Informacje

22.07.2015 19:39 pawilon w centrum do rozbiórki

"Mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia Emilii"

SERWISY:


Jako muzealnicy, a także warszawiacy, mamy nadzieję, że nie dojdzie do zburzenia pawilonu Emilia – podkreśla wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Marcel Andino Velez. Obecny gmach muzeum ma zostać zburzony, a w jego miejscu ma powstać wieżowiec.

Chodzi o szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51. Wraz z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym, został wybudowany w latach 1966-70 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Dwukondygnacyjny pawilon połączony jest przejściami nadziemnymi z budynkiem mieszkalnym. W miejscu Emilii ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

"Nie ograniczmy prawa właściciela"

W tekście zamieszczonym na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podkreślono, że MSN czuje się w obowiązku wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie "wobec nabierającej rozmachu debaty publicznej na temat decyzji właściciela o rozbiórce dawnego pawilonu meblowego Emilia".

Placówka zamierza użytkować lokal do daty, ustalonej w umowie najmu, czyli 14 maja 2016 r. "Muzeum nie podejmowało nigdy żadnych kroków, by ograniczyć prawo właściciela do dysponowania jego własnością, ani nie zamierza podejmować takich kroków obecnie. Nasze stanowisko wyrażamy więc nie jako strona umowy, a instytucja kultury powołana do troski o dziedzictwo kultury nowoczesnej" – czytamy w oświadczeniu, podpisanym przez zastępcę dyrektora placówki Marcela Andino Veleza.

Podkreślono w nim, że "wysoka wartość założenia architektonicznego, jakie stanowi zespół dawnego pawilonu meblowego, pasażu pieszego i budynku mieszkalnego (…) jest dla historyków architektury poza wszelką wątpliwością".

"Zarówno falujący, betonowy dach, jak i atrialna klatka schodowa, tworząca w horyzontalnym budynku wewnętrzny pionowy dziedziniec, to unikalne w skali miasta elementy architektury" – zauważono.

Jak podkreślono, ponad trzyletnia obecność Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budynku "przywróciła" go mieszkańcom stolicy i przedstawiła w dobrym świetle jego architekturę.

"Nie kojarzy się ona już tylko z gospodarką niedoboru późnego PRL, a z ekspozycjami sztuki. (…) Architektura pawilonu, pozwalająca z wnętrza wystaw, na przykład wystawy malarstwa Andrzeja Wróblewskiego, oglądać codzienne życie wielkomiejskiej ulicy i pozwalająca zaglądać z ulicy do wnętrza, to dodatkowe doświadczenie, które wpływa na każdego odwiedzającego Muzeum i na wielu przechodniów" – przypomniano.

Nowe funkcje dla Emilii

"Cieszy nas publiczna debata na temat planowanej rozbiórki. Jest ona dowodem coraz powszechniejszej akceptacji dla powojennej, modernistycznej tożsamości Warszawy" - napisał Velez. Jak dodał, "trudno w architektonicznym krajobrazie miasta o bardziej zideologizowane pojęcia niż "relikt PRL" i przeciwstawiany mu symbol "triumfu" wolnego rynku w postaci kolejnego wieżowca, zasilającego warszawski Manhattan". Według wicedyrektora MSN, troska o zagrożony rozbiórką pawilon powinna łączyć się ze świadomością, że budynek – by przetrwać – będzie musiał pełnić nową funkcję.

"Kto miałby Emilii zapewnić to nowe życie przez kolejne lata? (…) Być może organy władzy publicznej powinny szukać partnera wśród przedsiębiorców, którzy mieliby inny pomysł biznesowy na budynek niż zastąpienie go wieżowcem" – zaznaczył. Velez przypomniał, że przyszłość muzeum związana jest z planami zabudowy placu Defilad, gdzie swoje siedziby będą miały TR Warszawa i właśnie MSN.

"Jednak jako muzealnicy, historycy sztuki i historycy architektury, a także warszawiacy, mamy nadzieję, że do zburzenia pawilonu nie dojdzie; że w toku publicznej debaty (…) wypracowane zostanie rozwiązanie, pozwalające ocalić ten unikalny kompleks" – napisał zastępca dyrektora MSN.

Jak przypomniał, przez dziesięciolecia Emilia mieściła salon meblowy, przez trzy lata sztukę nowoczesną, przez jeden zimowy miesiąc 2013 r. była eksperymentalnym skwerem sportów miejskich. "Może być siedzibą instytucji kultury, można jej przywrócić funkcje komercyjne. Możliwości wykorzystania Emilii jest wciąż tyle, ile pomysłów w otwartych głowach współczesnych warszawiaków" – zakończył swoje oświadczenie.

Protest w internecie

Już niemal 6 tys. osób dołączyło do stworzonego na facebooku wydarzenia – protestu pod hasłem "Nie chcemy stracić Emilki! NIE dla planów zburzenia pawilonu Emilia".

 

 PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • independent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 13:18 ~independent

  Takie samo brzydactwo jak Dworzec Centralny.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 10:05 ~ewa

  Emilka,,kojarzy mi się z tylko 24 godzinnym staniem za regałem,reszta kolejki stała tygodniami w dzień i w nicy.

 • piter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 23:38 ~piter

  gregory~gregory

  Skoro mieszkańcy Śródmieścia tak buntują się przeciwko zmianie funkcji tego miejsca na reprezentacyjno-biurową, to proponuję wybudować nowe biurowce po 30 pięter na Żeraniu przy linii tramwajowej, a Śródmieście zostawić jak jest. Nie będą mieli ruchu samochodowego, nikt nie będzie tam przyjeżdżał. Wiejska sielanka w centrum aglomeracji.


  Biorę w ciemno tą sielankę. Nie masz pojęcia o mieście.

 • loli pop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 19:59 ~loli pop

  Emilia musi zostać. Zmienić plan zagospodarowania dla tej działki - ograniczenie do 2 kondygnacji i po sprawie.

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 17:33 ~jak

  Zburzyć to zróbcie sobie skansen na pradzę. Idzmy z duchem czasu

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 15:58 ~architekt

  1.Podobnych argumentów- "relik minionej epoki", "burżuazyjny przeżytek" itp. używano wyburzając piękne secesyjne kamienice za czasów Sigalina i Stalina.
  2.Historia(z czym mamy w Warszawie kłopoty z powodu wojny) polaga na ciągłości. Aby obiekt stał sie zabytkiem musi doczekać swoich 60 urodzin. Moda się zminia i to co jest piękne dziś za 30-40 lat będzie passe. Emilka jest wspaniałym przykładem stylu i czasu w jakim powstała. Chcę mieszkać w mieście nowoczesnym ale które ma też swój chrakter, ciągłość i historię.
  3.Warszawa nadal jest pełna niezbudowanych parcel, jak cąły plac Defilad. Czy nie możemy budować tam?

 • JKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 11:17 ~JKK

  brzydactwo do rozbiorki

 • WAWIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 10:49 ~WAWIK

  SKĄD BIORĄ SIĘ TAKIE OSOBY!!??
  BUDYNEK POWINIEN ZOSTAĆ WYBURZONY I TYLE.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 10:48 ~pozdrawiam

  A ja mam nadzieję, że dojdzie. Nie mamy takich zabytków jak Włochy, ale nie róbmy z tego powodu z każdego blaszaka pomnika historii.

 • gregory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2015 10:03 ~gregory

  Skoro mieszkańcy Śródmieścia tak buntują się przeciwko zmianie funkcji tego miejsca na reprezentacyjno-biurową, to proponuję wybudować nowe biurowce po 30 pięter na Żeraniu przy linii tramwajowej, a Śródmieście zostawić jak jest. Nie będą mieli ruchu samochodowego, nikt nie będzie tam przyjeżdżał. Wiejska sielanka w centrum aglomeracji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »