Informacje

09.03.2014 17:35 marsz przez centrum

Manifa przeszła przez centrum. "Bez incydentów"

SERWISY:

W niedzielę po południu uczestnicy Manify przeszli przez centrum Warszawy przed Sejm. Były utrudnienia w ruchu. W marszu wzięło udział kilka tysięcy osób.

W tym roku Manifa koncentrowała się na edukacji równościowej, ponieważ - według organizatorek - równość jest podstawowym prawem i elementarną potrzebą każdego człowieka, a edukacja równościowa pomaga budować wzajemny szacunek, eliminować przemoc w domu oraz gwarantuje większą sprawiedliwość w pracy.

- Nie ma prawdziwej równości bez rzetelnej edukacji seksualnej opartej na informacjach naukowych, uczącej asertywności i komunikacji w związkach" - przekonywała Alina Synakiewicz z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton.

Dodała, że nie można zostawiać młodzieży samej sobie. "Edukacja seksualna dla wszystkich" - apelowała.

Przyszły całe rodziny

Manifa rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, a zakończyła przed Sejmem. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób - kobiety, mężczyźni, całe rodziny z dziećmi, wśród maszerujących było wiele rowerów, wózków dziecięcych, a nawet psów.

W manifestacji uczestniczyli jak co roku przedstawiciele środowisk feministycznych, równościowych, organizacji pozarządowych, a także politycy.

Porządku pilnowali, oprócz policjantów, wolontariusze w odblaskowych kamizelkach z napisem "Gendermeria".

XV manifa

Warszawską Manifę co roku organizuje Porozumienie Kobiet 8 Marca - nieformalna grupa kobiet, zawiązana w lutym 2000 r., by reagować na rażące przypadki dyskryminacji kobiet.

Każda Manifa jest poświęcona innemu problemowi społecznemu kobiet.

Tak relacjonowaliśmy utrudnienia:

14.15

Nawet 4000 osób wzięło udział w tegorocznej Manifie - to nieoficjalne szacunki służb.

Jak informuje stołeczna policja, marsz przebiegał bez incydentów i po 14.00 jego uczestnicy zaczęli się rozchodzić sprzed Sejmu.

14:08

Posłuchaj wypowiedzi organizatorek Manify:

14.05

Uczestnicy Manify dotarli przed Sejm. Obecnie utrudnienia są już tylko na ulicy Wiejskiej.

13.50

Przypominamy o zmianach w komunikacji.

>> SZCZEGÓŁY ZMIAN NA STRONIE ZTM <<

Zakończenie  przemarszu przewidziane jest na godz. ok. 15:00.

13.45

Na Manifie pojawiło się nawiązanie do protestów grupy Pussy Riot:

13:42

Al. Jerozolimskie i Marszałkowska są już przejezdne. Manifa przechodzi przez Plac Trzech Krzyży w kierunku ulicy Wiejskiej i dalej przed Sejm.

13.35

Na Manifie pojawiły się też transparenty przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną:

13:18

Uczestnicy Manify zbliżają się do Nowego Światu. Al. Jerozolimskie są nieprzejezdne od ronda Dmowskiego w kierunku mostu Poniatowskiego. - Ruch w przeciwnym kierunku odbywa się płynnie - informuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

13:06

Manifa przechodzi przez rondo Dmowskiego.

Samochody jadące Al. Jerozolimskimi w kierunku Centralnego policja kieruje na ulicę Marszałkowską.

13.00

Zamknięta jest Marszałkowska od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego - jezdnia w kier. placu Konstytucji.

Utrudnienia są też na samym rondzie Dmowskiego.


12:57

W tym roku Wielka Manifa Warszawska koncentruje się na edukacji równościowej, ponieważ - jak przekonują organizatorki - równość jest podstawowym prawem i elementarną potrzebą każdego człowieka, a edukacja równościowa pomaga budować wzajemny szacunek, eliminować przemoc w domu oraz gwarantuje większą sprawiedliwość w pracy. Według organizatorek polska szkoła wciąż podtrzymuje stereotypy dotyczące płci, nie zapewnia rzetelnej wiedzy o budowaniu zdrowych relacji i związków, a kobiety i dziewczynki wciąż doświadczają dyskryminacji w szkole, w domu i w pracy.

Uczestnicy Manify będą się upominać także o ratyfikację Konwencji Rady Europy o zwalczaniu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

12:52

Jak informuje reporter tvnwarszawa.pl uczestnicy Manify ruszyli z Placu Defilad. Policja planuje zamknąć dla ruchu ulice Marszałkowską na docinku od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego.

12.45

Manifa szykuje się do przemarszu. Galeria transparentów:

12.35

Na placu Defilad jest około 1000 osób. Trwają przemówienia ze specjalnego autobusu.

12.33

To już XV edycja manifestacji, której tegoroczne hasło brzmi: "Równość w szkole - w domu - w pracy".

Uczestnicy przynieśli transparenty z hasłami: "Parytety szansą dla kobiety", "Ostatni dzwonek na równość", "Dość seksizmu, dość kapitalizmu", "Aborcja prawem kobiety", "Równość na przyszłość", "Odróbmy lekcję równości", "Wszystkie dzieci równe są", "Feminizm jest zaraźliwy", "Polska szkoło ucz równości". Na jednym z autobusów umieszczono baner Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej z jej dużym zdjęciem i hasłem: "Prawa kobiet są naszym wspólnym interesem".

Wśród uczestników są m.in. przedstawicielki środowisk feministycznych, działacze pozarządowych organizacji społecznych, a także politycy SLD i Twojego Ruchu, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka oraz przedstawiciele związków zawodowych.

12.25

Na razie Manifa jeszcze nie ruszyła w trasę z placu Defilad. Kiedy marsz się zacznie, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi zmiany w komunikacji.

W związku z brakiem możliwości przejazdu ulicami, którymi będzie szła Manifa, ZTM zapowiedział, że linie autobusowe 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 180, 187, 222, 227, 501, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Na ul. Marszałkowskiej i w al. Jerozolimskich utrudnienia dotkną także linie tramwajowe 4, 7, 8, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35.

>> SZCZEGÓŁY ZMIAN NA STRONIE ZTM <<

12.10

Reporter tvnwarszawa.pl informuje chwilę po 12.00, że na placu Defilad zbierają się uczestnicy marszu z transparentami. - Jest dużo młodych osób - mówi Artur Węgrzynowicz.

Policja pilnuje porządku i ruchu na ulicach centrum. - Funkcjonariusze są gotowi, by w każdej chwili zamknąć ruch na czas przemarszu - informuje reporter tvnwarszawa.pl. - Na razie po centrum jeździ się płynnie - dodaje.

Manifa przejdzie trasą:

Marszałkowska – rondo Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie – Piękna –Wiejska.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ O MARSZU <<<

//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KatolikWierzacyIPraktykujacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 19:55 KatolikWie…

  Do wszystkich niewierzacych, grzeszników - nie tylko tych spod symbolu kolorowej tęczy:
  Witajcie, kochani.
  W Imię Jezusa Chrystusa - nawróćcie się, póki nie jest za późno. Wasze zbawienie jest bardzo zagrożone.
  Wejdźcie na YouTube i wpiszcie w przeglądarce "23 minuty w piekle" - koniecznie to obejrzyjcie! Włos się jeży na głowie. Wyobraźcie tam samych siebie. Czy chcecie tam spędzić całą wieczność?
  Potraktujcie to ostrzeżenie na poważnie. Żarty z piekła i nieba i niedowierzanie w ich istnienie skończyło się. To bardziej poważna sprawa niż Wam, kochani, się zdaje.
  Kocham, was serdecznie i dlatego o tym piszę, abyście mogli uniknąć tej potwornej rzeczywistości.
  Jeżeli nie zawrócicie z drogi zła, czekając za długo na nawrócenie - zginiecie na wieki - nawrócenia możecie się bowiem nie doczekać.
  Czas miłosierdzia Bożego jest tylko tu i teraz - na ziemi, póki jeszcze trwa życie ziemskie. Nie zwlekajcie z nawróceniem, bowiem bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Nie macie pewności dnia jutrzejszego. Kto wie, czy dane będzie wam doczekać tej nocy, nie wspominając o poranku dnia jutrzejszego?

 • KatolikWierzacyIPraktykujacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2014 16:33 KatolikWie…  Ojciec ~Ojciec

  Ogarnia mnie żal i smutek z takiego stanu rzeczy i tych co niosą hasła typu: "karzesz mi rodzić umrzesz za mnie?". Brak słów.
  stop_aborcji~stop_aborcji


  A to dzieciątko ma umrzeć za matkę? tzn za kobietę która je poczęła i chce zabić dla własnego widzimisię bo dziecko jej przeszkadza...
  Mam 2 dzieci, trzecie urodzi się niestety chore - ale nic nie zmusi mnie do zabijania go!
  Martyrologia~Martyrologia

  Koniecznie chcesz zostać męczennicą ? To nie przyniesie ci nic prócz cierpienia.


  Kochanie, zapamiętaj sobie słowa Jezusa Chrystusa: "Kto chce zachować swoje życie, ten je straci, a kto je straci z mojego powodu, ten je zachowa".
  "Kto przyjmuje choćby jedno z tych dzieci, Mnie przyjmuje, a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, ale Tego, który Mnie posłał".
  "Zaprawdę powiadam wam, jeżeli nie staniecie się jako jedno z tych dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego."

 • WOLF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 20:10 ~WOLF

  Jak myslicie czy jest jakis lek na ta zaraze czy sama zdechnie smiercia naturalna :-)

 • Burka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 11:11 ~Burka  zlosliwiec~zlosliwiec

  Czy panie przeszly pod amnbasada Iranu? Tak sie pytam
  Też tak pytam~Też tak pytam

  A mamy w Warszawie ambasadę Arabii Saudyjskiej ?
  Kracho~Kracho
  Bodajże na Racławickiej. Między Wołoską a Żwirki.

  A czy do tej ambasady wpuszczają kobiety bez czadory ?

 • Feminizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:36 ~Feminizm

  anna k~anna k

  jedźcie ze swoimi postulatami do krajów arabskich. tam walczcie o równość - jest szerokie pole do popisu

  A znasz ten fajny rysunek satyryczny ? Kolorowy paw, z pięknie rozpostartym ogonem mówi z pogardą do szarej, niepozornej pawicy : " Dobra, idź sobie walczyć o te prawa kobiet " :)

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:33 ~Kracho


  zlosliwiec~zlosliwiec

  Czy panie przeszly pod amnbasada Iranu? Tak sie pytam
  Też tak pytam~Też tak pytam

  A mamy w Warszawie ambasadę Arabii Saudyjskiej ?
  Bodajże na Racławickiej. Między Wołoską a Żwirki.

 • Martyrologia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:32 ~Martyrologia


  Ojciec ~Ojciec

  Ogarnia mnie żal i smutek z takiego stanu rzeczy i tych co niosą hasła typu: "karzesz mi rodzić umrzesz za mnie?". Brak słów.
  stop_aborcji~stop_aborcji


  A to dzieciątko ma umrzeć za matkę? tzn za kobietę która je poczęła i chce zabić dla własnego widzimisię bo dziecko jej przeszkadza...
  Mam 2 dzieci, trzecie urodzi się niestety chore - ale nic nie zmusi mnie do zabijania go!

  Koniecznie chcesz zostać męczennicą ? To nie przyniesie ci nic prócz cierpienia.

 • Urgent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:25 ~Urgent

  Rafał~Rafał

  Szkoda, że większość komentujących i będących 'na nie' jest przy tym żenująco wprost natarczywa,agresywna i pełna wrogości. Ludzie, którzy wyszli w niedziele na ulice, po prostu korzystają ze swego niezbywalnego w demokracji prawa do publicznego głoszenia swoich opini.Wyzywanie ich od nierobów i zboczeńców to intelektualne lenistwo i nieróbstwo właśnie.

  Tu nie chodzi o nieróbstwo i ewentualne zboczenia, tylko o fakt, że kolejną niedzielę marnują warszawiakom jakieś przyblędy i zawracają nam głowę swoimi marginalnymi sprawami. Przez tę demonstrację po raz n-ty nie można było w niedzielę ruszyć się z domu.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 10:20 ~Tak pytam

  nowy68nowy68

  Amerykanie zasiedlili Hawaje zrobili referedum i przylaczyli do stanow ! jakos nikt sie nie oburzal °°°

  A w Serbii zrobiono referendum na temat odłączenia Kosowa ? Spodziewali się wyniku ?

 • Też tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2014 09:02 ~Też tak pytam

  zlosliwiec~zlosliwiec

  Czy panie przeszly pod amnbasada Iranu? Tak sie pytam

  A mamy w Warszawie ambasadę Arabii Saudyjskiej ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »