Informacje

07.07.2018 19:56 Amerykański piknik w stolicy

Marines, baseball i wielki tort
w kształcie flagi USA

SERWISY:

W sobotę przy Krakowskim Przedmieściu odbył się polsko-amerykański piknik. W ten sposób Ambasada Stanów Zjednoczonych i Centrum Amerykańskie w Warszawie postanowiły uczcić Dzień Niepodległości i stulecie nawiązania relacji z Polską.

Sobotni piknik to impreza w amerykańskim stylu. Pojawiły się amerykańskie potrawy i muzyka, zawody sportowe i żołnierze marines. Jedną z atrakcji był ogromny tort w kształcie amerykańskiej flagi.

W trakcie części oficjalnej głos zabrał ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Paul Jones.

- Cieszę się, że spotykamy się w okolicy hotelu Bristol, gdzie Ignacy Paderewski odbywał posiedzenia rządu polskiego. Chciałbym wspomnieć dwóch prezydentów amerykańskich: Woodrowa Wilsona i Herberta Hoovera, którzy blisko współpracowali z Paderewskim. To właśnie wtedy rodziły się te początki przyjaźni oraz poparcia Stanów Zjednoczonych dla odrodzenia polskiej niepodległości - wspominał ambasador.

5,5 miliona podpisów Polaków

Opowiedział też o inicjatywie ambasady przygotowanej z okazji 100-lecia polskiej niepodległości oraz bliskich stosunków polsko-amerykańskich.

- Chcemy odwiedzić w Polsce 100 miast i miasteczek, by opowiedzieć o przyjaźni polsko-amerykańskiej, która sięga czasów, gdy generałowie Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski pomagali Amerykanom w wybiciu się na niepodległość. Mamy też niezwykły eksponat - list dziękczynny, który składa się ze 111 tomów. To Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, rodzaj podziękowania ze strony Polaków dla Amerykanów - mówił Jones.

Uczestnicy pikniku mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat Deklaracji, oglądając wystawę "From Poland with Love" przygotowaną przez ambasadę i Dom Spotkań z Historią. Ekspozycja na skwerze księdza Jana Twardowskiego opowiada historię dokumentu, pod którym w 1926 roku podpisało się 5,5 miliona Polaków. Ten gest był wyrazem wdzięczności za wsparcie udzielone Polsce przez Stany Zjednoczone po odzyskaniu przez nią niepodległości.

Prezydent Warszawy zachęciła wszystkich do obejrzenia elektronicznej wersji dokumentu z podpisami. - Proszę zobaczyć czy nie ma tam babci, czy dziadka. Ja znalazłam ówczesną uczennicę, która jest moją teściową i teścia. Ona była z Radomia, on z Drohobycza, oboje podpisali Deklarację. To jest bardzo poruszające - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wcześniej podkreślała też, że nie wiadomo co stałoby się z Polską, gdyby nie prezydent Wilson i jego zaangażowanie.

- Prezydent Wilson to był pierwszy polityk na świecie, który w punkcie 13. swojego memorandum powiedział, że Polska musi być niepodległa, z dostępem do morza, niezależna gospodarczo i politycznie po 123 latach. I dlatego dostał swego czasu doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i w 1926 roku otworzono plac Wilsona - wspominała prezydent.

Być jak marines

Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i dla tych nieco starszych. Jedną z nich był ogromny tort, na którym widniała amerykańska flaga.

Przy stoiskach marines można było porozmawiać z żołnierzami i przymierzyć elementy ich umundurowania, na przykład hełm czy kamizelkę. Dla odważnych przygotowane zostało wyzwanie – pojedynek na liczbę powtórzeń w podciąganiu się na drążku. Każdy śmiałek mógł stanąć do rywalizacji z amerykańskimi żołnierzami.

Na pikniku pojawili się też zawodnicy warszawskiej drużyny futbolu amerykańskiego Warsaw Eagles. Chętni mogli spróbować swoich sił na boisku, grając także w baseball.

W interaktywnym centrum innowacyjności odbyły się pokazy robotyki i zastosowania drukarek trójwymiarowych. Z kolei wieczorem - seans amerykańskiego kina pod chmurką.

Polsko-amerykański piknik był też okazją dla studentów, którzy mogli dowiedzieć się jak wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych i uzyskać stypendium lub wziąć udział w programie wakacyjnej wymiany.

kk/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Deptak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 18:43 ~Deptak

  Kinga~Kinga

  Cała ulica Nowy świat jest tak brudna i śmierdząca, że wygląda po prostu jak za przeproszeniem obrzygana. Niestety musiałam tam być i czekac na autobus potem. Krakowskie Przedmieście tak samo brudne jak Nowy Świat Rząd jeździ samochodami z przyciemnionymi szybami to tak jakby byli w "różowych okularach".

  I pomyśleć, że był to kiedyś t.zw. " Salon Warszawy " !

 • Zbychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 15:37 ~Zbychu

  Platforma develOperska~Platforma develOperska

  A ta przestępczyni co tam robi?

  Lansuje się. W tym jest perfekcyjna.

 • Kinga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 14:15 ~Kinga

  Cała ulica Nowy świat jest tak brudna i śmierdząca, że wygląda po prostu jak za przeproszeniem obrzygana. Niestety musiałam tam być i czekac na autobus potem. Krakowskie Przedmieście tak samo brudne jak Nowy Świat Rząd jeździ samochodami z przyciemnionymi szybami to tak jakby byli w "różowych okularach".

 • Inny kraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 10:33 ~Inny kraj

  my naród~my naród

  Dziękujemy za Jałtę i oddanie nas Stalinowi i pomoc bratnią do teraz aby komunizm nigdy nie upadł...

  Nie żyje już nikt z tego pokolenia amerykanów. Prezydenci Roosevelt i Truman są już tylko wspomnieniem historycznym, więc nie czepiaj się dzisiejszej Ameryki, bo to zupełnie, ale to zupełnie inny kraj.

 • my naród

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 09:55 ~my naród

  Dziękujemy za Jałtę i oddanie nas Stalinowi i pomoc bratnią do teraz aby komunizm nigdy nie upadł...

 • Środek świata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 09:28 ~Środek świata

  Patryk~Patryk

  Warszawa w oczach amerykanów to uboga moskwa pełna przytłaczających blokowisk. Po obejściu w 30 minut Starówki doszli do wniosku ze to najbrzydsze miasto UE. Zaraz po wyjściu z metra na pasażu handlowym zwanym patelnią, o dachu z pleksiglasu rzuca im się w oczy zabłocona i wydeptana trawa pod PKiN i autokary z mocno naciągniętym przeglądem technicznym. Szukają wieżowców jako rozwinięte miasto z reklamy w CNN bo są zdezorientowani po wysiadce w Centrum widząc czyjes pranie na balkonach w blokach przy świętokrzyskiej. Widzą hotel Marriott, jednak zajrzała Zachodnia cywilizacja, może w tym hotelu ktoś nie będzie ogolony na łyso

  No, nie przesadzajmy, po wyjściu z Metra na środku Warszawy widać jeszcze parę rzeczy, m.in. rzekomy " Polski Manhattan ", co specjalnie nie powinno nas cieszyć, bo Warszawa w tym miejscu jest jeszcze brzydsza od prawdziwego Manhattanu.

 • Dieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 09:20 ~Dieta

  antyPIS~antyPIS

  Jak się cieszę, że napisaliście o tym wieczorem, jak zwykle o ciekawych wydarzeniach w Stolicy, tak trzymać.

  Właśnie, co za szczęście, że napisaliście o tym po fakcie. Dzięki temu możemy zadbać o linię, bo tort amerykański jest tuczący.

 • Piknik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 09:16 ~Piknik

  Platforma develOperska~Platforma develOperska

  A ta przestępczyni co tam robi?

  Wygina śmiało ciało.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2018 00:12 ~nick

  Sorry, ale jak studenci do teraz nie wiedzą jak wziąć udział w wymianie wakacyjnej to są za głupi żeby gdziekolwiek wyjechać.

 • Platforma develOperska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2018 22:06 ~Platforma…

  A ta przestępczyni co tam robi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »