Informacje

08.04.2019 12:06 konferencja ratusza

"Mamy sporo dzielnic, gdzie strajkują wszystkie szkoły podstawowe"

SERWISY:


- Widać, że nauczyciele i rodzice ze sobą współpracują, że wymiana informacji jest bardzo dobra - oświadczył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W poniedziałek wieczorem władze Warszawy podsumowały pierwszy dzień strajku.

Prezydent stolicy po godzinie 11 zorganizował konferencję, na której podsumował pierwsze działania sztabu kryzysowego powołanego na czas strajku.

CZYTAJ TAKŻE: Strajk nauczycieli. Raport tvn24.pl >>>

Strażnicy przy szkołach

- Na razie sytuacja przebiega spokojnie. Widać, że nauczyciele i rodzice ze sobą współpracują, że wymiana informacji jest bardzo dobra. Mam nadzieję, że tak będzie w kolejnych dniach, jeżeli ten strajk będzie nadal trwał - oznajmił Trzaskowski.

- Bardzo mało było takich sytuacji, żeby dzieci pojawiły się z rodzicami w szkole i wcześniej nie uzyskali informacji - podkreślał Trzaskowski.

Przypomniał, że urząd miasta przygotowywał się od tygodni do strajku. Prezydent podkreślił, że w okolicach 350 placówek i w "miejscach, gdzie młodzi ludzie mogą się spotykać" jest 400 strażników miejskich.

- Mamy sporo dzielnic, gdzie strajkiem objęte są wszystkie szkoły podstawowe - w Wilanowie, na Pradze Południe - zaznaczył.

I dodał, że ponad 60 procent przedszkoli jest objętych protestem.

Trzaskowski pytany o jednolity mechanizm dotyczący zapłaty nauczycielom za dni, w których będą strajkować, Trzaskowski zapewnił, że pieniądze za ten czas zostaną w budżetach szkół. - I tu dyrektorzy będą decydowali, jak te pieniądze wypłacić nauczycielom – powiedział.

8 tysięcy protestujących

Ogólne dane podała też Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Zaznaczyła, że w piątek 55 szkół deklarowało, że nie będzie strajkować, ale teraz trzy z nich zdecydowały się jednak na taki krok.

To jednak tylko dane z godziny 10. Ratusz wciąż zbierał informacje. - Pełna lista będzie dostępna w godzinach późnopopołudniowych. Dla nauczyciela strajk rozpoczyna się w momencie podpisania listy strajkowej. Dane będą spływać z całego dnia - powiedziała na konferencji prasowej Kaznowska.

- Na ten moment do strajku od rana przystąpiło 8328 nauczycieli z 10 798 nauczycieli - to są ci nauczyciele, którzy o godz. 8 powinni zgodnie z planem pracy zgłosić się do pracy. 1509 nauczycieli nie przystąpiło do strajku, 961 nauczycieli nie przystąpiło również do pracy z powodów innych aniżeli strajk, więc są to zwolnienia lekarskie - zaznaczyła wiceprezydent stolicy.

Ostateczne dane

Po godzinie 19 ratusz podsumował pierwszy dzień strajku nauczycieli. W Warszawie lekcje nie odbyły się w 57 procentach przedszkoli, 86 procentach szkół podstawowych, 84 procentach, szkół ponadpodstawowych.

Strajk objął 202 przedszkola z 352 oraz 319 szkół z 376. "Zaledwie 57 szkół nie strajkuje (między innymi 31 szkół podstawowych, 10 liceów, 15 zespołów szkół i jeden młodzieżowy ośrodek wychowawczy) i w nich odbywają się lekcje" - podał ratusz.

Wyszukiwarka strajkujących i niestrajkujących placówek znajduje się na stronie urzędu. Ponadto rodzice mogą uzyskać informacje także w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Dane wojewody

Dane dla województwa mazowieckiego (nieuwzględniające Warszawy) podał z kolei wojewoda mazowiecki. Dotyczą zarówno szkół jak i przedszkoli. Zdzisław Sipiera pytany na konferencji prasowej, czy są już konkretne dane ile szkół bierze udział w strajku na Mazowszu, odparł, że zgodnie ze stanem ok. godz. 11, jest to 40 proc. placówek.

- Dane zbierane są od samego początku, od godz. 8. Na chwilę obecną strajkuje około 40 procent placówek na Mazowszu. Są to dane bez Warszawy. Warszawa na razie nie dała danych, nie wiemy dlaczego - wyjaśnił wojewoda.

Dodał, że są gminy na Mazowszu, które w ogóle nie strajkują.

ran,PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 13:40 ~Kracho

  Ależ ten Rafałek potrafi radość skryć troską.

 • Qpep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 07:53 ~Qpep

  Wyborca~Wyborca

  Do naiwnie popierających strajk z braniem dzieci na zakładników. Co byście powiedzieli, gdyby strażacy zażądali 300% podwyżki albo nie będą gasić pożarów.

  Tak zrobili milicjqnci. Pokazali, ze nie beda ludzkich panow ochraniac na przed suwerenem i pieniazki wyskoczyly w kilka dni. Uwazasz, ze z taksowkarzami by ktos rozmawial gdyby skoczyli na grzyby a nie blokowali miasta? A co dostali niepelnosprawńi, ktorych mozna spacyfikowac? Lokciem po twarzy od gbura w mundurze.

  Od 3 miesiecy strajk jest zapowiedziany i glosowany. Rzed siadl do udawanych rozmow na 3 dni przed terminem. Mysleli, ze to zarty? Jaka forma strajku nauczycieli moglaby miec skutek? Noszenie opornika w klapie? Wiekszosc rodzicow od 500 plus ma wiedze jak stworzonka, ktorym te same pieniadze obiecuje prezio i nawet nie wiedzieliby, co oznacza taki symbol.

 • wrfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 00:05 ~wrfg

  A może zmniejszyć ilość radnych i dać ich pensje nauczycielom ?
  Dodatkowo zlikwidować kilkaset etatów w Ratuszu i dać też te pieniądze nauczycielom. Czy to takie trudne do zrealizowania ?

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2019 00:03 ~Maria


  Edek~Edek

  Mam nadzieję, że rząd szybko wprowadzi ustawę zaliczającą uczniom wszystkie egzaminy/matury których nie mogą zdawać przez strajkujących nauczycieli. I dzieci i rodzice będą zadowoleni.
  Ola~Ola


  Cudowny pomysł! I co ci szczęśliwi uczniowie zrobia potem z tymi wspaniałymi świadectwami?

  Jak to co? Pewnie zostana nauczycielami!

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 22:42 ~Wyborca

  Do naiwnie popierających strajk z braniem dzieci na zakładników. Co byście powiedzieli, gdyby strażacy zażądali 300% podwyżki albo nie będą gasić pożarów.

 • Wienio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 22:33 ~Wienio

  Mam nadzieję że nauczyciele są na urlopie płatnym lub bezpłatnym. Za brak pracy nie należy się wynagrodzenie.
  Tak swoją drogą dzieci śmietanki chodzą do szkół prywatnych więc dlatego tak łagodnie się wypowiadają :)

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 22:09 ~Jarek


  Edek~Edek

  Mam nadzieję, że rząd szybko wprowadzi ustawę zaliczającą uczniom wszystkie egzaminy/matury których nie mogą zdawać przez strajkujących nauczycieli. I dzieci i rodzice będą zadowoleni.
  Ola~Ola


  Cudowny pomysł! I co ci szczęśliwi uczniowie zrobia potem z tymi wspaniałymi świadectwami?

  To co robiły poprzednie roczniki ze swoimi normalnie zdawanymi egzaminami. Trudno żeby mieli przechlapane z powodu ambicji tego co aktywnie wspierał KODerastów w manifestacjach.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 21:56 ~Ola

  Edek~Edek

  Mam nadzieję, że rząd szybko wprowadzi ustawę zaliczającą uczniom wszystkie egzaminy/matury których nie mogą zdawać przez strajkujących nauczycieli. I dzieci i rodzice będą zadowoleni.


  Cudowny pomysł! I co ci szczęśliwi uczniowie zrobia potem z tymi wspaniałymi świadectwami?

 • Mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 21:53 ~Mika

  Sami żyjacy powietrzem się tu wypowiadajà. Oczywiście pieniadze to obrzydlistwo, ja gotuję zupę na ideałach.  Man~Man

  "Pracowałam w zawodzie nauczyciela 35 lat. Wstyd mi za strajkujących. Dla mnie liczył się Uczeń. Na żadne podwyżki nie liczyłam nigdy. Gdzie był Broniarz jak podnosili kobietom wiek emerytalny o 7 lat? Gdzie był jak zwiększano pensum nauczycielom specjalistom? Komuna wiecznie żywa jeśli dziś są tacy co strajkują. Precz z komuną"
  jola~jola

  Przecież to jest tylko i wyłącznie strajk polityczny wspierany przez opozycję, a nauczyciele tylko przy okazji coś dostaną ..... ZNP winien zostać odpolityczniony, a przewodniczący szybko zmieniony. Strajk odbywa się kosztem utraty autorytetu uczciwych nauczycieli i oczywiście dzieci.


 • Gienio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2019 20:04 ~Gienio

  MegaPatriotaRP~MegaPatriotaRP

  Jarosław wolał dać 500 plus na krowę. Jemu zdaje się nie zależy na wykształceniu obywateli. W sumie nic dziwnego, bo akurat jemu to najbardziej na rękę.

  Pan przewodniczący za mocno wspierał KOD i ubywateli RP więc tera musi przegrać. Rząd powinien skierować do sejmu ustawę o zaliczeniu wszystkim uczniom egzaminów/matur których nie mogą zdać z powodu strajku nauczycieli. I pan przewodniczący znp jest ugotowany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »