Informacje

23.03.2011 20:09 miejska zagadka

Mandat za auto, którego nie było

Miała wypadek, a samochód poszedł na złom. To było w 2004 roku. Dwa lata później auto, które przestało istnieć, zauważyli ponoć pracownicy ZDM. Za szybą nie było kwitka potwierdzającego opłatę za parkowanie. We wtorek drogowcy upomnieli się o opłatę za postój.

Pani Katarzyna dostała od Zarządu Dróg Miejskich wezwanie do zapłaty. Ponoć w 2006 roku na ul. Śliskiej zostawiła swoje auto i nie zapłaciła za postój. Auto, które dwa lata przed tym faktem trafiło do kasacji.

Dlaczego? W listopadzie 2004 roku Pani Katarzyna miała wypadek. Wjechała w drzewo. Samochód został bardzo zniszczony. Po tych wydarzeniach auto trafiło na parking w Otrębusach skąd trafił do kasacji, a tablice rejestracyjne trafiły do odpowiedniego urzędu.

Bywa różnie

Gdy mieszkanka Woli zobaczyła upomnienie z ZDM nie mogła uwierzyć. – Na początku zaczęłam się śmiać, bo myślałam, że to dobry dowcip i, że ktoś zrobił sobie żart – powiedziała Łuszczyk.

Jak się okazało to nie był żart, bo kontrolerzy ZDM stwierdzili, że samochód z takimi rejestracjami jak kiedyś auto Pani Katarzyny, stał przy ul. Śliskiej. Czy to cud, że skasowany samochód nagle pojawił się w mieście? Pewnie nie. Dlatego ZDM obiecuje wyjaśnić sprawę bo... bywa różnie.

- Często bywa, że ktoś pożyczył lub użyczył samochodu – twierdzi Adam Sobieraj, rzecznik prasowy ZDM. Ten samochód jest już dawno zniszczony – przypomniał reporter, po czym rzecznik zasugerował, że nie nikt nie ma pewności, że auto zostało zniszczone.

Musi udowodnić

Na wezwaniu nie ma marki samochodu. Można się więc domyślać, że być może ktoś inny dostał stare numery rejestracyjne pani Katarzyny i zaparkował na Śliskiej. Okazuje się jednak, że to nierealne. - Nie ma takiej możliwości, żeby inna osoba, otrzymała tablice rejestracyjne z wcześniej używanym numerem – wyjaśnia Mariusz Gruza z Urzędu Dzielnicy Bielany.

ZDM obiecuje, że panią Katarzynę potraktuje ulgowo. Musi tylko udowodnić, że samochodu, który zauważyli pracownicy ZDM w rzeczywistości nie było.

Łukasz Wieczorek
bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2012 11:14 ~daro

  Ja dostałem mandat z innej ulicy niż stal mój samochód. Dokładnie zza budynku 5 piętrowego.Więc spotkałem się z dyrektorem ZDM ale jakiś strasznie nie mrawy był.Przyszedł z człowiekiem który odpisuje na te wszystkie odwołanie.
  A ten też nie umiał mi wytłumaczyć dlaczego dostałem mandat z innej ulicy.
  Dodam ze parkuje mobiparkingiem. A człowiek mi powiedział że widzieli moje numery samochodu z 600m i całego parkingu samochodów.Dodam że mandat jest wystawiony 2 minuty przed zrobieniem zdjęcia.Sytuacja była dziwna ponieważ zapisali rano mój numer na kartce i później z niej wystawili mi mandat.Co mam zrobić. Dostalem odpowiedź że mogą wystawić mandat z jednego z pobliskich parkomertów choć moje auto stało metr od innego numeru parkometru. więc nie uzyskałem odpowiedzi tzn. uzyskałem wszystkie mijające. nie wiem co robić bo to wyzyskiwacze.Acha dodam że ich zauważyłem jak zapisują mi numer auta na kartce i zadzwoniłem do ich rzecznika i też mi nie umaił wytłumaczyc tego zdarzenia.
  Nie wiem co teraz z tym zrobić ale chyba ich podam do sądu za próbe wyłudzenia i zadośćuczynienie

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 10:02 ~ja

  Istnieje możliwość pozostawienia tablic jeżeli są z tego samego miasta, ale na tym samochodzie na który zostały wydane, a nie na innym. Nie ma opcji żeby ktoś dostał numer rejestracyjny, który już raz został przypisany do innego pojazdu. Rzeczywiście niektórym gamoniom przydała by się szkoła

 • WARSZAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 10:13 ~WARSZAWA

  JA BYM PODAŁ ZDM DO SĄDU ZA PRÓBĘ WYŁUDZENIA PIENIĘDZY - JAK BY NIE BYŁO TO JEST PRÓBA WYŁUDZENIA!!!

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2011 10:05 ~WWA

  Do Adama Sobieraja - śmieci - nawet tak was nie określę bo to obraza rzeczy wyrzuconych - Ostatnio parkowałem pod Ambasadą Australii bo tam prowadziłem szkolenie - zaparkowałem auto ale parkometr nie przyjmował pieniędzy - wasza wina. Niestety jak zadzwoniłem to powiedzieliście że za 2 godziny muszę wyjść i zapłacić bo inaczej będzie mandat - BĘDĄC W AMBASADZIE NIE MIAŁEM MOŻLIWOŚCI WYJŚCIA W TRAKCIE WYKONYWANIA ZLECENIA ale oczywiście mandat dostałem. Ja się pytam JAK CZŁOWIEK MA PŁACIĆ ZA PARKOWANIE SKORO WY NIE DAJECIE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI????? JESTEŚCIE ŚCIERWEM DLA MNIE - TA INSTYTUCJA TO JEST FARSA, TERAZ OBIECUJĘ ŻE JAK TYLKO BĘDĘ PRZECHODZIŁ OBOK PARKOMETRU TO WCISNĘ TAM COŚ I BĘDZIECIE TEN SZAJS NAPRAWIAĆ CODZIENNIE!!!!! I CH. WAM W D.!

 • Andrew Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2011 21:23 ~Andrew Waw

  Panie ~Adam Sobieraj, ZDM a co konia obchodzi że wóz się odczepił :-/,
  DLA CZEGO ZA WASZE BŁĘDY KTOŚ MA TRACIĆ CZAS I WŁÓCZYĆ SIĘ PO WRZĘDASACH,WY URZĘDNICY MACIE CZAS BO PRACUJECIE 8 GODZIN ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE TO MOŻECIE MARNOWAĆ TEN CZAS DO BÓLU,ALE TO NIE ZNACZY ŻE WSZYSCY POLACY MAJĄ CZAS NA LATANIE PO URZĘDNIKACH BO KTOŚ ZA BIURKIEM PIŁ SOBIE KAWĘ I SIĘ POMYLIŁ :-/ KAŻDY WIE ZE Z URZĘDNIKÓW TO ŚWIĘTE KROWY ALE O ILE MNIE PAMIĘĆ NIE MYLI TO W CYWILIZOWANYCH KRAJACH PRAWO STANOWI TAK ŻE TO PODEJRZANEMU TRZEBA UDOWODNIĆ WINĘ A NIE PODEJRZANY MUSI UDOWADNIAĆ ŻE NIE JEST KONIEM.CZY SIĘ MYLĘ???
  ALE ZAPOMNIAŁEM ŻE POLSCE DALEKO JESZCZE DO CYWILIZOWANEGO KRAJU CO WIDAĆ NA ZAŁĄCZONYM OBRAZKU PONIŻEJ.
  Ja jak bym się w pracy 3% mylił to by mnie ktoś ukarał,a urzędnik jeszcze premię dostanie bo jak ktoś nie ma czasu walczyć z ,,3% pomyłką,, to dla świętego spokoju po pracy pójdzie na pocztę i trzaśnie przelewa A W TEDY KTOŚ MÓWI -UDAŁO SIĘ- DO BUDŻETU WPŁYWA WIĘKSZA KASKA NA NAGRODY.Na podobnej zasadzie działają strażniki miejskie,naskrobią jakąś bzdurę a ty człowieku później nic innego nie rób tylko lataj trać czas i odkręcaj wszystko :-/
  BRAWO!

 • Adam Sobieraj, ZDM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 17:42 ~Adam Sobieraj, ZDM

  Dlatego, że ta Pani zamiast zadzwonić lub przyjść do nas poszła do telewizji.
  ZDM dane kierowców bierze z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeżeli tablice są przypisane do danego nazwiska, to do tej osoby wysyłamy wezwania.
  Często zdarza się, że osoba, która kupuje auto nie rejestruje go na siebie - wezwanie idzie więc do... do poprzedniego właściciela. Ten jednak zamiast do telewizji, przychodzi do nas z umową sprzedaży i mówi: słuchajcie, ale to już nie moje auto. Przepraszamy wtedy, i po sprawie. Na 210.000 wezwań, 3% to tego typu przypadki.

 • Paweł_GRCHW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 14:12 ~Paweł_GRCHW

  Po pierwsze : W jaki sposób udowodnić że czy to po roku, czy 2 miesiącach czy też 20 latach wniosło się opłatę ?
  Nie sposób, nie ma obowiązku przechowywania tzw. kwitu parkingowego który w dodatku zrobiony jest z jakiegoś papieru termicznego i po roku, dwóch jest tak wyblakły że nadaje się do śmieci a nie jako dowód.
  Po drugie: Skoro ja mam udowodnić że wniosłem opłatę to dlaczego ZDM nie może udowodnić że roszczenie jest zasadne. Przecież kontrolerzy robią zdjęcia pojazdów, dlaczego nie możecie pokazać zdjęcia mojego pojazdu który rzekomo nie wniósł opłaty ?

  Jesteśmy rąbani szanowni Państwo jak tylko się da. Tym sposobem najlepiej niestety nie płacić w parkometrach - bo jaką mam pewność że nie dofinansuję tego cyrku z Chmielnej dzisiaj i za np. 4 lata ?

 • magdzik82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 16:47 ~magdzik82

  Przecież ci co wlepiają mandaty robią też zdjęcia samochodom. niech pokażą jakiego samochodu dotyczy mandat. Wlepiać mandat samym tablicom rejestracyjnym to trochę dziwne?

  Janek- kara była z 2006 roku a nie 2004. ale to i tak bez różnicy bo 5 lat minęło 5 marca 2011

 • AJB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 14:41 ~AJB

  Jak to nie ma możliwości dostania takich samych tablic rejestracyjnych ? SAM takie z innej dzielnicy dostałem . Mariusz Gruza dokształć się tłumoku. Nie ma wręcz obowiązku zmiany tablic jak samochód z tego samego miasta. A można oszczędzić ponad stówkę za nowe tablice.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 13:48 ~janek

  Co mają w ZDM traktowac ulgowo!!!. Kary z 2004 roku przedawniły się w po 5 -ciu latach. Jednym słowem mogą ją cmoknąc w pompkę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »