Informacje

02.07.2019 21:12 KONKURS

"Mały raj w centrum Warszawy". Zagospodarują domki na Jazdowie

SERWISY:

Inicjatywa "Otwarty Jazdów" ogłosiła we wtorek konkurs na zagospodarowanie trzech domków fińskich na Jazdowie. Jednocześnie wystartowała też zbiórka społeczna, a część zebranych pieniędzy ma być przeznaczona na remonty domków.

- Zależy nam na inicjatywach, które budują wokół siebie społeczność. Chcemy tutaj różnorodnych działań organizacji, które zajmują się klimatem, kulturą, edukacją. Chcemy, żeby organizacje, które chciałyby tutaj w najbliższym czasie działać, stały się częścią partnerstwa Otwarty Jazdów i żebyśmy mogli wspólnie zdecydować o tym, do czego zaprosimy miasto później, po październiku - mówił Wojciech Matejko z Otwartego Jazdowa.

Dodał, że "nie musi być tak, że kolejny rok domki niszczeją".

Z lokali mieszkalnych na usługowe

Organizacja otwiera również zbiórkę społeczną. Mateusz Potempski z zarządu "Otwarty Jazdów" zapowiedział, że część zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na wyremontowanie domków. Dodał, że otrzymali zgodę na przekształcenie tych lokali mieszkalnych na usługowe. Mają 90 dni, żeby to wykonać.

- Od siedmiu lat staramy się chronić domki fińskie na osiedlu Jazdów. Przetrwaliśmy w tym czasie kilkadziesiąt zmian w składzie zarządu dzielnicy Śródmieście. To była dla nas trudna sytuacja, gdzie od początku, przy każdej zmianie, rozpoczynaliśmy naszą opowieść na temat Jazdowa, który powstał w 1945 roku - opowiadał mieszkaniec osiedla Andrzej Górz.

"Organizacje, którym naprawdę się chce"

Ogłoszenie wyników konkursu na zagospodarowanie trzech domków odbędzie się 22 lipca. Organizatorem konkursu jest "Otwarty Jazdów", a nie miasto stołeczne Warszawa. Postanowiono jednak zaprosić do komisji konkursowej również przedstawicieli dzielnicy Śródmieście, miejskie Centrum Komunikacji Społecznej oraz przedstawiciela Domu Kultury Śródmieście. Potempski stwierdził, że "propozycja nie wynika z tego, że tak chcieliśmy to przeprowadzić, tylko prosiliśmy miasto, żeby otworzyło te domki i ono przekazało je organizacjom pozarządowym i je przygotowało na lato. Powtarzamy to od wielu lat".

-

W tym momencie na Jazdowie jest wiele organizacji, które działają prężnie. Myślę, że w konkursie wybierzemy chętnych, którzy przyjdą do nas i będą dbać i wejdą w naszą społeczność - mówiła mieszkanka Jazdowa Maria Pieńkowska.

Z kolei Matejko dodał, że w ogłoszonym konkursie najważniejsze jest to, że zapraszają na osiedle kolejne inicjatywy, grupy nieformalne i organizacje "którym naprawdę się chce".

"Mały raj w centrum Warszawy"

"Osiedle Jazdów to mały raj w centrum Warszawy: 27 zatopionych w zieleni drewnianych domków. Otwarty Jazdów to społeczność ich gospodarzy, gości i przyjaciół, czyli my i każdy kto chce się do nas przyłączyć. Drewniane domki były częścią reparacji wojennych, które Finlandia po II wojnie światowej świadczyła na rzecz Związku Radzieckiego" - informują na stronie inicjatorzy.

Początkowo, domki na Jazdowie były zamieszkiwane przez architektów i projektantów z Biura Odbudowy Stolicy. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, osiedle jest przestrzenią otwartą na działania społeczne, edukacyjne, kulturalne i ekologiczne. W domkach odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, między innymi warsztaty, pokazy filmowe, wykłady czy koncerty.

PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • poszli won

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2019 12:56 ~poszli won

  Rozwalić te slmsy opalane węglem i zrobić teren zielony.

 • Mirena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2019 12:12 ~Mirena

  Podłączą ich w końcu do sieci ciepłowniczej, czy nadal będą truć dymem zimą? To osiedle smrodzi na całe Centrum.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2019 10:23 ~kubat

  wawa~wawa

  A ci cwaniacy dalej tam będą mieszkać?

  A co, masz ochotę się załapać?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2019 23:02 ~wawa

  A ci cwaniacy dalej tam będą mieszkać?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »