Informacje

16.12.2010 17:09 POPLĄTANE KOMPETENCJE

Mandaty za brak odśnieżania: 0 Burmistrzowie bezkarni?

 

To straż miejska powinna karać burmistrzów dzielnic, którzy nie potrafią dopilnować odśnieżania – ocenia ratusz. Mało realne? Mało. Do tej pory strażnicy, którzy teoretycznie mają taką możliwość, nie wystawili im żadnego mandatu.

O tym, że dzielnice mają problem z odśnieżaniem, warszawiacy zdążyli się już tej zimy przekonać. W sprawie nieodśnieżonych chodników dostaliśmy dużo zdjęć internautów, którzy skarżyli się, że burmistrzowie nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Teraz pod ich opiekę trafiła również część miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania.

Ratusz odsyła do Straży Miejskiej

Kto może skłonić burmistrzów do działania? Według radnych powinna to zrobić prezydent. Czy ratusz ma w związku z tym jakiś plan działania? Niespecjalnie. Pytany o sprawę Marcin Ochmański odsyła do Straży Miejskiej: - To oni są od tego, by karać za nieodśnieżone chodniki – ucina.

Strażnik biegnący z bloczkiem do urzędu dzielnicy i pukający do pokoju burmistrza? Brzmi dziwnie, ale skoro tak chcą urzędnicy, to wypada sprawdzić, na ile taka procedura jest skuteczna.

Rzeczniczka straży Monika Niżniak przyznaje, że strażnicy rzeczywiście mają teoretycznie takie kompetencje, ale nie będą z nich korzystać: – Nie karaliśmy i nie zamierzamy karać burmistrzów – mówi. Do tej pory żaden przedstawiciel dzielnicy nie dostał więc jeszcze mandatu za zasypany chodnik czy ulicę, choć inne, nie należące do miasta instytucje, nie mogą liczyć na taką ulgę.

Straż Miejska pisze do Ratusza

Strażnicy z nieodśnieżonymi miejscami walczą za to raportami, które trafiają... do ratusza.

- Raport trafia m.in. na biurko pani prezydent oraz do wszystkich zainteresowanych stron: burmistrzów, ZOM, ZTM, MZA – wyjaśnia i dodaje, że w piątek zostanie wysłany już trzeci taki raport.

Czy raporty są skuteczne? – Część ze wskazanych przez nas miejsc została odśnieżona, ale trudno jest mi określić, ile ich było – mówi Niżniak. Trudno również ocenić, na ile pomogły w tym interwencje ratusza. W końcu tam są przekonani o tym, że wszystko załatwi Straż Miejska.

Prezydent: można karać

Kto powinien przypilnować urzędników w dzielnicach, żeby odśnieżanie było skuteczne? Igor Sokołowski pytał o to wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza. - Kontrole straży miejskiej wskazują na miejsca niedostatecznie uprzątnięte ze śniegu i dotyczą zarówno jednostek miejskich, skarbu państwa i prywatnych administratorów - mówił Wojciechowicz.

- Każdy zarządca odpowiada za swoje odcinki dróg i chodników. Jeśli organy do tego przewidziane stwerdzają, że te czynności nie zostały wykonane bądź nie zostały wykonane należycie, to mogą podjąć stosowne działania - tłumaczył wiceprezydent.

- Żadne miasto nie ma tak wysokiego standardu odśnieżania jak Warszawa - dodał.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 14:46 ~ja

  gwoli ścisłości:

  pani prezydent wozi kierowca służbowym samochodem (prawa jazdy nie posiada), a komunikacją miejską jeździ raz na kilka miesięcy przy okazji eventów szeroko omawianych w mediach

 • cc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 03:57 ~cc

  Burmistrzowie potrafią tylko podnosić podatek od nieruchomości , bo to najłatwiej i wogóle nie interesują się jak wygląda dzielnica nawet dwie ulice dalej od urzędu. Urzędnicy boją się problemów. A przecież wystarczy wymagać respektowania prawa. Straż miejska, no cóż przyjdzie , zapisze w kajeciku i mówi poinformujemy właściciela(np. urząd dzielnicy) więcej nie możemy. I taki to bałagan a służb pełno tylko wokół bezprawie.

 • wojewoda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 20:46 ~wojewoda

  Tak jak wybieraliście prezydenta tak też wybraliście radnych dzielnic którzy to,w głosowaniu wybierali burmistrzów.Wasz wybór to se teraz narzekajcie głąby jedne.

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 20:41 ~anka

  tez jestem za zwalnianiem dyscyplinarnym !

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 20:35 ~Darek

  Ulica Rakowiecka między Puławską a Sandomierską. Chodnik odśnieżony przed kilkoma domami przed innymi lodowisko, w tym przed remontowanym hotelem/ kasynem MON. SM powinna wlepić tam 100-200 złotowe mandaty.

 • KaMiKaDzEoo8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 19:40 KaMiKaDzEoo8

  Mandat, dajecie z tym spokój to jak mrówka ugryzie człowieka tutej trzeba czegoś mocniejszego jak w komentarzach na dole są ciekawe opcję, ale też można by było zwalniać dyscyplinarnie, Prezydent Warsaw sama pewnie woli pieniądze rozdać sobie po kominkach partyjnych żeby nie dopilnować odśnieżania, nawet nie chce dawać biedaką, tylko oszczędza na zimie bo i tak się stopi, może jak by się przeszła po chodnicach może coś by wskórało a tak jeździ samochodem lub darmową komunikacją miejska...

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 18:53 ~Warszawiak

  Straż Miejską utrzymuje burmistrz !
  To jak podwładny może karać pracodawcę ?

  Powalone prawo ..

  A Gdzie policja ?!?!
  To ona jest od przestrzegania prawa ..

  Zlikwidować straż miejską ! a kasę dać policji !!

  Bo co może ta straż miejska ?! prócz zarabiania kasy ?? "Burmistrzowi"

  Na logikę tu trzeba ...

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 17:57 ~hahaha

  Karanie burmistrzów - nie rozśmieszajcie mnie. Czy ktoś z Was ukarałby swojego pracodawcę? a jak tak to ciekawi mnie jak długo by popracował.
  Poza tym za każda ulicę i każdy chodnik mozna wypisać mandat - ale może to jedyny sposób jakby stracił taki jeden z drugim pensje w ciągu jednego dnia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »