Informacje

04.07.2018 10:38 poranne manifestacje

Manifestacja w obronie sądów przed Pałacem Prezydenckim

SERWISY:


Przeciwnicy zmian w sądownictwie od rana protestowali przy Sądzie Najwyższym. Skandowali: "wolne sądy" i "konstytucja". Później przeszli przed Pałac Prezydencki.

Około godziny 9 manifestujący (sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, muszą przejść w stan spoczynku) przeszli z placu Krasińskich ulicą Długą na Stare Miasto. Później dotarli przed Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu.

Tam manifestowali z flagami i transparentami. Policja poinformowała około godziny 10.30, że protest już się zakończył. Gdy trwał, wyłączone z ruchu były Krakowskie Przedmieście i Miodowa Autobusy linii 116, 128, 175 178, 180, 222, 503, 518 kierowane były na objazdy.

Protest przy sądzie

W środę rano protestujący zebrali się z kolei na tyłach gmachu sądu przy placu Krasińskich. Jak podaje policja, w kulminacyjnym momencie w manifestacji uczestniczyło około 1500 osób.

- Około ósmej sędziowie przychodzą do pracy, ale część protestujących już jest przed Sądem Najwyższym. Kilkoro z tych ludzi zdecydowało się nawet nocować przed sądem, widzieliśmy tych, którzy zwijali karimaty i śpiwory. Przenieśli się z placu Krasińskich przed wjazd do Sądu Najwyższego - relacjonowała w środę rano Agnieszka Veljković, reporterka TVN24.

Zebrani przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Łapy precz od SN", "Konstytucja". Mają też biało-czerwone flagi.  O godzinie 8 na miejscu zjawił się profesor Adam Strzembosz. "Dziękujemy" - skandowali zebrani.

Kilkanaście minut później pojawiła się tam Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes SN. By dotrzeć do budynku, przeszła przez zgromadzony przed nim tłum. Kilkoro protestujących wręczyło jej białe róże. Manifestujący przywitali ją brawami, skandowali też: "sędziowie są nieusuwalni", "konstytucja" i "wolne sądy".

Wśród protestujących są też posłowie: Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej i Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Później manifestujący przenieśli się bezpośrednio na plac Krasińskich.

Podobne protesty odbyły się też w poniedziałek i wtorek wieczorem.

Spotkanie Gersdorf z prezydentem

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Po spotkaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku". Jak dodał, "nie spodziewa się, żeby profesor Małgorzata Gersdorf przyszła w środę do pracy w Sądzie Najwyższym". Zaznaczył, że od środy Sądem Najwyższym kieruje sędzia Józef Iwulski.

Rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski, przekazał na konferencji prasowej, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego ma być w środę w pracy. - Desygnowałam pana sędziego Józefa Iwulskiego do wykonywania obowiązków w trakcie mojej nieobecności, ponieważ zamierzam iść na urlop - zaznaczyła we wtorek.

Ustawa o sędziach

W Sądzie Najwyższym 3 lipca jest 73 sędziów, z których 27 ukończyło 65. rok życia.

Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów. Oświadczenia te mają różną treść. Jak podawano, w dziewięciu przypadkach jako podstawę prawną podano ustawę o SN z 8 grudnia 2017 r., w siedmiu zaś sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta o dalsze zajmowanie stanowiska sędziego i funkcji prezesa SN.

Przyjęta przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym głosi, że "jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN". W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę, która głosi, że sędzia Gersdorf pozostaje, zgodnie z Konstytucją RP, Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku.

TAK WYGLĄDAŁY PROTESTY W SPRAWIE SĄDÓW WE WTOREK:

kk/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bronco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:40 ~bronco


  Mariusz 33 wawa~Mariusz 33 wawa
  Jak chca odzyskać sady jak do tej pory mieli (POWSKIE, POSTKOMUNISTYCZNE) to musza wygrać wybory i tyle. A teksty "w obronie sadów i praworzadności?" hahaha to jak jest PO to jest praworządność a jak PiS to nie ma??? Kretynizm który ludzie widzą. Nawet jak ja nie jstem zwolennikiem PiSu to szanuje wybór polaków i mają mandat więc widząc zachowanie tych którzy protestują raczej przestaje ich popierać... koryto....
  stonka~stonka

  Którzy to Polacy (z wielkiej litery) dali PiSowi przyzwolenie na zawłaszczenie przez partię polityczną władzy sądowniczej? Którzy to Polacy dali przyzwolenie na łamanie Konstytucji gdzie jest jasno wpisana niezależność władzy sądowniczej? Dajesz zgodę PiSowi i wszystkim kolejnym partiom na gwałcenie porządku prawnego, czyli zwycięzca bierze wszystko? Prawodawstwo, wykonawczą władzę i sądy?


  jak ustawę uchwalicie to sobie odwołacie. Ale tymczasem i jeszcze pewnie dłuuuugo nie możecie nawet uchwalić ilu was jest w opozycji.

 • bronco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:39 ~bronco  WOLNY I NIEPODLEGŁY~WOLNY I NIEPODLEGŁY

  ŻENADA TE WSZYSTKIE MANIFESTACJE!!!
  KONIEC STAREGO SYSTEMU, KOLESIOSTWA I OŚMIORNICZEK JUŻ NADSZEDŁ.. CZAS SIĘ POGODZIĆ.
  gość~gość

  A miesięcznice Ci nie przeszkadzały bo wtedy to były co miesięczne manifestacje kolesiostwa jednej opcji i ośmiorniczek, które dorwały się do władzy i pod publiczkę truptały za Prezesem i robiły smutne bogobojne miny...
  Schody schody~Schody schody

  A teraz robią to samo pod paskudnym pomnikiem schodów, szpecącym kiedyś najładniejszy plac w Warszawie.


  zawłaszczają to sądy władzę prawodawczą strugając prawo z banan tak jak SN w spr. męczennicy sawickiej wymyślając zasadę zatrutego owocu z zatrutego drzewa której żaden przepis nie stanowił w czasie orzekania w sprawie. I to co robił wtedy SN sądy niższych instancji robią codziennie tysiącom Polaków. Ryba psuje się od głowy i dlatego łeb zostanie zdjęty, czy to się farmazonom podoba czy nie.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:32 ~gość

  wkurzony~wkurzony

  Śmieszna manifestacja - Jest tak mało ludzi że szkoda cokolwiek pisać o tym zlocie emerytów.
  Ustawa i tak weszła w życie więc protesty tej garstki ludzi są tylko śmieszne i żałosne.

  Śmieszny to Ty jesteś nazywając tych ludzi protestujących w wielu Polskich miastach zlotem emerytów. Przyjrzyj się dobrze i zobaczysz, że są tam ludzie w każdym wieku, a jeśli są starsi jak piszesz to tylko świadczy o tym, że ludzie którzy doświadczyli w jakimś stopniu komuny będąc wtedy dziećmi lub młodymi ludźmi bo ich wiek tak ich plasuje wiedzą czym to pachnie i nie chcą tego dla swoich dzieci i wnuków.
  Nie obrażaj starszych bo sam kiedyś taki będziesz, a szacunek dla takich osób wynosi się z domu poprzez dobre wychowanie i zasady.

 • bronco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 21:18 ~bronco  Rzecznik~Rzecznik

  Rzecznik PO: Przyjęlibyśmy każdą liczbę imigrantów.
  Liczba~Liczba

  Ja pamiętam, że była mowa o dwóch tysiącach. A pamięć mam dobrą.
  Wawka~Wawka

  A Kopacz zobowiązała się do przyjęcia 7000 i możliwości karania za każdego nieprzyjętego karą w wysokości 250 000 euro.


  I wszystkie te potęgi rozleciały się w pył - vide np. imperium romanum przyjmujące wędrujące ludy

 • s8ka86

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 20:03 ~s8ka86
  Rzecznik~Rzecznik

  Rzecznik PO: Przyjęlibyśmy każdą liczbę imigrantów.
  Liczba~Liczba

  Ja pamiętam, że była mowa o dwóch tysiącach. A pamięć mam dobrą.
  Wawka~Wawka

  A Kopacz zobowiązała się do przyjęcia 7000 i możliwości karania za każdego nieprzyjętego karą w wysokości 250 000 euro.
  waws~waws

  Ja się nie boje imigrantów, całe życie mieszkałem w pobliżu rożnych nacji czy innych religii. Więc niech przyjeżdżają. Już dzisiaj jest mnóstwo osób ze wschodu którzy pracują w różnych miejscach. Na imigrantach zbudowaną większość potęg gospodarczych, a nie na narodowych fobiach i faszystowskich poglądach.


  Wbrew uparcie głoszonym lewicowym ideałom ludzie nie są identyczni. Imigranci z Ukrainy przyjeżdżają (przynajmniej w zdecydowanej większości) pracować i uczciwie zarabiać pieniądze. Oczywiście zdarzają się wśród nich oszuści i złodzieje czy chociażby degeneraci rozbijający się po pijanemu samochodami po mieście i takich należy przykładnie karać po czym bezwzględnie deportować.

  Wśród emigrantów z Bliskiego Wschodu i z Afryki niestety większość jest takich którzy zamierzają żyć z zasiłków na koszt bogatych zachodnich społeczeństw. Jest to w znacznej mierze także winą rządów tych państw które stworzyły ku temu odpowiednie warunki, ale nie ma żadnego powodu ażebyśmy my mieli powielać ich błędy.

 • uyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 18:52 ~uyt

  mam nadzieję, że "prawnik"-prezydent odpowie przed trybunałem

 • Wojciech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 18:42 ~Wojciech

  Nie wolno być sędzią we własnej sprawie. A w Polsce Sąd może orzekać również we własnej sprawie. Nie powinien tego robić.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 18:14 ~wkurzony

  Śmieszna manifestacja - Jest tak mało ludzi że szkoda cokolwiek pisać o tym zlocie emerytów.
  Ustawa i tak weszła w życie więc protesty tej garstki ludzi są tylko śmieszne i żałosne.

 • Mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 16:58 ~Mat

  Wolnosc po TVNowsku, widze ze nie wszystkie komentarze sa publikowane. Pewnie dlatego, ze nieprzychylne, zalosne

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 16:22 ~waws  Rzecznik~Rzecznik

  Rzecznik PO: Przyjęlibyśmy każdą liczbę imigrantów.
  Liczba~Liczba

  Ja pamiętam, że była mowa o dwóch tysiącach. A pamięć mam dobrą.
  Wawka~Wawka

  A Kopacz zobowiązała się do przyjęcia 7000 i możliwości karania za każdego nieprzyjętego karą w wysokości 250 000 euro.

  Ja się nie boje imigrantów, całe życie mieszkałem w pobliżu rożnych nacji czy innych religii. Więc niech przyjeżdżają. Już dzisiaj jest mnóstwo osób ze wschodu którzy pracują w różnych miejscach. Na imigrantach zbudowaną większość potęg gospodarczych, a nie na narodowych fobiach i faszystowskich poglądach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »