Informacje

27.03.2014 09:48 rozmowa z oficerem operacyjnym

Małe fabryki i duże laboratoria.
Tak działa stołeczny narkobiznes

SERWISY:

- Priorytetem każdej grupy przestępczej jest pieniądz. Na jaką ilość narkotyków mają zamówienie, taką będą starali się wyprodukować – mówi oficer operacyjny z wydziału narkotykowego Komendy Stołecznej Policji. W rozmowie z tvnwarszawa.pl zdradził kulisy narkobiznesu.

Stołeczni policjanci, którzy na co dzień tropią fabryki narkotyków, nie mają złudzeń. Polscy chemicy osiągnęli wysoką precyzję w produkcji amfetaminy. Jej czystość jest bardzo wysoka, nawet 80 procent aktywnej substancji.

Nie oznacza to jednak, że do klienta też trafia specyfik takiej jakości. - Wszystko napędza pieniądz i chęć zarobku. Dlatego amfetamina na każdym etapie przekazywania kolejnym pośrednikom jest rozrabiana. Produkt końcowy, który trafia na rynek, jest mocno rozrzedzony – przyznaje przed kamerą tvnwarszawa.pl oficer operacyjny wydziału narkotykowego.

Jak dodaje, przestępcy stosują różne wypełniacze. Finalnie w porcji narkotyku może być niewiele ponad 20 procent aktywnej substancji.

- Dorzucają między innymi kreatynę czy glukozę. Najczęściej jednak jest to kofeina. Ona sama w sobie jest środkiem pobudzającym, dlatego dodana do amfetaminy powoduje odczucie, że nie jest to słaby towar - tłumaczy policjant.

Profesjonalne laboratoria?

Do produkcji narkotyków najczęściej są wybierane posesje położone pod Warszawą, ukryte, z dala od ruchliwej drogi. – W czasie produkcji wydziela się dość ostry i drażniący zapach. Po pewnym czasie może budzić to podejrzenia sąsiadów. Linie produkcyjne, które są słabo zabezpieczone, nie posiadają specjalnych filtrów, nie mają przed sobą zbyt długiej przyszłości – opowiada oficer operacyjny.

Wyjątkowa na tym tle była jednak zlikwidowana kilka dni temu fabryka w Aleksandrowie pod Czosnowem. Policjanci, którzy ją namierzyli przyznali, że było profesjonalne laboratorium.

Niewykluczone, że przestępcy chcieli w Aleksandrowie zadomowić się na dłużej. Szacuje się, że od początku roku udało im się wyprodukować pół ton amfetaminy. Policjanci zabezpieczyli również półprodukty, z których mogło by powstać kolejne 700 kilogramów narkotyku.

Przyłapać na gorącym uczynku

Zazwyczaj do szturmu antyterrorystów na fabryki dochodzi w czasie toczącej się produkcji. Ma to duże znaczenie przy stawianiu zarzutów. Przestępcy mogą być oskarżeni nie tylko o posiadanie, ale również o produkcję narkotyków, za co grozi znacznie wyższy wyrok.

Policjanci przekonują, że szturm antyterrorystów jest bardzo ważny. – Mamy do czynienia z członkami groźnych gangów. Istnieje ryzyko, że mają broń. Musimy być przygotowani na różne scenariusze – przyznaje policjant z wydziału narkotykowego.

Potem do gry wchodzi wydział narkotykowy. Policjanci skrupulatnie sprawdzają każdy element instalacji. Pobierane są próbki substancji. Na koniec wszystkie znalezione rzeczy są zabezpieczane i przewożone do magazynów. Niektóre elementy i substancje są niszczone.

5 ton amfetaminy

Przez ostatnie kilka lat stołeczna policja zlikwidowała wiele linii produkcyjnych narkotyków – najczęściej amfetaminy. W kilku przypadkach udało się zabezpieczyć kilkadziesiąt kilogramów narkotyku oraz ponad 4 tysiące litrów półproduktów, z których można było wytworzyć prawie pięć ton amfetaminy.

Narkotyki produkowane pod Warszawą najczęściej trafiają do odbiorców na terenie całej Polski, ale też do Czech, Niemiec, Słowacji.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jessy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 09:15 ~jessy

  jaki kraj taki breaking bad :)

 • ads

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2014 08:49 ~ads

  sidamo sam sie roztrzelaj a ludziom daj robic co chca nie jestem konsumentem ale daj zyc ludziom a rozsrzelaj tych ktorzy robia komus krzywde a nie sobie ich zycie

 • Nastolatka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 21:00 ~Nastolatka

  Feta-seks jest najlepszy na świecie.

 • Esencja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 20:58 ~Esencja

  Zalegalizować! To kopie mniej niż wódka a każdy kto imprezuje, przynajmniej kilka razy tego próbował i żyje.

 • sidamo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2014 14:45 ~sidamo

  Proponuje rozwiazanie Chinskie,wszystkich zlapanych konsumentow,dilerow,producentow na station i przy aplauzie widzow rostrzelac lub powiesic....

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 19:53 ~pasazer

  Każdy konsument czuje się lepiej, skoro taka wysoka jakość.

 • leeew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 15:35 ~leeew

  Tak się niszczy polski przemysł. A podobno jesteśmy najlepsi w europie...

 • Macio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 14:52 ~Macio

  lew~lew

  fajny artykuł :))

  Najlepszy jest ten pierwszy filmik. Ciekawe kto był autorem zdjęć i czy dostanie za to oskara.

 • Capitao Nascimento

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 14:02 ~Capitao Nascimento

  Po co Antyterrorysci? Żeby zbójow zatrzymywać i zamykać? Do likwidacji całości należy powołać i wysłać polski odpowiednik brazylijskiego BOPE

 • pitttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 11:52 ~pitttt

  widać że chłopaki z aleksandrowa oglądali "Breaking bad" :):)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »