Informacje

23.09.2013 16:56 spór w wilanowie

Maraton odetnie im dojazd do domów. Mieszkańcy grożą blokadą

SERWISY:

Zbliża się start 35. Maratonu Warszawskiego, a z nim rośnie napięcie wśród mieszkańców osiedla przy ulicy Arbuzowej w Wilanowie, przez którą prowadzi trasa biegu. Gdy maratończycy będą zmagać się z kolejnymi kilometrami trasy, mieszkańcy osiedla nie będą mogli dojechać do domów - alarmują na Kontakt24.

Mieszkańcy Wilanowa grożą protestem i zachęcają do zablokowania biegu. - Przebieg trasy uwzględnia możliwie jak najmniejsze zmiany w komunikacji i utrudnienia dla mieszkańców - odpowiada organizatorka imprezy.

35. Maraton Warszawski wystartuje w najbliższą niedzielę. Wiele kontrowersji wzbudza przebieg trasy maratonu przez ulicę Arbuzową. Mieszkańcy okolic grożą blokadą biegu, ponieważ Arbuzowa to jedyna droga wjazdu i wyjazdu na teren ich osiedla. Jej zamknięcie kolejny raz kompletnie dezorganizuje nam życie w dniu maratonu - piszą na Kontakt 24 mieszkańcy Wilanowa.

Maraton przez "błotne rozlewisko"

Jak wyjaśniają, nie tylko stan techniczny drogi budzi poważne wątpliwości, lecz także brak chodnika i ścieżki rowerowej oraz duże natężenie ruchu.

Miasto wytyczyło trasę maratonu przez prywatną działkę pomiędzy ulicą Arbuzowa a Al. Wilanowską, która nie jest drogą, tylko błotnym rozlewiskiem. Jak można ustalić trasę międzynarodowego, miejskiego maratonu po prywatnej działce, która nawet nie przypomina ulicy? Namawiamy jej właściciela, by na ten czas zamknął przejazd. Co wtedy zrobi miasto? – piszą mieszkańcy.

Organizator: mieszkańcy poinformowani

Jak powiedziała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Magda Skrocka-Kołodziejska z Fundacji "Maraton Warszawski", trasa biegu powstała w konsultacji z urzędami dzielnic, policją, strażą pożarną oraz innymi służbami. - Przebieg trasy uwzględnia możliwie jak najmniejsze zmiany w komunikacji i utrudnienia dla mieszkańców Warszawy - stwierdziła.

Skrocka-Kołodziejska przyznała, że ulica Arbuzowa to newralgiczny punkt trasy, jednak zapewniła, że organizator dokłada wszelkich starań, aby odpowiednio wcześniej poinformować mieszkańców o planowanych utrudnieniach. - Rozwieszono ogłoszenia informujące o przebiegu trasy i planowanych w tym dniu utrudnieniach - powiedziała. Dodała, że na stronie internetowej możemy sprawdzić, w jakich godzinach planowane jest całkowite zamknięcie danego odcinka ulicy.
Promocja miasta

Organizatorka podkreślała, że maraton jest reklamą miasta. - W biegu będą uczestniczyć zawodnicy z 60 krajów. Takie maratony odbywają się m.in. w Nowym Jorku czy Londynie i trasy biegną przez ich centrum – mówiła Skrocka-Kołodziejska. Podkreśliła, że polscy organizatorzy starają się, aby warszawska trasa była równie atrakcyjna dla uczestników i kibiców, jak zagraniczne.
Jak dodała, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Stowarzyszenie Nasz Ursynów będą prowadzić akcje zachęcające mieszkańców do kibicowania biegaczom.

Gdzie utrudnienia?

Maraton wystartuje o godzinie 9:30 na ulicy Waszyngtona przy Stadionie Narodowym. Mieszkańcy stolicy będą musieli liczyć się z utrudnieniami m.in. w Alejach Jerozolimskich, ulicy Marszałkowskiej, Starym i Nowym Mieście, Powiślu, Wisłostradzie, ul. 29 Listopada, ul. Gagarina, ul. Chełmskiej, ul. Belwederskiej, na Al. Witosa, ul. Sobieskiego, Dolince Służewieckiej.

W godzinach od 10 do 14:30 al. Wilanowska na odcinku między ulicą Rolną a Puławską będzie całkowicie nieprzejezdna. Z kolei ulica Arbuzowa ma być zamknięta dla ruchu od godziny 9 do godziny 13.

Dodatkowo z utrudnieniami muszą się liczyć też mieszkańcy Ursynowa

Spotkanie z burmistrzem

W odpowiedzi na protesty mieszkańców burmistrz dzielnicy Wilanów postanowił zorganizować w poniedziałek zebranie, na którym zostaną poruszone kwestie m.in. bezpieczeństwa związanego z ulicą Arbuzową, budowy ciągu rowerowo-pieszego wzdłuż południowego brzegu Potoku Służewieckiego oraz braku dróg ewakuacyjnych z osiedla.

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKT 24

aolsz/rs

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Magdul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 14:28 ~Magdul

  Może zamiast jojczyć, to pójdzie jeden z drugim od kompa, ruszy dupsko i pobiega sam, albo spali trochę nadmiernej adrenaliny na siłowni...! Już niedługo wszystko będzie Wam przeszkadzać! Jak to maraton warszawki, to nie będą biegać przecież po puszczy Kampinowskiej! Przesadzacie...

 • WARSZAWIANKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2013 10:53 ~WARSZAWIANKA

  POWINNI BIEGI, MARSZE, PRZEJAŻDZKI ITD ORGANIZOWAĆ NA PRADZE, GDZIE MIESZKA MNIE LUDZI I MNIEJ FIRM MA BIURA/ SKLEPY. ABY JAK NAJMNIEJ LUDZI CIERPIAŁO, A NIE ORGANIZOWAĆ MARATOW W GODZ SZCZYTU W SOBOTE- NORMALNI LUDZIE PRACUJĄ!!!!! NIE MOGĄ DOJECHAĆ DO DOMU, PRACY PRZEZ IDIOTÓW KTÓRZY SIĘ NA TO ZGODZILI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Kondi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 00:03 ~Kondi

  No i się powtórzę.... blokada centrum Londynu, który jest wiecznie zablokowany nikomu tak nie przeszkadza, jak blokada sypialni miasteczka wschodniej Europy, którego szczytem możliwości jest jedna nitka metra, nie stanowiąca alternatywy, dla ruchu ulicznego. Dodajmy jeszcze ile razy w roku zamyka się Warszawę na rożne maratony, a ile razy Londyn, Berlin, czy NY.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 10:44 ~qwerty


  dipol~dipol

  Dziwne że temu właścicielowi nie przeszkadzają samochody, które jadą tam tysiącami dzień w dzień....
  TARANTULA ~TARANTULA

  - WŁAŚNIE CZEMU JUŻ DAWNO NIE ZABLOKOWAŁ TEJ DROGI???
  Dlatego panowie mundralińscy, że nawet jak jeżdżą tą drogą samochody, to moze sobie tam przechodzić. A jak teraz będą biegli, to samochody nie przejadą. Za trudne, zeby wasze móżdżki to ogarnęły?

 • da9u46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 10:41 ~da9u46

  Tak to guział dba o dobro mieszkańców ursynowa. Maraton przebiegajacy przez sypialnię i blokujący pół osiedla. Szacun.
  Ekspert od biegania się znalazł. Moze znowu kogoś będzie pouczał, jak ma biegać

 • elle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2013 09:59 ~elle

  A dlaczego na tej mapce zamiast ulicy Kiedacza jest Kledacza?

 • TARANTULA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 18:06 ~TARANTULA

  Pigmej~Pigmej

  Wystarczy zwołać mieszkańców osiedla, każdy z wiaderkiem wody i zrobić na wspomnianym dojeżdzie naprawdę błotne rozlewisko. To już przegięcie nie dosyć, że w ciągu dnia na Arbuzowej jest większy korek niż na Wilanowskiej to jeszcze ten maraton. Do kościoła nie będę mógł dojechać w niedziele :)


  - TO O KÓTREJ ZBIÓRKA??
  PS, DO KOŚCIOŁA SPACERKIEM MASZ BLISKO!! :P

 • Pigmej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 17:45 ~Pigmej

  Wystarczy zwołać mieszkańców osiedla, każdy z wiaderkiem wody i zrobić na wspomnianym dojeżdzie naprawdę błotne rozlewisko. To już przegięcie nie dosyć, że w ciągu dnia na Arbuzowej jest większy korek niż na Wilanowskiej to jeszcze ten maraton. Do kościoła nie będę mógł dojechać w niedziele :)

 • TARANTULA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 17:30 ~TARANTULA

  dipol~dipol

  Dziwne że temu właścicielowi nie przeszkadzają samochody, które jadą tam tysiącami dzień w dzień....

  - WŁAŚNIE CZEMU JUŻ DAWNO NIE ZABLOKOWAŁ TEJ DROGI???

 • kurka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 16:37 ~kurka

  uprawiam sport, ale tego już za wiele; ciągle jakieś maratony blokujące normalne funkcjonowanie - zdaje się że niektórzy organizatorzy to ludzie NADAKTYWNI takie dorosłe ADHD, pewnie organizowaliby co tydzień gdyby mogli, a pełnię satysfakcji osiągają gdy sterroryzują miasto dla osiągnięcia celu itd. druga sprawa, że tak reklamują się firmy i tym bardziej pałam niechęcią do takich pseudosportowych terrorystów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »