Informacje

03.11.2011 13:13 11 listopada

Marsz, blokada, wiec, parada
w Święto Niepodległości

SERWISY:

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości, organizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską. Chcą go zablokować działacze lewicowi i anarchistyczni. Policja już się szykuje - pisze "Rzeczpospolita". Oprócz tych dwóch manifestacji w stolicy odbędzie się tego dnia wojskowa defilada.

W Marszu

Niepodległości, który został zgłoszony w urzędzie miasta, obok młodych narodowców pójdą też weterani wojenni.

- Wielu moich kolegów pójdzie w pierwszym szeregu z młodzieżą oddać hołd tym, którzy przelewali krew za wolną Polskę - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" płk Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Na marszu obecni będą również Akowcy, choć ich Światowy Związek patronatu nad Marszem nie przyjął.

"No pasaran!"

Marszowi Niepodległości sprzeciwiają się działacze organizacji lewicowych i anarchistycznych. Swe siły połączyli w Porozumieniu 11 listopada. Będą dążyli do zablokowania pochodu.

- Blokujemy dlatego, że ONR i MW są organizacjami nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi. Takie symbole pojawiały się na ich marszach w latach ubiegłych i pojawią się w tym roku. Ten marsz jest zagrożeniem dla Warszawy - tłumaczy "Rzeczpospolitej" Łukasz Korda, jeden z organizatorów.

Kolorowa Niepodległa

Porozumienie 11 Listopada w tym roku planuje nie tylko blokować. Zaprasza również na koncert i wiec.

- Chcemy się cieszyć, ze jesteśmy niepodległym krajem, pokazać, ze w Polsce jest miejsce na wielokulturowość, otwartość i tolerancję - mówi "Gazecie Stołecznej" Joanna Tokarz z Krytyki Politycznej. Udział w Kolorowej Niepodległej zapowiedziało wielu ludzi kultury, m.in. Wojciech Pszoniak czy Borys Szyc.

Przygotowania do konfrontacji

W najbardziej

radykalnym tonie wypowiadają się działacze Federacji Anarchistycznej. W internecie piszą o rozbijaniu policyjnych blokad i walce na kamienie. Na pomoc w blokowaniu Marszu Niepodległości mają do Warszawy przyjechać anarchiści z Niemiec, znani z udziału w zadymach. Wie o tym policja.

- Zwróciliśmy się o pomoc do naszych niemieckich kolegów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" funkcjonariusz policji.

- Nad bezpieczeństwem protestujących i osób postronnych będzie czuwała odpowiednia liczba funkcjonariuszy - zapewnia Maciej Karczyński z Komendy Stołecznej.

Podczas zeszłorocznego marszu doszło do starć manifestantów i członków organizacji chcących go zablokować. Policja zatrzymała 33 osoby.

Wojskowa Defilada

Tymczasem urząd miasta zaprasza 11 listopada na defiladę historyczną na Trakcie Królewskim. Weźmie w niej udział ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu i z uzbrojeniem z lat 1920-45, samochody, pojazdy, motocykle i ponad 80 koni.

Przemarsz zwyczajowo rozpoczyna się po zakończeniu uroczystości państwowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po godz. 13.00 defilada ruszy z placu Piłsudskiego i ok. 14.30 dotrze do Muzeum Wojska Polskiego.

Po defiladzie można będzie zwiedzić Muzuem Wojska Polskiego.

wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bokser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 15:15 ~bokser

  Ludzie uspokójcie się. Potrzeba nam pokoju, wiary i jedności. Bez tego powymieramy głupi.

 • czarny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 12:07 ~czarny

  nawet z niemcami i komunistami pójdę na blokadę, aby nie pozwolić im przejść.11 listopada to tylko przykrywka i cały ten marsz też.swatyki, onry, krzyże celtyckie w połączeniu z ak!!!jak tak można manipulować ludźmi żeby bohaterzy narodowi maszerowali ramie w ramie ze skinhedami????w kraju takim jak Polska!?!?!?!rozgonić ten cyrk i nie pozwolić hańbić Polski!!!

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 18:10 ~Warszawianka

  To mi się nie mieści w głowie, że jacyś Niemcy przyjadą do naszego kraju, żeby przeszkadzać w obchodach tak ważnego święta! Przecież to nie jest normalne. Chyba nie powinno ich to interesować. A nawet powiedziałabym, że taka postawa przypomina pewne, krzywdzące dla Polski, wydarzenia historyczne...

 • no pasaran.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 15:17 ~no pasaran.

  Wszystkich, chcących Polski otwartej, wolnej, bezpiecznej dla każdego zapraszamy na blokadę. Nie uważamy, że patriotyzm jest zły. Złe są poglądy wykluczające kogokolwiek poza nawias społeczeństwa. A właśnie takie prezentują grupy organizujące Marsz Niepodległości - ONR i MW.

  Miłość! - Wolność! - Antyfaszyzm!

  ZAPRASZAMY!
  KOLOROWA NIEPODLEGŁA!

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 15:13 ~Patriota

  Od kiedy faszyzm jest zły? Był on we Włoszech sporo przed Hitlerem. Nie było w Italii RASIZMU ani ANTYSEMITYZMU! W kadrze piłkarskiej grał MURZYN, LATYNOSI i raptem 3 rdzennych Włochów. Na rozkaz Musoliniego jednemu z zawodników natychmiastowo nadano obywatelstwo. Z kościołem też nie walczyli Włosi jak i Hiszpanie za rządów Franco. Ale skąd możecie o tym wiedzieć jak w szkołach i na uczelniach jest spory odsetek czerwonych wykładowców.

  AK i NSZA idą w tym Marszu. Oni też przez lata byli nazywani faszystami. Stalin tak nakazywał mówić o wszystkich wrogach, a sam był czerwonym faszystą. Mówił, że jak media i ludzie wiele razy to usłyszą to w to uwierzą.

  Polonia Warszawa ze względu gry w Czarnych Koszulach też była nazywana faszystowskim klubem przez POP-ów sprawujących władze w nowej powojennej Polsce. Odwołanie oczywiście do tej samej nazwy oddziałów Musoliniego. Prezesem był Gen. Kazimierz Sosnkowski szczególnie nienawidzony przez komunistów.

  Wzmianka o KSP nie ma na celu uskuteczniania międzyklubowej polemiki. Podałem to jedynie jako jeden z przykładów. Dodany także dlatego, gdyż wtedy kluby inteligenckie jak i patriotyczno-narodowe nie miały racji bytu.

  Z filmu o Gen. Fieldorfie wiemy, że nowa władza nie potrzebowała Patriotów, z których wielu poniosło śmierć na Rakowieckiej lub Al. Szucha.

 • szkoda gadać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 14:53 ~szkoda gadać

  Do"!" wydaje mi się , że to robią starzy komuniści za pomocą swoich młodzieżówek . Boję się , że znowu będą jakieś prowokacje. Są w tym naprawdę dobrzy . Będą bić a ogromny wrzask podniosą , że ich biją . Cały świat się dowie jakie to "polaczki" są złe , antysemickie , zaściankowe i dyskryminujące. No i karzą przepraszać . Nie podoba mi się to wszystko . Neokomuniści sieją tylko zamęt. Jeśli to prawda z tymi koktajlami Mołotowa...

 • JacekWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 14:38 ~JacekWa

  anarchiści z Polski i Niemiec to nic innego jak lewicowe bojówki faszystowskie, którym przeszkadza niepodległość Polski i to, że Polacy chcą uczcić odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Ciekawe, że podobne marsze w innych krajach nie są blokowane.

 • !

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 14:08 ~!

  żałosne że ludziom w Polsce przeszkadza marsz niepodległości ich własnego kraju. Zastanawiam się co mają w głowach ci anarchiści??

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 12:11 ~Patriota

  https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/307133_253987881315479_186600551387546_641101_749591867_n.jpg

  Kto mądry i nie omamiony mediami zrozumie o co chodzi. A media niech sobie piszą i mówią co chcą jak i ci tolerancyjni pacyfiści z kontrmanify podający na swoich czerwonych stronach instrukcję do walki z policją, rzucając w nią koktajlami Mołotowa, czyli butelkami z benzyną...

 • scarface

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 11:52 ~scarface

  @~Andrzej
  Mówisz, że jesteś patriota a chcesz iśc ramię w ramię z NIEMCAMI i KOMUNISTAMI na przeciwko Polakom w takim dniu jak Świeto Niepodległości!?
  To nawet nie jest hipokryzja, to jest po prostu totalne dno i gorzej byc nie moze. Wstyd, że tacy ludzie jak Ty żyją w tym kraju za którego wolność gineli nasi przodkowie...
  Ja nie jestem fanem ONR czy MW ale na 100% nie pojde ich blokować razem z ta banda anarchistów, niemców i komunistów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »