Informacje

15.02.2017 15:58 problemy z jakością powietrza

Mało chętnych na wymianę pieców. "Dajmy mieszkańcom czas"

SERWISY:


Do urzędu miasta wpłynęło mało wniosków o wymianę pieców – ostrzega Warszawski Alarm Smogowy. Ratusz jednak uspokaja: termin składania podań upływa z końcem marca.

Od siedmiu do dwudziestu tysięcy złotych - nawet tyle miasto może dopłacić do likwidacji starego pieca. Wnioski można składać od ponad miesiąca. Na razie jednak efekt akcji nie robi wrażenia.

WAS napisał we wtorek na Facebooku, że zostało złożonych zaledwie 20 wniosków.

Do końca marca

"W Warszawie takich pieców i kotłów jest co najmniej 15 tys. Jak będziemy je wymieniać w tym tempie, to ta wymiana zajmie nam kilkaset lat... Jeśli chcemy dofinansowania jeszcze w tym roku, trzeba złożyć wniosek do końca marca" – czytamy na profilu.

Warszawski Alarm Smogowy zwrócił się też z pytaniami do ratusza, co z informowaniem mieszkańców o wymianie i dlaczego tak mało osób o tym wie.

"Dajmy czas"

My również skierowaliśmy pytania do władz miasta. - Mamy ponad 30 złożonych wniosków. Termin upływa dopiero z końcem marca. Trudno oceniać akcję przed jej zakończeniem. Dajmy mieszkańcom czas, warszawiacy mają jeszcze półtora miesiąca na przygotowanie i złożenie wniosku. Urzędnicy i urzędniczki Biura Ochrony Środowiska służą wszelką pomocą jeśli chodzi o wątpliwości przy wypełnianiu wniosków – zapewnia Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika urzędu miasta.

Dodaje, że ulotki są cały czas rozdawane bezpośrednio mieszkańcom przez straż miejską np. podczas kontroli pieców i sposobu postępowania z odpadami w domach. - Dodatkowo np. w Wesołej, urzędnicy roznoszący informacje o podatku od nieruchomości dołączali do nich materiały informacyjne o ochronie powietrza i wymianie pieców – zapewnia.

Władze miasta obiecują, że na początku przyszłego tygodnia bezpośrednio do mieszkańców trafi kilkadziesiąt tysięcy ulotek. Akcja obejmie Białołękę, Rembertów, Targówek, Ursus, Wawer, Wilanów i Włochy, bo tam zidentyfikowano najwięcej źródeł tzw. niskiej emisji, czyli metod ogrzewania domów, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Do walki ze smogiem stolica wykorzystuje Smogowozy:

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2017 19:03 ~Agnieszka

  Brawo w końcu państwo myśli o dobru dla Polaków. Brawo!!

 • Seraf_PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 08:35 ~Seraf_PL

  Małopolska poszła o krok dalej i w styczniu tego roku przyjęto uchwałę antysmogową dla całego regionu. Uchwała nie zakazuje całkowicie stosowania węgla. Ale zgodnie z nią od lipca na terenie całego województwa zabronione będzie korzystanie z paliw stałych niskiej jakości. W domach nie będzie można spalać mułów węglowych oraz palić w piecach bezklasowych, do których ludzie wrzucają nie tylko węgiel, ale też śmieci. Od 2020r. kotły, które nie spełniają norm, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Uchwała zakłada też, że mieszkańcy, którzy mają kotły niespełniające standardów emisyjnych, będą mieli 5 lat okresu przejściowego i będą musieli wymienić swoje piece na nowoczesne kotły do końca 2022 r. Do końca 2026 r. trzeba będzie wymienić kotły należące do 3 i 4 klasy. Kiedy czas na województwo mazowieckie i na podobna uchwałę? Abstrakcja czy nie, w 2020 r. wejdą w życie dyrektywy Ekoprojektu dla instalacji grzewczych, etykietowanie energetyczne już weszło, nawet pewnie nikt nie zwrócił na to uwagi. Latka lecą a do 2020 r. już całkiem niedaleko. Zwykły zjadacz chleba zostanie postawiony przed faktem dokonanym i kropka. Nic z tym nie zrobi. Będzie musiał się dostosować, albo płakać.

 • sadyba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 20:08 ~sadyba

  Przestańmy opowiadać o biedzie jako przyczynie smogu! To zwykłe polskie cwaniactwo każe palić śmieciami. Mieszkam na pograniczu dwóch bardzo drogich dzielnic (dom z działką, nawet gomułkowski klocek to 2-3 mln zł, choć po remoncie jest droższy), a co drugim starym domu pali się węglem i czym popadnie. Jeżeli kogoś nie stać na modernizację, to sprzedaje dom, bierze te 2-3 mln (ruch jest spory), kupuje mieszkanie za 0,5-1 mln. Zostają mu nawet pieniądze na inwestycje lub życie. Przestańmy dom traktować jak srebro rodowe lub ojcowiznę co przed Niemcem trzeba bronić! W pewnym momencie życia nieruchomość sprzedaje się, ponieważ jest zbyt duża, zbyt droga, its. Moja okolica jest pełna wielkich, niedogrzanych i zapuszczonych domów, w których mieszkają starzy ludzie. Dlaczego nie przeprowadzą się do mieszkań? Po co starszej osobie 200-250m2?!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 16:33 ~Nick

  konriad~konriad

  Jak już wymienią większość piecy węglowych na gazowe, to "mądry" pan z URE powie, że cena gazu jest niedoszacowana i należy ją bezwzględnie zwiększyć

  Cena gazu to raptem 40% opłat, za "gaz". Gorzej jak podniosą opłaty przesyłowe stałe, zmienne i ruchome oraz licznikowe niezwiązane z poborem gazu.

 • konriad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 15:02 ~konriad

  Jak już wymienią większość piecy węglowych na gazowe, to "mądry" pan z URE powie, że cena gazu jest niedoszacowana i należy ją bezwzględnie zwiększyć

 • obie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 14:41 ~obie


  Joanna~Joanna


  Myślenie rodem z PRLu… Ciekawe komu tak bardzo zależy na rozpowszechnianiu pogląd, że węgiel to najtańsze paliwo grzewcze. Ehhh... Tona ekogroszku o wilgotności nie przekraczającej 8% oraz wysokiej kaloryczności kosztuje ok. 800 zł. Wysokiej jakości pelet – A1, kosztuje nas do 900zł/t. Petet klasy B kupimy już nawet za 600zł/t. Zatem cena ekogroszku i peletu jest zbliżona.
  Ceny kotłów na ekogroszek o mocy 15kW zaczynają się od 10 tys. zł. Automatyczne kotły na pelet tej samej mocy kosztują ok. 9 tys. zł.

  Michał800Michał800

  A tona podłej jakości miału węglowego -200zł. Widzisz różnicę? Do tego jeszcze śmieci, odpadki z kuchni itp, bo przecież te 200 to drogo!

  A próbowałeś rozpalić miał węglowy za 200 zł - powodzenia ,to wyrzucenie pieniędzy , węgiel ,który na coś się przydaje to koszt <800zł /t.. a taka tona wystarcza może na 2-3 tygodnie jak mas z do opalenia dom 100m2----gdzie tu tanio

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 14:25 ~bbb

  Cześć domów budowanych w latach 80_tych nie miało podejść gazowych bo było coś w rodzaju reglamentacji i o ile dobrze pamiętam nie każdemu było dane "podłączyć sobie gaz" pozostawał piec opalany węglem i tak sobie działało. Obecnie nie każdego stać na wymianę całej instalacji o kosztach projektu , przyłącza nie wspomnę , dotacje są na kocioł a cała reszta? Cena węgla jest bardzo wysoka ,jakość i wydajność niska i nie wydaje mi się ,że to tańsza opcja niż gaz , o wygodzie nawet nie wspominam. Wielu rodzin zwyczajnie nie stać na jednorazowy wydatek związany z modernizacją instalacji grzewczej czy termomodernizacją a proponowane dotacje są śmieszne, ale może o to chodzi ,żeby nakręcać tę całą kopalnianą szopkę, węgiel trzeba kupować bo jak przeżyć w naszym klimacie...

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 14:08 ~bebe

  A na Żeraniu kiedy wymienią piec? Gdzie można znaleźć dane co emitują kominy warszawskich elektrociepłowni?

 • Rubel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 13:54 ~Rubel

  Oderwani od rzeczywistosci. Co komus da doplata jesli nie bedzie go pozniej stac na paliwo,opal? Im sie mozgi zlasowaly od tego sojowego latte,pitego na Zbawixie? Nie maja pojecia jaka jest dominanta zarobkow w Polsce? NIe wiedza ile kosztuje tona dobrego ekogroszku, ocieplenie domu, gaz do ocieplenia przecietnego domu? To gadanie o doplatach jest wkurzajace. Mam wrazenie,ze ekolodzy to sa sami, 20letnimi studenci, na utrzymaniu rodzicow i nigdy nie mieli domu, nie musieli go ogrzac i nigdy nie pojechali na prowincje... tam gdzie ludzie musza utrzymac dom,zarabiajac krajowa DOMINANTE. Ekolodzy radza: jak lud nie ma na chleb,niech je ciastka.

 • smuteczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 13:25 ~smuteczek

  Cena gazu jest tak drastycznie wysoka, że większość starszych domów jednorodzinnych, która ma ogrzewanie gazowe i kominkowe wybiera drugie ze względów na koszta. Problem smogu nie polega na niewiedzy i obojętności ludzi, tylko na kiepskich dochodach i wysokich kosztach utrzymania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »