Informacje

03.01.2011 17:45 Ułomne pzrepisy

Mandaty za zbyt szybką jazdę według uznania policjantów

SERWISY:

Możemy już jeździć szybciej na ekspresówkach i autostradach, ale jak przekroczymy prędkość, to musimy liczyć się z mandatem 20, albo i z 500 zł. Skąd takie widełki? Wciąż nie ma nowego taryfikatora, więc policjanci mogą wystawiać mandaty na zasadzie własnego uznania. - To będzie zależało do tego, jak bardzo kierowca sobie na mandat zasłużył - zaznaczają policjanci.

120 km/h na ekspresówkach, 140 km/h na autostradach - tyle możemy jeździć od nowego roku. Jeżeli jednak przekroczymy prędkość, to mandat dostaniemy według uznania policjanta.

Wszystko dlatego, że wciąż nie jest gotowe rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które określa dokładne stawki kar. - Mamy zapewnienie ministerstwa, że za kilka dni będzie gotowe - mówi w "Miejskim Reporterze" Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Zależy od zachowania, prędkości

Do tego czasu kierowcy muszą liczyć na uznaniowość policjantów. - Wysokość mandatu jest uzależniona od zachowania kierowcy, prędkości. Poza tym policjanci ruchu drogowego, którzy mieli do tej pory do czynienia z taryfikatorem, będą stosować, to co dotychczas - przekonuje Sokołowski.

Jak zaznacza lepiej, żeby nie było uznaniowości, bo skorzystać mogą na tym osoby, które przepisy łamią. - Taryfikator ma zapewnić, że nie będzie targowania. Trzeba też zaznaczyć, że korupcji jest coraz mniej, ale jej nie da się nigdy do końca wyeliminować - mówi Sokołowski. Kierowcy muszą się za to liczyć, że taryfikator dotyczący punktów karnych nadal obowiązuje. - Za przekroczenie dozwolonej prędkości 50 km/h grozi 10 punktów - tłumaczy Sokołowski.

Sądy są liberalne

Jednak zdaniem ekspertów nawet taryfikator może wiele nie zdziałać dla samego bezpieczeństwa jazdy. - To dlatego, że sądy są bardzo liberalne i opowiadają się za łagodnymi karami - twierdzi gość "Miejskiego Reportera" Ilona Butler z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. - Poza tym widełki w taryfikatorze zachęcają do targowania się z policjantami - dodaje.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MazdFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2011 19:37 MazdFan

  Po obejrzeniu Programu Miejski reporter dzisiaj na ten temat jestem zmuszony, trochę skrytykować postawę redaktora Sokołowskiego.
  Zauważyłem ze Pan Igor razem Panią z ITSu jakby bardziej niż więcej są przeciwko podnoszeniu prędkości.... zasłaniając sie bezpieczeństwem pieszych.
  Tylko że chyba nie znają kategorii dróg na których ta prędkość sie zwiększyła ;-)
  Chodzi o autostrady i drogi ekspresowe na których nie sa przewidziane osoby w okolicy najbliższego pobocza i nie wazne ze takie drogi beda przechodzić przez miasto.... po to sa przebudowywane by spełniały wymogi bezpieczeństwa i mozna było nimi sie poruszać zdecydowanie szybciej co za tym idzie szybsze dotarcie do celu i ominiecie centrum miasta!!! Czy to tak trudna pojąc...??? Ograniczcie sobie centrum do 30km/h - nie mam nic do tego! ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »