Informacje

23.02.2014 17:36 SOLIDARNI Z MAJDANEM

Manifestacja poparcia dla Ukrainy. Tłum wygwizdał ambasadora

SERWISY:


Co najmniej kilkaset osób zebrało się na placu Zamkowym, by manifestować swoje wsparcie dla Ukrainy. Potem ruszyli w kierunku ambasady naszego wschodniego sąsiada. Gdy do protestujących wyszedł ambasador, rozległy się gwizdy i okrzyki "Hańba, hańba", "Precz z Warszawy". W niedzielę odbyła się także msza w intencji Ukrainy z udziałem prezydenta Polski.

- Jest ok. 400 osób. Powiewają ukraińskie flagi, rozłożono też jedną dużą. Zaczęły się przemowy - relacjonował po godz. 13 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. Z upływem czasu, ludzi przybywało.

Wyrazić solidarność

Wśród manifestujących było wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy, biało-czerwonymi flagami Polski oraz flagami Unii Europejskiej. Trzymali transparenty z hasłami: "Wsparcie polskich serc owocuje wdzięcznością Ukrainy"; skandowali "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa".

Pod Kolumną Zygmunta grupa młodych ludzi ustawiła się w szeregu, trzymając dużego formatu zdjęcia obrazujące m.in. przebieg protestów na kijowskim Majdanie.

Ukraińcy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że przyszli na demonstrację, aby wyrazić swoją solidarność z protestującymi mieszkańcami Kijowa oraz innych ukraińskich miast. Podkreślali, że w sprawę integracji Ukrainy z UE zaangażowali się nie tylko polscy politycy, ale także wielu zwykłych Polaków.

- Już kolejny raz w ciągu trzech miesięcy idziemy pod ambasadę, aby zaprotestować przeciwko przemocy oraz żeby wesprzeć demonstrantów z Majdanu - powiedziała PAP Olga, młoda Ukrainka studiująca w Warszawie.

Odczytali nazwiska poległych

Około 14.00 manifestacja ruszyła w stronę ambasady Ukrainy. - Zablokowana została al. Szucha. Jest około 600 osób - mówił o 16.00 Tomasz Zieliński.

Przed budynkiem ambasadą zapalono znicze i złożono kwiaty. Odśpiewano ukraiński hymn oraz odczytano nazwiska osób, które w ostatnich dniach zginęły w Kijowie. Uczczono ich minutą ciszy. Czytano także wiersze ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki.

Gdy do protestujących wyszedł Ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, rozległy się gwizdy, a tłum wznosił okrzyki: "Hańba, hańba" oraz "Precz z Warszawy". Przy gmachu ambasady ktoś wywiesił transparent: "Zbrodniczy reżim Janukowycza, tak jak wcześniej komunistyczny reżim Jaruzelskiego, morduje własny naród!".

"Pomóżmy im w ich walce"

Przed manifestacją organizatorzy wiecu przypominali, że chcą być razem z Ukraińcami. O tym, jak ważne jest to poparcie dla protestujących na Ukrainie, pisał też jeden z naszych czytelników.

"Tak się składa, że 13 grudnia 1981 byłem we Francji. W godzinach rannych poraziła mnie i moich bliskich wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Bardzo mnie zdziwiła reakcja mieszkańców Paryża na tę wiadomość. Już w godzinach popołudniowych przed ambasadą Polską zgromadziło się kilka tysięcy osób (w większości byli to Francuzi) protestujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce i manifestujących poparcie dla "SOLIDARNOŚCI". Kilka dni późnej w marszu Solidarności z Polakami wzięło udział ponad sto tysięcy osób, a pochód przetoczył się głównymi ulicami stolicy Francji" - wspomina pan Wojciech, który napisał do redakcji tvnwarszawa.pl.

"Nie zapominajmy jak było 1981, nie zapominajmy, że mimo zimy i nienajlepszej pogody ludziom w innych krajach chciało się wyjść na ulicę i zademonstrować swoje poparcie dla naszego narodu, naszej wolności i demokracji. Dzisiaj nasi sąsiedzi, Ukraina, znajdują się w podobnej sytuacji jak Polska ponad 30 lat temu. Pomóżmy im w ich walce, każdy w miarę swoich możliwości i pokażmy swoje poparcie" - dodał w mailu przesłanym na warszawa@tvn.pl.

Modlitwa o pokój

W niedzielę odbyła się też msza w intencji Ukrainy odprawionej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim Polakom za wyrazy solidarności z narodem ukraińskim w czasie ostatnich dramatycznych wydarzeń w tym kraju.

Jednocześnie podkreślił, że "w przelanej krwi ukraińskiej możemy znaleźć zasiew czegoś dobrego". We mszy św. oprócz Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką uczestniczył też ambasador Ukrainy Markjan Malski.

"Braterstwo w żałobie"

Wyraził przekonanie, że taka msza dziękczynienia za dobry los Ukrainy, za dobrą przyszłość Ukrainy, za jej szansę znalezienia się w tym samym projekcie politycznym, w którym my jesteśmy w ramach integrującej się Europy, to także wspaniała perspektywa braterstwa polsko-ukraińskiego. - Dzisiaj to braterstwo pokazujemy w żałobie, pokazujemy w ramach solidarności w sytuacji dramatycznej Ukrainy - mówił prezydent do licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy.

Komorowski wyraził przekonanie, że prędzej czy później będziemy mogli cieszyć się "dobrymi relacjami, braterstwem polsko-ukraińskim w ramach tej samej drogi ku światu demokracji, ku światu integrującej się Europy".

- Chciałbym dzisiaj, wspominając, ogarniając myślą i modlitwą te dramatyczne ofiary, ludzi, którzy zginęli za taką właśnie przyszłość Ukrainy na Majdanie, że to także jest daleko idące zobowiązanie dla nas wszystkich. Trzeba pamiętać, że przecież ci ludzi ginęli dlatego, że znaleźli się w Euromajdanie, domagając się prawa narodu ukraińskiego do określania swej przyszłości w ramach zbliżania się ze światem zachodnim, z wartościami świata zachodniego, z normami świata zachodniego - podkreślił Komorowski.

Determinacja narodu

Wyraził jednocześnie nadzieję, że dzisiejsze pochylenie się w Polsce i na Ukrainie nad ofiarami Euromajdanu stanowi zobowiązanie na dzisiaj i na przyszłość "do konsekwentnego działania, odważnego działania na rzecz zbudowania szans dla Ukrainy, właśnie szans europejskich". Dodał, że to wymaga w dalszym ciągu wielkiej odwagi - takiej, jaką wykazał naród ukraiński na Majdanie. To wymaga - jak mówił - "daleko idącej determinacji we wdrażaniu trudnych zmian, trudnych reform, a jednocześnie wymaga to wielkiej mądrości przywódców ukraińskich".

Zdaniem prezydenta jest to także zobowiązanie dla nas wszystkich tutaj w Polsce i w Europie "do podtrzymywania determinacji narodu ukraińskiego i jego przywódców w podążaniu drogą ku światu zachodniemu".

Prezydent życzył przezwyciężenia złego losu ukraińskiego i budowy dobrego, europejskiego i połączonego braterstwem z Polską przyszłego losu naszych sąsiadów.

Biskup Rafał Markowski podkreślił w homilii, że "nie ma takiego porządku, nie ma takiej hierarchii wartości, która pozwalałaby drugiemu człowiekowi odbierać życie". - Wartości mają służyć człowiekowi, nie odwrotnie. Jeżeli bowiem cokolwiek stoi ponad życiem wtedy hierarchia wartości może stać się ideologią bezduszną, która niszczy i zabija - mówił biskup Markowski. Jak ocenił, musimy pamiętać o tym, że ze względu na to, jaki mamy stosunek do Boga, człowiek poszukując wartości, tworząc pewien porządek świata musi pamiętać, że po Bogu jest on największą wartością.

W SOBOTĘ RANNYCH UKRAIŃCÓW, KTÓRZY TRAFILI DO WARSZAWSKIEGO SZPITALA ODWIEDZIŁA PIERWSZA DAMA:


roody,PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • goska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 18:29 ~goska

  czemu nikt nie wciąga do gry Chin?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 20:12 ~nick

  Polsat, 24-02-2014. Prowadząca wiadomośdi opowiada coś o Majdanie. W okienku po lewej niebieska flaga z żółtym tryzubem. W tle twarze bojowników. Paranoja.

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 19:09 ~paweł

  Za parę lat ta nowa demokratyczna władza banderowska upomni się o Przemyśl,Podlasie...A Polacy idioci wspierają ich na swoją zgubę.Co z tego ,że mineło 70 lat od rzezi na Wołyniu? Wspieracie dokładnie tych samych ludzi którzy spią polskich pościelach i jadają z polskich zastaw stołowych zrabowanych podczas mordów na Wołyniu.W miejscu gdzie były polskie miejscowosci stawiają pomniki ku czci bohaterskiej UPA która "zlikwidowała w tym miejscu gniazdo oporu polskiego okupanta".Pogratulować głupoty...

 • Polak Mały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 17:03 ~Polak Mały

  Kto się banderowcem z OUN UPA urodzi kanarkiem nie zdechnie.
  A rząd PO ich popiera...

 • sikorski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 16:07 ~sikorski

  Wrrr~Wrrr

  Smutne, że oszołomy organizują marsze solidarności z PostUPOwcami a to, że na Litwie Polacy są gnębieni nikogo wydaje się nie obchodzić.

  TRAFNE SPOSTZREZENIE

 • zizi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 13:21 ~zizi

  cytat z jednego z portali
  „…Witalij Kliczko został wygwizdany przez Majdan, a przywódca Prawego Sektora Dmytro Jarosz, powitany owacjami…”

  Dmytro Jarosz - współzałożyciel i przewodniczący (komendant) Wszechukraińskiej Organizacji "Tryzub" im. Stepana Bandery
  Czyli rzadzić będą banderowcy UPA.

  A Polacy ich popierają...żal

 • Wrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 12:32 ~Wrrr

  Smutne, że oszołomy organizują marsze solidarności z PostUPOwcami a to, że na Litwie Polacy są gnębieni nikogo wydaje się nie obchodzić.

 • Rew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 12:29 ~Rew

  zażenowana ~zażenowana

  Przypominanie zdarzeń sprzed 70 lat i obarczanie za nie winą młodych Ukraińców to dowód na ksenofobię autora tych żałosnych wpisów. Zgodnie z takim podejściem powinniśmy także nienawidzić Niemców, Szwedów (za potop szwedzki), Turków, Tatarów, że o Rosjanach nie wspomnę... Ukraińcy mają prawo do swojego wolnego i demokratycznego kraju, bez skorumpowanego prezydenta i bandy oligarchów.  Tylko, że Ci Ukraińcy szczycą się ludźmi, którzy brali udział w tych wydarzeniach:)

  Twierdzenie, że po przewrocie nagle kraj się stanie demokratyczny to naiwność. Każda rewolucja zżera swoje dzieci.

 • wefrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 12:18 ~wefrw


  wawa~wawa

  A ten wiec jest zalegalizowany ? Nie wydaje mi się !! Na zgodę ratusza czeka się ok. 3 tygodni.A oni skąd wiedzieli co się stanie na Majdanie ??
  Legalista~Legalista


  Nie ma czegoś takiego jak "pozwolenie". Zgłaszasz zgromadzenie publiczne i najwyżej władze mogą się nie zgodzić, jeśli zagrożone jest bezpieczeństwo publiczne. Te 3 tygodnie to chyba z czapki wyjąłeś...

  A na marginesie: ci protestujący to chyba słabo śledzą rozwój wydarzeń. Ambasador Ukrainy w Polsce od samego początku sugerował swoimi wypowiedziami po której stronie stoi... Aż się sam dziwiłem, że go nie usunęli ze stanowiska.


  Bo to oszołomy.

 • Jędrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 11:45 ~Jędrzej

  zażenowana ~zażenowana

  Przypominanie zdarzeń sprzed 70 lat i obarczanie za nie winą młodych Ukraińców to dowód na ksenofobię autora tych żałosnych wpisów. Zgodnie z takim podejściem powinniśmy także nienawidzić Niemców, Szwedów (za potop szwedzki), Turków, Tatarów, że o Rosjanach nie wspomnę... Ukraińcy mają prawo do swojego wolnego i demokratycznego kraju, bez skorumpowanego prezydenta i bandy oligarchów.


  Przecież Polacy Rosjan nienawidzą, mało to komentarzy typu "wyrwać Ukrainę z łap Kremla?"

  Pytam więc, w czym są gorsi Rosjanie od Ukraińców z majdanu, nacjonalistycznych zadymiarzy, zwolenników zbrodniczej UPA-OUN ?

  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/114108,dekretu-o-banderze-nie-da-sie-uniewaznic.html

  Wobec powyższego, za co tak ganiacie tego Janukowycza? Za to, że chciał i unieważnił dekret o Banderze? Wolicie popierać nacjonalistycznych wywrotowców spod znaku UPA-OUN? Puknijcie się w swoje puste łby.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »