Informacje

13.12.2011 01:04 kilkaset osób wspomina stan wojenny

Manifestacja przed domem Jaruzelskiego

SERWISY:

Przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w nocy z poniedziałku na wtorek zgromadziło się około 1000 osób. "Znajdzie się cela dla Jaruzela", "Precz z komuną", "Chodźcie z nami, dziś nie biją" - krzyczeli manifestanci i bili w bębny.  Przed godz. 1.00 w nocy demonstranci zaczęli się rozchodzić.

Przy ul. Ikara do późnej nocy rozbrzmiewała muzyka rockowa i pieśni patriotyczne. Były też polskie flagi, oświetlony lampkami krzyż i koksownik.

Młodzież, kombatanci , rodziny z dziećmi

Przed domem Wojciecha Jaruzelskiego byli zarówno ci, którzy wyruszyli z placu Konstytucji, jak i uczestnicy popołudniowego marszu z Krakowskiego Przedmieścia.   

Największa grupa manifestsntów na ul. Ikara przyszła z  placu Konstytucji. W gronie kilkuset osób byli kombatanci, Młodzież Wszechpolska i rodziny z dziećmi. - Na czele pochodu widzę twarze znane z obrony krzyża przed pałacem prezydenckim - relacjonował około godz. 21.30 Bartek Andrejuk, reporter tvnwarszawa.pl. Uczestnicy manifestacji mieli flagi i transparenty. Przed dom Jaruzelskiego dotarli po godz 23.00. Na czas ich przemarszu policja zamknęła ul. Puławską  na wysokości ul. Ikara.

Najpierw koncerty

Wcześniej na placu Konstytucji, odbyły koncerty zespołu Kryzys i Fabryka,  były przerywane przemówieniami organizatorów Dnia Pamięci. Atmosfera była podniosła, patriotyczna. - Wśród zgromadzonych są zarówno starsi ludzie, jak i rodziny z małymi dziećmi - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl.

W Komitecie Honorowym Dnia Pamięci byli organizatorzy Marszu Niepodległości (szefowie Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Wolności). Uczestnicy marszu protestują przeciwko - jak to określono - "nobilitowaniu członków junty milicyjno-wojskowej przez rządzącą formację polityczną".

Solidarni z Solidarnością

Około godz 17.00  ponad 100 związkowców z mazowieckiej Solidarności przeszło z Krakowskiego Przedmieścia na pl. Piłsudskiego. Zapalali znicze pod krzyżem, złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

O godz. 18.45 odbyła się msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli, zakończyła się zorganizowanym przez "Solidarnych 2010" koncertem "Reqiuem dla niepokonanych". Po nim Solidarność okęgu Mazowsze poprowadziła uczestników przed dom gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

We wtorek marsz

Zgromadzenia poniedziałkowe zapoczątkowały obchody 30 rocznicy wybuchu stanu wojennego. Marsz Niepodległości i Solidarności organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość ruszy we wtorek 13 grudnia o godz. 18.00 z placu Trzech Krzyży. Alejami Ujazdowskimi przejdzie przed pomnik Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.

Inicjatywa PiS jest niezależna od corocznych protestów przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

13 GRUDNIA - UTRUDNIENIA W RUCHU I PARKOWANIU:

W godz. 17.00-19.30 – pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie

Podczas pikiet utrudnień muszą spodziewać się również pasażerowie komunikacji miejskiej. Gdy okaże się, że manifestanci uniemożliwiają przejazd, to autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe.

CZYTAJ O MOŻLIWYCH ZMIANACH W KURSOWANIU LINII AUTOBUSOWYCH

Stan wojenny

13 grudnia mija 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W 1981 r. o godz. 6 rano polskie radio i telewizja nadały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca roku następnego, po 586 dniach został zniesiony.

bako/roody//mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2011 09:54 ~jul

  "Przez lata linią obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego i zwolenników wprowadzenia stanu wojennego była teza o grożącej Polsce interwencji Związku Radzieckiego na podobieństwo tej, która miała miejsce w Czechosłowacji w 1968 roku. Nie inaczej było i w tym roku, gdy Jaruzelski pisząc list okolicznościowy wspomniał o "zagrożeniach zewnętrznych". Tymczasem z ujawnianych radzieckich dokumentów wyłania się obraz zupełnie przeciwny. Wynika z nich, że interwencja w Polsce przez władze ZSRR nie była brana pod uwagę. - Polscy przywódcy wspominają o pomocy zbrojnej ze strony bratnich krajów. Jednak my powinniśmy twardo trzymać się swojej linii - nie wprowadzać do Polski naszych wojsk - mówił szef KGB Jurij Andropow 29 października 1981 r."

 • terefere

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 21:32 ~terefere

  ~klod - ruscy do dzis stoją po swojej stronie granicy. Nie ma w tym niczego strasznego.

 • klod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 22:00 ~klod

  Mieszkaliśmy wtedy w Chełmie a mój ojciec był w wojskach ochrony pogranicza. Opowiadał że nigdy nie bał się jak wtedy. Ruscy stali po swojej stronie granicy i każdy to wiedział.

 • rocznik1957, zawsze bezpartyjny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 15:55 ~rocznik195…

  Wszyscy tam co niby manifestują?Swoją głupotę,chamstwo,nienawiść-większość to pewnie polscy katolicy,nie wiedzący co to,kto chrześcijanin.Poozdrawiam w Adwencie!!!!!!!!!!!!!!

 • hkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 15:53 ~hkm

  @alf
  Znajomość historii nie wymaga braku szacunku dla innych. A takie obcesowe niby informowanie, czy tam zmuszanie ludzi, żeby poznali hisotrię to nic innego jak brak szacunku. Jeżeli już koniecznie ktoś chce zmuszać kogoś do poznania historii to można to zrobić w cywilizowany, kulturalny i ciekawy sposób. Ale w tym przypadku ewidentnie chodziło o zrobienie kolejnej burdy i paraliż miasta.

 • alf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 14:15 ~alf

  @hkm
  Nie mam nic przeciwko "normalnym, spokojnym ludziom", którzy chcą patrzeć w przyszłość. Ale kiepską tę przyszłość zbudują traktując wydarzenia sprzed 30 lat jedynie jako "błotko", w którym nie należy się taplać. Pamięć o wydarzeniach, kiedy władza wypowiedziała wojnę własnym obywatelom i kilkudziesięciu z nich zabiła to część naszej tożsamości. I potrzebujemy takich narwańców jak organizatorzy i uczestnicy tych obchodów, żeby cała "normalna" reszta zastanowiła się nad historią i wyciągnęła wnioski.

 • scandinavus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 13:49 ~scandinavus

  Za Jaruzelskiego władze miała PZPR(POlska Zjednoczona Partia Robotnicza),teraz zaś rządzi PZPO- Pseudopolska Złajdaczona Platforma Oligarchiczna.PZPR dbała o interesy sowietów ,PZPO dba o interesy innych nacji, tylko nie Polaków. Nie trzeba dzis stanu wojennego,zeby ginęli ludzie,wystarczy terror ekonomiczny i ludzie sami ze soba kończa,tak ja matka i córka,które powiesiły się na kratach koscielnego okna.Smierc ksiedza Popiełuszki,smierc górników z Wujka była nadaremna,i została sprofanowana przez tych,którzy zdradzili idee sierpniowej Solidarnosci i sławne 21 postulatów .Nawet za tzw. komuny człowiek i jego zycie znaczyło wiecej niż dziś .

 • iks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 13:30 ~iks

  Szkoda tylko, że Jaruzelskiego nigdy w tej willi w grudniu nie ma, a ja co roku (mieszkam 50 m dalej) muszę wysłuchiwac tych burd do drugiej w nocy, a do pracy rano musze wstać.

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 13:23 ~ela

  Na cmentarz tez pójdą za nim znicze palić -chociaz tam to bedzie normalne.Kto stoi pod domem- małolaty dla bajeru żeby póżniej powiedzie byłem pod domem Jaruzelskiego obciach.Czesto nie znają nawet daty wprowadzenia stanu ale do zadym pierwsi.

 • KIM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2011 13:00 ~KIM

  BARDZO CIEKAWY WYWIAD
  http://www.portal.arcana.pl/Najbardziej-pomijany-efekt-stanu-wojennego-to-zlamanie-polakow-pod-wzgledem-moralnym-ktore-przetrwalo-do-dzisiaj-rozmowa-z-dr-jaroslawem-szarkiem-w-przeddzien-30-rocznicy-stanu-wojennego,1940.html

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »