Informacje

21.12.2011 09:16 walka o bielańskie szkoły

Marsz milczenia przed urząd: rodzice bronią podstawówki

SERWISY:

Walka o szkołę podstawową przy ulicy Arkuszowej trwa. W czwartek rodzice uczniów ze zniczami w rękach, w milczeniu, planują przejść przed urząd dzielnicy Bielany. To już kolejny protest w obronie bielańskich szkół.

- To będzie marsz pokojowy. Nie będziemy zakłócać porządku ani ruchu drogowego – mówi Sławomir Zieleniewski, jeden z rodziców.

Z kolei Katarzyna Żurawik z rady rodziców dodaje: - Chcemy pokazać, że wciąż zależy nam, aby szkoła naszych dzieci nie została zlikwidowana.

Rodzice spotykają się w czwartek o godzinie 17.00 przed budynkiem szkoły. Przed urząd dzielnicy planują przejść trasą: Arkuszowa - Wólczyńska - Żeromskiego - Jarzębskiego.

Kłótnia o dopłaty

W ubiegłym tygodniu radni dzielnicy przewagą dwóch głosów przystali na likwidację szkoły przy ulicy Arkuszowej 202. Ostateczna decyzja należy jednak do Rady Warszawy, która najprawdopodobniej zajmie się sprawą po nowym roku.

Dzielnica jako jeden z argumentów za likwidacją placówki podawała względy finansowe. Do szkoły chodzi 182 uczniów, z czego tylko 40 proc. to dzieci z Bielan. Reszta jest z sąsiedniego Izabelina. Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w tej szkole to 9 284 złote. Dzielnica musi dopłacać, bo tzw. subwencji oświatowej dostaje jedynie 5 168 złotych.

Bez porozumienia z Izabelinem

Istnieje możliwość, by do nauki dopłacała gmina Izabelin, jednak do dzisiaj nie wypracowano w tej sprawie żadnego porozumienia.

Wójt wyrażał chęć dopłaty. - Instytucje nadzorujące poprawność wydatkowania funduszy z gminnych budżetów wydały pozytywną opinię na temat tego projektu. Propozycja ta została przekazana władzom Bielan. Jednak inicjatywa dopłat wyszła ze strony naszej gminy, nie była odpowiedzią na wniosek władz Warszawy. Oznacza to, że nasza propozycja współpracy w zakresie finansowym nie daje gwarancji odstąpienia od planów likwidacji szkoły – czytamy na stronie urzędu.

Nie wierzą w filię

Władze dzielnicy zaproponowały, aby po likwidacji szkoły, uczniowie zostali w tym samym budynku. Powstanie tam filia szkoły podstawowej przy ulicy Balcerzaka 1.

Rodzice nie wierzą samorządowcom. - Naszym zdaniem filia zostanie zamknięta bardzo szybko. To będzie po prostu stopniowe wygaszanie filii tak, aby za jakiś czas całkowicie ją zlikwidować – obawiają się.

Chcieli głodować

To ma być kolejna próba protestu w obronie szkoły. W ubiegłym tygodniu rodzice planowali rozpocząć głodówkę. Prawie 20 funkcjonariuszy straży miejskiej i kilku policjantów uniemożliwiło około 100 rodzicom wejście do budynku.

Wcześniej ludzie protestowali na posiedzeniach radnych, w związku z planami likwidacji dwóch i przeniesienia jednej szkoły. Pozytywnie zaopiniowane projekty uchwał przewidują likwidację szkoły podstawowej przy ul. Arkuszowej 202 oraz przeniesienie Gimnazjum nr 71 z ul. Perzyńskiego na ul. Zuga.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TOMCIO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2011 20:16 ~TOMCIO

  DLACZEGO PANI DYREKTOR NA STRONIE SZKOŁY ZAMIESZCZA INFORMACJE O LIKWIDACJ SZKOŁY SKORO URZĄD MIASTA NIE PODJOŁ JESZCZE OSTATECZNEJ DECYZJI , WIĘC WSZYSTKO MOŻE SIĘ WYDARZYĆ . Z TEGO WYNIKA ŻE PANI DYREKTOR NIE JEST ZA SZKOŁĄ TYLKO PRZECIW NIEJ .

 • TOCIO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2011 11:35 ~TOCIO

  WITAM NIE POZWÓLMY ZNISZCZYĆ HISTORII TEJ SZKOŁY , CHODZILI DO NIEJ NASI DZIADKOWIE , RODZICE MY A TERAZ NASZE DZIECI .PAMIĘTAJMY ŻE PRZY KAŻDEJ AKCJI PROTESTACYJNEJ MUSI BYĆ NAS JAK NAJWIĘCEJ .NIE ŻAŁUJE TEN KOG NIE BYŁO 22 GRUDNIA NA MARSZU POD RATUSZ . DZIĘKUJE WSZYSTKIM MEDIĄ ZA WSPARCIE NASZYCH PROTESTÓW ,A SZCZEGÓLNIE REDAKCJI KURIERA WARSZAWSKIEGO, KTÓRY JEST Z NAMI OD SAMEGO POCZĄTKU I ZAWSZE POKAZUJE PRAWDĘ .

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 20:45 ~adam

  Pewnie jak zawsze- burmistrz ma jakiegoś "sponsora" któremu trzeba zapewnić za pół darmo publiczny budynek, kosztem 6cio i siedmiolatków zmuszonych do dojezdzania kilka kilometrów mega zatłoczoną arkuszową, godzinę w jedną stronę. A jak otworza most północny to dzieci beda dojeżdzać ze dwie godziny jedną strone. I wszystko w ramach "żeby żyło sie lepiej- wszystkim", gratulacje PO.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 08:30 ~ewa

  Typowo polskie myślenie. Jak mój sasiad ma lepiej niż ja to "Panie Boże niech mu koń zdechnie". Czy na tym ma polegać zrównianie szans edukacyjnych PO? NA równaniu do Białołęki z 40 osobowymi klasami na 2 zmiany?

 • 88b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 17:25 ~88b

  Nie! zamykaniu szkół. O ul. Arkuszową widać, że dzielnica od lat nie dba.

 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 17:20 ~kim

  Szlak mnie trafia jak ludzie co nie mają pojęcia o całej sprawie piszą takie komentarze .Ludzie tu nie chodzi ani o dzieci ani o nauczycieli ,ponieważ moi drodzy tu chodzi tylko o grubą kasę za budynek .Zarzuty były najpierw kierowane do władz Izabelina o dopłatę za każde dziecko ,jak wójt gminy Izabelin zaskoczył zarząd Bielan swoją deklaracją ,to wymyślili sobie że wina leży w "słabej kadrze pedagogicznej" ludzie jestem rodzicem dwójki dzieci uczących się w tej szkole i wierzcie mi nauczycieli mamy świetnych np.klasa licząca 14 osób na koniec roku 8 osób wzorowych to chyba o czymś świadczy ,i apeluję do was nie piszcie bzdur jak nie maci pojęcia co się stanie jak z naszej szkoły zrobią Filię ,nasi wspaniali nauczyciele stracą pracę ,a my jako rodzice chcemy nie tylko budynku my chcemy również naszych nauczycieli .

 • ona białołęka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 16:56 ~ona białołęka

  jedna z dziennikarek TVN straci miejsce dla synka i dlatego ta sprawa jest wałkowana na okrągło. Szkoła powinna być zlikwidowana, w innych częściach miasta są bardziej potrzebne placówki.

 • z Wólki czyli też z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 13:10 ~z Wólki…

  I dodając:
  Zanim ktokolwiek wiedział o likwidacji były już pogłoski ze budynkiem interesujue sie prywatna szkoła. Teraz Burmistrz chce oficjalnie wynająć budynek na cele oświatowe. Jasne jest że tak naprawdę nie chodzi o brakująca kase (chce płacić Izabelin i sponsor) ale to BUDYNEK. Za 3-4 lata powstanie tam stok narciarski, atrakcyje miejsce dla prywatnej szkoły z czesnym 1500 o "sportowym" profilu.

 • z wolki czyli też z bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 13:09 ~z wolki…

  Oczywiście,bo pieniadze sa najważniejsze. Wiecej kasy niż na ta szkołę pójdzie na fajerwerki noworoczne. Nikt nie pomyśli jak czują sie dzieci zmuszone dojezdzać do szkoły 5 km, bo tyle jest do szkoły na Balcerzaka. A filii zwyczajnie zablokuje się przyjęcia i będzie piękne uzasadnienie do jej likwidacji.

 • Esmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 12:58 ~Esmi

  Tamara również "chodził" do podstawówki i chyba jej po prostu nie "skończył". W dodatku kompletnie nie zna sprawy, a komentuje byle tylko błysnąć. Przeczytaj Tamara wszystkie poprzednie artykuły to może coś do Ciebie dotrze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »