na to, że władze miasta umożliwiają bezpieczny przebieg i przejście Marszu Niepodległości - powiedział Tumanowicz. - Jeśli ktokolwiek będzie wszczynał jakiekolwiek awantury, to prosimy jednak, żeby nie przychodził na Marsz Niepodległości. Zależy nam na tym, żeby Marsz Niepodległości przeszedł w tym roku pokojowo - dodał.

Kilkuset wolontariuszy

Dopytywany o szczegóły, Tumanowicz podkreślił, że na trasie przemarszu nie ma okolic Stadionu Narodowego; będzie to główne miejsce obrad organizowanego przez ONZ szczytu klimatycznego, w którym mają uczestniczyć przedstawiciele około 190 państw, a który rozpocznie się właśnie 11 listopada.

Członek zarządu stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Krzysztof Bosak poinformował, że trwają ostatnie prace organizacyjne. Dodał, że w tym roku marsz ma zabezpieczać straż Marszu Niepodległości, ma być także kilkuset wolontariuszy. - Będzie także zabezpieczenie medyczne oraz nasi obserwatorzy. Będą oni dokumentowali wszystko to, co się będzie działo, tak żeby później nie było wątpliwości, kto w jaki sposób się zachował - powiedział Bosak.

Przed rokiem burdy

Zaapelował do policji, aby ta na samym marszu się nie pojawiała. -Straż będzie wykonywać polecenia przewodniczącego zgromadzenia w ramach ustawy. Co do policji, to tam gdzie jej nie było w zeszłym roku, to było spokojnie. Stąd nasz apel, aby na samym marszu się nie pojawiała. Jeśli policjanci tego dnia muszą pracować w Warszawie, to niech trzymają się na pewien dystans - powiedział Bosak.

11 listopada 2012 r. niedługo po rozpoczęciu Marszu Niepodległości doszło do burd w centrum Warszawy. W stronę zabezpieczających demonstrację funkcjonariuszy rzucano m.in. kamieniami i kostką brukową. Policja użyła broni gładkolufowej oraz gazu pieprzowego. Po zajściach na komisariaty doprowadzono 176 osób, z których 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 policjantów, w tym trzech trafiło do szpitala. Pogotowie udzieliło pomocy 16 innym osobom, sześć z nich trafiło do szpitali. Swoje straty policja wyceniła na ok. 64 tys. zł (m.in. osiem uszkodzonych radiowozów), z kolei według stołecznego ratusza straty w mieniu komunalnym wyniosły 20 tys. zł, a kolejne 30 tys. zł kosztowało sprzątanie ulic.

TAK WYGLĄDAŁ MARSZ W 2012 ROKU:


DOSZŁO TEŻ DO BIJATYK W CENTRUM:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • spektator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2013 02:35 ~spektator

  Mieszkańcy Placu Unii Lubelskiej dziękują za dodatkową rozrywkę, nie popsujcie tylko naszego centrum handlowego buraki.

 • Ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 12:25 ~Ula

  Będę manifestowała o sprawiedliwość, solidarność, prawa pracownicze wyzyskiwanych przez pracodawców, majątek państwowy, opiekuńcze państwo, o katolicki naród i wartości chrześcijańskie.

 • Orzeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 07:42 ~Orzeł

  Idę na marsz niepodległości i pewnie będzie tak jak w zeszłym roku, 5 min rozrób sprowokowanych przez policję i 2 godziny niesamowitego przejścia biało czerwonych flag przez centrum Warszawy!

 • ONRowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 02:26 ~ONRowiec

  Biorę kumpli i idę na marsz manifestować patriotyzm pod znakiem krzyża celtyckiego i rodła. Zaraz pewnie lewaki będą wmawiać że to naziści a komusza telewizja zmanipuluje materiały, ale mam to gdzieś. Będę manifestował o sprawiedliwość, solidarność, prawa pracownicze wyzyskiwanych przez pracodawców, majątek państwowy, opiekuńcze państwo, o katolicki naród i wartości chrześcijańskie.

 • andrus3210

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 00:14 ~andrus3210

  Zapowiada się całkowity paraliż Warszawy, z jednej strony marsz niepodległości, z drugiej szczyt klimatyczny:

  http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ostatnie-przygotowania-do-szczytu-klimatycznego,362617.html

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 23:20 ~obserwator

  POwinno się gdzieś wyznaczyć miejsce, jak to było za czasów wolnej elekcji. I tam się powinny odbywać manifestacje. Ja mam dość tych wszelkich utrudnień. Wiele osób w stolicy pracuje i chce po pracy wrócić normalnie do domu, bo tam też ma co robić

 • bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 20:21 ~bogdan

  kim jest ten misiek zeby wydawac dyspozycje polcji? hehe

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 14:58 ~xyz

  I znowu będą stali pijani nazi-menele w bramach wszystkich okolicznych kamienic w centrum. Prawdziwi polacy z flagami i w szalikach gotowi do picia i bicia wszystkich i za wszystko.

  Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Śródmieścia którzy znowu będą mieli nieprzyjemność oglądać marsze awanturników i idiotów.

 • Wrocławianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 12:50 ~Wrocławianin

  Hańbą Polski jest to że w Marszach Niepodległości nie idą zwykli ludzie tylko narodowcy którzy za wszelką cenę chcą zrobić rozróbę.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 12:41 ~www

  niezły Forrest Gump

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »