Informacje

06.08.2018 12:08 przy ząbkowskiej

Markowska 16: "Podpalenie
lub zaprószenie". I umorzenie

SERWISY:


Policja umorzyła postępowanie w sprawie pożaru kamienicy u zbiegu Ząbkowskiej i Markowskiej. Zdaniem biegłego, doszło tam do celowego podpalenia lub zaprószenia ognia, a straty wyceniono na ponad 200 tysięcy złotych. Nie stwierdzono jednak, by ktokolwiek został narażony na niebezpieczeństwo. Kamienica ma przejść remont.

Do pożaru doszło na początku maja – w ogniu stanął budynek przy Markowskiej 16, który znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. Na miejscu działały trzy zastępy, ewakuowano mieszkańców sąsiedniego budynku. Nikomu nic się nie stało, ale pożar zaniepokoił społeczników z Pragi.

Sprawą zajęła się policja, pod nadzorem prokuratury.

Celowe czy nie?

"W toku prowadzonego postępowania ustalono, iż kamienica jest w dużej części niezamieszkana, a mieszkańcom którzy byli w swoich lokalach, nic się nie stało. (...) Ustalono, iż podczas zdarzenia zniszczeniu uległa w całości konstrukcja i pokrycie dachu nad częścią lokali usytuowanych po prawej stronie od podwórza. Nadpalone zostały ścianki kolankowe, konstrukcja oraz ściana szczytowa i klatki schodowej. Wartość strat wyceniono na około 210 tysięcy złotych" – informuje w mailu wysłanym do naszej redakcji Paulina Onyszko z komendy na Pradze Północ

Budynkowi przyjrzał się biegły z zakresu pożarnictwa. Stwierdził, że przyczyną było celowe podpalenie lub zaprószenie ognia.

"Jak ustalono budynek przy ul. Markowskiej 16 w obrębie pożaru nie był zamieszkiwany. Z opinii biegłego wynika, iż do pożaru doszło w wyniku działania człowieka, umyślnego (podpalenie), czy też nieumyślnego (zaprószenie ognia). Żadnej z powyższych okoliczności nie można wykluczyć" – zaznacza Onyszko.

"Kodeks karny nakazuje wszystkie wątpliwości rozstrzygać na korzyść ewentualnego sprawcy. Niemożność wykazania któregokolwiek ze znamion powoduje brak możliwości przypisania czynu zabronionego sprawcy" - dodaje.

Policja tłumaczy, że nie można wykazać, by ktokolwiek został narażony na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

"Brak znamion czynu zabronionego"

Postępowanie zostało umorzone 27 lipca "wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego". Nikomu nie postawiono zarzutów.

Urzędnicy zapewniają, że budynek zostanie odnowiony. - Jest przewidziany w planie rewitalizacji do remontu. Ze względu na pożar i zły stan techniczny konstrukcyjny obiektu, będą przeprowadzone bardzo szeroko zakrojone roboty. Kamienica jest mocno odchylona od pionu, ale będzie zachowana. Wynika to nie tylko z wpisu do gminnej ewidencji zabytków, ale także zapisów planu miejscowego – wyjaśnia Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Seria pożarów

Od 2011 roku prokuratura prowadzi kilkanaście śledztw dotyczących pożarów kamienic na Pradze Północ. Z kolei tylko na początku 2013 doszło do kilku - między innymi przy Targowej, gdzie spaliło się poddasze oraz dach budynku, Brzeskiej, czy przy Inżynierskiej, w której znajdował się klub Sen Pszczoły.

TAK WYGLĄDAŁO GASZENIE POŻARU PRZY MARKOWSKIEJ 16:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JA23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 11:55 ~JA23

  JA 23 OD DESKI DO DESKI

 • ja23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 14:07 ~ja23

  lol ten tytuł rodem z pudelka.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 13:46 ~Konrad

  po prostu komuś zależy żeby pozbyć się reszty mieszkańców, a kamienica wtedy spali się całkowicie i będzie ładna miejscówka na nowiutki klocek wieżowca.Czyściciele nadal działają???A policja tradycyjnie nic nie może.

 • JJR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 13:04 ~JJR

  No cóż. Ze swojego doświadczenia wiem już, że policja nie potrafi znaleźć np. sprawcy stłuczki, który oddalił się z miejsca zdarzenia (uszkodził zaparkowany samochód) mając do dyspozycji:
  - nagranie z kamer
  - jego numery rejestracyjne
  - rysopis
  - 3 świadków

  Więc co tu mówić o podpalaczu!?

  Wyremontowany Koneser i metro tuż obok, kamienice będą coraz częściej SIĘ w tej okolicy zapalać. Wystarczyłoby posiedzieć i na podpalacza poczekać, bo wiadomo, że wróci.

  Ja to wiem, Wy to wiecie... tylko policja jak zwykle nie wie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »