Informacje

11.11.2016 18:48 było spokojnie

Marsz narodowców przeszedł
przez stolicę

SERWISY:

Były biało-czerwone flagi, race i protest przeciwko polityce Facebooka. Nie było zamieszek, a kontrmanifestacje ukryto za... czarnymi płachtami. Marsz narodowców przeszedł z centrum Warszawy na błonie Stadionu Narodowego. Według ministra spraw wewnętrznych, wzięło w nim udział 75 tysięcy osób.

>> TAK RELACJONOWALIŚMY PIĄTKOWE MARSZE <<

"Polska bastionem Europy" – pod tym hasłem odbyła się piątkowa manifestacja. Marsz narodowców rozpoczął się po godz. 13.30 na rondzie Dmowskiego, od przemówień i odczytania listu prezydenta Dudy.

Około godziny 14 jego uczestnicy wyruszyli Al. Jerozolimskimi i skierowali się w stronę Stadionu Narodowego.

"Wielka Polska narodowa"

Czoło demonstracji poprzedzała grupa kilkudziesięciu motocyklistów. Było też kilku kombatantów ze sztandarami i grupka młodzieży z wieńcem oraz osoby ubrane w mundury z różnych epok historycznych.

W zwartej grupie szli członkowie ONR, mieli flagi biało-czerwone oraz ze znakiem falangi. Skandowali: "Bóg, Honor, Ojczyzna", "A na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści", "Nadchodzi Marsz Niepodległości"; wielu niosło odpalone race.

Pochodowi towarzyszyły wybuchy petard. Pojawiały się też hasła: "Nie chcemy tu muzułmanów", "Wielka Polska narodowa", na transparentach są napisy m.in.: "Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna", "Śmierć wrogom Ojczyzny". Nad demonstracją krążył policyjny śmigłowiec.

Płachta na rondzie de Gaulle’a

Race odpalane były również w kierunku kontrmanifestacji Obywateli RP, która ustawiła się w okolicy pomnika de Gaulle'a. Jak pisaliśmy, została otoczona czarną płachtą przez straż marszu narodowców.

Gdy kontrpikietę mijała manifestacja, Obywatele RP skandowali: "Kapiszony są dla dzieci", "Demonstracja, wolność; wolność, demokracja".

Uczestnicy przeszli przez most Poniatowskiego, a dalej skierowali się Wybrzeżem Szczecińskim do ulicy Siwca i dalej na błonia Narodowego. Tam pierwsze osoby zaczęły docierać ok. godz. 15.

Na scenie przemawiali liderzy ruchu narodowego. - Jesteśmy nadzieją, że cywilizacja nie upadnie - mówił wiceprezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Witold Tumanowicz, w ten sposób odniósł się do hasła tegorocznej manifestacji "Polska bastionem Europy". Podkreślił, że organizowany co roku od kilku lat marsz przypomina o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale - jak dodał - trzeba pamiętać o tym, że jest "początkiem pracy na rzecz ojczyzny".

Spalona flaga

Przed sceną spalono niebieską flagę z logo Facebooka, co wzbudziło aplauz zgromadzonych. Tłum zaczął skandować: "Polska przeciw korporacjom!". Tumanowicz, nawiązując do tego, że popularny portal społecznościowy przez pewien czas blokował strony Marszu Niepodległości", ironicznie podziękował Facebookowi, że "rozreklamował tegoroczny marsz, dzięki czemu zgromadził on większą liczbę uczestników.

Głos zabrała również Zuzanna Wiewiórka z ruchu pro-life, przypominając moment, kiedy Sejm zajmował się projektami dot. aborcji, mówiła, że "każdego roku morduje się setki nienarodzonych dzieci".

Na scenie występowali także entuzjastycznie oklaskiwani kombatanci. Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zwracając się do uczestników marszu, mówił że chciałby, by w przyszłym roku było ich jeszcze więcej. Zgromadzeni przed sceną zaśpiewali hymn, a setki osób odpaliły w tym samym momencie race. Po przemówieniach, na scenie rozpoczęła się część artystyczna.

Uczestnicy marszu zaczęli rozchodzić się po godz. 17 - część wraca w kierunku centrum Mostem Poniatowskiego, część zmierza w różnych kierunkach po praskiej stronie Warszawy. Przywrócono ruch na kilku zamkniętych wcześniej ulicach. Jak podawał PAP, w manifestacji brali udział młodzi ludzie, były również rodziny z dziećmi, w tłumie widać było osoby z wózkami, niosące dzieci na rękach, "na barana".

Organizatorzy podali, że w marszu brało udział ok. 100 tys. osób. Miasto stwierdziło, że frekwencji nie poda. To samo na początku mówił rzecznik Komendy Głównej Policji.

Ale po godz. 18 minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak ogłosił, że w manifestacji wzięło udział ok. 75 tys. osób.

A ok. godz. 19.30 liczby podała też Hanna Gronkiewicz-Waltz na Twitterze. Napisała, że w marszu narodowców udział brało ok. 60 tys. osób.

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Doctore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 15:05 ~Doctore


  jaro~jaro

  Dla czego narodowcy jeżdżą Niemieckimi samochodami...
  unkunk


  No straszne. A jeszcze gorzej jak używają mebli IKEA, przecież kiedyś był potop szwedzki. No nie panie "dla czego"?

  Czy wiesz "polaku" drogi, że zaimek "dlaczego" pisze się łącznie. Z kontekstu twojej wypowiedzi wynika, że domagasz się wyjaśnienia, więc nie kalecz własnego języka skoro już postanowiłeś wypowiadać się na takie tematy.

 • unk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 13:00 unk

  jaro~jaro

  Dla czego narodowcy jeżdżą Niemieckimi samochodami...


  No straszne. A jeszcze gorzej jak używają mebli IKEA, przecież kiedyś był potop szwedzki. No nie panie "dla czego"?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 10:52 ~qwerty

  11 listopada jest jeden marsz, reszta niech się schowa. KODoraści jak zwykle byli pośmiewiskiem.

 • Stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 10:29 ~Stary

  młody~młody

  Oglądałem marsz KOD-u, 90% uczestników to ludzie starsi.


  Czyli po 30 ce :)
  Dla "młodego" nie dziwota

 • Misza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 10:17 ~Misza

  jaro~jaro

  Dla czego narodowcy jeżdżą Niemieckimi samochodami...


  Haha tak! Proszę państwa - przesiadka na narodowe bryki :) dobre bo polskie - maluchy, polonezy, syrenki, żuk, Nysa też wypas fura

  Tak wzbogacać kapitał zagraniczny???? Niemcy??!! Nie godzi się :)

 • NFK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 09:43 ~NFK

  pirat2pirat2

  Ten marsz Narodowców oglądany w tv, wyglądał całkiem inaczej jak mówi Błaszczak, zakryte twarze wybóchy petard i wrzaski.

  A ty nie zakrywasz szalikiem twarzy jak jest zimno?

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 09:02 pirat2

  Ten marsz Narodowców oglądany w tv, wyglądał całkiem inaczej jak mówi Błaszczak, zakryte twarze wybóchy petard i wrzaski.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 08:16 ~Polak

  Mogliśmy usłyszeć na tzw. taśmach prawdy, kiedy Wojtunik z Bieńkowską rozmawiają o tym, że sprowokowano podpalenie budki przy ambasadzie rosyjskiej. Dziś państwo polskie pod rządami Prawa i Sprawiedliwości przestało być państwem teoretycznym.

 • Inny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 07:50 ~Inny

  To ma byc dzien niepodległości ?
  Wszyscy zapomnieli co to za dzien .
  To idzie w złym kierunku .
  Przykro to oglądać .
  Jak czuja sie ci którzy walczyli o niepodległość .?

 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2016 00:16 ~młody

  Oglądałem marsz KOD-u, 90% uczestników to ludzie starsi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »