Informacje

10.03.2013 14:31 Przed PKiN zebrało się kilkaset osób

Manifa na ulicach Warszawy

SERWISY:


Ulicami Warszawy przeszła w niedzielę XIV Manifa - coroczna manifestacja organizowana z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczne hasło "O Polkę niepodległą" zwracać miało uwagę na fakt, że nasze państwo wciąż marginalizuje kobiety i ich realne potrzeby.

- O godz. 13 uczestnicy Manify wyszli z placu Defilad na ul. Marszałkowską. Kilka minut później czoło marszu było na rondzie Dmowskiego. Ok. 13.30 weszli na rondo de Gaulle'a, kilkanaście minut później byli w okolicach ulicy Pięknej - relacjonował Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. - Idą po jezdni. Gra muzyka z ciężarówek, uczestnicy marszu skaczą w jej rytm, mają też transparenty. Całe wydarzenie zabezpiecza policja - dodał.

Na trasie Manify występowały utrudnienia w ruchu. Po godz. 14 marsz dotarł przed gmach Sejmu na ul. Wiejską.

Uczestnicy Manify mieli ze sobą transparenty: Równa praca - równa płaca, Moje ciało - mój wybór, Budżet ma płeć, Doć seksizmu - dość kapitalizmu, Faceci do garów, W domu pracuję - nie siedzę, Mniej księży - więcej księżniczek. W manifestacji uczestniczą politycy lewicy, m.in. Ryszard Kalisz, Katarzyna Piekarska i Piotr Gadzinowski.

Zebrani szli trasą: Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Piękna – Wiejska i dalej przed gmach Sejmu. Kierowcy musieli  liczyć się z utrudnieniami w tych miejscach.

Manifestacja zakończyła się po godzinie 15:00.

"Polka niepodległa to mit"

W piątek organizatorki Manify przygotowały happening - posiniaczona kobieta ubrana w białe płótno z namalowanymi kotwicami Polski Walczącej miała symbolizować przemoc wobec kobiet. Jak podkreślają autorzy akcji, plakat Manify przedstawia kotwicę Polski Walczącej wpisaną w ciało kobiety.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się powiedzieć cokolwiek na temat realnych problemów kobiet. Wrogiem Polki jest państwo, które ją marginalizuje. Polka nie jest niepodległa, dopóki skazana jest do życia w ciągłym strachu o jutro i nie może decydować o swoim ciele - powiedziała Elżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8 marca, współorganizatora Manify.

- Polka niepodległa to jest mit. Politycy, którzy często mówią o tym, że ważna jest nieodległość Polski, w ogóle nie interesują się realną sytuacją kobiet. W jakich warunkach kobiety żyją, jakie są warunki, jeśli chodzi o opiekę socjalną, o edukację, o kwestie związane z opieką nad dziećmi, tego wszystkiego wciąż nam brakuje - podkreśliła.

Demonstracje środowisk feministycznych odbywają się w weekend w wielu miastach, m.in. Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Więcej informacji nt. Manify można znaleźć na stronie www.manifa.org oraz Facebooku: www.facebook.com/porozumieniekobiet8marca

Uczczą pamięć dziennikarki

Manifa poświęcona była pamięci Anny Laszuk. Zmarła w ubiegłym roku Laszuk była dziennikarką Radia TOK FM i redaktorką naczelną magazynu Furia. Była autorką Małej książki o homofobii oraz zbioru wywiadów Dziewczyny, wyjdźcie z szafy. Laszuk walczyła o prawa kobiet, była działaczką LGBT.

Nieformalna Grupa Porozumienie Kobiet 8 Marca powstała w 2000 roku. Pierwsza Manifa przygotowana przez Porozumienie odbyła się 8 marca 2000 roku. Uczestniczki protestowały wtedy przeciwko dyskryminacji kobiet.

PAP/ZTM/bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »