Informacje

26.07.2017 22:03 w sprawie sądów powszechnych

Manifestujący nie odpuszczają.
Protest przed Sądem Najwyższym

SERWISY:

W środę wieczorem przed Sądem Najwyższym w Warszawie odbył się kolejny protest przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Zebrani odśpiewali hymn, skandowali "Konstytucja!", "Wszyscy razem, pięści w górę, obalimy dyktaturę!", "Wolne sądy!" oraz "3 razy weto!". Protesty odbywają się także w innych miastach.

Mimo że prezydent Andrzej Duda zawetował w poniedziałek dwie ustawy przyjęte przed Sejm i Senat (dotyczące Sądu Najwyższego i KRS), protestujący nie odpuszczają. W środę wieczorem manifestowali na placu Krasińskich.

Marta Michalska z Komitetu Obrony Demokracji podkreśliła, że środowy "łańcuch światła" przed SN w Warszawie jest wydarzeniem bez udziału polityków i celebrytów.

- Jesteśmy my, świadomi obywatele, którzy przyszli tutaj zademonstrować wsparcie dla sędziów - mówiła. - Nie damy sobie odebrać wolności, jak widzę, mamy płomień wolności w sercach - dodała.

Jak relacjonuje nasz reporter. ludzie spotkali się jedynie przed Sądem Najwyższym. - Tam, gdzie manifestowali w poprzednich dniach, czyli przed siedzibą PiS, Pałacem Prezydenckim i Sejmem, dziś jest spokojnie - mówi Mateusz Szmelter.

Protestujący pojawili się nie tylko w Warszawie. Manifestujących zobaczymy również we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu czy Białymstoku.

Wcześniej "strajkowały" kobiety

Wcześniej przed siedzibami PiS w kraju protestował Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Przy Nowogrodzkiej w Warszawie, przy dźwiękach bębnów uczestnicy skandowali "My dziś wszyscy tu stoimy, państwo prawa obronimy!". Wyrażali też niezadowolenie z decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Uczestnicy trzymali plakaty z napisem "Konstytucja" oraz flagi biało-czerwone i unijne. Skandowali m.in. "To nie żart, sąd to nie jest domek z kart!", "Dudy decyzja to hipokryzja!", "Wolność, równość demokracja!".

Około 200 osób zgromadziło się w środę przed łódzkim biurem PiS. Wśród nich byli m.in. działacze KOD, ruchu Dziewuchy Dziewuchom, Inicjatywy Polskiej. Jak mówili, spotkali się pod hasłem "2 to nie 3". Dodawali, że nie ma zgody na ustawę o ustroju Sądów Powszechnych, która - ich zdaniem - pozwala na ręczne sterowanie sądami w Polsce.

Półgodzinna demonstracja przed katowicką siedzibą PiS zgromadziła około 30-40 osób. W proteście pod siedzibą PiS w Poznaniu wzięło udział około 30 osób. Zebrani skandowali m.in. "Andrzej, jeszcze masz szansę!", "Wolność, równość, demokracja!" i "Jarek niestety, ten rząd obalą kobiety!".

Protestują od tygodnia

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość trwają w Warszawie od tygodnia. Największy do tej pory odbył się w czwartek, przed Pałacem Prezydenckim. Według ratusza brało w nim udział około 50 tysięcy osób, według policji natomiast - 14 tysięcy.

Demonstracja odbyła się również w piątek, najpierw przed siedzibą Sądu Najwyższego na placu Krasińskich, a potem na Wiejskiej, przed parlamentem. Tam bowiem nad ustawą o Sądzie Najwyższym obradowali senatorzy. Po blisko piętnastogodzinnej debacie, przegłosowali ją bez poprawek chwilę przed 2. nad ranem.

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JaN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2018 19:45 ~JaN

  prof dr hab~prof dr hab

  Tak wygląda demontaż państwa prawa. Sadownictwo w Polsce jest bardzo dalekie od ideału, ale kaczyński i ziobro to są ostatnie osoby, które powinny się zabierać za jego naprawianie. PiS i kaczyński chcą 100% władzy dla siebie nie wiadomo w jakim celu. Należy ich powstrzymać, bo ich działania zakrawają na działania szaleńców.


  balbina powiedziała: raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy, SN orzeka o wyborach

 • Witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2017 11:23 ~Witek

  Przestańcie w końcu wyć i weście się za robotę. Moja sprawa 17 lat się ciągnie.

 • prof dr hab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 14:01 ~prof dr hab

  Tak wygląda demontaż państwa prawa. Sadownictwo w Polsce jest bardzo dalekie od ideału, ale kaczyński i ziobro to są ostatnie osoby, które powinny się zabierać za jego naprawianie. PiS i kaczyński chcą 100% władzy dla siebie nie wiadomo w jakim celu. Należy ich powstrzymać, bo ich działania zakrawają na działania szaleńców.

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 17:06 ~Dosia125


  Polski Patriota~Polski Patriota

  Bronić tej Kasty Wstyd i Żenada!
  bege~bege

  No fakt. Jak można ograniczać dobrą zmianę z Sadurskimi, Misiewiczami i Przyłebskimi. To trochę nie na miejscu. Ludzkie Pany czekają na swoje posady aby spełniać obowiązki dla swoich pryncypałów z Żoliborza a tu jakiś drugi sort śmie protestować. Jak tu nie wysłać policji i nie spacyfikować ich. No ale wtedy trzeba by było się do dyktatury przyznać. A tak mamy jakieś resztki nadziei.

  Jeszcze Piotrowicza (komunistycznego prokuratora) bym dołączyła do tych zasłużonych dobrej zmianie

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 16:33 ~kasia

  Kto za to płaci? Czego tak naprawdę chcecie?

 • ursusi6c5wi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 15:24 ~ursusi6c5wi

  no co to ma byc chca wojny domowej ,A pozamykac mi to całe towarzystwo!panie kaczynski na co pan czeka ,niech duda wyda dyspozycje o zakłócaniu porzadku póblicznego.

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 14:56 ~Greg

  Adwokat~Adwokat

  Widziałem, jak ci sami sędziowie, którzy dawali wyroki pięciu lat więzienia działaczom Solidarności w latach 80., bronili oligarchów i postkomunistycznego systemu w latach 90. i po roku 2000.


  gdzie to wiedziałeś? W TV?

 • Szwarc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 13:20 ~Szwarc

  Są na wcześniejszych emeryturach , nie maja co robić to protestują choć nie wiedzą o co.

 • Adwokat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 12:00 ~Adwokat

  Widziałem, jak ci sami sędziowie, którzy dawali wyroki pięciu lat więzienia działaczom Solidarności w latach 80., bronili oligarchów i postkomunistycznego systemu w latach 90. i po roku 2000.

 • sdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 11:38 ~sdd

  lopez760~lopez760

  Brawo protestować jak najdłużej bo jest o co, A Ci co się burza jak można długo ano można bardzo długo i to nie jest opozycja histeryczna jak to gada Kukiz 15 a ludzie zwykli którzy rozum swój mają i pojmuje co to jest dyktatura. Precz z Kaczewara!!!


  swój rozum :D haha, wyłącz tvn i odłóż wyborczą, dopiero dowiesz się co to znaczy swój rozum.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »