Informacje

11.02.2015 06:03 utrudnienia w stolicy

"Marsz gwiaździsty" na Warszawę.
Tak przejadą rolnicy

SERWISY:

O godz. 10 rozpocznie się rolnicza manifestacja, połączona z "marszem gwiaździstym" na Warszawę. Rolnicy domagają się spełnienia swoich postulatów, w przeciwnym razie będą żądać odwołania ministra rolnictwa. Manifestacja na tysiąc ciągników nie wjedzie jednak do miasta, ale i tak trzeba liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Zdaniem organizatorów, w "marszu gwiaździstym" może wziąć udział ok. 1 tys. ciągników. Traktory mają poruszać się po drogach zgodnie z przepisami i dojechać na rogatki stolicy. Potem autokarami rolnicy udadzą się przed ministerstwo rolnictwa, gdzie planowana jest pikieta.

Swój udział - jak twierdzą organizatorzy - potwierdzili rolnicy z całej Polski.

Gdzie i kiedy należy spodziewać się utrudnień?

Dla kierowców możliwe są spore utrudnienia na trasach wjazdowych od strony Marek, Wesołej, Ożarowa Mazowieckiego, a także w samej Warszawie.

Pierwsze utrudnienia na trasach dojazdowych do Warszawy mogą rozpocząć się już ok. godziny 10.00, wtedy główna kolumna ciągników ma wyruszyć z miejscowości Zdany koło Siedlec.

Policja wydzieliła specjalne miejsca parkingowe na ul. Książęcej. Wyłączony z ruchu będzie jeden pas. Pikieta przed ministerstwem rolnictwa jest planowana na 14.00.

MAPY POKAZUJĄ, GDZIE MOŻNA SPODZIEWAĆ SIĘ UTRUDNIEŃ:

 

 

 

 

Zobacz pierwszą mapę w dużym formacie.

 

Zobacz drugą mapę w dużym formacie.

 

Policyjna infolinia

- Będziemy łączyć się z komendami wojewódzkimi, żeby wiedzieć, skąd jadą rolnicy - powiedział na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Większe siły policyjne będą czuwały nad demonstracją w samej Warszawie. - Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji konfliktowych - dodał Sokołowski.

Od godziny 10.00 działać będzie policyjna infolinia o utrudnieniach. Informacje uzyskamy pod numerem: 22 603 80 38.

 

 

 

"Żądamy odwołania Marka Sawickiego"

Minister Marek Sawicki zaprosił organizacje związkowe na spotkanie w środę o godz. 14. Według rzecznika resortu, tematem środowych rozmów mają być propozycje ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie oraz wnioski notyfikacyjne do Komisji Europejskiej dotyczące rynku wieprzowiny i rynku mleka.

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych poinformował, że zamierza uczestniczyć w jutrzejszych rozmowach z ministrem, które odbędą się w gmachu resortu. Zaznaczył, że oczekuje podpisania porozumienia między ministrem a rolniczym OPZZ w sprawie postulatów; m.in. chodzi o rekompensaty za straty spowodowane przez dziki, interwencję na rynku mleka i wieprzowiny.

Rolnicy chcą także odwołania ministra rolnictwa.

Czytaj też na tvn24.pl.

Zgromadzenie niezgodne z prawem

Według dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewy Gawor, zawiadomienie rolników o przeprowadzeniu zgromadzenia publicznego w środę w Warszawie jest niezgodne z prawem. Organizatorzy nie zachowali ustawowego terminu zgłoszenia. Wpłynęło ono we wtorek o godz. 12, a zgromadzenie musi być zgłoszone najpóźniej trzy dni wcześniej.

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział, że policjanci będą chcieli zapobiegać lub minimalizować sytuacje uciążliwe lub mogące nieść ryzyko dla mieszkańców Warszawy.

Protestują od kilku dni

Od kilku dni rolnicy blokują drogi i protestują w wielu regionach kraju. Pierwsza blokada powstała z inicjatywy OPZZ RiOR w ubiegły poniedziałek w Zdanach koło Siedlec. Jak poinformował Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej komendy policji, we wtorek po południu trasę A2 blokowało ok. 100 ciągników i maszyn. W proteście uczestniczy ok. 200 osób.

We wtorek do rolników w Zdanach dołączyli także protestujący od ub. tygodnia na drodze krajowej nr 62 w okolicy Frankopola w pow. sokołowskim. Rolniczy proces od tygodnia trwa na Pomorzu Zachodnim.

We wtorek w Podlaskiem rolnicy protestują na drogach w trzech miejscach. Kontynuowany jest protest na drodze krajowej nr 19 Białystok-Lublin pod Zabłudowem oraz na drodze S8 Białystok-Warszawa w Porosłach - podała policja.

Leszek Sargalski z "Samoobrony" powiedział, że protestujący w Nowym Mieście Lubawskim rolnicy reprezentujący wszystkie organizacje rolnicze w regionie nie przyłączą się do protestujących w Warszawie. W czwartek będą protestować w Olsztynie.

pk,kde,PAP//kka/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wspólnie razem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 12:23 ~Wspólnie razem

  milanos~milanos

  Ehhhh tępe polaczki... widzicie jak latwo wladza wami manipuluje? plujecie na rolnikow, gornikow itd. Jesli sie tego burdelu z wiejskiej nie rozpędzi to bedzie caly czas jak jest i nic sie nie zmieni. a wy tępi ludzie plujecie tylko wzajjemnie na siebie zamiast zrobic wspolnie razem porzadek z nierobami z wiejskiej.

  Nie jesteśmy aż tak tępi, żeby nie dostrzegać, że nas obrażasz. Zamknij swój słodki dziobek.

 • Abroad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 12:21 ~Abroad


  Mohi~Mohi

  Mamy komornika (asesora) wprawionego w walce z ciągnikami, zabrać ciągniki, a ziemniaki mogę jeść z Cypru, czosnek z Hiszpanii, pomidory z Grecji, ....
  Wujek~Wujek

  No przecież tak wam źle, tacy biedni jesteście, to, żebyście się nie męczyli, sprowadzimy sobie towary spożywczwe z zagranicy, gdzie jest nadprodukcja żywności.
  Może Ciebie tez ktoś zastąpi z zagranicy?


 • Czepialski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 12:16 ~Czepialski  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Zapraszamy!!!
  Jestem tylko ciekaw, kto będzie stał w korku. Mieszkańcy Warszawy, którzy jeżdżą komunikacją miejską - czy rodziny rolników, którzy przyjeżdżają co rano z okolicznych wiosek swoimi samochodami.

  res~res


  Nie masz wyobraźni, dziecko. Ja jestem inżynierem, jeżdżę na ekspertyzy poza Warszawę. Inni też zalatwiają sprawy poza miastem. Ale ty musisz już iść do szkoły, pospiesz się.
  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  NIE WIDZĘ SENSU TWOJEJ ODPOWIEDZI...a dzieckiem to jestem, ale dla sowich rodziców, którzy już dawno są dziatkami Panie inżynierze MAMOŃ!

  Twoi rodzice tak już zdziecinnieli, że nazywasz ich DZIATKAMI ? No, już byś nie przesadzał, chyba DZIADKAMI ?

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 10:34 ~Mieszkaniec


  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Zapraszamy!!!
  Jestem tylko ciekaw, kto będzie stał w korku. Mieszkańcy Warszawy, którzy jeżdżą komunikacją miejską - czy rodziny rolników, którzy przyjeżdżają co rano z okolicznych wiosek swoimi samochodami.

  res~res


  Nie masz wyobraźni, dziecko. Ja jestem inżynierem, jeżdżę na ekspertyzy poza Warszawę. Inni też zalatwiają sprawy poza miastem. Ale ty musisz już iść do szkoły, pospiesz się.

  NIE WIDZĘ SENSU TWOJEJ ODPOWIEDZI...a dzieckiem to jestem, ale dla sowich rodziców, którzy już dawno są dziatkami Panie inżynierze MAMOŃ!

 • poirytowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:58 ~poirytowana

  Niech sobie wieśniaki blokują swoje wiochy! Nie wiem co im do Warszawy ! Zresztą i tak kradną co roku dotacje na pola, których nie obrabiają, więc proponuje się wziąć za robote nieroby śmierdzące!!!!

 • wowowowowow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:50 ~wowowowowow

  Glowa~Glowa

  Czy przypadkiem na S8 (a tak chcą wjechać do Warszawy (E67) nie ma zakazu wjazdu pojazdów wolnobieżnych? Jeśli tak, ITD POLICJA DO DZIEŁA


  Nie tylko tam. Na większości tras wlotowych tak jest. Dlatego policja przekonała ich żeby nie wjeżdżali traktorami. Po prostu na każdej trasie stoi dziś kilka patroli drogówki. Gdyby jednak rolnicy pojechali to by były żniwa dla policji. 500zł, 10 punktów i odholowanie ciągnika na parking policyjny kolejne 1000zł (bo powyżej 3,5 tony pojazd).
  Takiego zasilenia budżetu przez kilkuset rolników życzyłby sobie każdy rząd....

 • ihhihihihihi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:47 ~ihhihihihihi


  ihhihihihihi~ihhihihihihi

  Ciągniki za równowartość mieszkania w Warszawie, paliwo na wycieczki po kilkaset km w celu protestowania.
  Do tego ziemia często warta kilka milionów.
  Bieda aż piszczy. Tylko dlaczego na wsi same nowe samochody, domu odnowione, często budowane na zapas dla dzieci nowe, pełno maszyn itd?
  Dopłaty co roku, nawet do zalesionej ziemi.
  Co z tego że w kredytach? A w miastach to ludzie kredytów nie mają?
  Tylko, że ci z miast nie mogą protestować bo muszą pracować, a rolnik ma czas to i może protestować.
  Ale ja nie mam litości dla nich. Oni co wybory głosują na PSL, bez PSL nie było by rządów PO wiec za aktualny stan Polski odpowiadają głównie rolnicy. I ich dzieci zamieszkujące miasta i głosujące na PO. Rolnicy jak chcą coś zablokować to powinni miasteczko Wilanów czy Białołękę. Niech blokują własne dzieci, a nie tych którzy nie przyłożyli ręki do obecnych rządów.
  Maniek~Maniek


  Ty chyba widziałes stare PGRy wykupione przez przedsiebiorców a nie przeciętne domy na Polskiej wsi.


  Nie, nie stare PGRy. Mam kawałek ziemi (kiedyś chciałem zrobić sobie tak domek letniskowy) na typowej polskiej wsi niecałe 100km od Warszawy. Znam większość rolników. Kiedy jeszcze jeździłem tam w latach dziewięćdziesiątych to było skromnie i biednie. Teraz jest inaczej. Każdy dom odnowiony lub wybudowany nowy. Wcześniej wieś to był dom co kilkaset metrów. Teraz zabudowa zwarta. Każdy tylko opowiada ile hektarów dokupił w ostatnim roku. Doszło do tego, że w okolicy nie da się kupić ziemi bo wszystko biorą rolnicy.
  Każde gospodarstwo to maszyny za minimum bańkę, do tego samochody, nie stare VW ale najczęściej nowe jak np. Toyoty RAV4 itp.
  Oczywiście połowa z nich będzie dziś w Warszawie.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:36 ~piotr

  Nieladnie~Nieladnie

  A w nocy było prawie 300 komentarzy !


  W innym artykule paranoiku.

 • Wujek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:35 ~Wujek

  Mohi~Mohi

  Mamy komornika (asesora) wprawionego w walce z ciągnikami, zabrać ciągniki, a ziemniaki mogę jeść z Cypru, czosnek z Hiszpanii, pomidory z Grecji, ....


  Może Ciebie tez ktoś zastąpi z zagranicy?

 • prostak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 09:33 ~prostak

  Szable w dłoń i do walki z rolnikami.Przecież to nie ,,elity" i nie bankierzy tylko rolnicy, frankowicze, górnicy emeryci są źródłem nieszczęść. Usmiechnieta twarz inteligenta bedzie wtedy gdy już wszyscy Polacy zamieszkają w namiotach za ogrodzeniem drutu kolczastego. Nie spoczniem, ąż do tego doprowadzim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »