Informacje

08.03.2012 19:22 Zbigniew Ścibor-Rylski obchodzi urodziny

"Mam nadzieję, że szczęście mi dopisze i dożyję setki"

SERWISY:Uroczystości z okazji 95. urodzin gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, prezesa Związku Powstańców Warszawskich odbyły się w czwartek w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego z udziałem licznych kombatantów. List do jubilata skierował także prezydent Bronisław Komorowski.


Prezydent w odczytanym przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego liście, przypomniał przebieg służby Ścibora-Rylskiego, który podczas kampanii wrześniowej służył w 1. Pułku Lotniczym i Samodzielnej Grupie Operacyjnej Polesie gen. Franciszka Kleeberga, brał udział w walkach partyzanckich w rejonie Kowla i w 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.

Pseudonim "Motyl"

W Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Motyl walczył jako oficer, dowódca plutonu, a następnie kompanii w Batalionie Czata 49 Zgrupowania Radosław."Pomimo tak głębokiego zaangażowania w działania zbrojne i konspiracyjne, nie miał Pan wątpliwości, że kiedy ucichły odgłosy walk, czas było przystąpić do pokojowej pracy nad odbudową kraju (...) I podobnie jak ostatni Komendant Główny AK, wbrew polityce władz komunistycznych, obliczonej na pogrzebanie w sercach Polaków nadziei na prawdziwe wyzwolenie, zawsze wierzył Pan, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce" - podkreślił Komorowski.

"Zasługa opatrzności boskiej"

Wzruszony jubilat zaznaczył, że walka jest dla żołnierza sprawą normalną, jego zawodem i nie stanowi jego zasługi. - Zasługa jest opatrzności boskiej, że mnie chroniła i miałem szczęście żołnierskie przeżyć do tej chwili i doczekać tej wspaniałej uroczystości. Naprawdę jestem bardzo wzruszony, choć nie wolno się wzruszać żołnierzowi. Mnie teraz zależy już tylko, bym mógł jak najdłużej prowadzić samochód, dobrze się czuł i jako tako poruszał. Mam nadzieję, że szczęście mi dopisze i dożyję tej setki. Moim marzeniem jest także, by dożyć 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - mówił Ścibor-Rylski.

Podziękował także za życzenia przekazane mu przez internautów, które wydrukowane na jednej tablicy wręczył generałowi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Początkowo przedstawiciele MPW poinformowali, że urodziny generał obchodzi 6 marca. We wtorek na profilu muzeum na facebooku pojawiło się sprostowanie: "Przepraszamy - wkradł się błąd: gen. Zbigniew Ścibor-Rylski obchodzi 95. urodziny 10 marca, a uroczysty Jubileusz miał się odbyć 6 marca (ze względu na żałobę narodową został przeniesiony na 8 marca)".

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »