Informacje

08.11.2013 08:41 dyskusja o biurowcu na Starówce

"Marna, przeciętna architektura". Architekci krytycznie o biurowcu

SERWISY:


- Korekta projektu, rozpisanie nowego projektu albo rezygnacja z budowy – takie propozycje padły podczas czwartkowej dyskusji na temat wzbudzającej kontrowersje budowy biurowca w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie.

Dyskusja został zorganizowana przez Koło Krytyki Oddziału Warszawskie Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wzięli w niej udział architekci, prof. Jeremi T. Królikowski, prof. Jacek Damięcki, dr Barbara Jezierska oraz Michał Krasucki, prezes warszawskiego Towarzystwa Ochrony na Zabytkami. Spotkanie było poświęcone kontrowersjom związanym z budową biurowca w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie.

Jezierska: Marna architektura

Dr Barbara Jezierska krytycznie oceniła projekt biurowca. - To jest marna, przeciętna architektura. Fatalny dach, ogromne witryny na parterze, które robią z tego budynku centrum handlowe – powiedziała Jezierska.

Dodała, że "organizacje samorządowe, społeczne, które zajmują się ochroną zabytków, powinny wystąpić o unieważnienie decyzji budowy biurowca". - Trzeba się zastanowić, w jaki sposób zmusić Ratusz do tego, żeby sam z urzędu uchylił swoją decyzję a w następnej kolejności należałoby przystąpić do zlecenia nowego projektu – zaznaczyła Jezierska.

Krasucki: Wymusić zmianę

Michał Krasucki powiedział, że sytuacja z biurowcem na Starym Mieście wskazuje na brak polityki konserwatorskiej dla tego terenu. Według zaś prof. Jacka Damięckiego należy "wymusić" na autorach projektu jego zmianę.

Z kolei prof. Jeremi T. Królikowski podkreślił, że "błąd nastąpił na poziomie stołecznego konserwatora zabytków". - Konserwator zabytków powinien wydać bardzo precyzyjne wytyczne, dotyczące kształtu bryły budynku, materiałów, z które powinien zostać zbudowany, kształtu dachu, kolorystki, kształtu okien – zaznaczył Królikowski.

Królikowski: zadbajmy o jakość architektury

Jego zdaniem przy projektowaniu zabudowy w tym miejscu należy zadbać o "jakość architektury".

- Najważniejszym celem jest to, aby w tym miejscu powstała dobra architektura. Tutaj nie może nic lepszego powstać niż architektura, która nawiązuje do architektury warszawskiej, ale to musi być wynik bardzo starannych studiów – dodał Królikowski. Jego zdaniem należy także rozważyć pomysł, aby w tym miejsce nic stawiać.

Kontrola i dymisja

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku przy ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje. Kamienica nie jest jednak zabytkiem, okazało się, że była wręcz samowolą budowlaną z lat 80.

Argumentem przeciw tej budowie jest natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przedstawiciel organizacji wyraził zaniepokojenie inwestycją.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie biurowca. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty.

O przeprowadzenie kontroli przez NIK, Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, CBA oraz Radę Warszawy wnioskował także zarząd spółki Senatorska Investment. Zarząd firmy chce, aby została sprawdzona poprawność przeprowadzonej procedury administracyjnej uzyskania zezwolenia na budowę budynku.

Miejsce inwestycji:


"Pogrzeb" Starówki:


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AbdulAhmed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 17:59 AbdulAhmed

  Ten projekt to symbol braku kompetencji HGW i tego, że kompletnie nie wie co się dzieje w mieście, w którym podobno rządzi. To jakiś absurd jest, by po tym wszystkim dalej wydawała zgodę.

 • retropogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 11:48 ~retropogo

  Eryk~Eryk

  W takim np. Wiedniu, mieszają nowe ze starym i nikt nie narzeka. Tylko u nas jak zwykle jakieś kwasy są. Budynek wcale tak źle nie wygląda. Bez przesady.


  Jak się ma tyle starówki i inszych zabytków architektury co Wiedeń, to można sobie na to pozwolić. Żeby tam zbudować coś w centrum, z definicji miesza się stare z nowym, bo inaczej się nie da. Warszawa, a szczególnie Stare Miasto, to jednak trochę inna historia.. Pozdrawiam.

 • retropogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 11:44 ~retropogo

  Budynek jest brzydki i będzie zasłaniał widoczną teraz z Placu elegancką fasadę kamienicy przy Miodowej, która jednakowoż dużo lepiej pasuje do panoramy widocznej z Placu Zamk. niż to coś.

  Jeśli już, to powinno się tam zrobić ładny zielony skwerek, a nie błyszczący biurowiec z wielkimi oknami.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 09:46 kubat

  Zapewne bardziej trendy było by szklane akwarium albo jakiś betonowy bunkier. Ten projekt naprawdę nieźle wpisuje się w lokalną architekturę. Ten protest wygląda mi na lament przegranych, jak to zwykle bywa w przetargach.

 • ewewqeqw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 03:36 ~ewewqeqw

  Proszę zwrócić uwagę na podziały okien, gdzie na siłę próbuje się stworzyć wrażenie zróżnicowania elementów elewacji. Tymczasem wystarczyło by zainspirować się sąsiadującymi budynkami.

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 22:28 ~max

  nie popisali sięarchitekci mogli coś bardziej pasującego tam zaprojektować a nie takie nowoczesne cudo

 • reg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 19:46 ~reg

  Trzeba było zapłacić odszkodowanie za działkę 30 lat temu, teraz problemu byście nie mieli barany urzędasy. Dawajcie odszkodowania dekretowcom zanim kolejny kwiatek (lub domek) wypłynie)

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 18:17 ~jaro

  Sądzę, że bardziej śmierdząca jest sprawa sprzedania developerowi praw do działki. Mi tam projekt się podoba. Nie ma co miałkolić o dużych witrynach na parterze, przecież po drugiej stronie ( gdzie schody ruchome) jak kojarzę też są przeszklone partery. Nawet zdolny ten chłopak od Neperty. Faktem jest, że bufetowa musi odejść.

 • Baq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 15:52 ~Baq

  Mi sie ten budynek podoba. Przynajmniej łądniejszy niż te pseudo zabytki z tak 50 i 60 obok.

 • may

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 15:44 ~may

  SEBBAXSEBBAX

  czyzby architekci byli źli,że to nie oni zaprojektowali budynek. wg mnie budynek ładnie sie dopasował do reszty, ma ładną fasadę - ja bym mu tylko zmienił dach na czerwony i z dachówki, a nie z blachy.
  zazdrość przemawia przez większość tych co wypowiadali się na temat budynku.
  przestrzeń miejską powinno się wykorzystać do maximum w szczególności jeśli mówimy o centrum


  Tylko dlaczego na siłę próbuje się wepchnąć biurowiec w miejscu turystycznym. Najlepiej poprzerabiać albo wyburzyć wszystko i wybudować przeszklone budynki z boksami dla sprzedawców w środku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »